Framar.bg 0
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Образование Спорт и туризъм Клинични пътеки Нормативни актове Бизнес Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало Медицинска енциклопедия Заболявания Болести на дихателната система Други остри респираторни инфекции на долните дихателни пътища Остър бронхит Остър бронхит, неуточнен

Остър бронхит, неуточнен МКБ J20.9

от 15 окт 2013г., обновено на 08 дек 2022г.
Автор: д-р Деян Маринов
Остър бронхит, неуточнен МКБ J20.9 - изображение
  • Инфо
  • Продукти
  • Библиография
  • Коментари
Инфо
Инфо
Продукти
Библиография
Коментари

Острото възпаление на бронхите е състояние, известно като бронхит. Обикновено възпалителният процес обхваща цялото бронхиално дърво. Симптомите на заболяването могат да варират в зависимост от разпространението на инфекцията и увредените от нея структури на дихателната система.

Много често при малки деца се наблюдава едновременното засягане на ларинкс, трахея и бронхи от възпалителния процес. В медицинската практика това състояние е известно като круп, който ще разгледаме в статията остър бронхит, неуточнен.

Круп е състояние, познато на лекарите от векове. Името му произлиза от старата шотландска дума "roup", което в превод означава дрезгав глас. Именно круп е най-честата причина за дрезгавост, кашлица и фебрилитет при малки деца. При по-голямата част от засегнатите, заболяването протича без последствия. Въпреки това, той може да бъде животозастрашаващ при малки бебета.

Честота

Разпространение бронхитОстър бронхит или круп при малки деца е едно от най-често диагностицираните състояния в световен мащаб. Според проведени проучвания приблизително 15% от годишните посещения на клиники и спешни детски отделения, са именно поради респираторни инфекции на дихателните пътища.

Круп е заболяване, което основно обхваща деца в кърмаческа възраст (до 1 година). Това е възрастта с пик на диагностицирани случаи. При деца от 6-месечна възраст до 5 години също трябва да се има предвид круп като евентуална причина за проявени симптоми и фебрилитет.

В САЩ епидемиологични проучвания сочат, че пикът на заболеваемостта е основно през втората година от живота, където честотата на заболяването е 5-6 случаи от 100 новодиагностицирани респираторни инфекции. Макар и рядко срещан след 5-годишна възраст, круп може да засегне и деца в училищна възраст. При здрави възрастни практически не се наблюдава едновременното инфекциозно засягане на ларинкс, трахея и бронхи.

Тъй като, разпространението на заболяването е в пряка връзка с честотата на инфекциозните причинители, то круп е с характерна сезонност (късна есен и началото на зимата).

Причина

Като причинители на остър бронхит, неуточнен се посочват различни видове бактерии и вируси. В повече от 80% от диагностицираните случаи, причинители на заболяването са различни видове вируси. В тези случаи протичането на заболяването е по-леко, в повечето случаи единствено с грипоподобни симптоми.
При останалите 20% след микробиологично изследване се доказват бактериални агенти, които причиняват по-тежко протичане на заболяването. В тези случаи симптомите са по-изразени, особено фебрилно-интоксикационния синдром.

Вирусен причинител на крупВируси

  • Грипни вируси
  • Парагрипни вируси
  • Респираторно-синцитиален вирус (RSV)
  • Аденовируси

Бактерии

  • C. diphtheriae
  • S. pneumoniae
  • M. catarrhalis

Въпреки изброените различни бактериални и вирусни причинители на остър бронхит, в много от случаите се наблюдава смесена инфекция между различните инфекциозни агенти, което налага по-специфично лечение. Освен симптоматичното лечение на инфекцията, трябва да се приложи и антибиотично лечение за справяне с бактериалните причинители.

Патогенеза крупПатогенеза

Основните начини на предаване на инфекцията са:

  • Въздушно-капков - при кихане, кашляне
  • Контактен - най-често чрез замърсени повърхности и предмети

Инфекциозните агенти попадат в респираторния тракт, при което с помощта на различни гликопротеини на тяхната повърхност се прикрепят плътно към епителните клетки. След това настъпва вирусна или бактериална репликация, водеща до увреждането на респираторните клетки. Тази клетъчна увреда е свързана с отделянето на възпалителни медиатори, които водят до развитието на локален оток и хиперемия (зачервяване).

