Framar.bg 0
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Образование Спорт и туризъм Клинични пътеки Нормативни актове Бизнес Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало Медицинска енциклопедия Заболявания Болести на дихателната система Други остри респираторни инфекции на долните дихателни пътища Остър бронхит Остър бронхит, причинен от парагрипен вирус

Остър бронхит, причинен от парагрипен вирус МКБ J20.4

от 15 окт 2013г., обновено на 08 дек 2022г.
Автор: д-р Деян Маринов
Остър бронхит, причинен от парагрипен вирус МКБ J20.4 - изображение
  • Инфо
  • Симптоми
  • Продукти
  • Библиография
  • Коментари
Инфо
Инфо
Симптоми
Продукти
Библиография
Коментари

Параинфлуенца вирусите са разнородна група вирусни агенти, класифицирани в няколко групи. При попадане в човешкия организъм могат да причиняват множество заболявания, засягащи различни органи и системи.

Тъй като, най-честият механизъм на предаване на инфекцията е въздушно-капковият, дихателната система и нейните органи и структури биват засягани в повечето от случаите. Инфекциозният процес засяга както горните, така и долните дихателни пътища. При не малък процент от случаите се засяга именно бронхиалното дърво от респираторния тракт.

Остър бронхит, причинен от парагрипен вирус е едно често диагностицирано инфекциозно заболяване с един от най-разпространените причинители. При това заболяване се наблюдава възпалителна реакция, засягаща бронхиалното дърво, която се изразява с локално зачервяване и оток на тъканите.

В повечето случаи бронхит има благоприятно протичане. При голяма част от пациентите се наблюдават грипоподобни симптоми, а при някои дори инфекцията може да протече безсимптомно.

Честота

Остър бронхит честотаБронхит е една от водещите причини за консултация с лекарски специалист. Според направени епидемиологични проучвания, острото възпаление на бронхите е петото най-често диагностицирано заболяване в световен мащаб. Средно около 5% от възрастните са засегнати от бронхит ежегодно. При тях се наблюдава по-тежко протичане на заболяването, което евентуално е свързано с по-слабия имунитет.

При деца, този процент на разпространение е по-висок, тъй като бронхитът е масово разпространен сред малки деца. Всяко едно дете на средна възраст около 5 години има поне един епизод на остър бронхит годишно. Това показва колко разпространено е заболяването.

Тъй като, повечето епизоди на остър бронхит се причиняват от вирусни агенти, има известна сезонност на разпространението на заболяването, което е пряко свързано с епидемичните взривове на вирусни агенти през есента и зимата. Много от диагностицираните случаи на бронхит се подлагат на антибиотично лечение, което според различни проучвания в 70% от случаите не са необходими.

Различаването на вирусни от бактериални инфекции е важно за намаляване на употребата на антибиотици, което понякога е единствено свързано с повишаване на бактериалната резистентност.

Парагрипен вирусПричина

Острото възпаление на бронхиалното дърво е заболяване, при което в повечето случаи вирусите попадат чрез инхалиране в акта на дишане. Като такива се отнасят множество бактерии и вируси. В редки случаи при имунокомпрометирани пациенти се наблюдават и гъбични причинители на инфекция. При тях обикновено заболяването протича тежко със засягане на различни органи и системи.

От вирусните причинители, едни от най-разпространените са парагрипните. Те са разнородна група вирусни агенти, които по структура и патогенност имат голяма сходност с грипните вируси. Разделят се в няколко групи, всяка, от които се различава по механизъм на инфекция и основен контингент на заразени индивиди.

