Алергичен ринит, причинен от полени МКБ J30.1
Алергените представляват различни вещества от заобикалящата ни среда, които по принцип са безвредни, но при някои хора могат да индуцират алергична реакция. Именно чрез този механизъм при много хора се наблюдава алергичен ринит. Това често срещано състояние е още известно като сенна хрема.
Като причинители на алергичен ринит се посочват множество известни алергени, най-често срещаните от тях са полени. В тази статия ще разгледаме алергичен ринит, причинен от полени. За него е характерна сезонната проява и симптомите, които се проявяват при среща с известните алергени, причинители на възпалението.
Сенната хрема е сред широко разпространените заболявания, като според проведени проучвания близо 8% от възрастните в САЩ имат алергичен ринит под някаква форма.
Много често клиничното протичане на сенна хрема може да бъде сходно като симптоматика с обикновената настинка. Единствената разлика е, че при настинката винаги се доказва инфекциозен етиологичен причинител.
Честота
В последното десетилетие се наблюдава повишаване на броя на новодиагностицираните случаи на алергичен ринит. Според проведени проучвания приблизително 10 до 30% от възрастните и 40% от децата страдат от сенна хрема. Тя представлява сезонно заболяване, което основно се проявява пролетта, когато цъфтят различни видове растения.
За алергичен ринит, причинен от полени е характерна ранната проява, още в детска възраст. Именно това, позволява различаването на алергичен от неалергичен ринит - алергиите се проявяват преди 20-годишна възраст, а вазомоторен ринит е с по-късна клинична изява.
Сенната хрема е широко разпространено заболяване по целия свят, но най-висока честота се наблюдава в Африка и Латинска Америка. Това може да се дължи на географски разлики във видовете и потентността на различните алергени.
Самото заболяване в повечето случаи протича леко и не е животозастрашаващо, но заболеваемостта може да бъде значителна. При повечето пациенти сенната хрема може да попречи на извършването на нормалните ежедневни дейности.
При много от диагностицираните случаи на алергичен ринит се наблюдават и други придружаващи състояния като астма и атопичен дерматит.
Причини
Изображения: freepik.com
Причината за проявата на сенната хрема е самата имунна система на организма, която представя различни безобидни алергени от заобикалящата ни среда, като вредни. По този начин имунната система произвежда антитела с цел обезвреждане на алергените. Индуцираната локална или генерализирана възпалителна реакция води до появата на характерните за заболяването симптоми. Всяка една среща с потенциалните алергени водят до обостряне на заболяването. Именно затова, те трябва да се избягват. Някои от най-често срещаните алергени са:
- Полени от дърветата, които се срещат в началото на пролетта
- Тревен прашец, който се среща в края на пролетта и началото на лятото
- Прашец от амброзия
- Прахови акари, които се срещат основно през есента
Рискови фактори
Като рискови фактори, които благоприятстват възникването на алергичен ринит или неговото по-тежко протичане, са:
- Алергии или астма
- Атопичен дерматит
- Фамилност за алергичен ринит
- Живот или работа, свързани с постоянното излагане на алергени
- Пасивно тютюнопушене през първата година от живота (майка, която е активна пушачка и излага новороденото към вредното действие на тютюневия дим)
Симптоми
Изображения: freepik.com
Протичането на алергичен ринит, причинен от полени варира при различните пациенти. При някои хора симптомите могат да персистират за дълъг период от време, дори целогодишно. Характерно за заболяването е първата клинична проява до 20-годишна възраст. Обострянето на сенната хрема обикновено е през пролетта или лятото, докато симптомите на неалергичен ринит могат да се появят по всяко време от годината. Алергичният ринит се обозначава като периодичен, ако симптоми се проявяват по-малко от 4 дни в седмицата или 4 седмици в годината. При проявата им за повече от 4 дни в седмицата или 4 седмици в годината, то ринитът се обозначава като постоянен. Обикновено алергичната реакция засяга носната кухина, нейните структури, назофаринкса и очите. Симптомите са достатъчно характерни, за да бъдат насочващи към вида на заболяването. Някои от най-честите симптоми на алергия БДУ, причинена от полени са:
- Кихане
- Сърбеж в носа и гърлото
- Сълзене от очите
- Конюнктивит
- Ринорея - водниста секреция от носа
- Кашлица
- Хрема
- Запушен нос
- Умора
Препоръчва се консултация с лекар при:
- Липса на ефект от приложено лечение
- Алергия, проявена в детска възраст
- Тежко протичане на заболяването
- Придружаващи състояния като астма, които влошават протичането на заболяването
Диагноза
За диагностициране на алергичен ринит се правят няколко алергологични проби, които са с висока диагностична стойност. Те са задължителни за доказване на алергичен ринит и тяхното позитивиране потвърждава диагнозата. Повечето лекари следват следните диагностични стъпки при пациент със съмнение за сенна хрема:
- Физикален преглед - важна част от лекарския преглед е представянето на информация за предхождащи алергични реакция или придружаващи заболявания като астма или атопичен дерматит. Тази част от анамнезата е ориентираща за генезата на заболяването.
