Остър бронхит, причинен от парагрипен вирус МКБ J20.4
Параинфлуенца вирусите са разнородна група вирусни агенти, класифицирани в няколко групи. При попадане в човешкия организъм могат да причиняват множество заболявания, засягащи различни органи и системи.
Тъй като, най-честият механизъм на предаване на инфекцията е въздушно-капковият, дихателната система и нейните органи и структури биват засягани в повечето от случаите. Инфекциозният процес засяга както горните, така и долните дихателни пътища. При не малък процент от случаите се засяга именно бронхиалното дърво от респираторния тракт.
Остър бронхит, причинен от парагрипен вирус е едно често диагностицирано инфекциозно заболяване с един от най-разпространените причинители. При това заболяване се наблюдава възпалителна реакция, засягаща бронхиалното дърво, която се изразява с локално зачервяване и оток на тъканите.
В повечето случаи бронхит има благоприятно протичане. При голяма част от пациентите се наблюдават грипоподобни симптоми, а при някои дори инфекцията може да протече безсимптомно.
Честота
Бронхит е една от водещите причини за консултация с лекарски специалист. Според направени епидемиологични проучвания, острото възпаление на бронхите е петото най-често диагностицирано заболяване в световен мащаб. Средно около 5% от възрастните са засегнати от бронхит ежегодно. При тях се наблюдава по-тежко протичане на заболяването, което евентуално е свързано с по-слабия имунитет.
При деца, този процент на разпространение е по-висок, тъй като бронхитът е масово разпространен сред малки деца. Всяко едно дете на средна възраст около 5 години има поне един епизод на остър бронхит годишно. Това показва колко разпространено е заболяването.
Тъй като, повечето епизоди на остър бронхит се причиняват от вирусни агенти, има известна сезонност на разпространението на заболяването, което е пряко свързано с епидемичните взривове на вирусни агенти през есента и зимата. Много от диагностицираните случаи на бронхит се подлагат на антибиотично лечение, което според различни проучвания в 70% от случаите не са необходими.
Различаването на вирусни от бактериални инфекции е важно за намаляване на употребата на антибиотици, което понякога е единствено свързано с повишаване на бактериалната резистентност.
Причина
Острото възпаление на бронхиалното дърво е заболяване, при което в повечето случаи вирусите попадат чрез инхалиране в акта на дишане. Като такива се отнасят множество бактерии и вируси. В редки случаи при имунокомпрометирани пациенти се наблюдават и гъбични причинители на инфекция. При тях обикновено заболяването протича тежко със засягане на различни органи и системи.
От вирусните причинители, едни от най-разпространените са парагрипните. Те са разнородна група вирусни агенти, които по структура и патогенност имат голяма сходност с грипните вируси. Разделят се в няколко групи, всяка, от които се различава по механизъм на инфекция и основен контингент на заразени индивиди.
- HPIV-1 - в тази група се причисляват серотиповете на парагрипните вируси, които са водещите причинители на круп (обструктивен ларингит) при деца. Крупът е респираторно заболяване, което се проявява с локален оток в близост до гласните връзки, като в инфекциозния процес могат да бъдат въвлечени и други части на горните дихателните пътища.
- HPIV-2 - отново тази група парагрипни вируси причиняват инфекциозни заболявания на горните дихателни пътища при деца, но се различават с изразена сезонност, предимно през есента. Те се диагностицират значително по-рядко, отколкото HPIV-1.
- HPIV-3 - свързват се основно с инфекциозни заболявания на долните дихателни пътища. Често инфекциите, причинени от тази група парагрипни вируси, се диагностицират през зимата и пролетта. Основните заболявания, които са свързани с HPIV-3 са пневмония, бронхит и бронхиолит.
- HPIV-4 - това са парагрипните вируси, които се срещат по-рядко от останалите видове. За разлика от другите групи, HPIV-4 нямат изразена сезонност и могат да причинят инфекции целогодишно.
Възприемчивостта към парагрипните вируси е всеобща и след преболедуване имунната система на човек изгражда временен типово-специфичен имунитет. Основните механизми на предаване на инфекцията са:
- Въздушно-капков - това е основният механизъм за предаване на инфекцията, като вирусите се предават от човек на човек с отделянето им при кихане и кашляне чрез аерозоли, които попадат в респираторния тракт при инхалиране.
- Контактен - парагрипните вируси се характеризират с висока устойчивост във външна среда. Веднъж попаднали върху различни предмети, те могат да оцелеят до 10 часа. При докосване на замърсена повърхност, с последващо пипане на носа и устата, има голям шанс от заразяване.
Симптоми
Остър бронхит, причинен от парагрипен вирус започва с инкубационен период, който е с продължителност между 2 и 7 дни. Този период се характеризира с усилена вирусна репликация и липса на клинична изява. При част от заразените, могат да се появят неспецифични симптоми като умора и главоболие.
След инкубационния период започва периодът на клинична изява на острия бронхит, през който се проявяват някои специфични за локалните патологични промени в бронхиалното дърви симптоми. Най-характерните симптоми са:
- Кашлица - кашлицата е един от ориентиращите симптоми за бронхит. Дори някои лекари определят бронхита като "неспецифична кашлица". В началото на заболяването тя е суха. След няколко дни обикновено се превръща във влажна, като е съпроводена с отделянето на храчки.