Симптоми

Остър бронхит, неуточнен започва с кратък инкубационен период, който обикновено не продължава повече от няколко дни. След това остро възникналото възпаление обхващащо ларинкс, трахея и бронхи води до появата на някои характерни и специфични симптоми. Круп най-често се проявява със следните симптоми:

  • Мъчителна кашлицаКашлица - кашлицата е най-характерният симптом от засягането на дихателните пътища. Тя е следствие на дразнещият ефект на възпалението върху тусигенните рецептори, разположени в респираторната лигавица. В повечето медицински литературни източници е описана като "лаеща", което означава, че е дразнеща и мъчителна.
  • Храчки - в началото на заболяването обикновено липсват, но с напредване на инфекцията и обхващане на бронхите, кашлицата става продуктивна. В зависимост от вида на етиологичния причинител на круп, храчките могат да бъдат слузни, слузно-гнойни, гнойни или кървави.
  • Стридор
  • Фебрилитет
  • Обща слабост
  • Бодежи в гърдите
  • Болезнено гърло
  • Задух
  • Цианоза

Диагноза

Аускултация на белите дробовеДиагнозата на круп обикновено е въз основа на проявените признаци и симптоми. Първата стъпка е изключване на остри обструктивни състояния на горните дихателни пътища, особено епиглотит, чуждо тяло. Това са животозастрашаващи състояния, при които се изисква спешна медицинска помощ.

Преглед от лекар

При прегледа обикновено децата с круп са в тежко състояние с изразен задух (може да има тираж) и цианоза (посиняване на кожата на лицето и устните). Физикалната находка е бедна, обикновено липсват сериозни отклонения при оглед, палпация и перкусия на гръден кош. При аускултация на белите дробове при бронхиално засягане с изразена бронхообструкция често се чуват сухи свиркащи хрипове.

Микробиологично изследване

Най-често се изследва материал от храчки, кръв и гърлен секрет с цел доказване или отхвърляне на бактериална инфекция. Взетият материал се посява в специални хранителни среди. Изследването се позитивира в рамките на 2-3 дни.

Серологично изследване

Ако лекарят има съмнение за вирусен причинител на заболяването и то е с тежко протичане, могат да се използват различни серологични изследвания, които имат за цел конкретизиране на етиологичния причинител чрез експресираните антитела или доказване на вирусни антигени.

Рентгеново изследване при круп

Рентгеново изследване

Рутинно изследване с цел доказване на патологичен процес на дихателната система представлява рентгенографията на гръден кош. При круп могат да бъдат визуализирани и промени в трахеята и ларинкса, освен увеличените хилусни сенки (които обикновено говорят за бронхит).
Спирометрия обикновено не се прилага, тъй като малките деца са трудни за съдействие с цел правилното функционално изследване на белите дробове.

Диференциална диагноза

Круп е респираторно заболяване, което може да има множество състояния със сходно протичане. Някои от най-честите са:

  • Остър епиглотит
  • Пневмония
  • Бронхиолит

Лечение

Лечението на остър бронхит, неуточнен е основно в две насоки:

Етиологично лечение

Лечение с кислородПървата стъпка в етиологичното лечение е доказването на конкретен причинител на заболяването. Ако при микробиологичното изследване бъде доказан бактериален агент, се започва антибиотично лечение с групи антибиотици с широк спектър. Най-често прилаганите са цефалоспорини, пеницилини, макролиди, хинолони. Засега няма етиологично лечение на инфекциите, причинени от вируси.

Симптоматично лечение

За симптоматично лечение на бронхит се прилагат следните групи лекарствени средства:

  • НСПВС
  • Аналгетици
  • Антипиретици
  • Муколитици
  • Имуностимулатори
  • Витамини

Усложнения и прогноза

Прогнозата на остър бронхит, неуточнен в повечето случаи е благоприятна, като се наблюдава оздравяване в рамките на няколко дни. Круп е състояние, изискващо адекватно лечение, тъй като може да доведе до остра дихателна недостатъчност. Друго усложнение, което може да настъпи е обхващане на белите дробове от инфекциозния процес.

