Девиация на носната преграда МКБ J34.2
Директната и индиректната травма в областта на носа е основната причина за девиация на носната преграда, известна популярно като изкривяване на носната преграда. Това е едно много често срещано състояние, като дори според Американската академия по отоларингология, приблизително 80% от пациентите са били с някаква степен на девиация. Самото отклонение на носната преграда изисква медицинска помощ само, ако причинява здравословни проблеми или влияе негативно върху качеството на живот.
Самата носна преграда представлява тънка стена, изградена от хрущялна тъкан, разделяща носната кухина на две еднотипни части. Когато носната преграда бива изместена на едната или другата страна, прави носния проход по-тесен. Това затруднява процеса на дишане от съответната страна и може да намали въздушния поток. Застоят в носната кухина при девиация на носната преграда може да доведе до локално възпаление, което да влоши състоянието.
За справяне с назалната конгестия и вторичните инфекции, които могат да настъпят се прилагат различни групи лекарствени средства. Въпреки това, единственото лечение, което може да повлияе на девиацията, е оперативното.
Честота
Девиация на носната преграда е най-често срещаното състояние, следствие на травматично увреждане в областта на носа. Самите носни фрактури са третият най-често срещан вид фрактури, заедно с фрактурите на ключицата и китката. А в лицевата област са най-често срещаният вид фрактура.
Заболяването може да засегне хора на всяка възраст, но по-често се среща при лица на възраст между 20 и 40 години. Въпреки това, патологичните промени са дълготрайни и много от хората никога не търсят лекарска помощ при евентуална девиация. По-често заболяването се среща при мъже, отколкото при жени. Това се свързва с различни бойни спортове, които се свързват с директни травми в областта на носа.
Причини
Девиацията на носната преграда обикновено възниква, когато разделящата преграда се измести към лявата или дясната носна половина. Различните причини за възникване на състоянието са:
- Вроден дефект - понякога девиацията на носната преграда може да възникне още при вътреутробното развитие на плода. Такива състояния, които могат да включват и девиация са заешка и вълча уста (cheilognatopalatoschisis).
- Възникване по време на раждане - при новородените самата девиация може да възникне по време на самото раждане, когато плодът е бил по-едър или е имало някакво пелвио-фетална диспропорция. Използването на форцепс по време на самото раждане също може да доведе до травма на плода.
- Травма - както вече споменахме, директните и индиректните травми в лицевата област са най-честата причина за възникването на девиация на носната преграда. При деца и възрастни широк спектър от злополуки може да доведе до нараняване на носа и отклонение на преградата. Те са най-чести при автомобилни инциденти, контактни спортове и др.
- Стареене - нормалният процес на стареене, съчетан с чести инфекции на горните дихателни пътища, може да доведе до отклонение на носната преграда при възрастни.
Рискови фактори
Като рискови фактори за девиация на носната преграда се посочват всички мероприятия, които могат да доведат до носна травма. Сред най-честите са:
- Контактни спортове
- Неизползване на предпазен колан в превозно средство
Патофизиология
Обикновено степента на носна девиация определя появата на различните симптоми и тяхната тежест. А самата тя зависи от генерираната сила по време на нараняване за възникването на носна фрактура. Фронтално действаща сила на носа причинява увреждане, което варира от обикновена фрактура на носните кости до сплескване на целия нос.
Странично действащите сили водят до разместване на носните кости и могат да причинят девиация на носната преграда. В зависимост от коя страна действа силата, отклонението обикновено е на противоположната страна (към лява или дясна носна половина). Степента на отклонението определя тежестта на заболяването и появата на различните симптоми. Най-характерни патологични промени при отклонение на преградата са свързани с намаляване на въздушния поток и задръжка на секрети. Самата девиация може да доведе до обструкция на синусовите отвърстия, които се отварят в носната кухина. Това може да доведе до възникването на инфекция в засегнатите структури.
Симптоми
Както вече споменахме, отклонението на носната преграда е най-често срещаното травматично заболяване в лицевата област и при голяма част от пациентите протича безсимптомно. Много от тях знаят за възникналата травма, но не търсят лекарска помощ, тъй като състоянието не води до сериозни симптоми. Въпреки това, в дългосрочен план девиацията може да доведе до увреждането на качеството на живот на пациентите. Най-характерните симптоми при изкривявена на носна преграда са:
- Запушване на едната или двете ноздри - отклонението на преградата води до назална обструкция и може да затрудни дишането през ноздрите. Това кара пациентите да дишат повече през устата.
- Кървене от носа (епистаксис) - при травма в областта на носа, довела до девиация, при голяма част от пациентите се изсушава носната лигавица. Това е предпоставка за кървене от носа.
- Болка в лицева област - при повечето пациенти с девиация на носната преграда има болка в лицевата област, която е едностранна. Често тя е придружена и с чувство за натиск поради задръжката на секрети.
- Хъркане - шумното дишане по време на сън е много характерно поради затрудненото дишане.
- Затруднено дишане - когато обструкция на въздушната струя е от горните дихателни пътища, се означава като инспираторна диспнея.
