Framar.bg 0
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Образование Спорт и туризъм Клинични пътеки Нормативни актове Бизнес Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало Медицинска енциклопедия Микробиология Специална микробиология Бактериология Коринебактерии Причинител на дифтерията

Причинител на дифтерията (Corynebacterium diphtheriae)

от 15 юни 2017г., обновено на 24 юни 2022г.
Причинител на дифтерията (Corynebacterium diphtheriae) - изображение
  • Инфо
  • Библиография
  • Коментари
  • Свързаност
Инфо
Инфо
Библиография
Коментари
Свързаност

Обща характеристика

Corynebacterium diphtheriae принадлежи към семейство Corynebacteriaceae и е етиологичният агент на дифтерията. Болести, наподобяващи дифтерия, са описани още през IV в. Пр. Хр. От Хипократ. Бактерия е открит от Е.Клебс през 1883 г., а Ф.Льофлер и А.Йерсен доказват, че дифтерийният бактерии образува екзотоксин. Това откритие дава възможност през 1894 г. Е. Беринг и С. Китазато да получат противодифтерийният серум. През 1913 г. Б.Шик създава имунологичен, интрадермален тест, известен днес като проба на Шик и доказващ наличието на имунитет в преболедували. През 1923 г. Г. Рамон установява, че след обработка с формалин дифтерийният токсин загубва токсичните си свойства. Благодарение на това откритие той създава противодифтерийната ваксина, което се използва и до днес.

Микробиологична характеристика

C.diphtheriae е Грам-положителен микроорганизъм, притежаващ леко извита или пръчковидна форма и заоблени и удебелени краища, поради което бактериалните клетки често се оприличават на гирички. В препарати от патологичен материал бактериите се разполагат под формата на латинските букви L или V. В двата полюса на клетките се разполага по едно метахроматично телце, наричано още телце на Нилс-Бабеш, което след оцветяване по метода на Найсер се оцветява в син до черен цвят. Дифтерийният бактеий не образува спори и капсули, не притежава ресни и е неподвижен.

Културелни особености

agar_telyrВърху кръвен агар дифтерийните колонии са малки, гранулирани, сиви и с неправилни ръбове. Колониите достигат диаметър от 3-4 милиметра и се отличават по външен вид от колониите на другите микроорганизми. Възможно е наличието на малки зони на β-хемолиза. Върху агар, съдържащ калиев телурит, колониите са с кафява до черна оцветка и кафяво-черен ореол, тъй като бактерия редуцира телурът до елементарен телурит. Оптимални за развитието на C.diphtheriae са температура от 37 градуса и рН 7,4-7,8. В зависимост от вида на своите колонии и тежестта на клиничното протичане на заболяването се различават три културелни типа дифтерийни бактерии:

  1. typus mitis;
  2. typus intermedius;
  3. typus gravis.

Върху телуритни среди typus mitis образува гладки, сиви до черни, блестящи колонии с гладка повърхност и периферия. Typus gravis образува сиви, кръгли колонии с диаметър от 2-3 милиметра и изпъкнал черен център, бледа периферия и набраздена повърхност. Typus intermedius заема междинно положение между останалите два типа.

Характерно и за трите типа дифтерийни бактерии е, че разлагат глюкоза и малтоза до киселини без процеса да е съпроводен с образуване на газ. Те не разлагат захарозата, не образуват индол и не съсирват млякото.

При култивиране в течни хранителни среди, също както в организма, бактериите произвеждат силен екзотоксин, чиято минимална смъртна доза в опитни животни е 0,0002 мг/кг. Когато екзотоксинът е получен пречистен и въздейства с формалин в концентрация 0,3% при температура 40 градуса, след 4 седмици екзотоксинът се превръща в дифтериен анатоксин. След това въздействие той загубва токсичните си свойства, но запазва имуногенните си такива, именно поради този факт анатоксинът предизвиква образуване на антитела при въвеждане в организма.

Антигенна структура

Дифтерийните бактерии притежават О-антигени, които са полизахариди, специфични за коринебактериите и патогенни за човека. Аглутинаторно (след провеждане на реакция аглутинация) са познати 57 серологични типа , които произвеждат един и същ дифтериен токсин.

