Апетит потискащи лекарства
Наднорменото тегло и затлъстяването са проблеми с важно социално-икономическо значение в световен мащаб. Доказана е връзката между високия индекс на телесна маса и редица увреждания и заболявания на сърдечно-съдовата система и редица ендокринни нарушения.
Затлъстяването е сред рисковите фактори с най-голямо значение за развитие на захарен диабет тип 2, хормонален дисбаланс, репродуктивни нарушения, гастроинтестинални нарушения, злокачествени новообразувания. Подробна информация може да прочетете в рубриката Здравни проблеми (Затлъстяване).
Борбата с излишните килограми често се оказва трудна, непостижима цел, като обезверени от многобройни безрезултатни диети, изтощителни тренировки и броене на калории, много от засегнатите затъват все по-дълбоко в блатото на депресивните мисли, обвинения, болезнени сравнения със стероетипите, налагани в социалните мрежи и в много от случаите се наблюдава добре познатият йо-йо ефект, килограмите се връщат и дори се умножават.
Правилната мотивация, професионални съвети по отношение на хранене и спорт и приемът на наличните в аптечните мрежи и спортни магазини хранителни добавки и чайове, обещаващи магични резултати в най-кратки срокове при сблъсъка с реалността допълнително съдействат за неуспехите на много от пациентите със затлъстяване.
За разлика от хранителните добавки, чайове, чудотворни илачи и други, обещаващи изпарение на 20 килограма за един месеца (което е не само меко казано вредно, но и невъзможно), при използването на апетит потискащи лекарства контролът е много по-строг (добавките не подлежат на контрол от съответните органи и съответно не може да се гарантира съставът им), резултатите са много по-бавни, но за сметка на това са трайни. Употребата им крие своите рискове, поради което се назначават само от специалист, достъпни са само с лекарско предписание и при техния прием пациентите подлежат на стриктен и строг мониторинг, като при първи признаци на поява на странични ефекти се обмисля преустановяване на приема, корекция на дозата или замяна с подходяща алтернатива.
Затлъстяване: причини и механизми на развитие
Вникването в детайли и познаването на даден проблем, позволява информиран, правилен и целенасочен подход към неговото разрешаване с целенасочени действия, съобразни в конкретната ситуация с особеностите на отделните засегнати. Повишената информираност на населението относно затлъстяването, начините на възникване и мерките за борба, лечение и профилактика са в основата на първите стъпки със справянето с проблема.
Затлъстяването представлява хронично състояние, при което се натрупва прекомерно количество телесна маса с отрицателен ефект за целия организъм и многофакторна генеза. Проблемът доскоро засягаше предимно лицата в активна възраст, но се наблюдава изключително тревожна тенденция за нарастване честотата на децата с наднормено тегло, като с напредване на възрастта става все по-трудно редуцирането му.
Повишената телесна маса най-често се асоциира с ексцесивен прием на храна и значително понижена двигателна активност, но натрупването на излишни килограми далеч не се изчерпва само в тези две причини. Редица други фактори могат да лежат в основата на проблема и тяхното изясняване има важно значение при изготвянето на индивидуален терапевтичен план и подбор на правилно медикаментозно лечение.
Съвременното ежедневие създава редица предпоставки за наддаване на килограми, като сред най-честите причини и фактори за развитие на състоянието се включват:
- заседнал начин на живот: консумацията на храна, богата на мазнини, прекомерният прием на пържени храни и газирани напитки, вредният навик за "похапване пред телевизора", в комбинация с всевъзможните извинения за спортуване са основните предразполагащи фактори за развитието на наднормено тегло, обединени най-общо като заседнал начин на живот
- наследственост: генетичният фактор (роднини по първа линия, които са с наднормено тегло и затлъстяване) не е за пренебрегване и представлява червена светлина за ранна профилактика още от детска възраст
- хормонален дисбаланс: нарушеният в нормалния хормонален баланс могат да окажат влияние върху апетита, трупането на излишни килограми и да стои в основата на неуспеха при опитите за тяхната редукция с диети и спорт, като такива се описват при проблеми с щитовидната жлеза, половите хормони, бременност (някои жени наддават много над препоръчителните килограми), следродилни състояния и други
- преумора: хроничният стрес, преумора, тревожност и недоспиване, както и работа на смени, включително и през нощта, водят след себе си множество здравни рискове, включително и проблеми с теглото
- други причини: затлъстяването често е многофакторно и комплексно, като освен гореизброените влияние могат да окажат и редица вредни навици (алкохолна консумация, някои наркомании), прием на лекарства (при някои медикаменти натрупването на килограми се явява страничен ефект при продължителна употреба), чести и изключително рестриктивни диети, отказ от тютюнопушене и много други
На първо място при стартиране лечението на затлъстяване е изясняването на причините, довели до неговото развитие и насочване на усилията към тяхното отстраняване.
