Психични и поведенчески разстройства, дължащи се на употреба на други стимуланти (включително кофеин) МКБ F15.-
Психостимулантите на вещества, които въздействат върху нервната система. Правилната употреба на кофеин например, кара човек да се чувства по-ползотворен и енергичен. Всяка прекомерна употреба може да доведе до психични и поведенчески разстройства, дължащи се на употреба на други стимуланти (включително кофеин). Към психостимулантите спадат:
- централно действащи симпатикомиметици (амфетамин, метамфетамин и други);
- пуринови производни (кофеин, теобромин);
- субституиращи амфетамини;
- khat- получават се от листата на растението Katha edulis, който при дъвчене имат стимулиращ ефект.
Кофеин
Той е бял, горчив кристален алкалоид, получен от кафе или чай. Той принадлежи към клас съединения, наречени ксантини. Кофеинът се класифицира заедно с кокаина и амфетамините като стимулант на нервната система. Кафето е най-богатият източник на кофеин, въпреки че кофеинът се съдържа и в чай, какао и кола, както и в някои лекарства.
Описанието на ефектите на кофеина върху централната нервна система (ЦНС) и други органични системи на тялото може да бъде полезно за разбирането на потенциала му за физическа зависимост. Когато човек пие напитка, съдържаща кофеин (или яде сладолед с аромат на кафе), кофеинът се абсорбира от храносмилателния тракт, без да се разгражда. Той се разпределя бързо в тъканите на тялото с помощта на кръвния поток. Ако една бременна жена изпие чаша кафе или чай, кофеинът в напитката ще премине плацентарната бариера и ще влезе в кръвния поток на бебето.
Когато кофеинът достигне до мозъка, той увеличава секрецията на норепинефрин, невротрансмитер, който е свързан с така наречената реакция на борба със стреса. Повишаването на нивата на норепинефрин и повишената активност на невроните или нервните клетки в много други области на мозъка, помага да се обясни защо симптомите на кофеиновата интоксикация приличат на симптомите на паническа атака.
Счита се, че ефектите на кофеина се появяват в резултат на конкуренцията с аденозиновите рецептори. Аденозинът е водоразтворимо съединение на аденин и рибоза. Той функционира като предизвиква лек седативен (успокояващ) ефект. Кофеинът се конкурира с аденозин, за да се свърже с рецепторите и противодейства на седативните му ефекти. Ако човекът престане да пие кафе, аденозинът няма конкуренция за активиране на обичайните му рецептори и може да предизвика седативно действие, което се усеща като умора или сънливост.
Класифицират се 4 свързани с кофеина нарушения:
- кофеинова интоксикация
- индуцирано от кофеин тревожно разстройство
- индуцирано от кофеин нарушение на съня
- кофеин-свързано разстройство, което не е посочено по друг начин
Свързаните с кофеина психични и поведенчески разстройства, често не се признават по редица причини:
- Кофеинът има ниско влияние като наркотик, с който може да се злоупотреби.
- В много страни кафето е масово, легитимно, употребявано като вид стимулант.
- "Кафе-паузата" е обичаен офис ритуал.
- Много хора смятат, че денят им няма да стартира енергично, ако не изпият чаша кафе.
- Смята се, че всяка година в световен мащаб се консумират по 10–12 милиарда паунда кафе.
- Хората често подценяват количеството кофеин, което консумират ежедневно, защото мислят за него само във вид на кафе. Шоколад, кола или сладолед с аромат на кафе са допълнителни източници на малки количества кофеин.
Сред симптомите на кофеинова интоксикация се включват:
- безпокойствие
- нервност
- вълнение
- безсъние
- зачервено лице
- засилена диуреза (отделено количество урина)
- стомашно-чревни смущения
- потрепвания на мускулите
- тахикардия (ускорена сърдечна честота)
- нарушен сърдечен ритъм
- психомоторна възбуда
Причина за интоксикация е прекомерната употреба на кофеин. Точното количество варира от човек до човек, в зависимост от телосложението и толерантността му. Последната лесно се повишава.
