Недоимък на витамин A с улцерация и ксероза на корнеята МКБ E50.3
Роговицата е прозрачна тъкан в предната част на окото, с форма на часовниково стъкло. Обикновено е блестяща, с гладка повърхност. Съставена е от 5 слоя: Най-повърхностният слой е изграден от епител, който има голяма регенеративна способност и може да се възстанови за 18 часа. Под епитела е Баумановата мембрана, която е изградена от протеогликани и колаген. Тя не се регенерира. Стромата представлява 85% от дебелината на роговицата. Изградена е от клетки, наречени кератиноцити, които синтезират гликозамингликани и колаген. Следващият слой е еластична хомогенна мембрана или още Десцементова мембрана. Най-отдолу се разполага ендотелът, които е изграден от един слой клетки. Той няма регенеративна способност и увреждането му може да доведе до тежки последствия. Допълнителна информация за анатомията на роговицата прочетете на:
Недостигът на витамин А е много рядко състояние в развитите страни и може да доведе до развитието на редица очни промени от ксероза и ксерофталмия, до развитие на язва на роговицата и перфорация. Недостигът на витамин А е причина и за състоянието недоимък на витамин А с улцерация и ксерозата на корнеята.
Недостигът на витамин А е водеща причина за слепота в детската възраст в развиващия се свят. Състоянието може да бъде предотвратено и затова се полагат много усилия. Дефицитът на витамин А се проявява и при различни заболявания като чернодробни заболявания, малабсорбционни състояния и др.
Витамин А е мастноразтворим витамин, който постъпва в организма под две форми
- ретинол - от животински източници, като месо, мляко риба, черен дроб, яйца
- каротин - съдържа се в продукти от растителен произход - зелени и оранжеви зеленчуци, жълти плодове.
Витамин А се среща в растителния свят във вид на провитамин. Зелените зеленчуци и плодове го съдържат в по-голямо количество. В човешкия организъм (в черния дроб) провитаминът се превръща във витамин А посредством фермента каротиназа.
Повече информация за физиологичното значение на витамин А може да прочетете на:
Сълзите защитават роговицата от бактерии, вируси и гъбички. При недостиг на витамин А се получава ксероза на корнеята и болестотворните микроорганизми лесно проникват в окото. Това е предпоставка за образуване на язвички.
Недоимък на витамин А с улцерация и ксерозата на корнеята е заболяване, което не се среща е много често. То се проявява при много тежък недоимък на витамин А.
Ако дефицитът не се лекува незабавно, върху роговицата може да се образуват язви, а също така и да бъде нарушена структурата и целостта на цялата роговица. Язвата представлява малка перфорирана зона от роговицата. Много често се наслагва и вторична инфекция.
В зависимост от дълбочината на язвата, улцерациите на корнеята се разделят на повърхностни и дълбоки. Повърхностните язви включват загуба на част от епитела. Дълбоките язви се простират до стромата, като могат и да засегнат целия слой. Този вид язви са опасни, като могат да доведат до перфорация на роговицата.
Причините за възникването на недоимък на витамин А с улцерация и ксерозата на корнеята са основно дефицитът на витамин А, заболяването може да засегне корнеята с развитие на улцерация в последствие, като преди това процесът е засягал конюнктивата.
Недостигът на витамин А, вторично свързан с недохранване, води до двустранна ксероза и последващо образуване на язви на роговицата. Корнеалната язва обикновено е резултат от инфекция на окото, силно изсушаване на окото, но може да бъде в резултат и на други причини.
Други състояния, при които се наблюдава състоянието са:
При недоимък на витамин А най-напред се повяват общи оплаквания като отпадналост, лесна умора, липса на апетит. У малките деца и подрастващите разтежът спира. Устойчивостта спрямо инфекции особено на лигавицата на дихателните и пикочните пътища намалява.
Клинично заболяването протича тежко и се характеризира с наличие на улцеративен дефект на корнеята, прояви на болка, която може да бъде много силна, зачервяване и дразнене на очите, нарушение на зрението.
Симптомите на състоянието недоимък на витамин A с улцерация и ксероза на корнеята включват:
- зачервяване на окото
- силна болка в окото
- усещане за чуждо тяло в окото
- замъглено зрение
- фоточувствителност
- оток на клепачите
- дразнене в окото
- видими нарушения на структурата на корнеята
- сърбеж
- парене
- бяло петно на роговицата
Диагнозата недоимък на витамин А с улцерация и ксерозата на корнеята се поставя от лекар - офталмолог посредством прегледа, анамнезата и клиничната картина.
Състоянието се диагностицира по време на очен преглед:
Тест за диагностициране на роговична язва е флуоресценцията. За целта се накапва флуоресциращо вещество в окото и се наблюдава под микроскоп. Местата, които са с нарушена цялост се осветяват и могат да се определят техните особености.
Недостигът на витамин А трябва да се подозира винаги при язва на роговицата в комбинация със синдроми на малабсорбция и недохранване.
Диференциална диагноза се прави други очни заболявания, при които има улцеративни промени протичащи със сходна симптоматика.
Лечението на недоимък на витамин А с улцерация и ксерозата на корнеята заболяването е симптоматично до подобряване и изчезване симптомите на пациента. Употребяват се големи дози на витамин А.
Целта на терапията с витамин А е възстановяване на загубите от витамин А. Пероралната схема е 200 000 IU витамин А дневно. При малабсорбционни състояния и тежки прояви се прилага водоразтворим витамин А интрамускулно в доза 100 000 IU дневно. Важно е да се отбележи, че ако недостигът на витамин А е свързан със синдром на белтъчно-енергийно недохранване, приемът на белтъци също трябва да бъде адекватно коригиран. В случай, че това не се случи, симптомите се появяват отново седмици след лечението. При наслагване на бактериална, вирусна, гъбична или протозойна инфекция се назначава съответното етиологично лечение.
По време на лечението е добре да се избягват:
- носене на контактни лещи
- нанасяне на грим
- докосване на очите
Продукти свързани със ЗАБОЛЯВАНЕТО
Библиография
https://emedicine.medscape.com/article/798100-overview#a6
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3214675/
https://www.aao.org/eye-health/diseases/corneal-ulcer
https://www.healthline.com/health/corneal-ulcers-and-infections#diagnosis
https://en.wikipedia.org/wiki/Corneal_ulcer
https://www.aao.org/image/corneal-anatomy-symptoms-examination
Коментари към Недоимък на витамин A с улцерация и ксероза на корнеята МКБ E50.3