Framar.bg 0
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Образование Спорт и туризъм Клинични пътеки Нормативни актове Бизнес Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало Медицинска енциклопедия Заболявания Психични и поведенчески разстройства Разстройства на личността и поведението в зряла възраст Разстройства на навиците и влеченията Патологично влечение към крадене [клептомания]

Патологично влечение към крадене [клептомания] МКБ F63.2

от 28 дек 2012г., обновено на 08 дек 2022г.
Автор: Д-р Иванина Вълчева
Патологично влечение към крадене [клептомания] МКБ F63.2 - изображение
  • Инфо
  • Симптоми
  • Лечения
  • Библиография
  • Коментари
Инфо
Инфо
Симптоми
Лечения
Библиография
Коментари

Клептомания е невъзможността на човек да се въздържи от желанието за кражба на вещи и обикновено се прави по причини, различни от лична изгода или финансова печалба. Откраднатите предмети обикновено не са нужни на човека и имат малка стойност. Клептомания е рядко, но сериозно психично разстройство, което може да причини много емоционална болка на страдащите и техните близки, ако не се лекува.

Въпреки че болните с патологично влечение към крадене [клептомания] обикновено избягват кражбата, когато е възможно да бъдат незабавно арестувани, те не ги планират. Хората с клептомания изпитват силен призив за кражба с тревожност, напрежение и възбуда, водещи до самата кражба и усещащи удоволствие и облекчение по време на действието. Много клептомани също се чувстват виновни или изпитват угризения, след като актът на кражба приключи, но по-късно не могат да устоят на желанието да го направят отново.

За разлика от престъпната кражба, предметите, които хората с клептомания крадат, рядко ще бъдат използвани. Вероятно е дори да ги скрият, изхвърлят или дадат на приятели и семейство.

История

За първи път описана през 1816 г., клептомания е класифицирана в психиатрията като нарушение на контрола на импулсите. Някои от основните характеристики на разстройството предполагат, че клептомания има обсесивно-компулсивна нотка, но също така споделя прилики с пристрастяване и разстройство на настроението.

Разстройството често остава недиагностицирано и редовно се свързва с други психиатрични разстройства, по-специално тревожност и хранителни разстройства, както и злоупотреба с алкохол и вещества.

Разпространение

кражба от магазинКлептоманията често се появява за първи път по време на юношеството и е по-често при жените, отколкото при мъжете. Тъй като кражбата е незаконна, това нарушение може да доведе до значителни правни последици. Хората с клептомания могат да бъдат арестувани, да се сблъскат със съдебен процес и лишаване от свобода в резултат на действията си. Едно проучване на клинични пациенти установи, че над 68% от хората с клептомания са били арестувани за кражба. Малко над 20% от тези пациенти са осъдени и лишени от свобода за извършените престъпления.

Рискови фактори

Различни фактори могат да допринесат за клептомания. Връзката на генетиката и биологията на човек представляват част от първопричините, които включват:

  • други психични заболявания, включително биполярно разстройство, тревожни разстройства, разстройства на употребата на вещества или разстройства на личността (връзката изглежда е най-силна с обсесивно-компулсивно разстройство)
  • дефицит и ниски нива на серотонин, водещи до увеличаване на импулсивното поведение
  • връзка с пристрастяващи разстройства, тъй като кражбата може да освободи голямо количество допамин, който става пристрастяващ
  • дисбаланс в системата на мозъка, който контролира позивите
  • фамилна анамнеза за клептомания или зависимост
  • женски пол, тъй като 2/3 от хората с диагноза клептомания са жени
  • травма на главата, като мозъчно сътресение (комоцио церебри)

Психологическата травма, особено травмирането в млада или детска възраст, също може да допринесе за развитието на клептомания.

Симптоми

Важно е да се отбележи, че клептомания не включва кражба за лична изгода. Хората с това състояние не крадат неща въз основа на финансов стимул, или защото жадуват предметите, които вземат. Тези кражби също не са свързани с това, че не могат да си позволят въпросните вещи. В много случаи самите артикули имат малка или никаква парична стойност.

Някои от основните компоненти на клептоманията включват:

  • повтарящи се натрапчиви мисли
  • безсилие да се противопоставят на принудата от кражба
  • вътрешно удовлетворение след акта

Симптомите на патологично влечение към крадене [клептомания] включват:

  1. Невъзможност да се възпротивят на мощни подтици за кражба на предмети, които не са необходими.
  2. Чувство за повишено напрежение, тревожност или възбуда, водещи до кражба.
  3. Чувства на удоволствие и удовлетворение по време на кражбата.
  4. Чувство на ужасна вина, разкаяние, срам или страх от арест след кражбата.
  5. Връщане на поривите и повторение на цикъла на клептомания.

