Framar.bg 0
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Образование Спорт и туризъм Клинични пътеки Нормативни актове Бизнес Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало Медицинска енциклопедия Заболявания Болести на костно-мускулната система и на съединителната тъкан Артропатии Инфекциозни артропатии Постинфекциозни и реактивни артропатии при болести, класифицирани другаде Постменингококов артрит (А39.8ї)

Постменингококов артрит (А39.8ї) МКБ M03.0

от 04 сеп 2013г., обновено на 08 дек 2022г.
Автор: д-р Фериде Максудова
Постменингококов артрит (А39.8ї) МКБ M03.0 - изображение
  • Инфо
  • Библиография
  • Коментари
  • Свързаност
Инфо
Инфо
Библиография
Коментари
Свързаност

Менингококовата инфекция е тежко протичаща бактериологична инфекция, която е позната още с названието менингококцемия. Болестта се причинява от грам-негативните бактерии Neisseria meningitidis. Кратка историческа справка посочва, че менингоковата болест за първи път е диференцирана от Gaspard Vieusseux през 1805 година в Женева. През 1884 г. италианските патолози Еттор Marchiafava и Angelo Celli описват вътреклетъчните менингококи в цереброспиналната течност, а през 1887 Anton Wiechselbaum идентифицира менингокока и установява връзката между микроорганизма епидемичния менингит.

постменингококов артритОсновен компонент на тяхната вирулентна активност е липополизахарид, който се разполага във външната мембрана на менингококите и действа като еднотоксин на инфектирания макроорганизъм. Наличието на ендотоксин в кръвта се определя като ендотоксемия. Ендотоксините влияят пряко или посредством посредници върху терморегулаторния център, тоест настъпва хипертермия. Друг основен клиничен ефект на ендотоксемията е хипотонията (понижаване на артериалното налягане). Наличието на ендотоксин в кръвта води до активация на проинфламаторни фактори (възпалителни) с последваща цитокинова буря. Като резултат настъпва септичен шок с клинична манифестация на полиорганна недостатъчност.

Други фактори на вирулентност са:

  • Полизахаридна капсула — структура, която възпрепятства бактериалната фагоцитоза.
  • Бактериални фимбрии — благодарение на тази структура менингококите се прикрепят към епителните клетки на макроорганизма.
  • IgA протеаза — ензим, чрез който разрушава имуноглобулините от клас IgA и по този начин се компрометира хуморалния имунитет.

Подобно на всяка една инфекция от грам-негативна бактерия, N. meningitidis може да има различна локализация с различна клинична изява. Менингококовата инфекция може да манифестира като:

  • Менингококов менингит
  • Синдром на Waterhouse-Friderichsen
  • Остра менингококцемия
  • Хронична менингококцемия
  • Менингококова болест на сърцето

Рядко срещана форма на менингококова инфекция е менингококовият артрит. За няколко десетилетия (1980 до 2002 година) са регистрирали само 34 клинични случая. Болестта не е типична, тоест за да се изяви менингокова инфекция като артрит и последващ постменингококов артрит е необходимо да има предхождащо ставно заболяване. 

постменингококов артритПри травми в областта на ставата, автоимунни заболявания със ставно ангажиране се нарушава локалната защитна функция на ставата. Изменя се синовиалната тъкан и се променя състава на синовиалната течност. При предхождащи възпалителни заболявания на ставата се нарушава и нормалната анатомична структура на ставата, предимно се установяват хрущялни лезии. Те са резултата от възпалителните микроабсеси по повърхността на ставата.

Ставната болка се изявява като водещ симптом при постменингококовия артрит. Ставната болест се характеризира като олигоартикуларна, тоест болестта ангажира само една става.  Рядко се установяват други форми на постменингококов артрит, като например:

  • Остър полиартрит — болестният процес се установява в повече от 2 стави.
  • Първичен гноен артрит — първично засягане на ставата след дълъг латентен период.

Възпалителният процес се локализира предимно с големите стави на горния и долния крайник. Болката се придружава от вътреставен оток и периставно локално възпаление, което включва меките тъкани около ставата. Кожата над ставата е топла и зачервена. Пасивните движения в ставата са невъзможни, а активните затруднени. Нарушената двигателна способност на ставата се явява последният белег на класическите признаци на възпалителен процес, а именно при постменингококов артрит клинично се установява:

  • Болка
  • Затопляне на над лежащата кожа
  • Зачервяване на надлежащата кожа
  • Ставен оток
  • Нарушена функция

Диагностицирането на болестта се уповава на:

  • Анамнестични данни и физикален статус

постменингококов артрит

При насоченото лекарско интервю се снемат данни за сегашните оплаквания, придружаващите и миналите заболявания. Важно е да се уточни наличието на предхождаща менингококова инфекция. От физикалния статус се установяват бележите на възпаление.

 

Рядко има интоксикационен синдром с генерализирана астено-адинамия. В повечето случаи се касае за изолирано олигоставно ангажиране.

  • Параклинични изследвания

След щателно събиране на клинични данни се пристъпва към параклиничното изследване. От кръвната картина се установяват лабораторни данни за възпалителен процес — левкоцитоза, завишени стойности на С-реактивния протеин, ускорено утаяване на еритроцити. Необходимо е да се верифицира (установи) причинителя. Менингококови бактерии се изолират от синовиалната течност. Може да се приложи микробиологична посявка с последващо изолиране на бактериите. В днешно време особено диагностично значение имат методите за бързо установяване на бактерии посредством полимеразно верижна реакция или методът ЕЛАЙЗА. Тези тестове се уповават на установяване на бактериалните антигени или наличието на бактериална ДКН/ РНК материя.

