Менингококи (Neisseria meningitidis)

Обща характеристика
Морфологична характеристика
Културелни особености

След 24 часово култивиране найсерийте образуват малки, блестящи, изпъкнали колонии с матов център и прозрачна периферия.
- Оксидазата е ензим, който катализира окислително-редукционна реакция, включваща кислорода като акцептор на електрони. В микробиологията оксидазният тест се използва за идентифициране на бактериални щамове, той определя дали дадена бактерия произвежда оксидази и следователно дали използва кислород.
- Каталазата е ензим, който се открива в почти всички живи организми, използващи кислород. Той катализира разграждането на водородния пероксид (H2O2) до вода и кислород.
Антигенна структура
Според имунологичната специфичност на мембранните протеинови антигени съществуват 20 серотипа, като серотипове 2 и 15 се свързват с епидемични взривове на мeнингококцемия (менингококови инфекции).
Фактори на патогенност
За фактор на патогенността се счита и ензимът IgA-протеаза, който разгражда имуноглобулиновите антитела от клас А и по този начин потиска имунната реакция на организма на гостоприемника.
Епидемиология
Патогенеза и клинична картина
- треска;
- силно главоболие;
- слабост;
- хипотония;
- обрив.
Тези симптоми често се съпровождат от:
- схванат врат;
- фотофобия;
- променен психически статус.
При кърмачета и малки деца, често единствените характеристики на заболяването могат да бъдат треска и повръщане.
В случаите, когато инфекцията с N. meningitidis не довежда до менингит, могат да се появят други симптоми.
Менингококовият сепсис или менингокоцемията е инфекция на кръвообращението (наличие на менингококи в кръввообръщението) и се проявява при 5% до 20% от инвазивните менингококови инфекции. В този случай симптомите са по-тежки от тези на менингита и включват развитие на шок и органна недостатъчност. С прогресиране на заболяването се появява лилав петехиален или пурпурен обрив.
Имунитет
Създадени са два вида менингококови ваксини — менингококова полизахаридна ваксина (MPSV4) и менингококова конюгатна ваксина (MCV4).
Менингококовата полизахаридна ваксина е създадена през 1974 г. и се състои от 50 мкг пречистени капсулни полизахариди от четирите серогрупи A, C, Y и W-135.
Менингококовата конюгантна ваксина (MCV4) е по-скорошна ваксина, която съдържа същите капсулни полизахаридни антигени от MPSV4, както и към дифтерийния токсоиден протеин, което позволява на организма да реагира по-бързо и ефективно на представените антигени.
Микробиологична диагностика
Приготвят се микроскопски препарати, които се оцветяват по Грам и за капсули.
Лечение
Библиография
https://microbewiki.kenyon.edu/index.php/Neisseria_meningitidis_--_Meningitis
Jawetz, Melnik & Andelberg`s Medical microbiology, 26th Edition
Коментари към Менингококи (Neisseria meningitidis)