Framar.bg 0
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Образование Спорт и туризъм Клинични пътеки Нормативни актове Бизнес Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало Медицинска енциклопедия Лечения Лечение на метаболитен синдром Лечебни практики при заболявания

Лечение на метаболитен синдром

от 24 юли 2019г., обновено на 15 дек 2022г.
Автор: д-р Лилия Пашова-Стоянова
Лечение на метаболитен синдром - изображение
  • Инфо
  • Заболявания
  • Продукти
  • Библиография
  • Коментари
  • Свързаност
Инфо
Инфо
Заболявания
Продукти
Библиография
Коментари
Свързаност

В световен мащаб се наблюдава тревожно нарастване на процента лица с наднормено тегло или затлъстяване. Излишните килограми създават проблеми не само от естетична гледна точка, но и от здравословна, тъй като предразполагат към развитието на редица заболявания.

Съвременният начин на живот е оправдание за голям процент от хората и криейки се зад постоянните извинения хората бягат от решаването на проблема, до момента, в който не се наложи да посетят лекарския кабинет. Наднорменото тегло и затлъстяването, особено на фона на подходяща генетична предразположеност и някои индивидуални особености на пациентите, са предпоставка номер едно за развитие на захарен диабет, метаболитен синдром и свързаните с тях усложнения.

Метаболитният синдром, въпреки своята главоломно нарастваща честота, все още не е добре познат на пациентите и често им звучи много по-безобидно отколкото в действителност е.

Метаболитният синдром по същество представлява съвкупност от клинични и лабораторни промени, като за поставяне на диагнозата е необходимо наличието на поне три от изброените компоненти:

  • висцерално затлъстяване (наричано още затлъстяване от централен тип с натрупване на мазнини в коремната област)
  • развитие на инсулинова резистентност и хипергликемия (висока кръвна захар)
  • високо кръвно налягане
  • атерогенна дислипидемия (промени в липидния профил с понижение нивата на добрия HDL холестерол и значимо повишение нивата на триглицеридите)
  • протромботично състояние с нарушения в коагулацията и фибринолизата
  • проинфламаторно състояние (наличие на лекостепенно хронично възпаление в организма с основна клинична проява повишените нива на С-реактивния протеин)

Важна особеност е възможността за наличие на метаболитен синдром без промени в теглото (нормалното телосложение не е оправдание за вредния начин на живот).

Липсата на своевременни мерки, насочени към корекция на настъпилите промени и подходящо лечение на метаболитен синдром крие сериозни рискове от развитие на различни по вид и тежест усложнения с дългосрочни последици.

Метаболитният синдром предразполага към сърдечно-съдови заболявания (високо кръвно налягане, атеросклероза, аритмия, сърдечна недостатъчност) и инциденти (инфаркт на миокарда, внезапна сърдечна смърт, инсулт), развитие на захарен диабет (и характерните за него увреждания на бъбреците, очите, съдовете), чернодробни увреждания и много други.

За лечение на метаболитен синдром се прилагат обикновено комплексни мерки, насочени към корекция на измененията и повлияване на отделните компоненти на състоянието, като най-често се прилага комбинация от промени в начина на живот (така нареченото лайфстайл лечение), медикаментозна терапия, а при необходимост и хирургично лечение.

 Лечение на метаболитен синдром: диета, спорт, контрол над вредните навици

Лечение на метаболитен синдром: диета, контрол над вредните навици

Неправилното (нездравословно, нерационално) хранене често се оказва в основата на развитието на метаболитен синдром, поради което корекциите в диетата са едни от първите, които се предприемат. В случай, че имате затруднения в изготвянето на подходящ хранителен режим, се препоръчва да се консултирате с вашия лекар или специалист в областта на храненето (диетолог).

Храненето при пациенти с метаболитен синдром не се отличава съществено от диетата, назначена при лицата с наднормено тегло и затлъстяване, показвайки редица сходства.

