Стоматит и сродни увреждания МКБ K12
Стоматитът(stoma-гр., уста и -itis - възпаление) представлява възпаление на устата и устните. Отнася се за всеки възпалителен процес, засягащ лигавицата на устата и устните, с или без орална изява. Стоматит може да възникне поради множество причини, най-честите от които са отслабена имунна защита на организма, инфекция на устната лигавица, локално дразнене на меките тъкани на устата, травма, алергия, изгаряния от горещи храни или напитки.
Известни са множество видове стоматит, като двете основни форми са афтозен и херпесен стоматит. Към рубриката „Стоматит и сродни увреждания“ се разглеждат следните нозологични единици:
› Рецидивиращи афти в устната кухина
› Флегмон и абсцес в устната кухина
Рецидивиращи афти в устната кухина
Афтозният стоматит, известен също като рецидивиращи афти в устната кухина, е вид стоматит, при който язвите рецидивират при иначе здрави индивиди. Причините, поради които възниква състоянието, са неизвестни. Смята се, че пусков механизъм на процеса, се явява променената реактивност на организма спрямо различни микроорганизми и фактори на околната среда.
Повтарящите се афти в устната кухина се наблюдават по-често в млада възраст с известно предпочитание към женския пол, особено предменструално, Афтозният стоматит, афтите на Bednar, рецидивиращият мукозен периаденит, също спадат към групата на афтозния стоматит. Повече за описаните състояния, както и за клиничната картина, диагнозата и лечението им може да прочетете на:
» К12.0 Рецидивиращи афти в устната кухина
Други форми на стоматит
Към рубриката „Други форми на стоматит“ се разглеждат състоянията протезен и улцерозен стоматит. Протезният стоматит е често срещано състояние, срещащо се в голяма част от хората, носещи протези. Заболяването се изразява най-често с развитието на „млечница“ – гъбична инфекция в резултат на Candida albicans. Болните обикновено се оплакват от болка и дискомфорт в устната кухина и наличието на бели плаки или петна в устата. Протезният стоматит успешно се лекува с помощта на антимикотични средства и поддържането на добра устна хигиена.
Хроничният улцерозен стоматит е автоимунно заболяване с ниска честота. Описано е за пръв път през 90-те години, а особеност в лечението е факта, че не се повлиява добре от приложението на кортикостероиди. Основното в клиничната картина е наличието на язви или ерозии по повърхността на устната лигавица, но общото състояние на пациентите е добро. Повече за протезния стоматит, както и за улцерозния стоматит, може да прочетете на:
» К12.1 Други форми на стоматит
Флегмон и абсцес в устната кухина
Абсцесът представлява остро ограничено възпаление на меките тъкани и образуване на кухина, ограничена от левкоцитарен вал с наличие на гнойна колекция. Флегмонът е дифузно остро възпаление на меките тъкани с възникване на нови огнища в съседните тъкани без наличие на кухина. Основните микроорганизми, откриващи се при абсцес, са стрептококи, стафилококи, диплококи, псевдомонас, докато микрофлората при флегмон е съставена предимно от анаероби, вкл. Spirochaeta buccalis и други.
Водещ симптом както при флегмон, така и при абсцес, е постоянната болка, която може да бъде ирадиираща, пулсираща, кресчендо, декресчендо и наличието на гнойна колекция. Състоянията не подлежат на самолечение и изискват незабавна лекарска намеса. Извършва се както консервативно, така и оперативно лечение. Към медикаментозното лечение се включва широкоспектърен антибиотик или при изолиран микроорганизъм се прилага антибиотик, на който е чувствителен. Може да се приложат допълнително витамини, инфузионни разтвори, хепарин. Подробно са описани епидемиологията, етиологията, клиничната картина и лечението на двете заболявания, а информация за тях може да прочетете на:
» К12.2 Флегмон и абсцес в устната кухина
Изображение: freepik.com
Видове Стоматит и сродни увреждания МКБ K12
Симптоми и признаци при Стоматит и сродни увреждания МКБ K12
- Болка
- Неразположение
- Симптоми, свързани с кървене
- Затруднено хранене при кърмачета
- Ранички в устата
- Симптоми, свързани с усещане за парене
Коментари към Стоматит и сродни увреждания МКБ K12