Framar.bg 0
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Образование Спорт и туризъм Клинични пътеки Нормативни актове Бизнес Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало Медицинска енциклопедия Заболявания Инфекциозни и паразитни болести Вирусни инфекции, характеризиращи се с увреждания на кожата и лигавиците Други вирусни инфекции, характеризиращи се с увреждания на кожата и лигавиците, некласифицирани другаде

Други вирусни инфекции, характеризиращи се с увреждания на кожата и лигавиците, некласифицирани другаде МКБ B08

от 16 апр 2014г., обновено на 08 дек 2022г.
Автор: д-р Лилия Пашова-СтояноваРедактор: д-р Виолина Тодева
Други вирусни инфекции, характеризиращи се с увреждания на кожата и лигавиците, некласифицирани другаде МКБ B08 - изображение
  • Инфо
  • Видове
  • Симптоми
  • Библиография
  • Коментари
Инфо
Инфо
Видове
Симптоми
Библиография
Коментари

Към други вирусни инфекции, характеризиращи се с увреждания на кожата и лигавиците, некласифицирани другаде, спадат заболяванията, причинени от вариолния вирус, вариолноваксиналния вирус, параваксинните вируси и вируса на molluscum contagiosum, човешки херпесен вируси тип 6, ентеровируси (Coxackie група А), парвовируси (Parvovirus) и други.

Заболяванията показват повсеместно разпространение, като засягат в еднаква степен представителите на двата пола, без съществени различия по отношение на расова и етническа принадлежност.

Във връзка с редица физиологични особености детската възраст се засяга по-често, като при тях заболяванията протичат с различна тежест, от почти безсимптомно до тежко, агресивно, с развитие на различни по тежест усложнения.

Изложени на по-висок риск от заразяване са и пациентите с понижена индивидуална имунологична резистентност във връзка с подлежащо хронично, системно заболяване, злокачествени новообразувания, предшестваща химиотерапия, продължително лечение с кортикостероиди, ХИВ инфекция и други.

Заразяването се осъществява по различни механизми в зависимост от отделните причинители, като най-често това са контактен път (директен контакт или непряк контакт с контаминирани предмети и повърхности), въздушно-капков (при говор, кихане и кашляне се отделят секрети на горния респираторен тракт, съдържащи вирусните агенти), по-рядко алиментарен (характерен предимно за шап).

Инкубационният период (термин, отразяващ необходимото време от проникването на вирусните агенти, размножаването и развитието им, засягането на определени структури и развитието на първите клинични признаци на инфекцията) е с различна продължителност, често от няколко дни до две седмици.

При някои от инфекциите се наблюдава първоначално развитие на продромални признаци, предшестващи основните прояви на заболяването и обикновено характеризиращи се с общ, неспецифичен характер (главоболие, леко повишение на телесната температура, отпадналост, мускулни болки, общо неразположение).

В зависимост от причинителя се наблюдават различни клинични прояви, като други вирусни инфекции, характеризиращи се с увреждания на кожата и лигавиците, некласифицирани другаде, включват следните заболявания:

  • Други ортопоксвирусни инфекции: в тази рубрика се включват няколко срещани по-рядко в клиничната практика заболявания, каквито са кравешката вариола, Орф вирусната инфекция, псевдокравешка вариола, ваксиния, като при тях се наблюдават промени по кожата, наподобяващи тези при варицела и вариола в комбинация с увеличение размерите на единични групи лимфни възли, треска, загуба на апетит, болка с пулсиращ характер по хода на засегнатите кожни участъци.

