Рецидивиращи афти в устната кухина МКБ K12.0
› Лечение
Въведение
Рецидивиращи афти в устната кухина са симетрични ексфолиации на твърдото небце често в процеса на сучене при кърмачета. Под това понятие се обединяват различни по тежест състояния, чиито общ признак са лигавичните лезии - афти.
Към рубриката „Рецидивиращи афти в устната кухина“ спадат:
- Афтозен стоматит (голям и малък)
- Афти на Bednar
- Рецидивиращ мукозен некротичен периаденит
- Рецидивираща афтозна язва
- Херпетиформен стоматит
Видове рецидивиращи афти
Афтозен стоматит, наричан също рецидивираща афта в устата, гангренозна язва, рецидивиращ афтозен стоматит, рецидивираща афтозна язва, е често срещана причина за язви в устата. Афтозния стоматит се характеризира с повтарящо се образуване на язви в устата у здрави индивиди. Афтозният стоматит представлява възпаление на устата, класифициращо се като неинфекциозен стоматит. Афтозния стоматит най-общо може да се разглежда в три форми в зависимост от размера, броя, местоположение на лезиите и времето за лечение им:
- Малък афтозен стоматит(малка афтозна язва) – среща се в 80% от случаите, по-малки от 10 мм в диаметър, и засягат лабиалната и устната лигавица, страничните граници на езика и пода на устната кухина. Единичните язви са по-чести, но е възможно по също време да се появят и няколко язви. Малките язви обикновено отминават за седем до десет дни и не оставят белег. Между епизодите на улцерации обикновено има язва, която не се променя.
- Голям афтозен стоматит(голяма афтозна язва) – съставлява до 10% от случаите. Те са подобни на малките, но са с диаметър по-голям от 10 мм и по-дълбоки. Тъй като лезиите са по-големи излекуването им отнема повече време (двадесет - тридесет дни) и може да остават белези. Всеки епизод на улцерации протича с по-голям брой язви и времето между епизодите е по-кратък от наблюдавания при малките афтозни язви. Големите афтозни язви също засягат лабиалната и устната лигавица, страничните граници на езика и пода на устната кухина, но макар и по-рядко могат да засегнат и гърба на езика, венците, мекото небце и задната част на гърлото.
- Херпетиформен стоматит - подтип на афтозен стоматит, наричан така поради факта, че лезиите приличат на първична инфекция с херпес симплекс вирус. Въпреки това тя не е причинена от HSV, не се предхожда от везикули и както и другите видове тя не е заразна. Херпетиформените язви са по-малки от 1 мм в диаметър и се появяват в различни размери във времето. Съседни язви могат да се сливат и да образуват по-големи разязвени участъци. Лечението е в рамките на петнадесет дни и може да засегни всички области на устната лигавица. Тези язви са изключително болезнени и лезиите са по-често повтарящи се от малките и големите афти. Обикновено се появяват в по-напреднала възраст.
Афти на Бернард са тип язви на устната кухина, които се появяват при кърмачета. Лезиите са разположени на небцето и са причинени от травма. Не се налага лечение, тъй като лезиите претърпяват обратно развитие в рамките на няколко дни. Носят името на своя откривател – австрийския лекар Алоис Бернар.
Рецидивиращ мукозен некротичен периаденит е по-тежка форма на афтозен стоматит, белязано от повтарящите се пристъпи на афта подобни лезии , които започват като малки твърди възелчета и увеличаващи се язви и заздравяват като образуват многобройни, атрофирали белези по устната лигавица.
Епидемиология
Рецидивиращи афти са болестно състояние протичащо сравнително безобидно в продължение на много години, донякъде с характер на фамилна проява, по-изразено в млада възраст и с известно предпочитание към женския пол. Конкретните причини за всяко повторение са неточно определени. Значение имат психическото състояние на пациента, остри инфекции, хронични стомашно-чревни заболявания(гастрит, язва, колит), хормонални влияния(особено е характерната им поява предменструално), имунни нарушения. Обективно се установяват от 1-4 афти рядко повече. Те се развиват през неравномерни интервали от време от седмици или месеци, но понякога пристъпите са по-чести и смущаващи.
Етиология
Причините за рецидивиращи афти в устната кухина са неуточнени. Счита се, че за появата им ключова роля играят променена реактивност на организма спрямо появата на някои микроорганизми, важна роля имат и някои психосоматични, вътреорганни и имунологични фактори.