Високата краткотрайна консумация на кофеин може да предизвика или да влоши стомашно-чревни проблеми, понякога води до пептични язви или повръщане на кръв (хематемеза). В допълнение към симптомите, произтичащи от високи краткосрочни дози, дългосрочната консумация на кофеин се свързва с проблеми с плодовитостта и с загуба на костно вещество при жени, водеща до остеопороза в напреднала възраст.
Някои проучвания показват, че бременните жени, които консумират повече от 150 mg кофеин дневно, имат повишен риск от спонтанен аборт и раждане на бебе с ниско тегло, но констатациите се усложняват от факта, че повечето жени, които пият големи количества кафе по време на бременност, също са и тежки пушачи. Някои учени смятат, че употребата на кофеин в дългосрочен план е свързана със сърдечносъдови заболявания, но признават, че са необходими допълнителни изследвания.
Кофеинът в малки дози може да облекчи напрежението при главоболие. Потреблението на кафе също намалява риска от алкохолна цироза на черния дроб.
Кофеинът е по-малко вероятно да създаде същата степен на физическа или психологическа зависимост, както при други наркотични вещества. Малко потребители на кафе или чай съобщават за загуба на контрол върху приема на кофеин или значителна трудност за намаляване или спиране на консумацията на напитки и хранителни продукти, съдържащи кофеин.
Диагнозата на психични и поведенчески разстройства, дължащи се на употреба на други стимуланти (включително кофеин), обикновено се основава на скорошната история на пациента, физикално изследване или лабораторен анализ на кръвта. В допълнение към медицинските доказателства, лекарят ще изключи други психични разстройства, особено маниакални епизоди, генерализирано тревожно разстройство, паническо разстройство, амфетаминова интоксикация или абстиненция от седативи, транквилизатори или никотин. В повечето случаи, времевата връзка между симптомите и високите нива на приема на кофеин поставя диагнозата.
Амфетамини
Те са група от мощни и силно пристрастяващи вещества, които драстично засягат централната нервна система. Те предизвикват чувство за благополучие и подобряват бдителността, вниманието и изпълнението на различни когнитивни и моторни задачи. Тясно свързани са така наречените "дизайнерски амфетамини", най-известният от които е "клубният наркотик", най-известен като "екстази". И накрая, някои лекарства, които се продават без рецепта, използвани като потискащи апетита, също имат подобно на амфетамин действие. Разстройствата, свързани с амфетамините, се отнасят до ефектите от злоупотреба, зависимост и остра интоксикация, произтичащи от неподходящо използване на наркотици, свързани с амфетамин.
Първоначално амфетамини се произвеждат за медицинска употреба и за първи път се използват в назални деконгестанти и бронхиални инхалатори. В началото на 1900-те години те са били използвани и за лечение на няколко медицински и психиатрични състояния, включително нарколепсия (рядко състояние, при което индивидите заспиват в опасни и неподходящи моменти и не могат да поддържат нормална бдителност), нарушения на дефицита на внимание, затлъстяване и депресия.
Описват се 4 синдрома, свързани с употребата на амфетамини:
- Зависимост от амфетамин, която се отнася до хроничен или епизодичен прием, с кратки периоди от време без употреба на наркотици. Тя се характеризира с компулсивно търсене и употреба на наркотици, което води до функционални и молекулярни промени в мозъка. Може да възникне агресивно или насилствено поведение, особено когато се приемат високи дози. Човекът може да развие тревожност или параноични идеи, също с възможността да изпитва ужасяващи психотични епизоди, които наподобяват шизофрения, със зрителни или слухови халюцинации, заблуди като усещане на насекоми, пълзящи по кожата. Амфетамин-индуцираната психоза се различава от истинската психоза в това, че въпреки други симптоми, дезорганизираното мислене, което е отличителен белег на шизофрения, отсъства. Амфетаминовата зависимост постоянно вреди на отношенията у дома, училището и работата.
- Злоупотреба с амфетамин, която е по-малко тежка от зависимостта,но може да причини по-леки вариации на описаните по-горе симптоми, както и проблеми със семейството, училището и работата. Правните проблеми могат да произтичат от агресивно поведение по време на употреба или от незаконно получаване на наркотици. Индивидите могат да продължат да го използват, въпреки осъзнаването, че употребата влияе негативно на всички области от живота им.
