Реконвалесценция след химиотерапия МКБ Z54.2
В рубриката реконвалесценция след химиотерапия се разглежда възстановителният период след лечение с химиотерапевтици.
Възстановяването след химиотерапия зависи от количеството и вида на дадената химиотерапия, здравето на човека, как се понася от индивидуалните особености на човек, нежелани реакции и др.
След приключване на лечението с химиотерапия, тялото все още не се е възстановило. Реконвалесцентният период продължава различно време за отделните пациенти. Зависи от вида лечение, индивидуалните особености на пациента, вида и стадия на злокачественото новообразувание.
Химиотерапията засяга всички клетки, които растат и се делят. Това включва ракови клетки и нормални клетки, като новите кръвни клетки в костния мозък или клетките в устата, стомаха, кожата, косата и репродуктивните органи. Когато химиотерапията уврежда нормалните клетки, това води до странични ефекти.
Странични ефекти след химиотерапия
В етапа на реконвалесценция след химиотерапия, пациентите се оплакват от някои останали странични ефекти. Повечето изчезват скоро след последната доза химиотерапия, други могат да продължат седмици или месеци след приключване на лечението.
Понякога се използват допълнителни терапии. Те могат да предлагат физическа, емоционална и духовна подкрепа, да помогнат за по-добър контрол на страничните ефекти и да подобрят качеството на живот.
Например терапии като медитация, релаксация, масаж и консултации могат да намалят тревожността, а акупунктурата да намали, индуцираните от химиотерапия, гадене и умора. Тези терапии са част от насоките за допълващи терапии при злокачествени заболявания.
Умора
Чувството на умора е най-честият страничен ефект от химиотерапията. Умората може да включва усещане за изтощение, сънливост или обърканост. Умората може да се появи внезапно и почивката да не я облекчи. Някои пациенти се оплакват от липса на енергия седмици или месеци след приключване на лечебния цикъл.
Апетит
По време на химиотерапия, хората се оплакват от промени в апетита. Лекарствата също могат временно да променят вкуса на храната. Понякога пациентите не изпитват глад или предпочитат различни видове храни.
Контрол над загубата на апетит
- хранене по-често, в малки количества
- избягване на силните миризми и миризмите по време на готвене
- ако вкусът на някои храни се е променил, да не се насилват да ги ядат
- да не се използват хранителни добавки без знанието на лекаря
- може да се консултира с диетолог, за да се изготви най-подходящият хранителен режим за възстановяване
Гадене и повръщане
Химиотерапията често води до гадене и повръщане, но не всеки се чувства болен по време или след лечението. Установено е, че започва няколко часа след курса химиотерапия. Гаденето може да е продължително и да бъде придружено от повръщане или изтръпване. Понякога гаденето продължава дни след лечението.
Често най-добрият начин за овладяването му, е да се предотврати стартирането му. Медикаменти против гадене (антиеметици) помагат на повечето хора, но намирането на правилния може да отнеме време. Ако гаденето или повръщането продължат след употреба на предписаното лекарство, трябва да се уведоми лекарят, за да се опита друго лекарство.
Рискът, при продължително повръщане, е възникване на дехидратация. Признаците на дехидратация включват сухота в устата и кожата, тъмна урина, замаяност и объркване.
Справяне с гаденето и повръщането
- да се приема лека, мека храна преди лечението (например супа с препечена филийка)
- прием на течности, за да не се обезводни
- антиеметични медикаменти
Запек или диария
По време на реконвалесценция след химиотерапия някои химиотерапевтици могат да доведат до запек или диария. Някои неща, които могат да помогнат за
предотвратяването му са:
- консумация на повече храни с високо съдържание на фибри, като пълнозърнест хляб и тестени изделия, трици, плодове и зеленчуци, ядки и бобови растения
- приемане на много течности, за да помогнат за разхлабването на червата. Сокът от сини сливи, ябълки или круши има разхлабващо действие
- леки упражнения, като например ходене
- избягване на клизми или супозитории, тъй като те могат да причинят инфекция
За предотвратяване на диария могат да се използват следните мерки:
- избягване на пикантни храни, пълнозърнести продукти, мазни или пържени храни, сосове и сурови плодове или зеленчуци
- ограничаване на алкохола, плодовия сок, безалкохолните напитки, чайове или кафе и млечните продукти, тъй като те стимулират перисталтиката на червата
Косопад
Много хора, подложени на химиотерапия, се притесняват от загубата на коса (алопеция). Косопадът зависи от лекарствата, които се приемат. Някои хора губят цялата си коса бързо, а други — след няколко лечения. При някои пациенти косопадът е незначителен или изобщо никакъв.