Контагиозен молускус - прояви

  • Контагиозен молускус: инфекцията е известна още като заразен молускус и се причинява от Molluscum contagiosum virus. Изложени на по-висок риск са децата в ранна възраст (между една и десет години), спортисти, пациенти с атопичен дерматит. Кожните лезии имат малки размери, блед или телесен цвят, куполовидна форма с характерна централна вдлъбнатина, като броят им варира. Обикновено не са болезнени, но могат да причинят неприятен сърбеж.
  • Внезапна екзантема (шеста болест): инфекцията е известна още като roseola infantum във връзка с характерната възраст на засегнатите лица и характерните промени по кожата. Боледуват предимно децата до три годишна възраст, като инфекцията започва с остро, в някои случаи екстремно повишение на телесната температура и развитие на макулозен (при някои може да е макулопапулозен) обрив, като отделните обривни единици показват тенденция към конфлуиране (сливане), формирайки плаки с по-големи размери. Протичането като цяло е доброкачествено и заболяването се самоограничава за няколко дни.
  • Инфекциозен еритем (пета болест): специфичен причинител на заболяването е Parvovirus-B19. Инфевкцията започва с поява на характерни еритемни, симетрични плаки по бузите на лицето, наподобяващи зачервяването след плесница. Обривът обхваща и крайниците, като има характерен мрежовиден вид, наподобяващ гирлянд, с централно избледняване и яркочервено оцветяване на периферията. Прогнозата е благоприятна, като при единични случаи се наблюдава развитие на усложнения, често свързани с вторична бактериална инфекция.

Прояви при ръка-крак-уста синдром

  • Ентеровирусен везикуларен стоматит с екзантема: нарича се още синдром ръка-крак-уста или hand, foot and mouth disease, причинява се от различни представители на ентеровирусите и протича с характерни промени по лигавицата на устната кухина, дланите и стъпалата. Обривните единици са представени от малки, точковидни, овални везикули с характерна еволюция. Промените в устната кухина се локализират предимно по предната част, венците, бузите, твърдото небце и се представят от малки макули с яркочервен цвят, преминаващи в язви с неправилни ръбове.
  • Ентеровирусен везикуларен фарингит: инфекцията се причинява от различни представители на ентеровирусите и протича с характерни промени по лигавицата на устната кухина. Известна е още като херпангина и засяга предимно детската възраст. Протича с болки в гърлото, везикулозни лезии в устната кухина, разположени по задната част, засягане на регионалните лимфни възли. Обривните единици са силно болезнени и са причина за отказ от прием на храна и напитки, което при малките деца може да доведе бързо до дехидратация (обезводняване).
  • Други уточнени вирусни инфекции, характеризиращи се с увреждане на кожата и лигавиците: рубриката включва инфекцията, предизвикана от Aphthovirus, по-известна като шап, както и ентеровирусния лимфонодуларен фарингит и Tana-инфекцията. Характерни за шап са афтозните изменения в устната кухина и промените по кожата, които имат везикуларен характер.

Диагностичен подход

Инфекциите се диагностицират главно по данните от епидемиологичната анамнеза и физикалните находки, регистрирани при клиничния преглед. Лабораторните изследвания често показват неспецифични промени, а при възможност на изолиране на вирусите и серодиагностика, последните се използват за потвърждение на диагнозата.

При данни за увреждане на вътрешните органи, както и при наличие на неврологична симптоматика се препоръчва извършване на образна диагностика.

Диференциалната диагноза включва различаване от други, протичащи с идентични кожни промени заболявания, характерни за детската възраст, като например морбили (брусница), лещенка (варицела), скарлатина и други.

Лечебни мерки

Лечението при други вирусни инфекции, характеризиращи се с увреждания на кожата и лигавиците, некласифицирани другаде, е предимно симптоматично, като се прилагат средства за лечение при висока температура, аналгетици (обезболяващи медикаменти), витаминни добавки, терапия с флуиди.

Препоръчва се избягване на употребата на аспирин от деца под 18 години, поради риск от развитието на редкия, но протичащ със сериозни усложнения синдром на Reye.

Препоръчва се почивка на легло, прием на течно-кашава храна (при наличие на болезнени лезии в устната кухина), пълноценно и витаминозно меню.

Прогнозата при други вирусни инфекции, характеризиращи се с увреждания на кожата и лигавиците, некласифицирани другаде като цяло е благоприятна, като при единични случаи са възможни развитие на различни усложнения и вторични инфекции, предимно при изразена имуносупресия, наличие на подлежащи заболявания.

Липсват специфични профилактични мерки, препоръчва се редовно измиване на ръцете, предприемане на мерки за повишение на имунитета, избягване на контакт с болни хора.