В основата на ефективната борба с излишните килограми стои редукцията на калориите (създаване на калориен дефицит) в разумни граници, което се постига чрез потискане на апетита и повишение на физическата активност.
Апетит потискащи лекарства: видове, особености, рискове
Основните лекарствени средства, използвани като една от крайните, последни мерки в борбата с излишните килограми при пациенти, при които с другите консервативни методи (диета, спорт) липсва ефект, липсва воля и дисциплина за спазването им, са така наречените апетит потискащи лекарства.
Използват се главно при пациенти с индекс на телесна маса над 30 и затлъстяване първа, втора или трета степен.
Представляват медикаменти от различни фармакологични групи, които активират центъра на ситостта, разположен във вентромедиалното ядро на хипоталамуса.
Основните анорексигенни фактори (потискащи апетита) включват проследяване нивата на кортикотропин-рилийзинг хормона, на тиреотропин-рилийзинг хормона, плазмените нива на нутриентите (липиди, глюкоза, аминокиселини), някои гастроинтестинални хормони (грелин, холецистокинин, пептид YY), стойностите на лептин и плазмените нива на инсулин.
Лекарствата, потискащи апетита, предизвикват в различна степен чувство на ситост, редуцират така наречения вълчи глад (обикновено се дължи на хормонални фактори и на промени в нивата на инсулин), намаляват непреодолимото желание за прием на вредна храна (при пациентите със затлъстяване често е налице желание за консумация на пържени, тестени храни, сладкарски изкушения). Пониженият енергиен прием в комбинация с подходящ физически режим водят до значима редукция на телесното тегло при отделните пациенти.
Подходът при отделните лица със затлъстяване е индивидуален и при всеки пациент терапията се назначава след обстоен физикален преглед, разпит и анализ на параклиничните показатели.
Не съществува единно, еднакво при всички и с еднакъв ефект лекарство или нефармакологично средство, което да провокира здравословно понижение на теглото. Индивидуалният подход е в основата на успешното и безопасно лечение на заболяването.
Основните апетит потискащи лекарства включват следните представители:
- препарати с централен механизъм на действие: основните представители на групата са фенфлурамин, фентерамин, дексфенфлурамин, сибутрамин, етиламфетамин. Фенфлурамин и дексфенлурамин стимулират освобождаването на серотонин и потискат обратното му захващане, като по този начин увеличават чувството на ситост. Препаратите са забранени за употреба от 1997 година, тъй като употребата им се асоциира с повишен риск от тежки кардиоваскулаторни усложнения, като например увреждане на сърдечните клапи, белодробна хипертония. Сибутрамин блокира обратното захващане на норадреналин и в по-ниска степен на серотонин и допамин. Увеличава чувството на ситост и повишава общата обмяна на организма, като намира приложение в терапията на захарен диабет, свързан със затлъстяване, както и при дислипидемия. Не се препоръчва употребата му при пациенти със сърдечна недостатъчност, исхемична болест на сърцето, аритмия, хипертония, чернодробна недостатъчност, глаукома. Често води до изразени нежелани реакции, като например тахикардия, запек, главоболие, гадене, безсъние, световъртеж, промяна във вкуса. Поради риск от развитие на сериозни сърдечно-съдови усложнения, като инфаркт на миокарда и мозъчен инсулт, употребата на препарати, съдържащи сибутрамин е преустановена от 2010 година
