Контагиозен молускус МКБ B08.1
Кожната инфекция, предизвикана от Molluscum contagiosum virus, се нарича контагиозен молускус или още заразен молускус.
Отличава се с характерни кожни прояви, без развитие на съществена обща симптоматика, като засяга предимно горните кожни слоеве.
Заболяването е разпространено в световен мащаб, като засяга предимно ранната детска възраст, юношите и младата, активна възраст. В детска възраст не се наблюдават различия в честотата между представителите на двата пола, докато при младата възраст доминират представителите на женския пол.
Изложени на по-висок риск от развитие на инфекцията са следните групи пациенти:
- деца на възраст между 1 и 10 години
- хората, живеещи в райони с тропически климат
- лица със значителен спад в индивидуалната имунологична резистентност във връзка с хронично заболяване, ХИВ инфекция, трансплантация на органи, химиотерапия, лъчетерапия
- лица с атопичен дерматит
- спортисти, изложени на пряк контакт кожа в кожа, като например футболисти, боксьори и други
Заразяването с вируса се осъществява предимно по контактен механизъм, при близък контакт кожа с кожа със заразени лица, включително при спортни дейности (боксьори, футболисти, волейболисти), професионален контакт и други.
При децата в ранна възраст заразяването се осъществява по време на нормален контакт (например игра) с другите деца. При юноши и млади лица заразяване е възможно и по полов път.
Вирусите могат да оцелеят по предмети и повърхности, контаминирани от болни лица, като например кърпи, спално бельо, спортни екипировки, детски играчки и други.
Симптоми при контагиозен молускус
Инкубационният период (необходимото време от рисковата експозиция и заразяването с Molluscum contagiosum virus до първите клинични прояви на инфекцията) може да продължи до шест месеца, като най-често е от порядъка на две до седем седмици в зависимост от редица фактори (общо здравословно състояние, интензивност на заразяването, наличие на подлежащи заболявания).
Клиничната картина при контагиозен молускус включва появата на малки кожни лезии с характерни особености, които рядко предизвикват болезненост или парене в засегнатия участък, но при някои пациенти водят до изразен сърбеж.
В зависимост от техния брой варират от единични, изолирани кожни лезии до многобройни, обхващащи обширни кожни участъци.
Характерни за лезиите са следните особености:
- размери: малки размери, вариращи между 2 и 5 милиметра, най-често с размерите на главичката на карфица
- повърхност: лъскава и гладка повърхност
- цвят: телесен цвят, бледи или розови
- форма: куполовидна форма с централна вдлъбнатина
- локализация: локализират се най-често по лицето, шията, тялото, областта на подмишниците, крайниците, вътрешната част на бедрата, като никога не засягат кожата по дланите и стъпалата
- разпространение: обикновено се локализират в една кожна област, рядко засягат повече от две различни зони
При лица с отслабена имунна система размерите на кожните лезии могат да достигнат до 15 милиметра и най-често засягат лицето, показвайки висока резистентност към стандартно прилаганите терапевтични режими.
При разраняване, разчесване и особено при имунна супресия е възможно разпространение на кожните лезии и засягане на обширни кожни области.
Диагностициране на болестта
Поставянето на диагнозата при заразния молускус обикновено е клинико-епидемиологична и се базира на характерни външен вид на лезията.
При съмнения за потвърждаване на диагнозата се препоръчва отстраняване на повърхностния слой или кожна биопсия.
Диференциалната диагноза е широка и включва различаване от други кожни лезии, с идентичен вид.
Контагиозният молускус трябва да се разграничи от пиодермия (при насложена вторична инфекция), кератоакантома, карцинома и други тумори, вирусни брадавици, инфекциозни и неинфекциозни заболявания, ангажиращи кожата.
Лечение на болестта
При лица със запазена имунна активност, малки размери на лезиите и ограничен брой лечение не е необходимо, тъй като заболяването показва самоограничаващ се характер и преминава за около 6 до 12 месеца.
Терапия е необходима при лица с изразена имунна супресия, лезии с големи размери, ангажиращи големи кожни повърхности, подлежащи заболявания, засягащи кожата (особено атопичен дерматит).
Съвременната медицина предлага различни методи за терапевтичен подход, съобразени с индивидуалните особености на пациентите, тежестта на заболяването, локализацията на кожните лезии.
При контагиозен молускус се използват следните методи на лечение:
- криотерапия
- кюретаж
- лазерна терапия
- локално лечение с продукти, отличаващи се с добър пилинг ефект (водещи до лющене на засегнатата повърхност)
Тези манипулации се извършват от медицински специалисти с достатъчно опит, въпреки което при много пациенти може да се очаква наличие на цикатрикс (белег) на мястото на заразния молускус, често процедурите са болезнени, някои от тях крият рискове от нежелани странични ефекти.
Заболяването показва склонност към рецидивиране и често след отстраняването на кожните лезии на тяхно място се появяват нови.
При наличие на вторична бактериална инфекция след провеждане на антибиограма (определяне на чувствителността на изолираните агенти към стандартните антибиотици и химиотерапевтици) е уместно приложение на антибиотици в подходяща доза и продължителност.
В някои случаи специалистите препоръчват локално приложение на трихлороцетна киселина, имуномодулиращи средства и други.
Задължително уведомете вашия лекар в случай, че сте бременна или планирате бременност, тъй като някои от методите на лечение могат да предизвикат нарушения в нормалното протичане на бременността.
Профилактичните мерки срещу контагиозен молускус са общи и включват:
- поддържане на висока лична хигиена, обстойно и често измиване на ръцете
- използване само на собствените лични вещи
- използване само на собствената спортна екипировка
- не се препоръчва дразнене, стискане, разраняване на лезиите
Прогнозата като цяло е благоприятна, особено при липса на тежка имунна супресия и своевременно откриване на инфекцията.
Симптоми и признаци при Контагиозен молускус МКБ B08.1
Лечение на Контагиозен молускус МКБ B08.1
Продукти свързани със ЗАБОЛЯВАНЕТО
Библиография
http://www.healthline.com
http://www.nhs.uk
https://www.aad.org
http://emedicine.medscape.com
http://www.webmd.com
Коментари към Контагиозен молускус МКБ B08.1