Остър бронхит, неуточнен МКБ J20.9
Острото възпаление на бронхите е състояние, известно като бронхит. Обикновено възпалителният процес обхваща цялото бронхиално дърво. Симптомите на заболяването могат да варират в зависимост от разпространението на инфекцията и увредените от нея структури на дихателната система.
Много често при малки деца се наблюдава едновременното засягане на ларинкс, трахея и бронхи от възпалителния процес. В медицинската практика това състояние е известно като круп, който ще разгледаме в статията остър бронхит, неуточнен.
Круп е състояние, познато на лекарите от векове. Името му произлиза от старата шотландска дума "roup", което в превод означава дрезгав глас. Именно круп е най-честата причина за дрезгавост, кашлица и фебрилитет при малки деца. При по-голямата част от засегнатите, заболяването протича без последствия. Въпреки това, той може да бъде животозастрашаващ при малки бебета.
Честота
Остър бронхит или круп при малки деца е едно от най-често диагностицираните състояния в световен мащаб. Според проведени проучвания приблизително 15% от годишните посещения на клиники и спешни детски отделения, са именно поради респираторни инфекции на дихателните пътища.
Круп е заболяване, което основно обхваща деца в кърмаческа възраст (до 1 година). Това е възрастта с пик на диагностицирани случаи. При деца от 6-месечна възраст до 5 години също трябва да се има предвид круп като евентуална причина за проявени симптоми и фебрилитет.
В САЩ епидемиологични проучвания сочат, че пикът на заболеваемостта е основно през втората година от живота, където честотата на заболяването е 5-6 случаи от 100 новодиагностицирани респираторни инфекции. Макар и рядко срещан след 5-годишна възраст, круп може да засегне и деца в училищна възраст. При здрави възрастни практически не се наблюдава едновременното инфекциозно засягане на ларинкс, трахея и бронхи.
Тъй като, разпространението на заболяването е в пряка връзка с честотата на инфекциозните причинители, то круп е с характерна сезонност (късна есен и началото на зимата).
Причина
Като причинители на остър бронхит, неуточнен се посочват различни видове бактерии и вируси. В повече от 80% от диагностицираните случаи, причинители на заболяването са различни видове вируси. В тези случаи протичането на заболяването е по-леко, в повечето случаи единствено с грипоподобни симптоми.
При останалите 20% след микробиологично изследване се доказват бактериални агенти, които причиняват по-тежко протичане на заболяването. В тези случаи симптомите са по-изразени, особено фебрилно-интоксикационния синдром.
Вируси
Бактерии
Въпреки изброените различни бактериални и вирусни причинители на остър бронхит, в много от случаите се наблюдава смесена инфекция между различните инфекциозни агенти, което налага по-специфично лечение. Освен симптоматичното лечение на инфекцията, трябва да се приложи и антибиотично лечение за справяне с бактериалните причинители.
Патогенеза
Основните начини на предаване на инфекцията са:
- Въздушно-капков - при кихане, кашляне
- Контактен - най-често чрез замърсени повърхности и предмети
Инфекциозните агенти попадат в респираторния тракт, при което с помощта на различни гликопротеини на тяхната повърхност се прикрепят плътно към епителните клетки. След това настъпва вирусна или бактериална репликация, водеща до увреждането на респираторните клетки. Тази клетъчна увреда е свързана с отделянето на възпалителни медиатори, които водят до развитието на локален оток и хиперемия (зачервяване).
Симптоми
Остър бронхит, неуточнен започва с кратък инкубационен период, който обикновено не продължава повече от няколко дни. След това остро възникналото възпаление обхващащо ларинкс, трахея и бронхи води до появата на някои характерни и специфични симптоми. Круп най-често се проявява със следните симптоми:
- Кашлица - кашлицата е най-характерният симптом от засягането на дихателните пътища. Тя е следствие на дразнещият ефект на възпалението върху тусигенните рецептори, разположени в респираторната лигавица. В повечето медицински литературни източници е описана като "лаеща", което означава, че е дразнеща и мъчителна.