- Главоболие
Повечето от симптомите не са сериозни и не пречат на пациентите за техните ежедневни нужди и дейности. Въпреки това, е нужна консултация с лекар при:
- Често кървене от носа
- Повтарящи се инфекции на носа
- Назална конгестия, която не се повлиява от лечението
Диагноза
Диагностицирането на девиация на носната преграда не представлява трудност за лекарите. Подробни анамнестични данни за минали травматични увреди в лицева област обикновено са ориентиращи. След това се използват някои от следните диагностични методи:
- Риноскопия - риноскопията представлява метод, с който се прави оглед на носната кухина, единствено с помощта на източник на светлина. Основно бива два вида - предна и задна, като и двата метода се използват широко при съмнение за девиация на носната преграда.
- Назална ендоскопия - минимално инвазивно изследване, при което в носната кухина се въвежда тънка тръба (ендоскоп) с източник на светлина и камера, за подробно изследване на носната кухина и нейните структури.
- Рентгеново изследване - рентгеновото изследване е основното изследване, което се използва за диагностициране на травматични увреди на носа и носната кухина. Чрез него могат ясно да бъдат визуализирани костните структури и промени по тях.
- КТ/ЯМР - компютърната томография и ядрено-магнитният резонанс също са метод на избор като образни изследвания, но се използват по-рядко.
Диференциална диагноза
Диференциалната диагноза на девиация на носната кухина основно включва състояния, които протичат с назална обструкция:
Лечение
Подходящото лечение на девиация на носната преграда е основното мероприятие за справяне със симптомите на заболяването. Първоначалното лечение при повечето пациенти е симптоматично, като се използват различни групи лекарствени средства. Сред най-често използваните са:
- Назални деконгестанти - това са лекарства, които се използват локално за намаляване на отока на лигавицата. Тяхната употреба не трябва да продължава за дълъг период от време поради привикване на назалната лигавица към тяхното действие.
- Антихистамини - използват се изключително рядко, единствено при доказана алергична реакция. Те имат противовъзпалително и противоалергично действие.
При вторична инфекция на носната кухина или синусите, следствие на отклонение на носната преграда се използват също някои от следните медикаменти:
- НСПВС (противовъзпалителни средства)
- Антипиретици
- Аналгетици
- Антибиотици
Хирургично лечение
Основна индикация за оперативно лечение на девиация на носната преграда е тежко протичащо заболяване със симптоми, влошаващи качеството на живот на пациентите. В зависимост от степента на отклонението на носната преграда, се избира подходящ оперативен метод. Самата процедура за възстановяване на носната преграда е известна като септопластика.
Когато, девиацията на носната преграда е съчетана с изкривяване на носа, се използва и процедура, известна като ринопластика. Септопластиката и ринопластиката представляват много фини процедури и трябва да се извършват единствено от добре квалифициран персонал. Следоперативните резултати винаги са много добри, като при повечето пациенти се наблюдава пълно възстановяване.
»Вижте още: Септопластика
Усложнения
Пациентите с девиация на носната преграда и то с голямо отклонение към едната носна половина, могат да имат силна назална обструкция, която може да доведе до:
- Сухота в устата
- Силно усещане за натиск
- Нарушен сън поради неспособност за дишане през нощта
- Вторична бактериална инфекция
Изображения: freepik.com
Симптоми и признаци при Девиация на носната преграда МКБ J34.2
Библиография
https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/deviated-septum/symptoms-causes/syc-20351710
https://www.healthline.com/health/deviated-septum
https://en.wikipedia.org/wiki/Nasal_septum_deviation
https://www.webmd.com/allergies/deviated-septum
https://emedicine.medscape.com/article/878595-overview
Коментари към Девиация на носната преграда МКБ J34.2
Стефанова
От млади години имам изкривена носна преграда, което по-рано не ми е пречело. През последните няколко години обаче всяка зима страдам от продължителна хрема, и то проблемът е в задната част на носа, към носоглътката, където усещам гъсти храчки, кото не се отделят. От тях получавам и кашлица, която влача дълго време. Тази зима дори имах усложнения и прекарах два бронхита в рамките на месец и половина. Също така, напоследък не мога да дишам добре през носа. Започнах да хъркам и нощем често се събуждам от недостиг на въздух и със сърцебиене. УНГ специалист ми беше предписал някакви капки за полипи, които обаче не ми помагат. Той каза, че на моите години (57) било късно за операция за изправяне на носната преграда, трябвало да съм се оперирала по-рано. Дали наистина е така?
Може да се консултирате с нашите специалист по Уши-нос-гърло във форума на фрамар.
От млади години имам изкривена носна преграда, което по-рано не ми е пречело. През последните няколко години обаче всяка зима страдам от продължителна хрема, и то проблемът е в задната част на носа, към носоглътката, където усещам гъсти храчки, кото не се отделят. От тях получавам и кашлица, която влача дълго време. Тази зима дори имах усложнения и прекарах два бронхита в рамките на месец и половина. Също така, напоследък не мога да дишам добре през носа. Започнах да хъркам и нощем често се събуждам от недостиг на въздух и със сърцебиене. УНГ специалист ми беше предписал някакви капки за полипи, които обаче не ми помагат. Той каза, че на моите години (57) било късно за операция за изправяне на носната преграда, трябвало да съм се оперирала по-рано. Дали наистина е така?