3.6/5 7 оценки

Продукти свързани със ЗАБОЛЯВАНЕТО

РЕСПИВАКС таблетки 25 мг * 30
16.46лв.

РЕСПИВАКС таблетки 25 мг * 30

АМБРЕКС сироп 15 мг / 5 мл 100 мл НОБЕЛ
9.67лв.

АМБРЕКС сироп 15 мг / 5 мл 100 мл НОБЕЛ

РЕСПИВАКС таблетки 50 мг * 30
20.59лв.

РЕСПИВАКС таблетки 50 мг * 30

НАТРИЕВ БЕНЗОАТ 20 г ХИМАКС ФАРМА
1.70лв.

НАТРИЕВ БЕНЗОАТ 20 г ХИМАКС ФАРМА

ИМУНОБОР КИДС капсули * 30
22.20лв.

ИМУНОБОР КИДС капсули * 30

Библиография

https://en.wikipedia.org/wiki/Croup
https://emedicine.medscape.com/article/962972-overview
https://www.news-medical.net/health/Croup-Acute-Laryngotracheobronchitis.aspx
https://radiopaedia.org/articles/croup
https://www.sciencedirect.com/topics/medicine-and-dentistry/laryngotracheobronchitis

Коментари към Остър бронхит, неуточнен МКБ J20.9

От сайта
Напиши коментар 0 коментара
  1. Коментирайте Остър бронхит, неуточнен МКБ J20.9
    www.framar.bg 
    на 19 May 2025 в 03:58
    Коментирайте "Остър бронхит, неуточнен МКБ J20.9"
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();

ЗДРАВЕН ФОРУМ ПО ТЕМАТА

Бронхит и перибронхит - Какво означава това?

преди 3751 дни, 8 часа и 59 мин.

Остър сърбеж при кожата около ануса и перинеума

преди 4014 дни, 9 часа и 29 мин.
Всички

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

Услуги в България на speedybook.pro

преди 2 дни, 16 часа и 3 мин.

Какво представлява прозяването

преди 7 дни, 7 часа и 3 мин.

Кои са летните фестивали, които ще посетите?

преди 7 дни, 7 часа и 15 мин.

Шалгам - сок от виолетов морков за детоксикация

преди 7 дни, 7 часа и 22 мин.
Всички

АНКЕТА

Прозрачна ли е благотворителността в България?

Виж резултатите

Е-АПТЕКА ПОСЛЕДНО ОБНОВЕНИ

ПОУМОН ХИСТАМИН 30 СН

РУУФ РАТ КАПАН ЗА МИШКИ И ПЛЪХОВЕ С ЛЕПИЛО 18 / 13 см CATCHMASTER

НИВЕА СЪН PROTECT & MOISTURE ХИДРАТИРАЩ СЛЪНЦЕЗАЩИТЕН СПРЕЙ ПОМПА SPF50+ 270 мл

СОЛИНГЕН МАГНУМ КЛЕЩИ ЗА НОКТИ 003

ОРТОТЕХ ОРТО СОФТ РАЗДЕЛИТЕЛИ ЗА ПРЪСТИ ХАЛУКС ПРОТЕКТ

ПОСЛЕДНИ КОМЕНТАРИ

V08BA рентгеноконтрастни средства, съдържащи бариев сулфат

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 16:39:11

МАГНЕЗИЕВ БИСГЛИЦИНАТ капсули 200 мг * 120 НАТУРАЛ ФАКТОРС

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 16:27:52

V08BA рентгеноконтрастни средства, съдържащи бариев сулфат

Коментар на: Десислава Петрова от 16 май 2025г. в 16:20:59

МАГНЕЗИЕВ БИСГЛИЦИНАТ капсули 200 мг * 120 НАТУРАЛ ФАКТОРС

Коментар на: Петя Петкова от 16 май 2025г. в 15:53:33

НИЛАЦИД ГАСТРОГЕЛ саше * 20

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 15:24:57
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
  • Borika
  • MasterCard
  • mastercard securecode
  • Visa
  • verified by visa
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • Карта на сайта
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА NextGenerationEU DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2025 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на интернет портал от Valival