Лечение на грип при деца
Игрите в снега са любими на децата от детската градина до късна училищна възраст (много възрастни далеч над училищната възраст обичат не по-малко игрите в снега). Тичане, скачане, ангели в снега, бой със снежни топки, от което следва изпотяване, дишане продължително на студен въздух, кихане, кашлица, температура.
Това е единият сценарий, който се развива при наличие на сняг (което наблюдаваме все по-рядко и подобен лукс можем да си позволим само на почивка високо в планинските райони).
Другият сценарий включва необичайно високи за зимните месеци температури, които благоприятстват бързото размножаване на вирусите, тесен контакт при игра на детските площадки (малките деца), дълъг престой на закрито, например в мола (картинка, която се наблюдава все по-често сред подрастващите).
Заразяването с грип в детска възраст се осъществява лесно, бързо и лавинообразно. Неслучайно в грипния сезон епидемиите стартират именно от детските градини и училищата. Своевременното разпознаване на болестта и назначаването на адекватно лечение на грип при деца е от ключово значение за намаляване на рисковете от развитието на някои от характерните за грипа усложнения, хоспитализация, продължителен прием на лекарства.
Как да различим грип от настинка при децата?
Респираторните инфекции са по-характерни за студените месеци, макар и да се срещат и през лятото. Не е нужно родителите да са здравни работници или медицински специалисти, за да различат безобидната настинка от грип или нещо по-сериозно. Въпреки това, в случай, че имате затруднения, не се колебайте, а се свържете с лекуващия лекар на детето, който след обстоен преглед и разпит за наличните прояви ще прецени за какво се касае и ще ви назначи адекватна терапия.
Грипът се причинява от така наречения грипен вирус (Influenza virus), като се различават няколко основни щама, докато настинката и много от сезонните инфекции през зимните месеци се дължат на заразяване с някой от многобройните респираторни вируси.
Особено уязвима популационна група са малките деца (до пет години), като повишено внимание е необходимо при деца до две години във връзка с лесното заразяване и високия риск от бързо, мълниеносно развитие на болестта и куп, свързани с нея усложнения.
Изключително важно е навреме да разпознаем отличителните белези на болестта, а именно:
- начало на болестта: остро начало, в рамките на няколко часа след контакт с болен или здрав заразоносител е характерно за грипа, докато при настинката проявите се развиват в рамките на 24 до 72 часа
- висока температура: висока температура, достигаща критични стойности с риск при малките деца от фебрилен гърч, е характерна за грипа, докато при настинка температурата не е повишена или е леко повишена
- главоболие: при настинка много рядко е налице главоболие, докато за грипа този симптом е особено характерен (по-големите деца могат да съобщят за болки в главата, докато при малките този симптом се открива по-трудно, но често е причина за плач и раздразнителност)
- болки по тялото: при настинка са налице слаби или дори липсващи болки по тялото, докато при грип те са силни и добре проявени
- отпадналост: децата с обикновена, банална настинка си играят, активни са, докато децата, болни от грип, са в леглото, отпаднали, уморени, унесени
- назална обструкция: кихане, кашлица, запушен нос или изразена секреция от носа са по-характерни за настинката и другите, причинени от респираторните вируси сезонни инфекции, докато при грип носът може да е чист, възможни са кихане и кашляне, но не са характерни
- други прояви: при по-малките деца при грип често се наблюдават и прояви от страна на храносмилателната система, като например гадене, повръщане, диария, докато при настинка рядко се наблюдават прояви от страна на стомашно-чревния тракт или са изключително леко проявени, почти незабележими
При настинка давността на симптомите обикновено е от порядъка на няколко дни, като проявите бързо отшумяват, докато при грип са необходими няколко седмици до пълното възстановяване на детето.
Подробна информация за начините за различаване на грип от настинка може да намерите на:
- Как да различим грип от настинка и да се лекуваме правилно?
- Грип или настинка? Можете ли да направите разлика?
- Настинка, грип, синузит - три заболявания на дихателната система със сходни симптоми
Първи симптоми на грип: кога да потърсим лекар?