Така например се препоръчва силно ограничаване на консумацията (при възможност дори прекратяване) на мазни и пържени храни, газирани напитки, алкохол, фаст фууд (всевъзможните, предлагани на всеки ъгъл пици, дюнери, сандвичи, тостери), сладки изкушения (торти, вафли, десертчета и всевъзможните, пълни с бързи въглехидрати и куп консерванти захарни изделия).

Препоръчва се силно ограничаване на богатите на сол храни (солта от една страна води до задръжка на течности, но от друга допринася за увреждането на сърдечно-съдовата система и развитието на хипертония).

Препоръчва се наблягане на храни, богати на фибри (бобови култури, пълнозърнести храни, ядки в разумни количества), пресни (сезонни) плодове и зеленчуци (с наблягане на зеленчуците и подбор на плодове с нисък гликемичен индекс поради съдържанието на растителни захари в тях), бяло месо, риба, яйца, мляко и млечни продукти (в разумни количества).

Пълноценното хранене, съчетано с подходяща (съобразена с възрастта, здравословното състояние и индивидуалните особености) физическа активност, води не само до намаляване размера на дрехите, но и до подобряване на липидните показатели (съдейства за повишаване на добрия холестерол и намаляване на лошия холестерол и триглицеридите), подобрява (намалява, нормализира) нивата на кръвната захар, съдейства за ограничаване на лекостепенното възпаление в организма и за цялостното подобряване на здравословното състояние.

Редукцията дори само на пет процента от телесното тегло се свързва с подобряване на здравословното състояние и тонус.

Физическата активност е необходимо да се превърне във ваш ежедневен спътник, като се препоръчва средно между 45 минути и един час двигателна активност ежедневно, която може да включва любимия ви спорт, хоби или обикновена разходка в парка. Обездвижването е катализаторът, който превръща погълнатите количества храна в болести.

Независимо от естеството и тежестта на работата ви намерете начин да включите движението в нормалния си ритъм и само няколко седмици след това ще усещате благотворния му ефект върху тялото си.

Освен промени в храненето и физическата активност се препоръчва и свеждане до минимум на вредните навици, като тютюнопушене и редовна алкохолна консумация. Тютюнопушенето се счита за рисков фактор за развитието на високо кръвно налягане и съдейства за лекостепенното възпаление в организма, а редовната консумация на алкохол допълнително изтощава запасите на тялото ни и предразполага към редица увреждания.

Тези вредни навици обикновено са създадени с цел релаксация и отпускане, но при промяна в мирогледа и съзнателен избор за здравословен начин на живот, бързо ще осъзнаете, че нямате нужда от тях.

В случай, че изпитвате затруднения, може да потърсите подходящи групи за подкрепа във вашия град или консултация със специалист за подходящи методи за справяне със зависимостите.

Основната причина, поради която най-често хората посягат към хладилника и вредните храни, към цигарите или алкохола, е стресът и хроничната преумора. Посещението на курсове за медитация, йога, техники за релаксация, дихателни упражнения и други биха могли да ви помогнат значително да се справите с бремето на стреса, да се отпуснете и насладите на заобикалящия ви свят.

 Лечение на метаболитен синдром с лекарства

Лечение на метаболитен синдром с лекарства

В много случаи диетата и ограничаването на вредните навици се оказват недостатъчни за постигане на желаните ефекти по различни причини (липса на достатъчно воля и мотивация от страна на пациента, тежкостепенни промени, за които се изисква медикаментозна терапия, наличие на подлежащи заболявания или увреждания, които не позволяват изцяло спазването на хранителния режим и други).

В тези случаи на помощ идва добре позната медикаментозна терапия. Изборът на конкретно лекарство или лекарства, ежедневната доза и продължителността на терапевтичния курс се определят индивидуално в зависимост от тежестта на проявите на метаболитния синдром при конкретния пациент.