  • HPIV-1 - в тази група се причисляват серотиповете на парагрипните вируси, които са водещите причинители на круп (обструктивен ларингит) при деца. Крупът е респираторно заболяване, което се проявява с локален оток в близост до гласните връзки, като в инфекциозния процес могат да бъдат въвлечени и други части на горните дихателните пътища.
  • HPIV-2 - отново тази група парагрипни вируси причиняват инфекциозни заболявания на горните дихателни пътища при деца, но се различават с изразена сезонност, предимно през есента. Те се диагностицират значително по-рядко, отколкото HPIV-1.
  • HPIV-3 - свързват се основно с инфекциозни заболявания на долните дихателни пътища. Често инфекциите, причинени от тази група парагрипни вируси, се диагностицират през зимата и пролетта. Основните заболявания, които са свързани с HPIV-3 са пневмония, бронхит и бронхиолит.
  • HPIV-4 - това са парагрипните вируси, които се срещат по-рядко от останалите видове. За разлика от другите групи, HPIV-4 нямат изразена сезонност и могат да причинят инфекции целогодишно.

Възприемчивостта към парагрипните вируси е всеобща и след преболедуване имунната система на човек изгражда временен типово-специфичен имунитет. Основните механизми на предаване на инфекцията са:

  • Начин на предаване на инфекциятаВъздушно-капков - това е основният механизъм за предаване на инфекцията, като вирусите се предават от човек на човек с отделянето им при кихане и кашляне чрез аерозоли, които попадат в респираторния тракт при инхалиране.
  • Контактен - парагрипните вируси се характеризират с висока устойчивост във външна среда. Веднъж попаднали върху различни предмети, те могат да оцелеят до 10 часа. При докосване на замърсена повърхност, с последващо пипане на носа и устата, има голям шанс от заразяване.

Симптоми

Остър бронхит, причинен от парагрипен вирус започва с инкубационен период, който е с продължителност между 2 и 7 дни. Този период се характеризира с усилена вирусна репликация и липса на клинична изява. При част от заразените, могат да се появят неспецифични симптоми като умора и главоболие.

След инкубационния период започва периодът на клинична изява на острия бронхит, през който се проявяват някои специфични за локалните патологични промени в бронхиалното дърви симптоми. Най-характерните симптоми са:

  • Симптоми бронхитКашлица - кашлицата е един от ориентиращите симптоми за бронхит. Дори някои лекари определят бронхита като "неспецифична кашлица". В началото на заболяването тя е суха. След няколко дни обикновено се превръща във влажна, като е съпроводена с отделянето на храчки.
  • Храчки - самите храчки, съпровождащи кашлицата не са гнойни, което ги отличава от бактериалните инфекции на бронхиалното дърво.
  • Висока температура - температурата обикновено е субфебрилна или умерено повишена (37,5-38,5), като рядко може да надвишава 39 градуса.
  • Болки в гърдите
  • Хрема - симптомите от страна на горните дихателни пътища често могат да бъдат съпровождащи. Хремата най-често се изразява с назална конгестия и зачервено гърло.
  • Задух (недостиг на въздух)
  • Отпадналост

Диагноза

Диагнозата на бронхит рядко е комплексна, съставена от различни лабораторни и образни изследвания, тъй като в повечето случаи симптомите са достатъчно добре изразени и ориентиращи за вида на заболяването.

Преглед от лекар

Мнозинството от лекари с повече опит диагностицират бронхит единствено на базата на представените симптоми от анамнезата на пациента, както и физикалните находки от прегледа. Пациент с дразнеща, неспецифична, продуктивна кашлица обикновено е съмнителен за бронхит. От физикалния преглед, най-информативна е аускултацията на белите дробове. При остър бронхит обикновено находката е характерна - дифузно разпръснати сухи свиркащи хрипове, които говорят за бронхоконстрикция. Единствен недостатък на поставяне на работна диагноза на базата на находките при прегледа е, че в повечето случаи не може да бъде определен конкретният причинител на заболяването.