В случай, че имате подозрения за заразяване на вашето дете с грип, не губете време и се свържете с вашия лекар за предприемане на необходимите действия.
В случай, че имате съмнения дали се касае за грип или настинка, все още изчаквате или сте се консултирали по телефона (порочна практика, която крие огромни рискове, но е изключително характерна за територията на нашата страна), то следва да имате предвид някои знаци, които алармират за спешна медицинска консултация:
- възраст на детето: в случай, че детето ви е под две години, при всяко съмнение или бегло подозрение за грип е необходима медицинска консултация
- остро влошаване на състоянието на детето: бързо повишение на температурата до екстремни стойности, остра отпадналост и липса на желание за игра изискват бързи и своевременни мерки
- неповлияваща се температура: наличието на температура, повече от 72 часа, която не се повлиява от използваните стандартни антипиретици, налага спешна консултация със специалист
- промени в изхожданията: липсата на изхождания за повече от 8 часа насочва към остра дехидратация и налага спешни мерки
- прояви на дехидратация: освен липсата на изхождания към дехидратация насочват още плачът без сълзи, сухите устни, сухата и бледа кожа
- затруднено дишане: наличието на задух в детска възраст е симптом, който не бива да се подценява и винаги налага спешна консултация
- загуба на съзнание: макар и рядко наблюдавана проява при грип или друга респираторна инфекция, загубата на съзнание е алармиращ симптом, налагащ спешна медицинска помощ
- гърч: при наличие на гърч не губете самоконтрол, а веднага потърсете спешна медицинска помощ за изясняване на неговата етиология и предприемане на съответните мерки
Навременната консултация със специалист намалява значително рисковете от развитие на усложнения, като най-често наблюдаваните вследствие на грип включват бронхит, бронхиолит, пневмония, вторична бактериална инфекция и пролонгиране на болестта, неврологични увреждания (вирусен менингит, енцефалит, полиневропатия) и други.
При грип обикновено не е необходима хоспитализация на детето (освен при кърмачета под три месеца и по преценка на лекуващия лекар), но развитието на усложнения може да наложи по-специфична терапия, интравенозни вливания и мониториране състоянието на детето, което може да се осъществи най-добре в болнични условия.
Лекарства, използвани за лечение на грип при деца
Макар много от родителите да настръхват при мисълта за прием на лекарства от малките деца, то е необходимо лекуващият лекар да им разясни големите ползи и евентуалните рискове при употребата.
Липсата на лечение при грип крие сериозни рискове от усложнения и пролонгиране на състоянието. Рискове крие и безразборният прием на медикаменти, особено без знанието на лекуващия лекар.
Най-общо за лечение на грип при деца се използват:
- етиологични средства: това са лекарства, насочени към конкретните причинители на болестта, като в частност при грип това са противовирусните лекарства (противогрипни медикаменти)
- симптоматични средства: тук се включват всички допълнителни медикаменти, назначени за овладяване на различните прояви на заболяването, като например средства за лечение на повишената телесна температура, болките по тялото, кашлицата, назалната обструкция, диарията и други в зависимост от състоянието при конкретното дете
Противовирусни лекарства
Основните медикаменти, използвани за лечение на грип при деца, принадлежат към така наречените антивирусни средства и представляват противогрипни препарати, като в детска възраст одобрени за употреба са оселтамивир и занамивир.
Оселтамивир осъществява своите ефекти посредством потискане на определени вирусни ензими, което предотвратява разпространението на грипния вирус в организма и развитието на тежка клинична картина. Препаратът е подходящ за лечение при деца на възраст над две седмици (новородени), като може да се използва и с превантивна цел, при контакт на детето с болен от грип. С профилактична цел препаратът е подходящ при деца на възраст над една година.
Медикаментът се предлага под формата на орална суспензия (сироп), особено подходяща при малки деца и под формата на капсули за перорална употреба.
В ситуацията на грипна епидемия препаратът бързо се изчерпва от аптечните мрежи и може да не откриете суспензията например. Ако детето ви е малко и не може да преглъща капсулите цели, можете да разтворите съдържанието им в подсладен разтвор (за да прикриете горчивия вкус на лекарството). За целта е необходимо да определите точната доза, която е необходима на Вашето дете, като това се осъществява въз основа на неговото тегло.