За визуализиране на локалните ставни промени конвенционален метод е рентгенографията. Алтернативен метод на рентгенография се явява артросонографията (ултразвуково изследване на ставния апарат). Рядко се налага прилагането на ядрено-магнитен резонанс или компютърна томография. От инвазивните диагностични методики се прилага ставната пункция, която в някои случаи е съчетана с едноскопско изследване.

постменингококов артритСтавната пункция се прави предимно на "сляпо", при която мястото за пунктиране се определя спрямо анатомичните ориентири. В други се извършва под ехографски контрол. След като се вземе ставен пунктат е необходимо биологичният материал да се използва за определяне на микробната чувствителност към антибиотиците, тоест да се извърши антибиограма. Това е необходимо, за да бъде извървена ерадикационна терапия (пълно премахване на микробите).

Лечението е консервативно. Фармакологичната и част включва прилагането на симптоматични средства — нестероидни противовъзплаителни средства, аналгетици, при наличие на фербрилитет се приемат антипиретици. След верифициране на причинителя се прилага емпирична антибиотична терапия. Препоръчва се спазването на хигиенно-диатичен режим. С цел обременяване на механичното натоварване на ставите могат да се използват помощни средства за придвижване, за намаляване на отока се прилагат студени компреси или компреси с медицински мазила.

Диетичният режим включва прием на витаминозна храна, антиоксиданти и течности. Болестта е с благоприятен ход. Не трябва да се подценява имунопрофилактиката. При наличие на рецидивиращ постменингококов артрит се препоръчват менингококови ваксини. Рядко се установява хронифициране на болестта. При необратими ставни промени може да се предприеме неконсервативно лечение, което се изразява със ставно протезиране.

3.9/5 8 оценки

Библиография

https://en.wikipedia.org/wiki/Meningococcal_disease

Коментари към Постменингококов артрит (А39.8ї) МКБ M03.0

От сайта
Напиши коментар 0 коментара
  1. Коментирайте Постменингококов артрит (А39.8ї) МКБ M03.0
    www.framar.bg 
    на 16 May 2025 в 03:18
    Коментирайте "Постменингококов артрит (А39.8ї) МКБ M03.0"

ЗАБОЛЯВАНЕТО е свързано към

  • КП № 90.1 ДИАГНОСТИКА И ЛЕЧЕНИЕ НА ВЪЗПАЛИТЕЛНИ СТАВНИ ЗАБОЛЯВАНИЯ ПРИ ЛИЦА НАД 18 ГОДИНИ
  • Стави
  • КП № 90.2 ДИАГНОСТИКА И ЛЕЧЕНИЕ НА ВЪЗПАЛИТЕЛНИ СТАВНИ ЗАБОЛЯВАНИЯ ПРИ ЛИЦА ПОД 18 ГОДИНИ
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();

ЗДРАВЕН ФОРУМ ПО ТЕМАТА

Смятате ли, че спазването на определено меню е важно при хората с артрит? Какво трябва да бъде то?

преди 3765 дни, 14 часа и 25 мин.

Псориатичен артрит - онлайн консултация с лекар ревматолог

преди 4089 дни, 11 часа и 10 мин.
Всички

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

Какво представлява прозяването

преди 4 дни, 6 часа и 23 мин.

Кои са летните фестивали, които ще посетите?

преди 4 дни, 6 часа и 34 мин.

Шалгам - сок от виолетов морков за детоксикация

преди 4 дни, 6 часа и 41 мин.

Промо код за онлайн отстъпки - търся/предлагам

преди 4 дни, 6 часа и 48 мин.
Всички

АНКЕТА

Прозрачна ли е благотворителността в България?

Виж резултатите

Е-АПТЕКА ПОСЛЕДНО ОБНОВЕНИ

НЕОСТРАТА RESURFACE ИЗГЛАЖДАЩ И ОБНОВЯВАЩ КРЕМ 40 г

НЕОСТРАТА RESURFACE ДОМАШЕН ПИЛИНГ ЗА ИЗГЛАЖДАНЕ НА КОЖАТА разтвор 60 мл + тампони * 36

ОСТРОВИТ БЯЛА ЧЕРНИЦА ВЕГЕ капсули * 60

АЛЕГРА таблетки 120 мг * 10

АЛМИРАЛ гел 1.16 % 250 г

ПОСЛЕДНИ КОМЕНТАРИ

ТЕАЛОЗ ДУО гел за очи монодози 0,4 г * 30

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 15 май 2025г. в 17:30:57

БАКЛОФЕН таблетки 10 мг * 50

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 15 май 2025г. в 17:28:59

ТИРОХЕЛП капсули * 30 НАТУРФАРМА

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 15 май 2025г. в 17:24:46

ТЕАЛОЗ ДУО гел за очи монодози 0,4 г * 30

Коментар на: Таня от 15 май 2025г. в 16:58:08

БАКЛОФЕН таблетки 10 мг * 50

Коментар на: Тодор от 15 май 2025г. в 16:29:36
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
  • Borika
  • MasterCard
  • mastercard securecode
  • Visa
  • verified by visa
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • Карта на сайта
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА NextGenerationEU DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2025 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на интернет портал от Valival