При леките случаи причинните въздействия не успяват да превъзмогнат добре координираните защитни механизми на човешкия организъм и възникналите промени са малобройни. При тежките случаи възникват сложни взаимодействия между първичните фактори и между видоизменените тъканни, клетъчни и имунни продукти, получени в различни звена от патологичната верига, чийто ход е трудно или невъзможно да бъде спрян и в резултат на това се развиват неконтролирани и извън нормата реакции - локализирани или разпространени. Установена е връзка с генетични фактори.
Клинична картина и диагноза
Рецидивиращи афти в устната кухина представляват добре ограничени, кръгли или овални, 2-5 мм в диаметър, плитки язви или ерозии, покрити от жълтеникаво бял псевдомембранозен фибринов налеп и заобиколен с яркочервена периферна лигавица. Те са отделно стоящи, единични или групирани и силно болезнени. Предхождащите зачервени петънца и мехурчета са толкова бързопреходни, че почти никога не се откриват при оглед.
Афтите могат да се появят навсякъде в устната лигавица, но са най-обичайни за подкожната лигавица по уснтите, букалната лигавица, езика, особено муко-букалната гънка. Развитието на отделните афти до заздравяването им трае от 1-2 седмици, рядко по-дълго.
Диагнозата се поставя лесно чрез оглед. При него не се откриват системни симптоми и признаци извън устната кухина. Обикновено клинично могат да се включат продормални субективни симптоми като изгаряне, сърбеж, парене, които могат да предхождат появата на лезията. Болката обикновено е пропорционална на степента на изява на язвата и се влошава при физически контакт особено с някои храни и напитки(напр. кисело).
Болката е най-силна в дните непосредствено след образуване на афтата, след което може да намали по интензитет. Ако от афтите засегнат и езика може да се затрудни говоренето и дъвченето на храната, язвите на мекото небце, орофаринкса или хранопровода може да предизвикат одинофагия(затруднено преглъщане). При тези случаи характеризиращи се с постоянни язви, може да доведе до инвалидизираща хронична болка, която затруднява храненето, неадекватен прием на храна и води до недохранване и загуба на тегло.
Лечение
Общото лечение включва витамини от групата В, в комбинация с фолиева киселина и витамин РР. При упорити състояния може да се обсъди приложението на кортикостероиди, цитостатици, както и имуностимулатори.
Локално лигавичните изменения се обработват с антисептици(багрилни водни разтвори, антибиотични течни форми), аналгетични, анестезиращи и съдосвиващи средства, понякога по лекарско предписание могат да се приложат кортикостероиди под формата на таблети за смучене или други лекарствени форми.
Изображения: freepik.com; RaydenAG, CC BY-SA 4.0, via Wikimedia Commons
Симптоми и признаци при Рецидивиращи афти в устната кухина МКБ K12.0
- Трудност при преглъщане
- Ранички в устата
- Трудно говорене
- Усещане за парене в устата
- Болка в устата
- Затруднено дъвчене
Лечение на Рецидивиращи афти в устната кухина МКБ K12.0
Изследвания и тестове при Рецидивиращи афти в устната кухина МКБ K12.0
Продукти свързани със ЗАБОЛЯВАНЕТО
НБФ ГИНГИВАЛ ГЕЛ 30 г
ГЪМ АФТАКЛИЪР СПРЕЙ ПРОТИВ АФТИ 15 мл
ГОЛДИСЕПТ спрей 25 мл
АЛСИПИН РАЗТВОР 100 мл
СЕКАЛЕ КОРНУТУМ 5 СН
НЕО - АНГИН ЧЕРЕША таблетки за смучене * 24
НЕО - АНГИН таблетки за смучене * 24
БИОДЕНТ МАСАЖЕН ГЕЛ ЗА ВЕНЦИ С ПРОПОЛИС 20 г
БИЛКОВА АПТЕКА СМРАДЛИКА тинктура 50 мл
ВОДА ЗА УСТА ЕЛУДРИЛ КЛАСИК 90 мл
АРКОЛ СРЕБЪРНА ВОДА солуцио 10 мг/л 100 мл ГАЛ - 1 ЕООД
ВОДА ЗА УСТА АНАФТИН 3% 120 мл BERLIN CHEMIE
Библиография
emedicine.medscape.com/article/867080-overview
www.msdmanuals.com/professional/dental-disorders/symptoms-of-dental-and-oral-disorders/recurrent-aphthous-stomatitis
www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4215084/
Коментари към Рецидивиращи афти в устната кухина МКБ K12.0