Съществуват капсули с различна доза от медикамента (най-често 30, 45 и 75 милиграма). Необходимо е да отрежете върха на капсулата с остра ножица и да изсипете съдържанието в малък съд. След това добавяте една чаена лъжичка (5 милилитра) подсладен разтвор (вода и захар) или сладка храна (например шоколадов сироп), като е необходимо детето да приеме цялото количество наведнъж.
Консултирайте се с вашия лекар или фармацевт как да подходите в случай, че се касае за кърмаче или дете с тегло под 40 килограма.
Предозирането крие рискове от токсични прояви, а приемът на по-малка от необходимата доза може да не е достатъчно ефективен спрямо инфекцията.
Оселтамивир като цяло се отличава с ниска токсичност и рядко води до развитие на нежелани странични реакции. В детска възраст най-често са налице гадене и повръщане, които може да профилактирате като давате медикамента след прием на храна (не на гладно). Изключително рядко може да се наблюдава главоболие, коремна болка, конюнктивит, възпаление на ухото, кожни прояви.
Ако вашето дете проявява някои от изброените нежелани реакции, задължително се обърнете към вашия лекар.
Занамивир е препарат, който противодейства на грипния вирус аналогично като оселтамивир (потиска вирусния ензим невраминидаза и така предотвратява разпространението на причинителите) с основната разлика, че се прилага инхалаторно. По тази причина употребата му при деца под пет годишна възраст не се препоръчва.
Препаратът се прилага с повишено внимание при деца с подлежащи респираторни заболявания, като например бронхиална астма, хронична обструктивна белодробна болест, емфизем.
Медикаментът не е подходящ при деца с непоносимост към млечен протеин и лактоза, тъй като може да провокира алергична реакция.
Прилага се за лечение на грип (до 48 часа след първите прояви), както и за профилактика (до 36 часа след рисковия контакт).
Обичайната доза за лечение на грип е по две инхалации два пъти дневно в продължение на пет дни. С профилактична цел се прилагат по две инхалации веднъж дневно в продължение на десет дни.
Медикаментът изключително рядко води до проява на нежелани странични ефекти, обикновено диария, гадене, главоболие. Ако забележите обрив, сърбеж, подуване в областта на лицето, гърлото или устата, задух, стягане в гърлото, задължително се обърнете към вашия лекар.
Симптоматични лекарства
Симптоматично в детска възраст се прилагат средства с аналгетични (обезболяващи) и антипиретични (понижават температурата) свойства. Предлагат се под различни форми (сироп, ректални свещички, таблетки), като се избира най-подходящата за конкретния случай. Ректалните свещички се предпочитат при кърмачета, сиропът е лесен за употреба при деца до пет годишна възраст, а по-големите деца спокойно могат да приемат лекарството под формата на таблетки.
Противопоказана е употребата на ацетилсалицилова киселина (аспирин) при деца под 16 години, поради риск от развитие на синдрома на Reye, протичащ с тежки чернодробни увреждания, енцефалопатия и кома.
При малки деца (на възраст под пет години) не се препоръчват масово рекламираните и любими на възрастните прахчета срещу грип и настинка.
Най-често се препоръчват:
- парацетамол: парацетамол и съдържащите го многобройни форми за употреба е безопасен за справяне с високата температура и болков синдром при деца над един месец. Прилага се съгласно назначенията на лекуващия лекар и указанията в листовката, прикрепена към препарата. Изключително важно е спазването на препоръчителните дози, като много рядко се наблюдават леки, бързопреходни странични ефекти
- ибупрофен: ибупрофен е опция на избор при деца над 6 месеца (някои форми са налични за употреба след навършване на три месеца, но задължително се консултирайте с личния лекар или фармацевт). Изключително добре повлиява повишената температура и болковия синдром, притежава и изключително добри противовъзпалителни свойства (за разлика от парацетамол)
- антитусивни средства: при наличие на кашлица, се посъветвайте с лекуващия лекар за най-подходящия за състоянието на вашето дете антитусивен препарат. Употребата на медикаменти, съдържащи кодеин или декстрометорфан (лекарства срещу суха кашлица) не се препоръчва в ранна детска възраст. Алтернатива при суха кашлица са средствата, съдържащи бутамират
- муколитици: при влажна кашлица се прилагат така наречените муколитици, които подпомагат прочистването на дихателните пътища и отстраняването на събралите се секрети. Безопасни в детска възраст са амброксол (за всички възрасти), ацетилцистеин (при деца над две години), бромхексин (при деца над две години)
- средства срещу назалната обструкция: при малки деца не се препоръчва употребата на стандартно използваните от възрастните капки за нос (най-често съдържащи ксилометазолин). В детска възраст опция на избор са промивките с физиологичен разтвор
Употребата на симптоматичните средства следва да се осъществява само след консултация с лекуващия лекар, тъй като самоцелният прием може да доведе до допълнително влошаване на състоянието (особено при прием на неподходящи средства).