- препарати с периферен механизъм на действие: основен представител на тази група е орлистат. Орлистат представлява обратим инхибитор на стомашната и панкреатичната липаза, като потиска до една трета от приетите с храната мазнини. След инактивирането на липазите приетите с храната мазнини не могат да се хидролизират и съответно не се усвояват от организма. Добри резултати се постигат при комбиниране на приема на медикамента с хипокалорийна диета и подходящо физическо натоварване. Препаратът води до редица неприятни странични ефекти, като например метеоризъм, честа дефекация, фекална инконтиненция, отделяне на мазни изпражнения, зацапване на бельото, главоболие. Намалява резорбцията на мастноразтворимите витамини (витамин A, витамин D, витамин E, витамин K) и при продължителна употреба може да предизвика хиповитаминоза и свързаните с нея усложнения. Орлистат е противопоказан при пациенти, алергични към основната субстанция, при холестаза, синдром на малабсорбция, както и в периода на лактация
- антагонисти на канабиноидните рецептори: основният представител на тази група е препаратът римонабант. Римонабант притежава анорексигенен ефект, който се реализира посредством свързване с канабиноидните CB1 рецептори. Употребата му се асоциира с повишен риск от депресия, суицидни мисли и действия, поради което препаратът е забранен от 2009 година
Единственият, достъпен с рецепта и след задължителен обстоен медицински преглед, препарат, разрешен за лечение на затлъстяване, е орлистат.
Порочната практика за нелегално снабдяване с лекарства, добавки и всевъзможни смеси с неизвестно, но обещаващо съдържание, крие огромни рискове от развитие на сериозни странични, включително и токсични ефекти. Много от препаратите са в графата допинг (използват се от спортисти, но също и от любители, целящи бърза редукция на телесната маса), като общото между всички е разпространението им в сивия сектор и огромните рискове, които крият. Тук се включват множество производни на амфетамин, ефедрин, комбинации с ефедрин в дози много над необходимите, различни смеси от лекарства, аминокиселини и растителни дроги.
Употребата на лекарства за намаляване на апетита крие риск от развитие на различни по тежест странични ефекти, като невинаги се постига желаният резултат. Килограми, които са трупани в продължение на години, няма как да се стопят като с магическа пръчица за няколко седмици. При пациенти със затлъстяване е необходимо процесът на редукция на теглото да се контролира от специалист, като по негова преценка може да се обмисли назначаването на апетит потискащи лекарства при липса на противопоказания.
Безопасни алтернативи за потискане на апетита
Обикновено за преминаване към лечение с апетит потискащи лекарства пациентите са се сблъскали с трудностите при спазването на определен хранителен (диетичен) режим, физическа натовареност, прием на различни добавки (витамини, билки, спортни добавки).
Във връзка с рисковете, които крие лечението с апетит потискащите лекарства, е необходимо създаването на доверие и връзка между лекар и пациент и след стартиране на лечението с тези лекарства да се повлияе върху мотивацията на пациента и терапията да продължи с нефармакологични методи.
Обикновено пациентите мотивират след показанията на кантара (редукция на теглото с определен процент за определен период от време), като е необходимо разясняване на рисковете от лекарствената терапия и възможностите, които предлага нефармакологичното лечение. Не е нужно спазването на рестриктивни диети, глад и изтощителни тренировки, а придържане към някои прости правила и препоръки, които ще подпомогнат загубата на излишните килограми без йо-йо ефекти и без излишни рискове за здравето.