Към едни от най-често използваните лекарства за лечение на метаболитен синдром се включват следните:

  • лекарства за контрол на холестерола: за корекция на промените в липидния профил на много от пациентите се назначават антихиперлипидемични лекарства. Към едни от най-често използваните представители се включват така наречените статини (аторвастатин, ловастатин, симвастатин, розувастатин), фибрати (клофибрат, гемфиброзил), секвестранти на жлъчни киселини (колестирамин). Конкретният препарат се подбира в зависимост от промените в липидния профил и индивидуалната поносимост на пациента, като някои от препаратите са по-ефективни по отношение на триглицеридите, докато други са по-ефективни за понижаване на лошия, LDL холестерол
  • лекарства за контрол на кръвната захар и инсулиновата резистентност: в зависимост от стойностите на кръвната захар (на гладно и след обременяване) се подбира подходяща медикаментозна терапия. При данни за хронична хипергликемия се препоръчва лечение с перорални антидиабетни средства (глибенкламид, репаглинид, розиглитазон, акарбоза), които са особено подходящи и при диагностициране на диабет тип 2. При много пациенти се препоръчва лечение с метформин, тъй като медикаментът води не само до нормализиране нивата на кръвната захар, но оказва и благоприятен ефект и подпомага редукцията на излишните килограми. Това е единственият перорален антидиабетен медикамент, при който не се описва покачване на теглото като страничен ефект, а дори напротив, наблюдава се понижаване на килограмите
  • лекарства за контрол на апетита и теглото: повечето от лекарствата за отслабване и потискане на апетита са забранени за употреба във връзка със сериозни рискове от нежелани прояви или не са налични на територията на нашата страна. Утвърден медикамент за отслабване чрез потискане на апетита и намаляване процента усвоени мазнини е орлистат (наличен само с лекарско предписание). Добри резултати по отношение на теглото се постигат и със споменатия вече метформин
  • лекарства за лечение на високото кръвно налягане: хипертонията (хипертензия, високо кръвно налягане) е чест спътник на метаболитния синдром, поради което при много пациенти се налага провеждане на антихипертензивна терапия. В зависимост от наличието на подлежащи заболявания и увреждания се подхожда индивидуално, като едни от най-често предписваните лекарства принадлежат към групата на бета-блокерите (метопролол, небиволол, атенолол), АСЕ инхибиторите (еналаприл, периндоприл, трандолаприл), сартаните (валсартан, кандесартан) с или без комбинация с подходящ диуретик (хидрохлортиазид, фуроземид, индапамид). Често при пациенти с диабет или налични бъбречни увреждания се предпочитат лекарствата от групата на АСЕ инхибиторите или сартаните във връзка с техните нефропротективни ефекти и благоприятно повлияване на протеинурията
  • лекарства за овладяване на протромботичното състояние и коагулационните нарушения: един от най-често изписваните агенти за предпазване от тромботични инциденти е аспирин в ниски дози. По преценка на лекуващия лекар и в зависимост от резултатите от лабораторните изследвания при наличие на по-сериозни нарушения в коагулационния статус може да се наложи терапия с подходящи антикоагуланти (например аценокумарол) или фибринолитици
  • други лекарства: промените, свързани с метаболитния синдром, често провокират и други отклонения, като например повишение нивата на пикочна киселина (хиперурикемия), повишение нивата на креатинин, промени в нивата на чернодробните ензими и други, поради което в зависимост от индивидуалния случай се назначава подходяща допълнителна медикаментозна терапия

Медикаментозната терапия, особено при неправомерно назначаване (нерационална комбинация между лекарства, неподходящи дози, неподходящи лекарствени средства), крие рискове от изява на различни по тежест странични ефекти и лекарствени взаимодействия.

Необходимо е предварително запознаване на пациентите с рисковете и ползите от провежданото медикаментозно лечение и предупреждаване за едни от най-честите нежелани ефекти.

В случай на изява на сериозни странични ефекти, алергични прояви, токсични реакции и други се налага своевременно посещение на лекуващия лекар и преустановяване на лекарствената терапия.