- Интоксикация с амфетамин, която се отнася до сериозни неадаптивни поведенчески или психологически промени, развиващи се по време или скоро след употребата на амфетамин. Острата амфетаминова интоксикация започва с "приповдигнато" чувство, което може да бъде последвано от чувство на еуфория. Потребителят изпитва прилив на енергия, става все по-приказлив и по-бдителен. Други симптоми включват тревожност, напрежение, гняв и нарушена преценка.
- Абстиненция след спиране приема на амфетамин, което се отнася до симптоми, които се развиват в рамките на няколко часа до няколко дни след намаляване или спиране на тежка и продължителна употреба на амфетамин. Симптомите по принцип са противоположни на тези, наблюдавани по време на интоксикация и включват умора, ярки и неприятни сънища, безсъние или хиперсомния (твърде много сън), повишен апетит и възбуда или забавяне.
И при острата, и при хроничната интоксикация, индивидът може да изпита приглушени чувства, както и умора или тъга и социално оттегляне. Тези поведенчески и психологически промени са придружени от други признаци и симптоми, включително засилено или нередовно сърцебиене, разширяване на зениците, повишено или понижено кръвно налягане или студени тръпки, гадене и повръщане, двигателна възбуда или забавяне, мускулна слабост, респираторна депресия болка в гърдите и евентуално объркване, гърчове, кома или различни сърдечно-съдови проблеми, включително инфаркт. При предозиране с амфетамин може да настъпи смърт, ако лечението не бъде получено незабавно. Дълготрайната злоупотреба може да доведе и до загуба на паметта и допринася за повишено предаване на хепатит и СПИН. Друг отличителен белег както на остра, така и на хронична интоксикация е нарушеното социално и трудово функциониране.
Не са известни специфични лекарства, които да са полезни за лечение на психични и поведенчески разстройства, дължащи се на употреба на други стимуланти (включително кофеин). Понякога антидепресантите могат да помогнат в борбата с депресивните симптоми, често срещани при новите абстинентни потребители на амфетамин.
Предозирането на амфетамини се третира по установен начин в спешните отделения. Тъй като хипертермията (повишената телесна температура) и конвулсиите са често срещани, лечението в спешното отделение се фокусира върху намаляване на телесната температура и прилагане на антиконвулсивни лекарства.
Кхат
Представлява растение. Листата и стъблото се използват като средство за успокояване. Те се дъвчат от хора в Източна Африка и арабските страни, за да издигнат настроението (като еуфория). Като лекарство, листата на khat се използва за депресия, умора, затлъстяване, стомашни язви и мъжко безплодие. Използва се и за намаляване на нуждата от храна и сън.
Ефектите от употребата на кхат са подобни на тези на други амфетамини. Тези ефекти отшумяват след 90 минути до 3 часа, но могат да продължат 24 часа.
Дъвченето на кхат може да причини:
Състояние на еуфория и въодушевление, чувства за благополучие, чувства за повишена умствена бдителност и възбуда, потискане на апетита, агресивност;, безпокойство, маниакално поведение, параноя или психоза, липса на концентрация, загуба на енергия и безсъние, повишено кръвно налягане, скорост на дишане и пулс.
След детоксикация от кхат, човек трябва да обмисли посещение и терапия от специалист по пристрастяване.
Симптоми и признаци при Психични и поведенчески разстройства, дължащи се на употреба на други стимуланти (включително кофеин) МКБ F15.-
ВсичкиЛечение на Психични и поведенчески разстройства, дължащи се на употреба на други стимуланти (включително кофеин) МКБ F15.-
Изследвания и тестове при Психични и поведенчески разстройства, дължащи се на употреба на други стимуланти (включително кофеин) МКБ F15.-
Библиография
http://www.minddisorders.com/Br-Del/Caffeine-related-disorders.html
https://en.wikipedia.org/wiki/Caffeine-induced_anxiety_disorder
http://www.minddisorders.com/A-Br/Amphetamines-and-related-disorders.html
https://emedicine.medscape.com/article/289973-overview
https://www.webmd.com/vitamins/ai/ingredientmono-536/khat
https://castlecraig.co.uk/help-advice/drugs/types-of-drugs/khat/
Коментари към Психични и поведенчески разстройства, дължащи се на употреба на други стимуланти (включително кофеин) МКБ F15.-