Framar.bg 0
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Образование Спорт и туризъм Клинични пътеки Нормативни актове Бизнес Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало Медицинска енциклопедия Заболявания Инфекциозни и паразитни болести Вирусни инфекции, характеризиращи се с увреждания на кожата и лигавиците Други вирусни инфекции, характеризиращи се с увреждания на кожата и лигавиците, некласифицирани другаде Други уточнени вирусни инфекции, характеризиращи се с увреждане на кожата и лигавиците

Други уточнени вирусни инфекции, характеризиращи се с увреждане на кожата и лигавиците МКБ B08.8

от 09 апр 2014г., обновено на 08 дек 2022г.
Автор: д-р Лилия Пашова-СтояноваРедактор: д-р Виолина Тодева
Други уточнени вирусни инфекции, характеризиращи се с увреждане на кожата и лигавиците МКБ B08.8 - изображение
  • Инфо
  • Симптоми
  • Библиография
  • Коментари
Инфо
Инфо
Симптоми
Библиография
Коментари

Рубриката други уточнени вирусни инфекции, характеризиращи се с увреждане на кожата и лигавиците, включва по-редки състояния, при които се наблюдават неспецифични лезии по кожната повърхност с или без наличие на обща симптоматика, увреждания на другите органи и системи, развитие на усложнения.

В тази група е включена инфекцията, известна като шап, представляващо остро вирусно заболяване, при което се наблюдават характерни лезии с везикулозен характер по кожата и по лигавицата на устната кухина.

Шап: особености, симптоми, диагностика, лечение

Болестта е известна още като епидемичен стоматит или Foot-and-mouth disease и е позната още от древността, като за първи път причинителят е изолиран през 1897 година.

Причинител на инфекцията е Aphthovirus от род Aphthovirus на семейство Picornaviridae, който съдържа РНК и се отличава с малки размери, характерна морфология и висока устойчивост спрямо външни въздействия, включително и често използваните в практика дезинфекциращи препарати.

Заболяването представлява типична зооноза (болест по животните), като се засягат предимно двукопитни диви или домашни животни, като при тях инфекцията протича със специфични изменения по устната кухина, копитата и вимето. Често се описват малки или по-големи епизоотии (епидемия сред животните със засягане на голям брой).

Заразяването на хората се осъществява по различни механизми, като е възможно предаване на болестта по контактен път (пряк контакт с животното), алиментарен път (при консумация на контаминирано мляко, месо), въздушно-капков път (по-рядко).

Изложени на по-висок риск са определени професии, при които е налице директен контакт с животните, като например ветеринари, селскостопански работници и други.

Важна особеност е, че след инфектиране заразените хора не могат да предават болестта и не са опасни за околните. Макар и рядко е възможно предаване по контактен механизъм на инфекцията в семействата на лицата, в близък и чест контакт с инфектирани животни.

Входна врата на инфекцията са лигавиците на храносмилателната система и кожата, по-рядко лигавицата на горния респираторен тракт, като на мястото на проникване се формира първична лезия (везикула, мехурче), която бързо се развива в афта. По хематогенен и лимфен път се развива виремия и оформяне на вторични афти.

Инкубационният период (времето от проникването на афтовирусите и развитието на първите клинични признаци на болестта) е от няколко дни до две седмици (между два и 14 дни) в зависимост от редица фактори (индивидуална имунологична резистентност, общо здравословно състояние, наличие на подлежащи заболявания, интензивност на заразяване и други).

При част от пациентите заболяването се проявява с продромални симптоми, предшестващи същностните изменения в хода на инфекция, като обикновено са общи, неспецифични и включват леко повишение на телесната температура, слабост, общо неразположение.

Протичането на шап е остро, като обикновено започва с внезапно повишение на телесната температура (при част от пациентите достига до екстремни стойности) с изразен стоматит и свързаните с него прояви, а именно парене в устната кухина, болки при хранене, затруднен прием на храни и напитки, като лигавицата на устната кухина е силно зачервена, покрита с характерните за болестта везикули, бързо прогресиращи до афти.