- Храчки - в началото на заболяването обикновено липсват, но с напредване на инфекцията и обхващане на бронхите, кашлицата става продуктивна. В зависимост от вида на етиологичния причинител на круп, храчките могат да бъдат слузни, слузно-гнойни, гнойни или кървави.
- Стридор
- Фебрилитет
- Обща слабост
- Бодежи в гърдите
- Болезнено гърло
- Задух
- Цианоза
Диагноза
Диагнозата на круп обикновено е въз основа на проявените признаци и симптоми. Първата стъпка е изключване на остри обструктивни състояния на горните дихателни пътища, особено епиглотит, чуждо тяло. Това са животозастрашаващи състояния, при които се изисква спешна медицинска помощ.
Преглед от лекар
При прегледа обикновено децата с круп са в тежко състояние с изразен задух (може да има тираж) и цианоза (посиняване на кожата на лицето и устните). Физикалната находка е бедна, обикновено липсват сериозни отклонения при оглед, палпация и перкусия на гръден кош. При аускултация на белите дробове при бронхиално засягане с изразена бронхообструкция често се чуват сухи свиркащи хрипове.
Микробиологично изследване
Най-често се изследва материал от храчки, кръв и гърлен секрет с цел доказване или отхвърляне на бактериална инфекция. Взетият материал се посява в специални хранителни среди. Изследването се позитивира в рамките на 2-3 дни.
Серологично изследване
Ако лекарят има съмнение за вирусен причинител на заболяването и то е с тежко протичане, могат да се използват различни серологични изследвания, които имат за цел конкретизиране на етиологичния причинител чрез експресираните антитела или доказване на вирусни антигени.
Рентгеново изследване
Рутинно изследване с цел доказване на патологичен процес на дихателната система представлява рентгенографията на гръден кош. При круп могат да бъдат визуализирани и промени в трахеята и ларинкса, освен увеличените хилусни сенки (които обикновено говорят за бронхит).
Спирометрия обикновено не се прилага, тъй като малките деца са трудни за съдействие с цел правилното функционално изследване на белите дробове.
Диференциална диагноза
Круп е респираторно заболяване, което може да има множество състояния със сходно протичане. Някои от най-честите са:
Лечение
Лечението на остър бронхит, неуточнен е основно в две насоки:
Етиологично лечение
Първата стъпка в етиологичното лечение е доказването на конкретен причинител на заболяването. Ако при микробиологичното изследване бъде доказан бактериален агент, се започва антибиотично лечение с групи антибиотици с широк спектър. Най-често прилаганите са цефалоспорини, пеницилини, макролиди, хинолони. Засега няма етиологично лечение на инфекциите, причинени от вируси.
Симптоматично лечение
За симптоматично лечение на бронхит се прилагат следните групи лекарствени средства:
- НСПВС
- Аналгетици
- Антипиретици
- Муколитици
- Имуностимулатори
- Витамини
Усложнения и прогноза
Прогнозата на остър бронхит, неуточнен в повечето случаи е благоприятна, като се наблюдава оздравяване в рамките на няколко дни. Круп е състояние, изискващо адекватно лечение, тъй като може да доведе до остра дихателна недостатъчност. Друго усложнение, което може да настъпи е обхващане на белите дробове от инфекциозния процес.
Продукти свързани със ЗАБОЛЯВАНЕТО
НАТРИЕВ БЕНЗОАТ 20 г ХИМАКС ФАРМА
АМБРЕКС сироп 15 мг / 5 мл 100 мл НОБЕЛ
РЕСПИВАКС таблетки 50 мг * 30
ИМУНОБОР КИДС капсули * 30
НАТРИЕВ БЕНЗОАТ 30 г ХИМАКС
РЕСПИВАКС таблетки 25 мг * 30
Библиография
https://en.wikipedia.org/wiki/Croup
https://emedicine.medscape.com/article/962972-overview
https://www.news-medical.net/health/Croup-Acute-Laryngotracheobronchitis.aspx
https://radiopaedia.org/articles/croup
https://www.sciencedirect.com/topics/medicine-and-dentistry/laryngotracheobronchitis
Коментари към Остър бронхит, неуточнен МКБ J20.9