3.8/5 8 оценки

Видове Други вирусни инфекции, характеризиращи се с увреждания на кожата и лигавиците, некласифицирани другаде МКБ B08

  • B08.0 Други ортопоксвирусни инфекции
  • B08.1 Контагиозен молускус
  • B08.2 Внезапна екзантема (шеста болест)
  • B08.3 Инфекциозен еритем (пета болест)
  • B08.4 Ентеровирусен везикуларен стоматит с екзантема
  • B08.5 Ентеровирусен везикуларен фарингит
  • B08.8 Други уточнени вирусни инфекции, характеризиращи се с увреждане на кожата и лигавиците

Симптоми и признаци при Други вирусни инфекции, характеризиращи се с увреждания на кожата и лигавиците, некласифицирани другаде МКБ B08

  • Надигнат, неравен обрив
  • Обширен червен кожен обрив
  • Белезникав обрив при притискане
  • Подкожна подутина

Библиография

http://www.healthline.com
http://www.nhs.uk
https://www.aad.org
http://emedicine.medscape.com
http://www.webmd.com

Коментари към Други вирусни инфекции, характеризиращи се с увреждания на кожата и лигавиците, некласифицирани другаде МКБ B08

От сайта
Напиши коментар 0 коментара
  1. Коментирайте Други вирусни инфекции, характеризиращи се с увреждания на кожата и лигавиците, некласифицирани другаде МКБ B08
    www.framar.bg 
    на 02 July 2025 в 06:04
    Коментирайте "Други вирусни инфекции, характеризиращи се с увреждания на кожата и лигавиците, некласифицирани другаде МКБ B08"
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();

ЗДРАВЕН ФОРУМ ПО ТЕМАТА

* Фунгитер - победа над гъбичните инфекции!

преди 340 дни, 18 часа и 21 мин.

Как да намерим перфектния фон дьо тен според тона на кожата ни: Съвети и трикове от експерти

преди 397 дни, 18 часа и 37 мин.
Всички

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

Защо не трябва да пием кафе преди кръвни изследвания - всичко което трябва да знаете

преди 4 дни, 14 часа и 15 мин.

Безплатна консултация за деца с витилиго - Габрово, юли, 2025 година

преди 6 дни, 6 часа и 56 мин.

Прием в болница - какво заплаща НЗОК, какви документи са необходими и колко продължава болничният престой

преди 18 дни, 13 часа и 48 мин.

Психотест за оръжие в България: Какво представлява и формалност ли е?

преди 18 дни, 20 часа и 49 мин.
Всички

АНКЕТА

Пушите ли?

Виж резултатите

Е-АПТЕКА ПОСЛЕДНО ОБНОВЕНИ

ЖАВАЛАТ КАНЕЛА капсули * 60

ЛЮКСЕОЛ РИЦИНОВО МАСЛО (ЗА КОСА, КОЖА И НОКТИ) 50 мл

КОЛАГЕН ЕКСПРЕС саше * 30 ЗОНАФАРМ

ЛЮКСЕОЛ ПОДХРАНВАЩО МАСЛО ЗА БРАДА 50 мл

ЕЛЛЕН ДАМСКИ ТАМПОНИ ПРОБИОТИЧНИ МЕДИУМ * 12

ПОСЛЕДНИ КОМЕНТАРИ

РЕЗИСТА ФОРТЕ таблетки за смучене * 30

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 01 юли 2025г. в 18:17:35

РЕЗИСТА ФОРТЕ таблетки за смучене * 30

Коментар на: Мария Петрова от 01 юли 2025г. в 17:11:09

ИНОЗИТОЛ капсули 500 мг * 100 NATURE`S WAY

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 01 юли 2025г. в 16:53:08

ИНОЗИТОЛ капсули 500 мг * 100 NATURE`S WAY

Коментар на: Ангелова от 01 юли 2025г. в 16:17:46

АТАРАКС таблетки 25 мг * 25 UCB FARCHIM

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 01 юли 2025г. в 15:46:18
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
  • Borika
  • MasterCard
  • mastercard securecode
  • Visa
  • verified by visa
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • Карта на сайта
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА NextGenerationEU DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2025 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на интернет портал от Valival