Framar.bg 0
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Образование Спорт и туризъм Клинични пътеки Нормативни актове Бизнес Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало Медицинска енциклопедия Заболявания Болести на дихателната система Други остри респираторни инфекции на долните дихателни пътища Остър бронхит Остър бронхит, причинен от респираторно-синцитиален вирус

Остър бронхит, причинен от респираторно-синцитиален вирус МКБ J20.5

от 15 окт 2013г., обновено на 08 дек 2022г.
Автор: д-р Деян Маринов
Остър бронхит, причинен от респираторно-синцитиален вирус МКБ J20.5 - изображение
  • Инфо
  • Библиография
  • Коментари
Инфо
Инфо
Библиография
Коментари

Острото възпаление на лигавицата на бронхиалното дърво е състояние, известно като бронхит. Заболяването е сред едни от най-разпространените, причинени от инфекциозни причинители, в световен мащаб.

Като причинители на остър бронхит се посочват различни бактерии и вируси. В тази статия ще разгледаме остър бронхит, причинен от респираторно-синцитиален вирус.

Типично за тези вирусни причинители е, че основно причиняват инфекция при малки деца. Затова в диференциално диагностичен план основно се обръща внимание на разликите в протичането между бронхит и бронхиолит (възпалителното засягане на най-малокалибрените бронхи от бронхиалното дърво).

Обикновено заболяването започва остро, с поява на някои характерни за състоянието симптоми. Тежестта на заболяването може да варира, като основно зависи от имунния статус на пациента. Въздействието на някои вредни фактори и придружаващи хронични заболявания, обикновено водят до по-тежко протичане на бронхит.

Честота

Разпространение бронхитБронхит е сред най-често диагностицираните заболявания, поради които заболелите търсят медицинска помощ. Според проведени проучвания през 2006 година, приблизително 10 милиона души са били диагностицирани с бронхит в рамките на една година. Въпреки това, евентуално броят на заболелите обикновено е по-висок, тъй като много от инфектираните, предпочитат да се подложат на самолечение, без лекарска помощ.

Друг фактор, който основно повлиява честотата на заболяването е съществуващата свръхдиагностика на бронхит от лекари. Това е така, тъй като бронхит често се използва като общ термин при наличие на неспецифична кашлица.

Остър бронхит може да засяга индивиди на всякаква възраст, но основно засегнатите от заболяването са деца под 5-годишна възраст и възрастни над 50 години. Обикновено диагностицирането на остър бронхит се наблюдава при малки деца, докато хроничен бронхит е характерен за възрастните.

Наблюдава силно разпространение на острото възпаление на бронхите през есента и зимата, като повече от 82% се диагностицират именно през студените месеци от годината.

Не се съобщава разлика в расовото разпределение на заболяването, въпреки че бронхитът се среща по-често при население с нисък социално-икономически статус и при хора, които живеят в силно индустриализирани райони.

Причина

RSV-вирусРеспираторно-синцитиалният вирус (RSV) се отнася към семейство Paramyxoviridae, род Пневмовирус. Изолиран е за първи път през 1956 година, като името му идва от това, че самото изолиране е било в клетъчни култури от синцитиум.

Вирусните причинители са широко разпространени, като причиняват остри инфекции на дихателната система. При възрастни и здрави пациенти RSV причинява лека грипоподобна инфекция. При деца обикновено са засегнати долните дихателни пътища (бронхит, пневмония). Респираторно-синцитиалните вируси могат да причинят тежко протичащи инфекции при хора със сърдечни и белодробни придружаващи хронични заболявания, или при вроден и придобит имунен дефицит.

Респираторно-синцитиален вирусRSV са вирусни агенти с малки размери, изградени от едноверижна РНК. На повърхността на вирусите се намират няколко липопротеина, които ги разделят в няколко групи. Обикновено за култивиране на вирусите се използва метода с инжектиране на бели мишки със серум, взет от пациента. Вирусът е сравнително устойчив, като при стайна температура може да се запази за 24 часа.