Афтите имат характерен вид:

  • овална форма
  • некротично дъно
  • покрити са с жълтеникав налеп (фибринозен)
  • силно болезнени са
  • могат да се локализират навсякъде в устната кухина, включително и по тонзилите, като при определени състояния могат да засегнат и трахеята и ларинкса

В резултат от промените в устната кухина е налице хиперсаливация (повишена слюнчена секреция).

На фона на специфичните прояви са налице и общи такива, включващи повишена раздразнителност, главоболие, гадене, липса на апетит и други.

При засягане на детската възраст често се наблюдава и диария, като отказът от прием на храни и напитки крие съществени рискове от дехидратация (обезводняване).

Обривните лезии засягат и кожата, като в най-голяма степен се наблюдават по пръстите на ръцете, около ноктите и по-рядко по дланите.

Везикулите, ангажиращи кожата рядко се превръщат в афти, но са възможни изменения, наподобяващи обрива при морбили или скарлатина, което в някои случаи затруднява поставянето на диагнозата.

Болестта обикновено протича доброкачествено, с благоприятна прогноза и пълно обратно развитие на клиничните прояви в рамките на две седмици (между 10 и 15 дни).

Макар и рядко е възможно развитие на различни по тежест усложнения, най-често израз на вторична бактериална инфекция (отит, пневмония, стафилодермия, засягане на нервната система).

Поставянето на диагнозата при този вид други уточнени вирусни инфекции, характеризиращи се с увреждане на кожата и лигавиците, се осъществява въз основа на информацията, получена в хода на клинико-епидемиологичните изследвания.

Анамнезата за контакт с животни в комбинация с характерните промени по лигавиците на устната кухина и по кожата насочва към заболяването.

Пълната кръвна картина обикновено показа слаба до умерена левкоцитоза, с или без увеличение на скоростта на утаяване на еритроцитите.

За изолиране на вирусните агенти е необходим материал от обривните лезии, слюнка, кръв, урина, фекални маси, като етиологичните причинители се изолират върху клетъчни култури или кокоши ембриони.

Възможна е и серологична диагностика (реакция за свързване на комплемента), както и биологични проби (заразяване на морски свинчета).

Шапът наподобява множество заболявания, които протичат с образуване на подобни кожни и лигавични промени, като например други афтозни стоматити, херпесни инфекции, пиодермии, ентеровирусни инфекции (ръка-крак-уста синдром или ентеровирусен везикуларен стоматит с екзантема) и други.

Лечението е симптоматично, като пациентите с тежки форми и налични подлежащи усложнения се хоспитализират.

Прилагат се средства за лечение при висока температура, аналгетици (за обезболяване), антисептици, локални обезболяващи и успокояващи средства.

Препоръчва се почивка на легло, пълноценно хранене, като се избягват твърдите и дразнещи храни, газирани напитки.

При данни за вторична бактериална инфекция след провеждане на антибиограма се назначават подходящи антибиотици в зависимост от чувствителността на изолираните агенти.

Липсва специфична профилактика при хората, докато животните се ваксинират срещу заболяването.

Важно значение за предпазване от заболяването има налагането на строг контрол върху консумацията на животински продукти, техния внос от други страни, както и унищожаване на труповете на болните от шап животни.

Ентеровирусен лимфонодуларен фарингит и Tana-инфекция

Към други уточнени вирусни инфекции, характеризиращи се с увреждане на кожата и лигавиците, се включват и ентеровирусен лимфонодуларен фарингит, както и Tana-инфекцията.

Лимфонодуларният фарингит, причинен от ентеровирусите е вариант на херпангината и се причинява от Coxackie А вирус тип 10. Наблюдават се лезии, които представляват жълтеникави нодули (възелчета), не прогресират до везикули, афти или язви. Заболяването се самоограничава и обикновено не се нуждае от лечение.

Tana-вирус инфекцията е остро заболяване, което протича с висока температура и кожни прояви, описано за пръв път сред населението край река Тана, Кения. Заболяването започва с прояви на треска, която отшумява за около 3 до 4 дни, придружена от главоболие и болки в гърба, както и сърбеж на мястото, на което започва да се развива обривът.