Епидемиология

В хранителни среди дифтерийните бактерии се съхраняват повече от година, а върху предмети или бельо могат да се запазят няколко денонощия. Дифтерийната инфекция се предава по въздушно-капков път, като източник на заразата са болният и заразоносителите. Рядко е възможно заразяване чрез предмети, с които си е служил болния. Входна врата са дихателните пътища.

От дифтерия боледува само човекът, възможно е подкожното заразяване на опитни животни и откриването на дифтерийни бактерии при някои домашни животни, но те не участват в разпространение на заболяването.

След въвеждането и широкото използване на противодифтерийната ваксина през 20-те години на миналия век, респираторната дифтерия е добре контролирана, като честотата е приблизително 1000 случая годишно. Най-голямата епидемия, регистрирана след широкото разпространение ваксината, е през 1990-1995 г. в Русия.

Патогенеза и клинична картина

Бактерийте се локализират и започват да се размножават в лигавицата на гърлото, ларинкса, трахеята, конюнктивата или по наранената повърхност на кожата, където предизвикват развитието на възпалителен процес и формиране на фибринозни налепи, които са плътно свързани с подлежащато тъкан. Основна роля в патогенезата на дифтерията притежава екзотоксинът, който се резорбира от подлвжащите здрави тъкани и по този начин се разпространява в целия организъм. Екзотоксинът блокира белтъчната синтеза в клетките и уврежда най-вече нервните клетки, клетките на надбъбреците, бъбреците, сърцето и черния дроб.

Най-видимият и често срещан симптом на дифтерия е дебелият, сив налеп върху гърлото и сливиците. Други чести симптоми са:

  • треска;
  • подути лимфни възли;
  • силна, лаеща кашлица;
  • възпалено гърло;

При прогресирането на инфекцията могат да възникнат допълнителни симптоми, включително:

  • затруднено дишане или преглъщане;
  • промени в зрението;
  • неясна реч.

Имунитет

Преболедувалите от дифтерия придобиват напрегнат антитоксичен имунитет, за доказване на имунитет при преболедували се използва пробата на Шик - върху вътрешната повърхност на предмишницата се въвеждат о,2 ml дифтериен токсин, ако след 72 часа се появят зачервяване и инфилтрация на мястото на въвеждане, организма не притежава имунитет.

Микробиологична диагностика

При съмнение за дифтерия лечението трябва да бъде започнато незабавно, преди да е пристигнал резултатът от микробиолочната лаборатория.

Изследват се:

  • гърлен секрет;
  • носен секрет;
  • раневи секрет.

Изготвените препарати се оцветяват по Грам или Найсер. Извършва се посявка върху кръвен агар и биологична проба върху опитни животни.

Специфична профилактика и лечение

За профилактика на дифтерията се използва ваксина дифтерия, тетанус, коклюш, която съдържа инактивирани клетки на Bordetella pertussis (причинителя на коклюш) и пречистени тетаничен и дифтериен токсоиди, у нас ваксинирането е задължително за всички деца от 3 месеца до 12 години. Прилага се на втория, третия и четвъртия месец след раждането, като след това се извършват три реимунизации - на 1, 6 и 12 годишна възраст.

Инфекция с Corynebacterium diphtheriae лечение - еритромицин, терациклини.

Още по темата:
  • Коринебактерии Коринебактерии
5.0/5 4 оценки

Библиография

https://en.wikipedia.org/wiki/Corynebacterium_diphtheriae
https://emedicine.medscape.com/article/782051-overview#a5
https://www.uptodate.com/contents/epidemiology-and-pathophysiology-of-diphtheria
https://www.healthline.com/health/diphtheria#symptoms
Jawetz, Melnik & Andelberg`s Medical microbiology, 26th Edition

Коментари към Причинител на дифтерията (Corynebacterium diphtheriae)

От сайта
Напиши коментар 0 коментара
  1. Коментирайте Причинител на дифтерията (Corynebacterium diphtheriae)
    www.framar.bg 
    на 18 May 2025 в 00:17
    Коментирайте "Причинител на дифтерията (Corynebacterium diphtheriae)"