Въпреки че загубата на коса от главата е най-често срещаният, понякога косми от веждите, миглите или други области от тялото също изпадат.
Загубата на коса обикновено започва 2-3 седмици след първото лечение. Пациентите се оплакват от сърбящ или горещ скалп. Някои хора откриват, че кожата на главата им е изключително чувствителна и им се появяват пъпки по скалпа.
След като химиотерапията приключи, са нужни 4-12 месеца, за да порасне обратно. Когато косата расте обратно, тя може да е с различен цвят или къдрава, дори ако винаги е била права. След време косата се връща в първоначалното си състояние.
Болки в устата
Някои лекарства за химиотерапия могат да доведат до язви в устата или инфекции. Това е по-вероятно, ако пациента е имал лъчева терапия на главата, шията или гърдите или проблеми със зъбите или венците.
Промени в кожата и ноктите
Някои лекарства за химиотерапия могат да накарат кожата да се отлепи, потъмнее или да стане суха и сърбяща. По време на лечението и няколко месеца след това тя е по-чувствителна към слънцето. Препоръчва се да не се излага на слънце и при излизане на вън да се използва слънцезащитен крем.
Някои хора установяват, че ноктите им също се променят и стават по-тъмни от обикновено, появяват се неравности или бели линии минават през тях. Също така стават чупливи и сухи.
Промени в паметта
Някои хора се оплакват от проблеми с концентрацията, съсредоточаването и запомнянето на неща, след като са били лекувани с химиотерапия. Тези проблеми обикновено се подобряват с времето, въпреки че някои хора изпитват проблеми с години. На лекаря трябва да се съобщи за всякакви промени в мисленето и паметта и ако този проблем засяга ежедневния живот или връщането на работа.
Кръвни показатели
Кръвните клетки се изработват в костния мозък, който представлява спонгиозната част в центъра на костите. Костният мозък произвежда три основни класа кръвни клетки, които имат специфични функции:
- червени кръвни клетки (ериторицити) — пренасят кислород
- бели кръвни клетки (левкоцити) — борят се с инфекции
- тромбоцити — помагат на кръвта да се съсирва, предотвратяват кръвозагуба
Тъй като новите кръвни клетки бързо се делят, те могат да бъдат повредени чрез химиотерапия и броят на кръвните клетки да бъде намален. Ниският брой на кръвните клетки може да доведе до анемия, инфекции или проблеми с кръвосъсирването.
В началото на лечението и преди всеки цикъл на химиотерапия се правят кръвни изследвания, за да се проверят нивата на кръвните клетки.
Анемия
Ако броят на червени кръвни клетки спадне, намалено количество кислород циркулира през тялото. Това може да причини анемия, което кара пациента да се чувства уморен, летаргичен, замаян или задъхан. Ако нивото на еритроцитите спадне твърде много, може да се наложи кръвопреливане.
Инфекции
Ако по време на химиотерапия спадна броя на белите кръвни клетки, това може да понижи имунитета. Така става по-голяма вероятността да се развие инфекция и тялото да е по-малко способно да се пребори нея.
Много видове бели кръвни клетки съставят общия брой на левкоцитите. Неутрофилите предпазват тялото, като унищожават вредните бактерии и дрожди. По време на химиотерапия може да се достигне до ниски нива на неутрофилите. Това е известно като неутропения.
Ако някой има неутропения, може да му бъде поставена инжекция с медикаменти, съдържащи фактор на растежа, наречен гранулоцит — колония стимулиращ фактор (G-CSF) след химиотерапия, за насърчаване на костния мозък за производство на повече бели кръвни клетки.
Проблеми с кървенето
Тромбоцитите са кръвните клетки, които помагат на кръвта да се съсирва. Ниското ниво на тромбоцити (тромбоцитопения) води до проблеми с кръвосъсирването. Пациентът може да кърви по-дълго от нормалното след леки порязвания или ожулвания, да кърви от носа или да се оплаква от кървящи венци. Ако химиотерапията доведе до тромбоцитопения, може да е необходима трансфузия на тромбоцити.