Инфекцията се предава от човек на човек основно по въздушно-капков и контактен механизъм. Вирусът се характеризира с бързо поразяване на долните дихателни пътища при попадане в респираторния тракт чрез инхалиране. Острото възпаление се характеризира с локален оток и зачервяване на засегнатите структури. Хоспитализираните случаи на RSV-инфекция се изписват след няколко дни, тъй като заболяването при повечето пациенти е краткотрайно.

Симптоми

Първите признаци и симптоми на остър бронхит, причинен от респираторно-синцитиален вирус се появяват около четвърти или шести ден след излагане на вируса. При възрастни и по-големи деца, RSV обикновено причинява леки признаци и симптоми, подобни на настинка. Въпреки това, основният контингент пациенти са малки деца под 5-годишна възраст, при които състоянието протича остро с разнообразна симптоматика.

Симптоми бронхитТрябва да се спомене, че много често наблюдавано е първично засягане на бронхите с последващо разпространение на инфекциозния процес към белите дробове, състояние известно като бронхопневмония. Понякога разликата между него и бронхит е минимална, единствено доказваща се чрез образно изследване на белите дробове.

При острата проява на инфекцията при деца, най-честите симптоми са:

  • Хрема или назална конгестия
  • Висока температура (не повече от 39 градуса)
  • Възпалено гърло
  • Главоболие
  • Непродуктивна кашлица
  • Хрипове - долавянето на хриптене в акта на дишане без стетоскоп говори за тежка бронхоконстрикция.
  • RSV-инфекцияЗадух
  • Цианоза

Тъй като, повечето случаи на RSV-инфекция са при малки деца, които все още не са проговорили, трябва внимателно да се следи за някое от следните отклонения:

  • Повърхностно и учестено дишане
  • Лошо хранене
  • Необичайна умора (летаргия)
  • Раздразнителност

Аускултация на бял дробДиагноза

Диагнозата на остър бронхит обикновено се поставя на базата на констатациите от физикалния преглед, проявените симптоми и някои изследвания. Обикновено всеки един индивид с характерните оплаквания и неспецифична кашлица е суспектен за бронхит. При аускултация на белите дробове при повечето пациенти се долавят сухи свиркащи хрипове, които говорят за бронхоконстрикция.

Мнозинството от лекарите поставят диагнозата бронхит единствено на базата на физикалните находки и статуса на пациента. Въпреки това, някои случаи на заболяването могат да бъдат дискретни и да наложат образно изследване. Рядко се прибягва Рентгеново изследванекъм доказване на конкретен причинител на инфекцията, тъй като в повечето случаи прогнозата е благоприятна. Някои от най-често използваните изследвания са:

  • Кръвни изследвания - използват се за доказване на възпалителния процес в организма. При остри инфекции се повишават стойностите на левкоцитите и някои други възпалителни маркери.
  • Рентгенография на гръден кош - обикновено се прилага при съмнение за белодробно засягане от инфекцията.
  • ELISA - високодиагностичен метод на изследване, който се използва за доказване на конкретни вирусни причинители на инфекция. Методът е сходен с реакцията антиген-антитяло, като изследваният материал може да бъде кръв, гърлен секрет или храчка.

Лечение

Засега няма етиологично лечение на остър бронхит, причинен от респираторно-синцитиален вирус. В медицинската практика основно се прилагат лечебни мероприятия с цел симптоматично облекчение. В повечето случаи инфекцията протича леко и пациентите не се нуждаят от специфично лечение. При други, при които бронхитът протича тежко със силно изразени симптоми, които влошават общото състояние на пациента, е нужно приложението на различни групи лекарствени средства. Най-често прилаганите са:

  • Антипиретици
  • Аналгетици
  • Противовъзпалителни средства (НСПВС)
  • Кислородолечение - използва се при деца, при които има тежко проявени симптоми като цианоза и задух, обикновено е нужно приложението на инхалаторен кислород.