Характеристика

Хората с клептомания обикновено проявяват следните характеристики:

  1. удовлетворение от кражбаЗа разлика от типичните крадци, хората с клептомания не крадат натрапчиво за лична изгода, за отмъщение или от бунт. Те крадат просто защото поривът е толкова силен, че не могат да му устоят.
  2. Епизодите на клептомания обикновено възникват спонтанно, без планиране и без помощ или сътрудничество от друг човек.
  3. Повечето хора с клептомания крадат от обществени места, като магазини и супермаркети. Някои могат да крадат от приятели или познати, например на парти.
  4. Често откраднатите вещи нямат стойност за човека с клептомания и човекът може да си позволи да ги купи.
  5. Откраднатите вещи са прибрани, никога не се използват. Вещите могат също да бъдат дарени, дадени на семейството или дори тайно да бъдат върнати на мястото, откъдето са откраднати.
  6. Призивите за кражба могат да идват и си отиват, да се появят с по-голяма или по-малка интензивност с течение на времето.

Хората с диагноза клептомания често имат други видове нарушения, включващи:

  • разстройства на настроение
  • тревожност
  • разстройства на храненето
  • проблеми с контрол на импулса
  • употреба на наркотици

Диагноза

Критериите за диагностика на клептомания включват:

  1. Повтарящи се импулси и случаи на кражба, които не са необходими за лична употреба или финансова печалба.
  2. Усещане за повишено напрежение точно преди кражбата.
  3. Удоволствие, удовлетворение или облекчение по време на кражбата.
  4. Кражбите не са извършени в отговор на заблуди, халюцинации, не са израз на отмъщение или гняв.
  5. Кражбите не могат да бъдат обяснени по-добре с антисоциално разстройство на личността, разстройство на поведението или маниакален епизод.
  6. Възрастта на настъпване на клептомания е променлива. Тя може да започне в детска, юношеска или зряла възраст, а в редки случаи - късна зряла възраст.

Лечение

психотерапия

Въпреки че това разстройство е известно на психолозите отдавна, причината за клептомания все още е нееднозначна. Следователно, за лечението му са въведени разнообразни терапевтични подходи. Те включват:

  • психоаналитично ориентирана психотерапия
  • когнитивно-поведенческа терапия
  • фармакотерапия
  • комбинирана терапия

Психоаналитичен и психодинамичен подход

Представени са няколко обяснения на механиката на клептомания. Съвременният социален подход предполага, че клептомания е резултат от консуматорството и голямото количество стоки в обществото. Психодинамичните теории зависят от различни гледни точки при определяне на разстройството. Психоаналитиците определят състоянието като индикация за защитен механизъм.

Психоаналитичният и психо-динамичен подход към клептомания дават основата на продължителната психоаналитична или психо-динамична психотерапия като основен метод на лечение в продължение на няколко години.

Когнитивно-поведенческа терапия

В съвременните подходи замесва предимно психоаналитичния и динамичен подход при лечението на клептомания. В определени случаи се прилага комбиниране на няколко метода.

Лечение с медикаменти

Сходството и предполагаемата обща динамика на клептомания, обсесивно-компулсивно разстройство, патологичен хазарт и пиромания, породиха теорията, че еднакви групи лекарства могат да се използват при всички тези състояния. Следователно, първоначален избор са селективните инхибитори на обратното захващане на серотонин, която е форма на антидепресант. Използват се също електроконвулсивна терапия, литиева и валпроева киселина.

Използването на селективни инхибитори на обратното захващане на серотонин се дължи на предположението, че биологичната динамика на тези състояния произтича от ниски нива на серотонин в мозъчните синапси и че ефикасността на този вид терапия ще бъде от значение за клептомания и други коморбидни състояния.

Усложнения

Ако не се лекува, клептомания може да доведе до тежки емоционални, семейни, работни, юридически и финансови проблеми. Болният се чувства безсилен да се съпротивлява на импулса, така че да страда от вина, срам и унижение. Също така, може да бъде арестуван за кражба.