Употребата на антибиотици за лечение на грип не е уместно (антибиотиците не са ефективни срещу вирусите), освен в случаите на подлежаща бактериална инфекция. Безконтролното и масово предлагане на антибиотици за лечение на вирусни заболявания стои в основата на все по-разпространяващата се антибиотична резистентност.
Допълнителни мерки за лечение на грип при деца
Освен своевременното назначаване на подходяща медикаментозна терапия за лечение на грип при деца се прилагат и редица допълнителни мерки, целящи ускоряване на лечебния процес, подобряване на имунната активност, по-бързо активиране на заздравителните процеси.
При възрастните често се прилагат средства от народната медицина за повлияване на симптомите при грип, настинка, хрема, но при деца се препоръчва предварителна консултация с лекуващия лекар.
Обикновено към лекарствената терапия за ефективно допълнително лечение на грип в детска възраст се препоръчва:
- почивка на легло: за ускоряване на възстановителните сили на организма на детето се препоръчва повече почивка и временно преустановяване на интензивните игри
- достатъчно сън: по време на сън в тялото се активират важни процеси, отговорни за повишаване на имунната защита и активност, поради което се препоръчва осигуряване на подходящи условия за повече сън (приглушаване на светлината, осигуряване на тишина, необезпокояване на детето)
- рехидратация: приемът на достатъчно течности (главно под формата на вода и чай за кърмачета до една година и плодови сокове и фрешове при по-големите деца) подпомага отстраняването на натрупаните токсини, ефективно се бори със симптомите на дехидратация и е особено препоръчително при наличие на диария или повръщане
- овлажняване на въздуха: топлата вана, инхалациите в домашна среда, използване на овлажнител и други средства за повишаване влажността на въздуха подпомагат улесняването на дишането (сухият въздух допълнително дразни лигавиците)
- домашни илачи: може да намерите множество домашни рецепти за справяне с проявите на грип и настинка, като може да ги прилагате след консултация с лекуващия лекар и само като допълнително лечение, а не вместо лекарствената терапия. Най-често се препоръчват сок от малини (притежава антипиретична активност), мед (притежава бактерицидни свойства, облекчава болезненото гърло и кашлицата, но се препоръчва само при деца над две години), чесън (притежава изразени антибактериални и антиоксидантни свойства, но не се препоръчва при деца под две години) и други
Подробна информация за алтернативните средства за симптоматично лечение на грип при деца може да намерите в раздел Алтернативна медицина (Безопасни домашни средства срещу симптоми на простуда и грип при детето).
Как да предпазим детето в грипния сезон?
Ефективната целогодишна профилактика и особено засилване на мерките в зимните месеци и грипния сезон намаляват заболеваемостта.