Първоначалните кожни лезии са под формата на малки нодули без централно просветляване, които нарастват и достигат размери около 15 милиметра в диаметър. Регионалните лимфни възли са уголемени, рядко болезнени. Лезиите се самоограничават и след няколко седмици от началото на заболяването търпят обратно развитие.

Лечението е симптоматично, като се прилагат локални и системни средства за обезболяване, контрол над повишената телесна температура, възстановяване на общото състояние.

4.5/5 8 оценки

Симптоми и признаци при Други уточнени вирусни инфекции, характеризиращи се с увреждане на кожата и лигавиците МКБ B08.8

  • Повръщане
  • Главоболие
  • Повишена телесна температура
  • Болки в мускулите
  • Неразположение
  • Обрив
Всички

Библиография

http://www.healthline.com
https://en.wikipedia.org
http://emedicine.medscape.com
http://www.webmd.com

Коментари към Други уточнени вирусни инфекции, характеризиращи се с увреждане на кожата и лигавиците МКБ B08.8

От сайта
Напиши коментар 0 коментара
  1. Коментирайте Други уточнени вирусни инфекции, характеризиращи се с увреждане на кожата и лигавиците МКБ B08.8
    www.framar.bg 
    на 19 May 2025 в 04:46
    Коментирайте "Други уточнени вирусни инфекции, характеризиращи се с увреждане на кожата и лигавиците МКБ B08.8"
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();

ЗДРАВЕН ФОРУМ ПО ТЕМАТА

* Фунгитер - победа над гъбичните инфекции!

преди 296 дни, 17 часа и 2 мин.

Как да намерим перфектния фон дьо тен според тона на кожата ни: Съвети и трикове от експерти

преди 353 дни, 17 часа и 18 мин.
Всички

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

Услуги в България на speedybook.pro

преди 2 дни, 16 часа и 50 мин.

Какво представлява прозяването

преди 7 дни, 7 часа и 50 мин.

Кои са летните фестивали, които ще посетите?

преди 7 дни, 8 часа и 2 мин.

Шалгам - сок от виолетов морков за детоксикация

преди 7 дни, 8 часа и 9 мин.
Всички

АНКЕТА

Прозрачна ли е благотворителността в България?

Виж резултатите

Е-АПТЕКА ПОСЛЕДНО ОБНОВЕНИ

ПОУМОН ХИСТАМИН 30 СН

РУУФ РАТ КАПАН ЗА МИШКИ И ПЛЪХОВЕ С ЛЕПИЛО 18 / 13 см CATCHMASTER

НИВЕА СЪН PROTECT & MOISTURE ХИДРАТИРАЩ СЛЪНЦЕЗАЩИТЕН СПРЕЙ ПОМПА SPF50+ 270 мл

СОЛИНГЕН МАГНУМ КЛЕЩИ ЗА НОКТИ 003

ОРТОТЕХ ОРТО СОФТ РАЗДЕЛИТЕЛИ ЗА ПРЪСТИ ХАЛУКС ПРОТЕКТ

ПОСЛЕДНИ КОМЕНТАРИ

V08BA рентгеноконтрастни средства, съдържащи бариев сулфат

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 16:39:11

МАГНЕЗИЕВ БИСГЛИЦИНАТ капсули 200 мг * 120 НАТУРАЛ ФАКТОРС

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 16:27:52

V08BA рентгеноконтрастни средства, съдържащи бариев сулфат

Коментар на: Десислава Петрова от 16 май 2025г. в 16:20:59

МАГНЕЗИЕВ БИСГЛИЦИНАТ капсули 200 мг * 120 НАТУРАЛ ФАКТОРС

Коментар на: Петя Петкова от 16 май 2025г. в 15:53:33

НИЛАЦИД ГАСТРОГЕЛ саше * 20

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 15:24:57
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
  • Borika
  • MasterCard
  • mastercard securecode
  • Visa
  • verified by visa
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • Карта на сайта
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА NextGenerationEU DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2025 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на интернет портал от Valival