 Добавки за лечение на метаболитен синдром

Лечение на метаболитен синдром: добавки (витамини, минерали, билки)

Обикновено при голям процент от пациентите лекарствената терапия води до желаните резултати. В изключително редки случаи при сериозно, тежкостепенно затлъстяване може да се обмисли хирургично лечение за отстраняване на част от натрупаните висцерални мазнини, след което терапията продължава с подходящи лекарства, добавки и хранителен план.

При част от пациентите добри резултати биха могли да се постигнат и с помощта на подходящо лайфстайл лечение в комбинация с някои хранителни добавки (билки, лечебни растения, витамини, минерали, есенциални киселини и други).

Не се препоръчва самоволното назначаване на добавки без знанието на лекуващия лекар във връзка с риск от влошаване на състоянието, липса на желания ефект или изява на нежелани прояви.

Обикновено здравните специалисти назначават прием на добавки като допълнително лечение, съпътстващо и подпомагащо основното лечение при метаболитен синдром.

Многообразието от хранителни добавки в аптечните мрежи често обърква пациентите, поради което е необходима вещата намеса на здравните специалисти. Вашият лекуващ лекар е най-запознат със здравословното ви състояние (подлежащи заболявания, лабораторни показатели, особености, установени от физикалния преглед), поради което той е човекът, който може да ви даде най-адекватни напътствия в избора на подходяща за вас хранителна добавка.

Към едни от най-често предлаганите на пациентите хранителни добавки за допълнително лечение при метаболитен синдром се включват:

  • витамини: често предлагани са витамините от група В (витамин В3 или известен още като ниацин се слави с изключително добри ефекти по отношение подобряването нивата на холестерола), витамин С (представлява мощен антиоксидант и се бори ефективно с възпалението в организма, повишавайки защитните сили), витамин Д (през последните години се доказват многобройните му благоприятни ефекти по отношение на теглото, липидния профил, повишените нива пикочна киселина, настроението и много други)
  • минерали: допълнителен прием на някои минерали (например калций, магнезий, желязо, селен, цинк, хром) обикновено се назначава при доказан дефицит или недостиг в организма, при непълноценно хранене, както и при състояния, които изискват повишен прием или водят до понижено усвояване
  • омега-3 мастни киселини: обикновено се назначават като допълнителна терапия за контролиране нивата на холестерола, а в някои случаи и поради благоприятните им ефекти върху нивата на плазмената глюкоза, като не бива да се злоупотребява с употребата им
  • билки и лечебни растения: изборът е огромен, поради което съветите на вашия лекар или фармацевт ще са ви изключително необходими. Така например едни от най-често предлаганите на пациенти с метаболитен синдром билкови добавки съдържат куркума, артишок, чесън, джинджифил, спирулина и други във връзка с техните многостранни ефекти в организма (повлияват както липидния профил, така и нивата на плазмената глюкоза, като същевременно предпазват черния дроб и могат да подпомогнат редукцията на излишните килограми)

Като допълнителна терапия в комплексното лечение на метаболитен синдром могат да се приложат редица методи и техники от алтернативната медицина (акупунктура, акупресура, медитация, таласотерапия, хомеопатия и други), като най-важна е предварителната консултация с лекуващия лекар.

Самоволният прием на добавки, лекарства, народни илачи с подозрително качество, посещението и доверяването на лица без медицинско образование за лечението на заболяването крие сериозни рискове и не се препоръчва.

Още информация по темата може да намерите в:

»Метаболитен синдром

4.5/5 6 оценки

Заболявания, при които се прилага лечението Лечение на метаболитен синдром

  • Други уточнени разстройства на обмяната на веществата

Продукти свързани със СТАТИЯТА

БУТАРЕН АМИНО капсули * 90
46.50лв.

БУТАРЕН АМИНО капсули * 90

БУТАРЕН ИНУ капсули * 28
25.00лв.

БУТАРЕН ИНУ капсули * 28

ПЮРВИТАЛ МЕТС капсули * 60
70.70лв.