- Назална ендоскопия - това е минимално инвазивно изследване на носната кухина и назофаринкса. С негова помощ могат да се визуализират възпалителните промени, които са характерни за полиноза.
- Кожен алергологичен тест - алергологичните проби са основните методи в медицинската практика, с които се доказва наличие на свръхчувствителност към някои определени алергени. За целта се поставят малки количества от известни алергени чрез набождане на кожата на предмишницата или гърба. Ако, има алергия на мястото на убождането кожата се зачервява.
- Кръвен алергологичен тест - взема се венозна кръв, която се изпраща за отчитане на реакцията на имунната система, спрямо различни алергени. Измерват се стойностите на имуноглобулин Е (IgE) в кръвта, които при алергичен ринит са силно завишени. Ако изследването е отрицателно, то най-вероятно причината за ринит е неалергична.
Лечение
Лечението на алергичен ринит е комплексно и основно зависи от клиничната проява на заболяването и общото състояние на пациента. Най-важното лечебно мероприятие е избягването на евентуалните алергени, които водят до възпаление. За облекчение на симптомите могат да се използват множество лекарствени средства. Някои от тях са доказани, че имат благоприятен ефект върху хода на заболяването. При повечето пациенти се препоръчват и различни алтернативни методи за лечение в домашна обстановка. Най-използваните групи лекарства при сенна хрема са:
- Антихистамини - тяхното действие е основно насочено към инхибиране на производството на хистамин. По този начин се намалява възпалителната реакция.
- Назални деконгестанти - тяхното действие е основно насочено към намаляване на кръвоснабдяването на носната лигавица. Не трябва да се прилагат за повече от 10 дни, тъй като назалната лигавица привиква към действието на назалните деконгестантите.
- Физиологични назални спрейове
- Капки за очи
- Кортикостероиди
Усложнения
Усложненията на алергичен ринит са сравнително редки, но някои от тях могат сериозно да нарушат качеството на живот на пациентите. Сред най-честите са:
- Влошаване на астмата - сенната хрема може сериозно да влоши контрола на бронхиална астма.
- Хроничен синуит - продължителната назална конгестия може да доведе до обструкция на синусовите отвори в носната кухина, което се проявява с хроничен синузит.
- Ушна инфекция - при децата сенната хрема често е фактор за инфекция на средното ухо.
- Лош сън - симптомите на сенната хрема могат да попречат на нормалния сън на пациентите, което да доведе до умора и общо неразположение.
Превенция
Изображения: freepik.com
Няма специфични начини за избягване на алергичен ринит, причинен от полени. При диагностицирано заболяване, най-добрата превантивна мярка е избягването на специфичните алергени, които могат да доведат до възпаление. При евентуална експозиция към алергени е нужно приемането на специфичните лекарствени средства, които лекарят е предписал.
Заглавно изображение: CC0 Public Domain
Симптоми и признаци при Алергичен ринит, причинен от полени МКБ J30.1
ВсичкиЛечение на Алергичен ринит, причинен от полени МКБ J30.1
Изследвания и тестове при Алергичен ринит, причинен от полени МКБ J30.1
Продукти свързани със ЗАБОЛЯВАНЕТО
КЛАРИНАЗЕ таблетки с удължено освобождаване * 10 BAYER
АФРИН спрей за нос, разтвор 0.05% 20 мл BAYER
ОТРИВИН МЕНТОЛ спрей за нос, разтвор 0.1% 10 мл
АктуаленСУОНСЪН СОЛНА КИСЕЛИНА С ПЕПСИН капсули * 250 SW350
ПРОМООЛИНТ ХИДРА спрей 0.1% 10 мл
ПРОМОЗИРТЕК-D таблетки * 6
ВИБРОЦИЛ спрей 15 мл
КСИЛОМЕТАЗОЛИН капки за нос, разтвор 0.1 % 10 мл
АЛЕРГОДИЛ спрей за нос, разтвор 10 мл
ЗЕНАРО таблетки 5 мг * 28
МОМАНОС СПРЕЙ ЗА НОС 50 мкг 60 дози
ЛОРАТАДИН таблетки 10 мг * 30 СОФАРМА
Библиография
https://www.healthline.com/health/allergic-rhinitis
https://en.wikipedia.org/wiki/Allergic_rhinitis
https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/hay-fever/symptoms-causes/syc-20373039
https://www.webmd.com/allergies/understanding-hay-fever-basics
https://emedicine.medscape.com/article/134825-overview
Коментари към Алергичен ринит, причинен от полени МКБ J30.1