Ефекти върху нервите и мускулите
Някои лекарства могат да причинят изтръпване, болки или мускулна слабост. Това се нарича периферна невропатия. Причинява се от увреждане на нервите, които изпращат сигнали между централната нервна система и крайниците.
За много хора периферната невропатия е краткосрочен проблем, но за други може да продължи дълго време или дори да бъде постоянна. Може да се наложи лечението да бъде променено или състоянието да се наблюдава.
Промени в слуха
Някои лекарства за химиотерапия могат да повлияят на слуха. Лекарят може да препоръча да се направи тест, проверяващ слуха, преди да започне лечението и това може да се повтаря преди всеки терапевтичен курс.
Понякога химиотерапията причинява непрекъснат шум в ушите. Въпреки че тези промени обикновено са временни. Ако пациентът забележи някаква промяна в слуха си, трябва да потърси лекарска помощ.
Промени в либидото
Редица проблеми могат да накарат хората да загубят интерес към полов живот, докато са на лечение. Може да има и физическа причина да не са в състояние или да не се интересуват от сексуални взаимоотношения, например вагинална сухота или ерекционни смущения. Промените във външния вид също могат да повлияят на чувството за самочувствие и от своя страна на сексуалността.
Промени във фертилността
В рубриката реконвалесценция след химиотерапия се посочват и промените във фертилните способности. Ако пациентът желае да има деца в бъдеще, лекарят ще го консултира и обясни как химиотерапията може да повлияе и какви опции са налични. За жените се препоръчва извличането и замразяването на яйцеклетки или ембриони, а мъжете могат да съхраняват сперматозоиди. Това трябва да се направи преди започване на химиотерапията и изисква внимателно обмисляне.
Ефекти от химиотерапията върху жените
Химиотерапията може да намали нивата на хормоните, произвеждани от яйчниците. За някои жени това води до нередовни менструални цикли по време на химиотерапията, но те се връщат в норма след лечението.
При други жени химиотерапията може да доведе до спиране на менструалния цикъл напълно (менопауза). След менопаузата жените не могат да заченат деца. Признаците на менопаузата включват горещи вълни, изпотяване (особено през нощта) и суха кожа.
Ефекти от химиотерапията върху мъжете
Лекарствата за химиотерапия могат да намалят броя на произведените сперматозоиди и да намалят способността им за движение. Това понякога може да доведе до безплодие, което да бъде временно или постоянно. Възможността за поддържане на ерекция също може да бъде засегната, но това обикновено е временно.
Продукти свързани със ЗАБОЛЯВАНЕТО
МАОЛО при химиотерапия и лъчелечение капсули * 30
АКТИВЕН ХЕМИЦЕЛУЛОЗЕН КОМПОНЕНТ (AHCC) капсули * 120
Безплатна доставка за България!БИОВЕСТИН флакон * 28
Безплатна доставка за България!ГЕРИСАН капсули 150 мг * 30 ЗА ВЪЗРАСТНИ
РОВАТЕН капсули * 30
ПАНАЦЕЯ ТИНКТУРА АРОНИЯ + ГИНКО БИЛОБА 100 мл
ТРИАКТАЛ капсули * 30
РЕЙШИ ГАНО (RG) капсули * 90 DXN
СУОНСЪН ТРОЕН КОМПЛЕКС ГЪБИ ФУЛ СПЕКТРУМ капсули * 60 SW1386
ПРОМОХЕРБА ФИКС КАРЦИНОФИКС капсули * 60
ПАНАЦЕЯ ТИНКТУРА БЯЛ ТРЪН 100 мл
СУШЕНИ ПЛОДОВЕ АРОНИЯ ОТ ЕЛЕНСКИЯ БАЛКАН 100 гр.
Библиография
https://www.dana-farber.org/for-patients-and-families/for-survivors/caring-for-yourself-after-cancer/your-body-after-treatment/
https://www.mskcc.org/cancer-care/patient-education/after-chemotherapy-breast
https://www.cancervic.org.au/cancer-information/treatments/treatments-types/chemotherapy/side_effects_of_chemotherapy.html
Коментари към Реконвалесценция след химиотерапия МКБ Z54.2