Патологично влечение към хазарт МКБ F63.0
Хазартът е сериозен проблем за някои хора, като дори може да унищожи живота им. Засегнатият търпи лични проблеми и финансова разруха, като проблемните хазартни игри понякога водят до престъпност.
Патологичен комарджия е човек, който не е в състояние да устои на своите импулси. Това може да доведе до тежки последици. Поривът за залагане става толкова голям, че напрежението може да бъде облекчено само чрез хазарт.
Патологично влечение към хазарт е желание на човек да играе непрекъснато, въпреки вредните негативни последици и желанието да го прекрати. Състоянието често се определя от това дали комарджията или други хора причиняват вреда, а не от самото му поведение.
Страдащите често не са наясно или отричат да имат проблем. Стъпката към справяне с хазарта е признаването на проблем. За част от засегнатите това осъзнаване идва само когато достигнат разрухата си.
Въпреки, че някои хора играят само от време на време, патологичният комарджия обикновено преминава от целенасочени посещения в зала, подтикнати от неконтролируемо желание. С напредването на това комарджията рискува все повече и повече. Ситуацията води до тежки лични проблеми, финансова разруха и вероятно престъпно поведение.
Разпространение
Хазартната зависимост засяга 1-3% от възрастните, по-често мъже, отколкото жени. Обикновено започва в юношеска възраст при мъжете и по-късно при жените. Възрастните над 40 години често са по-уязвими от другите възрастови групи, поради тяхната зависимост от фиксираните доходи и ограничената способност за възстановяване от загуби от хазарт.
Появата на хазартно разстройство може да бъде през юношеството или младата зряла възраст. При някои хора обаче се проявява в по-напреднала. По принцип хазартното разстройство се развива с течение на годините, въпреки че прогресията изглежда по-бърза при жените, отколкото при мъжете. Повечето хора, които развиват хазартно разстройство, показват модел на хазарт, който постепенно нараства както по честота, така и по отношение на залагането. Със сигурност по-леките форми могат да се развият в по-тежки случаи.
По-младите хора предпочитат различни форми на хазарт (спортни залагания), докато по-възрастните са по-склонни да развият проблеми с хазартните игри и бингото.
Мъжкият пол е значително по-склонен да започне с хазартни игри по-рано в живота си и да регистрират по-ранна възраст на първопоява, отколкото жените, които са по-склонни да започнат по-късно в живота. Жените с хазартно разстройство са по-склонни към депресивни, биполярни и тревожни разстройства. Те търсят лечение по-рано, въпреки че общата честота на потърсена лекарска помощ е ниска, независимо от пола.
Рискови фактори
Патологично влечение към хазарт може да е причинено от биологични, генетични и фактори на околната среда, като например:
- нарушения на психичното здраве (наличието на проблеми с наркоманиите, разстройства на личността, емоционални състояния)
- възраст и пол (обикновено се среща при младежите и хората на средна възраст и е по-често срещан при мъжете, отколкото при жените)
- влияние на семейството или приятелите
- личностни черти
- лекарства с редки странични ефекти (например антипсихотични лекарства или допаминови агонисти)
Други изследвания добавят следните рискови моменти към споменатите по-горе:
- травматични състояния
- стрес, свързан с работата
- самота
- други зависимости
Ако не се намеси специалист, хазартът може да причини много сериозни и трайни последици за живота на хората:
- въпроси, свързани с отношенията
- проблеми с финансовото състояние, дори фалит
- правни проблеми, лишаване от свобода
- здравословни проблеми
- самоубийство, включително самоубийствени мисли и опити
Видове и периоди
Хазартните модели могат да бъдат:
- редовни
- епизодични
Хазартното разстройство може да бъде:
- трайно
- в ремисия
Хазартната зависимост може да се засили в периоди на стрес, депресия и злоупотреба с вещества. Може да има периоди на:
- тежка зависимост и сериозни проблеми
- времена на пълно въздържание
- периоди на непроблемно хазартно разстройство
Заболяването понякога е свързано със спонтанни, дългосрочни ремисии. Въпреки това някои хора подценяват своята уязвимост за развитие на хазартно разстройство или за връщане към хазартно разстройство след ремисия. Когато са в период на ремисия, те могат неправилно да приемат, че няма да имат проблем с регулирането на зависимостта си.
Признаци и симптоми
Продължително и повтарящо се проблемно хазартно поведение, водещо до клинично значимо увреждане или дистрес, проявяващ 4 (или повече) от следните признаци за 12-месечен период:
- Необходимо е да залага с нарастващи суми пари, за да постигне желаното вълнение.
- Неспокоен е или раздразнителен при опит да намали или спре хазарта.
- Полага многократни неуспешни усилия да контролира, намали или да спре хазарта.
- Често е зает с хазартни дейности.
- Често залага, когато се чувства в затруднено положение, например безпомощен, виновен, тревожен, депресиран.
- След загуба на пари от хазарт, често се връща отново да залага, за да „изравни“ загубите си.
