Миокардно напрежение
Миокардното напрежение (Т) е необходимо за поддържането на определено интравентрикуларно налягане (Р) и е пропорционално на произведението от радиуса (r) на камерната кухина и налягането (Р) в нея. Миокардното напрежение може да се изрази със закона на Лаплас:
Т=Р.r/2
Кислородната консумация на миокарда се увеличава от всички фактори, които повишават миокардното напрежение. По същия начин с нарастването силата на съкращенията (контрактилитета) на миокарда, при едно и също напрежение кислородната консумация също се увеличава. Влиянието на сърдечната честота върху кислородната консумация е свързано с промени както в контарктилитета, така и в напрежението.
Сърдечна дейност, при която се поддържа определен ударен обем срещу повишено аортно налягане, води до значително по-голяма кислородна консумация, отколкото еднаква работа при увеличен ударен обем, но при константно аортно налягане. На това се дължи по-голямата кислородна потребност при изпомпване на кръв срещу по-високо аортно налягане. При относителна кислородна недостатъчност на миокарда се наблюдава нестабилна стенокардия (angina pectoris). Тя се наблюдава по-често при аортна стеноза (стеснение на аортната клапа, при което кръвта трябва да се изпомпва срещу по-голямо съпротивление), отколкото при аортна инсуфициенция (недостатъчност, при която по време на диастола се връща кръв към камерите).
Кислородната консумация се увеличава и под въздействието на хормона адреналин, който също усилва миокардните съкращения. От нивото на хормона тироксин в кръвта зависи базалната консумация на кислород от миокарда.
Ефективност на сърдечните съкращения
По-голямата част от изразходваната по време на съкращението на сърцето химична енергия, се превръща в топлинна, като сравнително по-малко се използва за извършването на външна работа. Ефективността на сърдечните съкращения може да се изрази като съотношение между изразходваната за външна работа енергия (А) и общата химична енергия, чрез следната формула: А/А+Етопл. Ефективността на цялото сърце, при обикновени условия е около 10%, докато при физическо натоварване тя нараства до 20%.
Продукти свързани със СТАТИЯТА
ХОЛЕСТЕНОРМ 50 мл
СОЛГАР ВИТАМИН C + ШИПКИ таблетки 1000 мг * 100
СОЛГАР ВИТАМИН C + ШИПКИ таблетки 1500 мг * 90
ВИРУМИН ВИТАЛ ФИЛТЪР * 120
ОМЕГА 3 МАСЛО ОТ ПЕРИЛА капсули * 150 SANCT BERNHARD
ХЕРЦФИТ капсули * 180 SANCT BERNHARD
Библиография
https://accessmedicine.mhmedical.com/content.aspx?bookid=1291§ionid=75576461
https://pdfs.semanticscholar.org/presentation/f211/f43bdca6016dd4a03a083c16f4766e501168.pdf
https://www.cvphysiology.com/
Л. Витанова, Р. Гърчев; „Физиология на човека”; издателство АРСО
Arthur C. Guyton, M.D., John E. Hall, Ph.D.; „Text book of Medical Physiology“
СТАТИЯТА е свързана към
- Физиология на сърдечно-съдовата система
- Външна работа на сърцето
- Хирургически дренаж
- КОГАТО ВИ СЕ ВИЕ СВЯТ...
- Кръвният шоколад Хематоген - полезният десерт от СССР
- Електрокардиограма (ЕКГ)
- Техники и натурални средства, помагащи при сърцебиене
- Лечение на дехидратация (рехидратация)
- Опасни ли са екстрасистолите?
- Пълна кръвна картина (ПКК)
- ACE инхибитори
- Гама-глутамилтранспептидаза (ГГТ, ГГТП)
Коментари към Миокардно напрежение