- Храчки - самите храчки, съпровождащи кашлицата не са гнойни, което ги отличава от бактериалните инфекции на бронхиалното дърво.
- Висока температура - температурата обикновено е субфебрилна или умерено повишена (37,5-38,5), като рядко може да надвишава 39 градуса.
- Болки в гърдите
- Хрема - симптомите от страна на горните дихателни пътища често могат да бъдат съпровождащи. Хремата най-често се изразява с назална конгестия и зачервено гърло.
- Задух (недостиг на въздух)
- Отпадналост
Диагноза
Диагнозата на бронхит рядко е комплексна, съставена от различни лабораторни и образни изследвания, тъй като в повечето случаи симптомите са достатъчно добре изразени и ориентиращи за вида на заболяването.
Преглед от лекар
Мнозинството от лекари с повече опит диагностицират бронхит единствено на базата на представените симптоми от анамнезата на пациента, както и физикалните находки от прегледа. Пациент с дразнеща, неспецифична, продуктивна кашлица обикновено е съмнителен за бронхит. От физикалния преглед, най-информативна е аускултацията на белите дробове. При остър бронхит обикновено находката е характерна - дифузно разпръснати сухи свиркащи хрипове, които говорят за бронхоконстрикция. Единствен недостатък на поставяне на работна диагноза на базата на находките при прегледа е, че в повечето случаи не може да бъде определен конкретният причинител на заболяването.
Изследвания
За потвърждаване или отхвърляне на диагнозата остър бронхит се прилагат различни изследвания, които са с достатъчна чувствителност и могат да отразят възпалителните промени в бронхите. Рутинно се прилагат някои от следните изследвания:
- Кръвни изследвания - при изследване на венозна кръв при пациенти съмнителни за бронхит, се наблюдава повишаване на стойностите на възпалителните маркери, някои, от които са достатъчно чувствителни, например CRP (С-реактивен протеин).
- Образно изследване - златен стандарт в повечето страни по света е рентгенографското изследване на гръден кош при съмнение за инфекциозен процес, засягащ долните дихателни пътища. При рентгенографското изследване в лицева проекция се визуализират характерни патологични промени в хилусните сенки.
- Серологично и вирусологично изследване - в медицинската практика рядко се назначава серологично изследване за доказване на конкретен вирусен причинител на заболяване, особено когато се наблюдават епидемични огнища, това е напълно излишно. Въпреки това, за доказване на парагрипни вируси като причинители на заболяването се изследват различни секрети, взети от пациента, в които се измерват стойностите на антителата.
- Функционално изследване - спирометрията е едно често прилагано, неинвазивно изследване на белодробната функция. При бронхит се прилага рядко, единствено при изразен задух и цианоза. Тогава може да се наблюдава отклонение в стойностите.
Диференциална диагноза
Заболявания, които имат сходно протичане с остър бронхит, причинен от парагрипен вирус са:
- Бронхиолит (при малки деца)
- Пневмония
- Круп
Лечение
Лечението на вирусен бронхит е единствено симптоматично, тъй като няма достатъчно ефективен медикамент за етиологично лечение на парагрипни вируси. От друга страна, заболяването обикновено е с леко протичане и дори да не бъдат приложени лекарствени средства, се наблюдава оздравяване в рамките на 1 седмица. Обикновено между пациентите подложени на симптоматично лечение и тези, които не използват лекарства се наблюдава единствено разлика в тежестта на протичането на бронхита, но не и в продължителността.
Най-често прилаганите групи лекарства са:
- Антитусивни - за лечение на кашлицата
- Антипиретици - за висока температура
- Противовъзпалителни средства (НСПВС)
Превенция
Засега не съществува конкретна превенция срещу парагрипните инфекции, тъй като в повечето протичат леко. Въпреки това, спазването на следните превантивни мероприятия могат да намалят шанса от инфекциозно заболяване:
- Прекратяване на тютюнопушене
- Често миене на ръце
- Използване на дезинфектанти
Симптоми и признаци при Остър бронхит, причинен от парагрипен вирус МКБ J20.4
- Повишена телесна температура
- Недостиг на въздух
- Кашлица
- Хрема
- Дразнене в гърлото
- Симптоми на дихателната система
Продукти свързани със ЗАБОЛЯВАНЕТО
ХЮМЕКСГРИП - 12 таблетки + 4 капсули
СОФАФИЛИН инжекционен разтвор 240 мг 10 мл * 50 SOPHARMA
САЛБУТАМОЛ WZF таблетки 2 мг * 30
ПОЛЕНС 9 СН
ЕКСПЕКТОРАНС 5 сироп 90 мл ХИМАКС ФАРМА
КОМПРЕСОРЕН АПАРАТ ИНХАЛАТОР УНИМАРК CN 01 WD
РЕСПИВАКС таблетки 25 мг * 30
САЛБУТАМОЛ сироп 2 мг / 5 мл 125 мл СОФАРМА
ПОЛЕНС 15 СН
ДЕТОКС сироп 237 мл
САЛБУТАМОЛ таблетки 4 мг * 25
РЕСПИВАКС таблетки 50 мг * 30
Библиография
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2278319/
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC153148/
https://en.wikipedia.org/wiki/Acute_bronchitis
https://www.webmd.com/lung/understanding-bronchitis-basics
https://www.healthline.com/health/cold-flu/parainfluenza
Коментари към Остър бронхит, причинен от парагрипен вирус МКБ J20.4