- Излага на риск или е разрушил връзка, загубил кариерна позиция поради хазарт.
- Разчита на другите да предоставят пари за облекчаване на отчаяни финансови ситуации, причинени от хазарт.
- Хората с патологично хазартно поведение често имат проблеми с алкохола и други вещества.
Повечето болни с хазартно разстройство съобщават, че 1 или 2 вида хазарт са най-проблематични за тях, въпреки че някои хора имат пристрастия към много и различни форми. Честотата на хазарта може да бъде свързана повече с вида на хазарта, отколкото с тежестта на общото хазартно разстройство. Например, закупуването на един билет за тотото всеки ден може да не е проблематично, докато по-рядкото посещаване на казино може да са част от хазартно разстройство. По същия начин сумите изразходвани за залагане сами по себе си не са показателни за хазартно разстройство. Някои хора могат да залагат хиляди долари на месец и да нямат проблем с хазарта, докато други могат да залагат много по-малки суми, но да изпитват значителни затруднения, свързани с хазарта.
Ранното изразяване на хазартно разстройство е по-често при мъжете, отколкото сред жените. Хората, които започват да играят хазарт в младостта, често правят това с членове на семейството или приятели. Развитието на хазартно разстройство в ранните години изглежда е свързано с импулсивност и злоупотреба с вещества. Много студенти, които развиват хазартно разстройство, го израстват с течение на времето, въпреки че това остава проблем за целия живот при част от болните.
Диагноза
При първи съмнения за проблем с хазарта, болният трябва да поговори с лекар, за да оцени психичното му здраве. Задачите на лекаря включват:
- Задаване на въпроси, свързани с навиците и наклонностите към хазарт. Също така може да пожелае да разговаря с членове на семейството или приятели.
- Преглед на медицинската информация. Част от лекарствата имат рядък страничен ефект, който при някои хора води до натрапчиво поведение, включително хазарт.
- Изготвяне на психиатрична оценка. Тази оценка включва въпроси относно всички симптоми, мисли, чувства и модели на поведение, свързани с хазартния тип. В зависимост от всички тях се оценяват нарушения на психичното здраве, които понякога са свързани с прекомерна хазартна дейност.
Лечение
Хазартната зависимост е лечимо състояние. Идентифицирането на проблема е първата стъпка към лечението.
- Групи за терапия или подкрепа - психотерапията под формата на индивидуални или групови сесии може да помогне.
- Лекарства - в комбинация с психотерапия, болният може да приема антидепресанти, стабилизатори на настроението или опиоидни антагонисти.
- Хазартната зависимост прилича много на алкохолната или с употребата на наркотиците, има тенденция да се влоши след началото на лечението. Патологичният хазарт е хронично разстройство и рецидивите не са редки. Но с правилното лечение хроничният комарджия може да получи контрол над състоянието си.
Усложнения
Патологично влечение към хазарт може да има дълбоки и дълготрайни последици за живота, като например:
- проблеми в отношенията
- финансови проблеми, включително фалит
- правни проблеми или лишаване от свобода
- лошо изпълнение на служебните задължения или загуба на работно място
- влошено общо здравословно състояние
- самоубийство, опити за самоубийство или мисли за самоубийство
Превенция
Превенцията невинаги може да бъде възможна. Ограничаване на експозицията е полезна за хората, изложени на риск. Но с лесен достъп до лотарии, електронни или интернет хазартни игри и казина, превенцията е трудна. Ранната специализирана намеса помага на болния да не се влоши. Хората, имащи близък със същата зависимост, било то в семейството или приятели, са с повишен риск и трябва да бъдат внимателни.
Симптоми и признаци при Патологично влечение към хазарт МКБ F63.0
- Социални проблеми
- Изолация
- Симптоми на зависимост
- Тревожност при липса на достъп до компютър
- Отказ от стари хобита за сметка на интернет
- Пренебрегване на задължения
Лечение на Патологично влечение към хазарт МКБ F63.0
Библиография
https://www.psychologytoday.com/intl/conditions/gambling-disorder-compulsive-gambling-pathological-gambling
https://en.wikipedia.org/wiki/Problem_gambling
https://www.verywellmind.com/what-is-pathological-gambling-22016
https://medlineplus.gov/ency/article/001520.htm
https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/compulsive-gambling/symptoms-causes/syc-20355178
Коментари към Патологично влечение към хазарт МКБ F63.0
аз съм майка на хазартно зависим.много ни е трудно да оцеляваме,след като сина ни ни докара до просешка тояга.моли ни да му помагаме и ние с баща му му давахме нужните средства.знам че несме му помагали но не можехме да го оставим сам.затова теглихме бързи кредити.в момента сме задлъжняли доста и не можем да изплуваме .номожахме да намерим банка която да ни отпусне заем за обединяване за да може да изкарваме.последното е да си теглим въжето изход нямаме .подлага се на лечение но ефекта беше временен