Други форми на стоматит МКБ K12.1
› Диагноза
› Лечение
› Диагноза
› Лечение
Въведение
Стоматитът представлява възпаление на устната кухина и нейните тъкани. Към рубриката „Други форми на стоматит“ се разглеждат следните нозологични единици, като специално внимание ще се обърне на първите две:
Протезен стоматит
Въведение
Протезният стоматит е често срещано заболяване, при което се засягат най-вече хората, носещи протези и характеризиращо се с налични възпаление и еритема, покрита от протезата. Заболяването обикновено не е заразно, но създава множество затруднения у болните, като най-същественото от тях е постоянната болка.
Епидемиология
Честотата на протезния стоматит е различна в отделните популации, но данните сочат, че достига до 70% от носещите протези. Не се съобщава за полово предпочитание, но по отношение на възрастта се среща по-често при хора на възраст 65г. и повече. Тъй като протезният стоматит може да засегне и лица, които не носят протези(вкл. диабетно болни, с влошена орална хигиена, пациенти на химиотерапевтично лечение и пр.), тук се причисляват и тези случаи.
Етиология
Причините, поради които възниква протезният стоматит, са многофакторни. От една страна стои колонизация на устната кухина и протезата с гъбички, най-често Candida albicans, а от друга - травма на лигавицата, натрупване на зъбна плака като основни етиологични моменти, водещи до развитието на кандидозата. Стоматитът, причинен от кандида, се нарича също и млечница.
Клинична картина
Протезният стоматит може да се манифестира с:
- Дискомфорт при дъвчене или преглъщане
- Болезненост в устата или гърлото
- Рани или сцепване в ъглите на устата
- Наличие на бели налепи или петна по езика, бузите, устните, венците
- Зачервена лигавица
- Оточни венци
- Лош дъх
Диагноза
Диагнозата „Протезен стоматит“ не представлява трудност в ежедневната дентална практика и се поставя по време на стоматологичен преглед. Допълнително може да се вземе и проба за микробиологично изследване за насочено търсене на гъбична инфекция.
Лечение
Има няколко основни момента в лечението на протезния стоматит:
- Поддържане на добра устна хигиена посредством паста, вода, конци за уста
- Преустановяване носенето на протези до колкото е възможно и последващото им почистване
- Преустановяване на тютюнопушенетo
- Антимикотична терапия – обикновено се осъществява перорално, а курсът на лечение зависи от пол, възраст, давност на заболяването и др.
- Лазерна терапия – втори избор на лечение ако антимикотичната терапия не даде особен резултат
Въпреки че времето за лечение е индивидуално при всеки, средно подобрение настъпва след около 2 седмици от началото на лечението. Замяната на зъбни протези с импланти значително понижава риска от развитието на протезен стоматит.
Улцерозен стоматит
Въведение
Хроничният улцерозен стоматит(ХУС) е рядко автоимунно заболяване, описано за пръв път през 1990г. Състоянието се проявява с наличието на болезнени язви в устната кухина, често възникващи и изчезващи в продължение на години. За разлика от други заболявания, локализиращи се в устната кухина и лекуващи се с кортикостероиди, улцерозният стоматит не се повлиява добре от тях.
Епидемиология
Улцерозният стоматит засяга предимно бели жени в края на средната възраст, с пик около 60г., но се наблюдава и при по-млади жени и мъже, макар и рядко. Не е известно дали улцерозният стоматит засяга и деца.
Етиология
Патологията се счита за автоимунна без ясно установени причини, поради които възниква. Известно е, че ХУС се свързва с наличието на антитела срещу кераноцитните ядра в плоския епител.
Клинична картина
Улцеративният стоматит клинично се представя с наличието на ерозии или плитки язви по повърхността на лигавицата, които могат да имитират ерозивния лихен планус, пемфигус вулгарис или цикатрициален пемфигуид. Язвите могат да рецидивират. Цялостно пациентите са в добро общо състояние. Локално е възможно засегнатата област да бъде болезнена или болният да чувства дискомфорт.
Диагноза
Диагнозата „Хроничен улцерозен стоматит“ се поставя въз основа на комбинация от клинични и патологични особености. Въведени са диагностични критерии от Chorzelski et al(1998):
- Ерозивни или ексфолиативни лезии в устата
- Характерна индиректна и директна имунофлуоресценция
- Хронично протичане с рецидиви
- Жени във възраст на и над 60г.
- Отговор към хидрохлорхексидин самостоятелно или в комбинация с ниски дози кортизон
Лечение
Хроничният улцерозен стоматит не реагира на локални стероиди или перорално стероидно лечение. Обикновено има добър първоначален отговор от хидроксихлорохин, 200-400мг/дневно, като това може и да доведе до дълготрайна ремисия. Поддържането на добра устна хигиена и дългосрочното проследяване от зъболекар стоят в основата на лечението.
Изображения: freepik.com
Симптоми и признаци при Други форми на стоматит МКБ K12.1
Продукти свързани със ЗАБОЛЯВАНЕТО
АЦИКЛОВИР AL таблетки 400 мг * 35
АЦИКЛОВИР AL таблетки 200 мг * 25
Библиография
pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/24697036/
my.clevelandclinic.org/health/diseases/21702-denture-stomatitis
pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/21463383/
dermnetnz.org/topics/chronic-ulcerative-stomatitis
pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/30457193/
Коментари към Други форми на стоматит МКБ K12.1