Усложнения

Някои от най-честите усложнения на остър бронхит са:

  • Пневмония
  • Среден отит
  • Вторична бактериална инфекция

Превенция на бронхитПрогноза и превенция

Не съществува специфична превенция (ваксина) за инфекции, причинени от RSV-вируси. Въпреки това, спазването на следните мероприятия могат да бъдат от полза:

  • Често миене на ръце
  • Избягване на контакт със заразно болни
  • Избягване на тютюнопушене

В повечето от случаите на RSV-инфекция не се налага лекарска помощ, тъй като се наблюдава оздравяване в рамките на една седмица. Въпреки това, при някои деца е нужна хоспитализация с наблюдение върху тяхното състояние, тъй като инфекцията бързо може да се разпространи към други органи и системи.

4.4/5 9 оценки

Библиография

https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/respiratory-syncytial-virus/symptoms-causes/syc-20353098
https://www.webmd.com/lung/rsv-in-babies
https://en.wikipedia.org/wiki/Human_orthopneumovirus
https://en.wikipedia.org/wiki/Bronchitis
https://emedicine.medscape.com/article/297108-overview

Коментари към Остър бронхит, причинен от респираторно-синцитиален вирус МКБ J20.5

От сайта
Напиши коментар 0 коментара
  1. Коментирайте Остър бронхит, причинен от респираторно-синцитиален вирус МКБ J20.5
    www.framar.bg 
    на 22 May 2025 в 16:35
    Коментирайте "Остър бронхит, причинен от респираторно-синцитиален вирус МКБ J20.5"
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();

ЗДРАВЕН ФОРУМ ПО ТЕМАТА

Смартфон и вирус - какво направихте?

преди 3226 дни, 4 часа и 20 мин.

Бронхит и перибронхит - Какво означава това?

преди 3754 дни, 21 часа и 35 мин.
Всички

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

Услуги в България на speedybook.pro

преди 6 дни, 4 часа и 39 мин.

Какво представлява прозяването

преди 10 дни, 19 часа и 39 мин.

Кои са летните фестивали, които ще посетите?

преди 10 дни, 19 часа и 51 мин.

Шалгам - сок от виолетов морков за детоксикация

преди 10 дни, 19 часа и 58 мин.
Всички

АНКЕТА

Прозрачна ли е благотворителността в България?

Виж резултатите

Е-АПТЕКА ПОСЛЕДНО ОБНОВЕНИ

КОЛОИД ИНТИМЕН САПУН С КОЛОИДНО СРЕБРО 80 г

ДРЕГЕР DINGO A- 033 БЕЗ МУНДЩУК

ПЮР НУТРИШЪН BCAA БЛАСТ 500 г ОВКУСЕН

СЛЕЗАВИТ капсули * 30

НЕСТИ ДАНТЕ НАТУРАЛЕН САПУН ФИЛОСОФИЯ КРЕМ 250 г

ПОСЛЕДНИ КОМЕНТАРИ

МАГНАЛАБС АНДРОГРАФИС МАГНАВИР капсули * 30

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 22 май 2025г. в 11:00:49

ВИТАМИН B6 капки 30 мл ОМЕГА ВИТА

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 22 май 2025г. в 10:58:27

НЕРВОХИЛ Н таблетки * 50

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 22 май 2025г. в 10:56:11

ДАЛАЦИН C твърди капсули 300 мг * 16 PFIZER

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 22 май 2025г. в 10:55:06

ТАЗЕКТАН капсули 500 мг * 15 МОНТАВИТ

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 22 май 2025г. в 10:54:39
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
  • Borika
  • MasterCard
  • mastercard securecode
  • Visa
  • verified by visa
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • Карта на сайта
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА NextGenerationEU DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2025 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на интернет портал от Valival