СТАТИЯТА е свързана към

  • Специална микробиология
  • Бактериология
  • Коринебактерии
  • Ваксина дифтерия тетанус коклюш
  • Коринебактерии
  • Антитоксин
  • Кучешки впрягове предотвратяват епидемия от дифтерия в Аляска
  • Елзи Инглис и ролята й в развитието на медицината в Европа през първата половина на 20-ти век
  • Развитие на знанията за инфекциозните заболявания в Америка в началото на 20-ти век
  • Грози ни поява на дифтерия, тетанус, коклюш и морбили при неимунизиране
  • Първи официални данни за дифтерията и откриване на причинителя на болестта от 1826г.
  • Откриване на дифтерийния антитоксин през 1890г.
  • Схващания за ролята на превенцията в борбата срещу дифтерията от 1907г.
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();

ЗДРАВЕН ФОРУМ

Услуги в България на speedybook.pro

преди 1 дни, 12 часа и 22 мин.

Какво представлява прозяването

преди 6 дни, 3 часа и 22 мин.

Кои са летните фестивали, които ще посетите?

преди 6 дни, 3 часа и 33 мин.

Шалгам - сок от виолетов морков за детоксикация

преди 6 дни, 3 часа и 40 мин.
Всички

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

Промо код за онлайн отстъпки - търся/предлагам

преди 6 дни, 3 часа и 47 мин.

[[Great Savings]] Temu Coupon Code {{<<acv951295>>}} ? €100 Off ? new & old customer – Estonia

преди 6 дни, 18 часа и 36 мин.

[[Great Savings]] Temu Coupon Code {{<<acv951295>>}} ? €100 Off ? new & old customer – Estonia

преди 6 дни, 18 часа и 36 мин.

[[Just Landed]] Temu Coupon Code {{<<acv951295>>}} ? €100 Off ? all order – Belgium

преди 7 дни, 3 часа и 29 мин.
Всички

АНКЕТА

Прозрачна ли е благотворителността в България?

Виж резултатите
Още интересни публикации
A36 Дифтерия A36 Дифтерия

A36 Дифтерия

от 08 дек 2022г. Прочети повече
Хранене при дифтерия Хранене при дифтерия

Хранене при дифтерия

от 29 авг 2019г. Прочети повече

Е-АПТЕКА ПОСЛЕДНО ОБНОВЕНИ

ПОУМОН ХИСТАМИН 30 СН

РУУФ РАТ КАПАН ЗА МИШКИ И ПЛЪХОВЕ С ЛЕПИЛО 18 / 13 см CATCHMASTER

НИВЕА СЪН PROTECT & MOISTURE ХИДРАТИРАЩ СЛЪНЦЕЗАЩИТЕН СПРЕЙ ПОМПА SPF50+ 270 мл

СОЛИНГЕН МАГНУМ КЛЕЩИ ЗА НОКТИ 003

ОРТОТЕХ ОРТО СОФТ РАЗДЕЛИТЕЛИ ЗА ПРЪСТИ ХАЛУКС ПРОТЕКТ

ПОСЛЕДНИ КОМЕНТАРИ

V08BA рентгеноконтрастни средства, съдържащи бариев сулфат

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 16:39:11

МАГНЕЗИЕВ БИСГЛИЦИНАТ капсули 200 мг * 120 НАТУРАЛ ФАКТОРС

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 16:27:52

V08BA рентгеноконтрастни средства, съдържащи бариев сулфат

Коментар на: Десислава Петрова от 16 май 2025г. в 16:20:59

МАГНЕЗИЕВ БИСГЛИЦИНАТ капсули 200 мг * 120 НАТУРАЛ ФАКТОРС

Коментар на: Петя Петкова от 16 май 2025г. в 15:53:33

НИЛАЦИД ГАСТРОГЕЛ саше * 20

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 15:24:57
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
  • Borika
  • MasterCard
  • mastercard securecode
  • Visa
  • verified by visa
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • Карта на сайта
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА NextGenerationEU DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2025 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на интернет портал от Valival