Обикновено се препоръчва:
- здравословно хранене: може да се стартира с малки промени, като например отказ от газирани напитки, сладкиши, снаксове, тестени изделия и повишаване приема на плодове и зеленчуци, богати на фибри храни, ядки в малки порции, бяло месо, риба. Намаляването или пълният отказ от прием на съдържащи захар и бяло брашно храни води до видими, трайни и сравнително бързи резултати
- прием на достатъчно течности: в много от случаите не разпознаваме правилно сигналите, които ни изпраща тялото и възприемаме жаждата като глад. Приемът на една чаша вода при всеки порив на глад, както и половин час преди всяко хранене, оказа чудесен и благоприятен ефект, като потиска апетита, хидратира тялото и ускорява метаболизма. Обикновено специалистите препоръчват прием по 30 милилитра вода (или неподсладен чай) на всеки килограм тегло (така например, ако тежите 100 килограма, ще са ви необходими три литра течности на ден за адекватна хидратация), като нуждите варират в зависимост от климата, физическата натовареност и други фактори
- подходяща физическа активност: ако фитнесът не ви понася, можете да правите дълги разходки в парка (ежедневното ходене за поне половин час с постепенно повишение на времето до два часа или повече, с нормално темпо води до чудесни резултати и е идеален начин за поддържане на теглото) или да карате колело. Плуването е особено подходящо за пациентите с тежка степен на затлъстяване, тъй като не натоварва излишно сърдечно-съдовата система. С навлизането на технологичната ера вече е възможно да се правят ефективни анаеробни упражнения с използване само на собственото тегло (без нужда от специално оборудване и екипировка) в домашни условия
- естествени апетит потискащи средства: при някои пациенти добър ефект се постига посредством използване на натурални продукти за потискане на апетита, каквито са например някои плодове, главно ябълки, лимони, грейпфрут, както и коприва, корен от репей, магданоз, зелен чай, водорасли и други. В аптечната мрежа може да намерите много хранителни добавки, които стимулират изгарянето на мазнините. Такива например са препаратите, съдържащи аминокиселината L-карнитин, L-тирозин, екстракт от плодовете на растението Garcinia cambogia, екстракт от канна (скелетиум), конюгирана линолова киселина и други. Употребата им задължително се съчетава с подходящо физическо натоварване, в противен случай видим ефект не се наблюдава
- пълноценна почивка: пълноценният, достатъчен и спокоен сън е не по-малко нужен за постигане на желаните по отношение на теглото резултати, като се препоръчват и допълнителни мерки за справяне със стреса, хроничната преумора, бърнаут синдром и други съвременни състояния, които по един или друг начин повлияват хормоналния баланс и противодействат на ефективното отслабване
Лечение с апетит потискащи лекарства се назначава само при липса на ефект от нефармакологичните мерки за редукция на теглото, като е необходим задължителен медицински преглед и обсъждане на евентуалните ползи и рискове от терапията, начините за продължение на лечението и подборът на конкретния препарат при отделните пациенти.
Изображения: freepik.com
Продукти свързани със СТАТИЯТА
АКТИСЛИМ капсули * 60
НовПЮР НУТРИШЪН МАЛИНОВИ КЕТОНИ капсули * 60
БИЛКОВА АПТЕКА ТИНКТУРА МЕХУРЧЕСТО ВОДОРАСЛО 100 мл
КОКОСОВО МАСЛО ОРГАНИК капсули 1000 мг * 120 NATURE'S WAY
МЕТАБОЛ КОНТРОЛ капсули * 60 ХЕРБАМЕДИКА
КАМБОДЖАНСКА ГАРЦИНИЯ капсули * 60 БИОТИКА
НовБиблиография
https://www.healthline.com/nutrition/10-natural-appetite-suppressants
https://www.webmd.com/diet/appetite-suppressants#1
https://my.clevelandclinic.org/health/drugs/9463-appetite-suppressants
https://www.medicalnewstoday.com/articles/320625
https://www.healthline.com/nutrition/appetite-suppressants
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/16265126/
https://www.verywellfit.com/appetite-suppressants-3496076
СТАТИЯТА е свързана към
- Медикаментозно лечение
- Хранителни добавки и витамини за напълняване и апетит
- Гарциния камбоджа, Индийска ягодка
- Лечение при панкреатит
- Как да свалим холестерола и триглицеридите без лекарства
- Хранене според кръвната група - кръвна група 0
- Калкулатор индекс на телесната маса
- Хранене според кръвната група - кръвна група А
- 5-хидрокситриптофан
- Едномесечна диета за здравословно отслабване
- Извара и ленено масло – рецептата на д-р Будвиг срещу рака
Коментари към Апетит потискащи лекарства