ПЮРВИТАЛ МЕТС капсули * 60

Библиография

https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/metabolic-syndrome/diagnosis-treatment/drc-20351921
https://www.webmd.com/heart/metabolic-syndrome/how-do-you-treat-metabolic-syndrome#1
https://www.heart.org/en/health-topics/metabolic-syndrome/prevention-and-treatment-of-metabolic-syndrome
https://emedicine.medscape.com/article/165124-treatment
https://my.clevelandclinic.org/health/diseases/10783-metabolic-syndrome
https://jaoa.org/article.aspx?articleid=2093916
https://www.healthline.com/health/metabolic-syndrome
https://www.medicinenet.com/metabolic_syndrome/article.htm

Коментари към Лечение на метаболитен синдром

От сайта
Напиши коментар 0 коментара
  1. Коментирайте Лечение на метаболитен синдром
    www.framar.bg 
    на 16 May 2025 в 06:46
    Коментирайте "Лечение на метаболитен синдром"

СТАТИЯТА е свързана към

  • Лечебни практики при заболявания
  • Метаболитният синдром е свързан с повишен риск от ранна деменция
  • Метаболитен синдром
  • Съединение в хмела подобрява здравословното състояние на хора, страдащи от метаболитен синдром
  • Хората, които се хранят сами, трупат повече мазнини
  • Жените, страдащи от горещи вълни след менопаузата, са склонни да развият метаболитен синдром
  • Метаболитен синдром и овариална дисфункция
  • 12-минутна интензивна тренировка регулира биомаркери в кръвта
  • Разширявате се на корем? Проверете се за метаболитен синдром!
  • Quinapril понижава маркерите за оксидативен стрес при метаболитен синдром
  • Метаболитният синдром увеличава риска от рак на ендометриума
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();

ЗДРАВЕН ФОРУМ ПО ТЕМАТА

Регресивно разстройство при синдром на Даун (DSRD)

преди 147 дни, 7 часа и 2 мин.

Шип в носа и киста в синуса - друго лечение освен кортикостероиди?

преди 256 дни, 17 часа и 17 мин.
Всички

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

Какво представлява прозяването

преди 4 дни, 9 часа и 50 мин.

Кои са летните фестивали, които ще посетите?

преди 4 дни, 10 часа и 2 мин.

Шалгам - сок от виолетов морков за детоксикация

преди 4 дни, 10 часа и 9 мин.

Промо код за онлайн отстъпки - търся/предлагам

преди 4 дни, 10 часа и 16 мин.
Всички

АНКЕТА

Прозрачна ли е благотворителността в България?

Виж резултатите

Е-АПТЕКА ПОСЛЕДНО ОБНОВЕНИ

НЕОСТРАТА RESURFACE ИЗГЛАЖДАЩ И ОБНОВЯВАЩ КРЕМ 40 г

НЕОСТРАТА RESURFACE ДОМАШЕН ПИЛИНГ ЗА ИЗГЛАЖДАНЕ НА КОЖАТА разтвор 60 мл + тампони * 36

ОСТРОВИТ БЯЛА ЧЕРНИЦА ВЕГЕ капсули * 60

АЛЕГРА таблетки 120 мг * 10

АЛМИРАЛ гел 1.16 % 250 г

ПОСЛЕДНИ КОМЕНТАРИ

ТЕАЛОЗ ДУО гел за очи монодози 0,4 г * 30

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 15 май 2025г. в 17:30:57

БАКЛОФЕН таблетки 10 мг * 50

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 15 май 2025г. в 17:28:59

ТИРОХЕЛП капсули * 30 НАТУРФАРМА

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 15 май 2025г. в 17:24:46

ТЕАЛОЗ ДУО гел за очи монодози 0,4 г * 30

Коментар на: Таня от 15 май 2025г. в 16:58:08

БАКЛОФЕН таблетки 10 мг * 50

Коментар на: Тодор от 15 май 2025г. в 16:29:36
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
  • Borika
  • MasterCard
  • mastercard securecode
  • Visa
  • verified by visa
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • Карта на сайта
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА NextGenerationEU DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2025 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на интернет портал от Valival