Препоръчва се:
- ограничаване на контактите: в случаите на заразяване с грип е препоръчително детето да остане под "домашен арест" поне 24 часа след нормализиране на температурата. Контактът с други деца крие риск от разпространение на болестта и развитие на вторична бактериална инфекция. За намаляване на риска от заразяване се препоръчва предимно игри на открито и избягване на закритите помещения с наличие на много хора и оскъдна вентилация (хранителни хипермаркети, молове, заведения)
- достатъчно сън: за възстановяване силите на организма е необходимо да осигурите на детето си дори малко повече от нормалното време за спане
- добра хигиена: това включва редовно измиване на ръцете, проветряване и почистване на помещенията, пране на високи температури
- здравословно хранене: пресни плодове и зеленчуци вместо сладкиши, пици и всевъзможни тестени произведения, всеизвестната пилешка супа (която е доказано, че оказва изключително благотворен ефект за допълнително лечение и профилактика при простуда и грип), леки готвени храни
- достатъчен прием на течности: в детска възраст обезводняването настъпва изключително бързо и лесно, поради което се препоръчва достатъчен прием на течности, особено под формата на топли напитки, като например подсладен чай
- противогрипна ваксина: ваксина против грип се препоръчва при всички деца на възраст над 6 месеца, а също и на родителите в случай, че детето е по-малко или страда от хронични подлежащи заболявания. При малките деца и особено при наличието на рискови фактори без значение от възрастта (като например сърдечни, храносмилателни, бъбречни, метаболитни, ендокринни, неврологични нарушения и подлежащи заболявания) е необходимо ежегодно ваксиниране на детето срещу грип. Най-добрият период за ваксинация е един до три месеца преди очаквания грипен сезон, като за нашата страна се препоръчва ваксиниране в месеците октомври или ноември. Противогрипните ваксини се прилагат мускулно, подкожно, като има разработени форми и за назална употреба
- изолиране на болните: при наличие на болен член от семейството се препоръчва своевременно лечение и ограничаване на достъпа до детето
Консултирайте се с вашия лекар преди да започнете какъвто и да е вид лечение. Самоинициативите може и да са ефективни при възрастните, но при децата безразборният прием на медикаменти крие сериозни рискове.
Ранното и целенасочено лечение на грип при деца, съобразено със състоянието при конкретното дете, спестява редица главоболия на техните родители.
Заболявания, при които се прилага лечението Лечение на грип при деца
Продукти свързани със СТАТИЯТА
АБОКА ФИТОНАЗАЛ ПЕДИАТРИК спрей 125 мл
ВИТАЛ КОНЦЕПТ ЧАЙ ХЕЛТ ПРИ НАСТИНКА И ГРИП ЗА ДЕЦА 100 г
НАЗОПЮР КОМПЛЕКТ ЗА НОСНИ ПРОМИВКИ ЗА ДЕЦА - БУТИЛКА 118 мл + 20 сашета
САМБУМИЛ СТРОНГ КИДС сироп 180 мл ДОЛЕРАН ФАРМА
ХЮМЕР СПРЕЙ ЗА НОС С МОРСКА ВОДА ЗА БЕБЕТА И ДЕЦА 150 мл
ПЕДИАКИД ИМУНИТЕТ дъвчащи мечета * 60
Библиография
https://kidshealth.org/en/parents/tips-take-care.html
https://www.webmd.com/first-aid/influenza-children
https://www.hopkinsmedicine.org/health/conditions-and-diseases/influenza/influenza-flu-in-children
https://www.healthline.com/health/flu-symptoms-in-kids
https://www.webmd.com/cold-and-flu/children-and-flu-influenza#1
https://www.medicalnewstoday.com/articles/327110.php
https://childrensnational.org/visit/conditions-and-treatments/infectious-diseases/influenza
https://www.whattoexpect.com/childrens-health-and-safety/childrens-flu.aspx
https://www.healthline.com/health/cold-flu/tips-treating-kids
https://www.webmd.com/cold-and-flu/child-cold-flu-18/parent-tips-suspect-flu
https://www.verywellhealth.com/caring-for-a-child-with-the-flu-770774
СТАТИЯТА е свързана към
- Лечебни практики при заболявания
- Лечение на синузит
- Лечение при ларингит
- Лечение при ангина (остър тонзилит)
- Как да свалим температурата в домашни условия
- Грип
- Сауна: лечебни ефекти, ползи и рискове
- Рутин (витамин Р): полезни свойства и приложение
- Домашни средства срещу цистит при деца
- Лечение при панкреатит
- Антиаритмични лекарства (лекарства за лечение при аритмия)
Коментари към Лечение на грип при деца