Други вирусни инфекции, характеризиращи се с увреждания на кожата и лигавиците, некласифицирани другаде МКБ B08
Към други вирусни инфекции, характеризиращи се с увреждания на кожата и лигавиците, некласифицирани другаде, спадат заболяванията, причинени от вариолния вирус, вариолноваксиналния вирус, параваксинните вируси и вируса на molluscum contagiosum, човешки херпесен вируси тип 6, ентеровируси (Coxackie група А), парвовируси (Parvovirus) и други.
Заболяванията показват повсеместно разпространение, като засягат в еднаква степен представителите на двата пола, без съществени различия по отношение на расова и етническа принадлежност.
Във връзка с редица физиологични особености детската възраст се засяга по-често, като при тях заболяванията протичат с различна тежест, от почти безсимптомно до тежко, агресивно, с развитие на различни по тежест усложнения.
Изложени на по-висок риск от заразяване са и пациентите с понижена индивидуална имунологична резистентност във връзка с подлежащо хронично, системно заболяване, злокачествени новообразувания, предшестваща химиотерапия, продължително лечение с кортикостероиди, ХИВ инфекция и други.
Заразяването се осъществява по различни механизми в зависимост от отделните причинители, като най-често това са контактен път (директен контакт или непряк контакт с контаминирани предмети и повърхности), въздушно-капков (при говор, кихане и кашляне се отделят секрети на горния респираторен тракт, съдържащи вирусните агенти), по-рядко алиментарен (характерен предимно за шап).
Инкубационният период (термин, отразяващ необходимото време от проникването на вирусните агенти, размножаването и развитието им, засягането на определени структури и развитието на първите клинични признаци на инфекцията) е с различна продължителност, често от няколко дни до две седмици.
При някои от инфекциите се наблюдава първоначално развитие на продромални признаци, предшестващи основните прояви на заболяването и обикновено характеризиращи се с общ, неспецифичен характер (главоболие, леко повишение на телесната температура, отпадналост, мускулни болки, общо неразположение).
В зависимост от причинителя се наблюдават различни клинични прояви, като други вирусни инфекции, характеризиращи се с увреждания на кожата и лигавиците, некласифицирани другаде, включват следните заболявания:
- Други ортопоксвирусни инфекции: в тази рубрика се включват няколко срещани по-рядко в клиничната практика заболявания, каквито са кравешката вариола, Орф вирусната инфекция, псевдокравешка вариола, ваксиния, като при тях се наблюдават промени по кожата, наподобяващи тези при варицела и вариола в комбинация с увеличение размерите на единични групи лимфни възли, треска, загуба на апетит, болка с пулсиращ характер по хода на засегнатите кожни участъци.
- Контагиозен молускус: инфекцията е известна още като заразен молускус и се причинява от Molluscum contagiosum virus. Изложени на по-висок риск са децата в ранна възраст (между една и десет години), спортисти, пациенти с атопичен дерматит. Кожните лезии имат малки размери, блед или телесен цвят, куполовидна форма с характерна централна вдлъбнатина, като броят им варира. Обикновено не са болезнени, но могат да причинят неприятен сърбеж.
- Внезапна екзантема (шеста болест): инфекцията е известна още като roseola infantum във връзка с характерната възраст на засегнатите лица и характерните промени по кожата. Боледуват предимно децата до три годишна възраст, като инфекцията започва с остро, в някои случаи екстремно повишение на телесната температура и развитие на макулозен (при някои може да е макулопапулозен) обрив, като отделните обривни единици показват тенденция към конфлуиране (сливане), формирайки плаки с по-големи размери. Протичането като цяло е доброкачествено и заболяването се самоограничава за няколко дни.