Изследвания

За потвърждаване или отхвърляне на диагнозата остър бронхит се прилагат различни изследвания, които са с достатъчна чувствителност и могат да отразят възпалителните промени в бронхите. Рутинно се прилагат някои от следните изследвания:

  • Рентгенография на гръден кошКръвни изследвания - при изследване на венозна кръв при пациенти съмнителни за бронхит, се наблюдава повишаване на стойностите на възпалителните маркери, някои, от които са достатъчно чувствителни, например CRP (С-реактивен протеин).
  • Образно изследване - златен стандарт в повечето страни по света е рентгенографското изследване на гръден кош при съмнение за инфекциозен процес, засягащ долните дихателни пътища. При рентгенографското изследване в лицева проекция се визуализират характерни патологични промени в хилусните сенки.
  • Серологично и вирусологично изследване - в медицинската практика рядко се назначава серологично изследване за доказване на конкретен вирусен причинител на заболяване, особено когато се наблюдават епидемични огнища, това е напълно излишно. Въпреки това, за доказване на парагрипни вируси като причинители на заболяването се изследват различни секрети, взети от пациента, в които се измерват стойностите на антителата.
  • Функционално изследване - спирометрията е едно често прилагано, неинвазивно изследване на белодробната функция. При бронхит се прилага рядко, единствено при изразен задух и цианоза. Тогава може да се наблюдава отклонение в стойностите.

Диференциална диагноза

Заболявания, които имат сходно протичане с остър бронхит, причинен от парагрипен вирус са:

  • Бронхиолит (при малки деца)
  • Пневмония
  • Круп

Лечение

Лечението на вирусен бронхит е единствено симптоматично, тъй като няма достатъчно ефективен медикамент за етиологично лечение на парагрипни вируси. От друга страна, заболяването обикновено е Лечение бронхитс леко протичане и дори да не бъдат приложени лекарствени средства, се наблюдава оздравяване в рамките на 1 седмица. Обикновено между пациентите подложени на симптоматично лечение и тези, които не използват лекарства се наблюдава единствено разлика в тежестта на протичането на бронхита, но не и в продължителността.

Най-често прилаганите групи лекарства са:

  • Антитусивни - за лечение на кашлицата
  • Антипиретици - за висока температура
  • Противовъзпалителни средства (НСПВС)

Превенция бронхитПревенция

Засега не съществува конкретна превенция срещу парагрипните инфекции, тъй като в повечето протичат леко. Въпреки това, спазването на следните превантивни мероприятия могат да намалят шанса от инфекциозно заболяване:

  • Прекратяване на тютюнопушене
  • Често миене на ръце
  • Използване на дезинфектанти
3.4/5 5 оценки

Симптоми и признаци при Остър бронхит, причинен от парагрипен вирус МКБ J20.4

  • Повишена телесна температура
  • Недостиг на въздух
  • Кашлица
  • Хрема
  • Дразнене в гърлото
  • Симптоми на дихателната система
Всички

Продукти свързани със ЗАБОЛЯВАНЕТО

СОФАФИЛИН инжекционен разтвор 240 мг 10 мл * 50 SOPHARMA
142.56лв.

СОФАФИЛИН инжекционен разтвор 240 мг 10 мл * 50 SOPHARMA

САЛБУТАМОЛ WZF таблетки 2 мг * 30
3.34лв.

САЛБУТАМОЛ WZF таблетки 2 мг * 30

ПОЛЕНС 9 СН
5.39лв.

ПОЛЕНС 9 СН

ЕКСПЕКТОРАНС 5 сироп 90 мл ХИМАКС ФАРМА
11.05лв.

ЕКСПЕКТОРАНС 5 сироп 90 мл ХИМАКС ФАРМА

КОМПРЕСОРЕН АПАРАТ ИНХАЛАТОР УНИМАРК CN 01 WD
85.30лв.

КОМПРЕСОРЕН АПАРАТ ИНХАЛАТОР УНИМАРК CN 01 WD

РЕСПИВАКС таблетки 25 мг * 30
16.46лв.

РЕСПИВАКС таблетки 25 мг * 30

САЛБУТАМОЛ сироп 2 мг / 5 мл 125 мл СОФАРМА
4.10лв.