Други усложнения и състояния, свързани с клептомания, могат да включват:

  • нарушения в контрола на импулсите, като патологично влечение към хазартни игри или пазаруване
  • злоупотреба с алкохол и вещества
  • личностни разстройстваусложнения от клептоманията
  • хранителни разстройства
  • депресия
  • биполярно разстройство
  • безпокойство
  • самоубийствени мисли, опити за самоубийство

Превенция

Тъй като причината за патологично влечение към крадене [клептомания] не е ясна, все още не е известно как да се предотврати със сигурност. Получаването на лечение веднага след започване на симптомите, може да помогне да се предотврати влошаването на клептомания и да се предотвратят някои от негативните последици.

3.6/5 7 оценки

Симптоми и признаци при Патологично влечение към крадене [клептомания] МКБ F63.2

  • Компулсивна кражба на книги
  • Изпитване на облекчение при кражба на книги
  • Понижено безпокойство при кражба на книги
  • Интензивно желание за кражби
  • Компулсивно желание за кражби
  • Изпитване на удовлетворение от кражби
Всички

Лечение на Патологично влечение към крадене [клептомания] МКБ F63.2

  • Кломипрамин
  • Психотерапия - Диалектическа поведенческа терапия

Библиография

https://en.wikipedia.org/wiki/Kleptomania
https://www.psychologytoday.com/intl/conditions/kleptomania
https://www.healthline.com/health/stealing
https://www.verywellmind.com/what-you-should-know-about-kleptomania-4137660
https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/kleptomania/symptoms-causes/syc-20364732

Коментари към Патологично влечение към крадене [клептомания] МКБ F63.2

От сайта
Напиши коментар 0 коментара
  1. Коментирайте Патологично влечение към крадене [клептомания] МКБ F63.2
    www.framar.bg 
    на 20 May 2025 в 02:28
    Коментирайте "Патологично влечение към крадене [клептомания] МКБ F63.2"
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();

ЗДРАВЕН ФОРУМ

Услуги в България на speedybook.pro

преди 3 дни, 14 часа и 32 мин.

Какво представлява прозяването

преди 8 дни, 5 часа и 33 мин.

Кои са летните фестивали, които ще посетите?

преди 8 дни, 5 часа и 44 мин.

Шалгам - сок от виолетов морков за детоксикация

преди 8 дни, 5 часа и 51 мин.
Всички

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

Промо код за онлайн отстъпки - търся/предлагам

преди 8 дни, 5 часа и 58 мин.

[[Great Savings]] Temu Coupon Code {{<<acv951295>>}} ? €100 Off ? new & old customer – Estonia

преди 8 дни, 20 часа и 47 мин.

[[Great Savings]] Temu Coupon Code {{<<acv951295>>}} ? €100 Off ? new & old customer – Estonia

преди 8 дни, 20 часа и 47 мин.

[[Just Landed]] Temu Coupon Code {{<<acv951295>>}} ? €100 Off ? all order – Belgium

преди 9 дни, 5 часа и 40 мин.
Всички

АНКЕТА

Прозрачна ли е благотворителността в България?

Виж резултатите

Е-АПТЕКА ПОСЛЕДНО ОБНОВЕНИ

ЗЕИН ФАРМА ХОНДРОИТИН капсули * 90

БИОГАЙА ПРОТЕКТИС капсули * 30

БИОГАЙА ПРОТЕКТИС С ВИТАМИН D3 капки 5 мл

СКОТИШ ФАЙН ДУШ ГЕЛ ДИВ ХЕДЪР 200 мл

БИОХЕРБА ХЕРБАЛ ЛУКС ДЕТОКС И ОТСЛАБВАНЕ УЛТРА ЧАЙ 100 г

ПОСЛЕДНИ КОМЕНТАРИ

КАЛЦИЙ + ВИТАМИН D + ВИТАМИН К таблетки * 30 АРО ЛАЙФ

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 19 май 2025г. в 16:48:01

Литий

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 19 май 2025г. в 15:48:53

БУЛЗИН перорален разтвор 0.33 мг / мл 150 мл

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 19 май 2025г. в 15:31:03

ВОЛТАРЕН РЕТАРД таблетки с удължено освобождаване 100 мг * 10

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 19 май 2025г. в 15:24:35

БЕТАСЕРК таблетки 16 мг * 60 МАЙЛАН

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 19 май 2025г. в 15:23:17
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
  • Borika
  • MasterCard
  • mastercard securecode
  • Visa
  • verified by visa
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • Карта на сайта
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА NextGenerationEU DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2025 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на интернет портал от Valival