- Инфекциозен еритем (пета болест): специфичен причинител на заболяването е Parvovirus-B19. Инфевкцията започва с поява на характерни еритемни, симетрични плаки по бузите на лицето, наподобяващи зачервяването след плесница. Обривът обхваща и крайниците, като има характерен мрежовиден вид, наподобяващ гирлянд, с централно избледняване и яркочервено оцветяване на периферията. Прогнозата е благоприятна, като при единични случаи се наблюдава развитие на усложнения, често свързани с вторична бактериална инфекция.
- Ентеровирусен везикуларен стоматит с екзантема: нарича се още синдром ръка-крак-уста или hand, foot and mouth disease, причинява се от различни представители на ентеровирусите и протича с характерни промени по лигавицата на устната кухина, дланите и стъпалата. Обривните единици са представени от малки, точковидни, овални везикули с характерна еволюция. Промените в устната кухина се локализират предимно по предната част, венците, бузите, твърдото небце и се представят от малки макули с яркочервен цвят, преминаващи в язви с неправилни ръбове.
- Ентеровирусен везикуларен фарингит: инфекцията се причинява от различни представители на ентеровирусите и протича с характерни промени по лигавицата на устната кухина. Известна е още като херпангина и засяга предимно детската възраст. Протича с болки в гърлото, везикулозни лезии в устната кухина, разположени по задната част, засягане на регионалните лимфни възли. Обривните единици са силно болезнени и са причина за отказ от прием на храна и напитки, което при малките деца може да доведе бързо до дехидратация (обезводняване).
- Други уточнени вирусни инфекции, характеризиращи се с увреждане на кожата и лигавиците: рубриката включва инфекцията, предизвикана от Aphthovirus, по-известна като шап, както и ентеровирусния лимфонодуларен фарингит и Tana-инфекцията. Характерни за шап са афтозните изменения в устната кухина и промените по кожата, които имат везикуларен характер.
Диагностичен подход
Инфекциите се диагностицират главно по данните от епидемиологичната анамнеза и физикалните находки, регистрирани при клиничния преглед. Лабораторните изследвания често показват неспецифични промени, а при възможност на изолиране на вирусите и серодиагностика, последните се използват за потвърждение на диагнозата.
При данни за увреждане на вътрешните органи, както и при наличие на неврологична симптоматика се препоръчва извършване на образна диагностика.
Диференциалната диагноза включва различаване от други, протичащи с идентични кожни промени заболявания, характерни за детската възраст, като например морбили (брусница), лещенка (варицела), скарлатина и други.
Лечебни мерки
Лечението при други вирусни инфекции, характеризиращи се с увреждания на кожата и лигавиците, некласифицирани другаде, е предимно симптоматично, като се прилагат средства за лечение при висока температура, аналгетици (обезболяващи медикаменти), витаминни добавки, терапия с флуиди.
Препоръчва се избягване на употребата на аспирин от деца под 18 години, поради риск от развитието на редкия, но протичащ със сериозни усложнения синдром на Reye.
Препоръчва се почивка на легло, прием на течно-кашава храна (при наличие на болезнени лезии в устната кухина), пълноценно и витаминозно меню.
Прогнозата при други вирусни инфекции, характеризиращи се с увреждания на кожата и лигавиците, некласифицирани другаде като цяло е благоприятна, като при единични случаи са възможни развитие на различни усложнения и вторични инфекции, предимно при изразена имуносупресия, наличие на подлежащи заболявания.
Липсват специфични профилактични мерки, препоръчва се редовно измиване на ръцете, предприемане на мерки за повишение на имунитета, избягване на контакт с болни хора.
Видове Други вирусни инфекции, характеризиращи се с увреждания на кожата и лигавиците, некласифицирани другаде МКБ B08
Симптоми и признаци при Други вирусни инфекции, характеризиращи се с увреждания на кожата и лигавиците, некласифицирани другаде МКБ B08
Библиография
http://www.healthline.com
http://www.nhs.uk
https://www.aad.org
http://emedicine.medscape.com
http://www.webmd.com
Коментари към Други вирусни инфекции, характеризиращи се с увреждания на кожата и лигавиците, некласифицирани другаде МКБ B08