САЛБУТАМОЛ сироп 2 мг / 5 мл 125 мл СОФАРМА

ПОЛЕНС 15 СН
5.39лв.

ПОЛЕНС 15 СН

ДЕТОКС сироп 237 мл
74.00лв.

ДЕТОКС сироп 237 мл

САЛБУТАМОЛ таблетки 4 мг * 25
3.84лв.

САЛБУТАМОЛ таблетки 4 мг * 25

РЕСПИВАКС таблетки 50 мг * 30
20.59лв.

РЕСПИВАКС таблетки 50 мг * 30

ХЮМЕКСГРИП - 12 таблетки + 4 капсули
12.38лв.

ХЮМЕКСГРИП - 12 таблетки + 4 капсули

Библиография

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2278319/
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC153148/
https://en.wikipedia.org/wiki/Acute_bronchitis
https://www.webmd.com/lung/understanding-bronchitis-basics
https://www.healthline.com/health/cold-flu/parainfluenza

Коментари към Остър бронхит, причинен от парагрипен вирус МКБ J20.4

От сайта
Напиши коментар 0 коментара
  1. Коментирайте Остър бронхит, причинен от парагрипен вирус МКБ J20.4
    www.framar.bg 
    на 18 May 2025 в 20:56
    Коментирайте "Остър бронхит, причинен от парагрипен вирус МКБ J20.4"
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();

ЗДРАВЕН ФОРУМ ПО ТЕМАТА

Смартфон и вирус - какво направихте?

преди 3222 дни, 8 часа и 41 мин.

Бронхит и перибронхит - Какво означава това?

преди 3751 дни, 1 час и 56 мин.
Всички

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

Услуги в България на speedybook.pro

преди 2 дни, 9 часа и 1 мин.

Какво представлява прозяването

преди 7 дни, 1 мин.

Кои са летните фестивали, които ще посетите?

преди 7 дни, 12 мин.

Шалгам - сок от виолетов морков за детоксикация

преди 7 дни, 19 мин.
Всички

АНКЕТА

Прозрачна ли е благотворителността в България?

Виж резултатите

Е-АПТЕКА ПОСЛЕДНО ОБНОВЕНИ

ПОУМОН ХИСТАМИН 30 СН

РУУФ РАТ КАПАН ЗА МИШКИ И ПЛЪХОВЕ С ЛЕПИЛО 18 / 13 см CATCHMASTER

НИВЕА СЪН PROTECT & MOISTURE ХИДРАТИРАЩ СЛЪНЦЕЗАЩИТЕН СПРЕЙ ПОМПА SPF50+ 270 мл

СОЛИНГЕН МАГНУМ КЛЕЩИ ЗА НОКТИ 003

ОРТОТЕХ ОРТО СОФТ РАЗДЕЛИТЕЛИ ЗА ПРЪСТИ ХАЛУКС ПРОТЕКТ

ПОСЛЕДНИ КОМЕНТАРИ

V08BA рентгеноконтрастни средства, съдържащи бариев сулфат

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 16:39:11

МАГНЕЗИЕВ БИСГЛИЦИНАТ капсули 200 мг * 120 НАТУРАЛ ФАКТОРС

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 16:27:52

V08BA рентгеноконтрастни средства, съдържащи бариев сулфат

Коментар на: Десислава Петрова от 16 май 2025г. в 16:20:59

МАГНЕЗИЕВ БИСГЛИЦИНАТ капсули 200 мг * 120 НАТУРАЛ ФАКТОРС

Коментар на: Петя Петкова от 16 май 2025г. в 15:53:33

НИЛАЦИД ГАСТРОГЕЛ саше * 20

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 15:24:57
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
  • Borika
  • MasterCard
  • mastercard securecode
  • Visa
  • verified by visa
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • Карта на сайта
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА NextGenerationEU DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2025 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на интернет портал от Valival