Framar.bg 0
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Образование Спорт и туризъм Клинични пътеки Нормативни актове Бизнес Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало Медицинска енциклопедия Заболявания Инфекциозни и паразитни болести Вирусни инфекции, характеризиращи се с увреждания на кожата и лигавиците Брусница Брусница, усложнена с менингит (G02.0*)

Брусница, усложнена с менингит (G02.0*) МКБ B05.1

от 10 март 2014г., обновено на 08 дек 2022г.
Автор: д-р Лилия Пашова-Стоянова
Брусница, усложнена с менингит (G02.0*) МКБ B05.1 - изображение
  • Инфо
  • Библиография
  • Коментари
Инфо
Инфо
Библиография
Коментари

Брусницата, известна още като дребна шарка и морбили, е остро инфекциозно заболяване с висока контагиозност (заразност), протичащо най-често с катарален синдром, характерен обрив и в някои случаи с наличие на усложнения.

При брусница, усложнена с менингит (постморбилозен менингит), освен характерните за инфекцията прояви, се наблюдават и различни по тежест неврологични симптоми.

Причинител на заболяването е представителят на семейство Paramyxoviridae, а именно morbillivirus morbilorum (морбилозен вирус).

Етиологичните агенти притежават сложна антигенна структура, характерен морфологичен строеж, съдържат РНК и са слабо устойчиви спрямо външните въздействия и различните дезинфектанти. Инфекцията засяга само хората, като възприемчивостта на населението е екстремно висока с контагиозен индекс почти сто процента.

Заразяването се осъществява по въздушно-капков път, като при кихане, говор и кашляне болните лица отделят вирусите със секретите на горните дихателни пътища.

Възприемчивите лица (неимунизираните срещу морбили) се заразяват след контакт с болни хора, като вирусните агенти проникват през конюнктивите и лигавиците на горния респираторен тракт и след размножаване във входната врата и регионалните лимфни възли, водят до развитие на характерните за заболяването прояви.

Инкубационният период (необходимото време за размножаване на вирусите и изява на първите прояви на болестта) варира при лицата, имунизирани или профилактирани срещу инфекцията спрямо тези, неимунизирани против брусница.

При профилактираните лица продължителността на инкубационния период е по-дълга и е в рамките на 21 до 25, дори 28 дни при отделни лица, докато при неимунизирани пациенти е по-кратка, от порядъка на 9 до 14 дни, рядко до 17 дни.

Заболяването преминава през три обособени стадия, включващи катарален, обривен и реконвалесцентен, за всеки от които са характерни определени клинични признаци.

Така например катаралният стадий се характеризира с постепенно повишение на телесната температура, липса на апетит, обща отпадналост, зачервяване и болки в гърлото, суха кашлица, обилна носна секреция, повишено сълзене, зачервяване на очите, оток на клепачите, повишена чувствителност към светлина. В края на този стадий, който обикновено продължава около три дни, се развиват така наречените петна на Коплик (петна на Филатов-Коплик), представляващи белезникави, трудно свалящи се налепи, разположени върху силно еритемна (зачервена) лигавица. Те са специфичен признак (патогномоничен белег) на заболяването.

Обривният стадий се характеризира с влошаване на общото състояние и развитие на обрив, започващ от областта зад ушите, бързо обхващащ лицето, шията и тялото. Обривът е мономорфен (всички обривни единици са в един и същи стадий на еволюционно развитие) и включва малки червени петна (макули), показващи тенденция към сливане. Обривът не сърби и не боли, което го отличава от обрива, характерен например за варицела, херпес зостер, вариола и други.

Обрив при брусница, усложнена с менингит

При брусница, усложнена с менингит, в хода на инфекцията, по време или след реконвалесцентния период се развиват неврологични прояви, силно вариращи при отделните пациенти.

Патоанатомично в централната нервна система се регистрират хиперемия, оток, нерядко и изразени възпалителни промени по типа на перивенозен демиелинизиращ менингит или менингоенцефалит.

Възможно е развитие в хода на инфекцията на парези, парализи, патологични рефлекси, вратна ригидност, силно главоболие, гадене и повръщане, промени в когнитивните функции, нарушения в психичния статус, сомнолентност, летаргия и други.

Повече информация за морбили и усложненията, ангажиращи централната нервна система, може да намерите в раздел Заболявания (Брусница, МКБ G02.0 Менингит при вирусни болести, класифицирани другаде).

Диагностициране на инфекцията

Поставянето на диагнозата при дребна шарка, усложнена с менингит, се базира на информацията, получена от клиничния преглед (характерни физикални находки, петна на Филатов-Коплик, мономорфен макулозен обрив) в комбинация с епидемиологичната анамнеза (контакт с болни лица, липса на имунизация).

Лабораторните показатели обикновено са информативни за ускоряване на скоростта на утаяване на еритроцитите, промени в белия кръвен ред (левкопения, левкоцитоза).

Вирусологичните изследвания потвърждават диагнозата при постморбилозен менингит, като се прилагат серологични методики за доказване на вирусите в телесни и тъканни течности, но също се изследва и гръбначно-мозъчната течност за наличие на значително съдържание от специфичните антитела, образувани в хода на инфекцията.

При изграждането на диференциалната диагноза е необходимо да се вземат под внимание следните инфекциозни и неинфекциозни заболявания:

  • грип, парагрип, риновирози: катаралният стадий при брусница наподобява по клинично протичане тези и други респираторни вирози
  • рубеола, скарлатина, ентеровирусни инфекции: обривният стадий при дребна шарка може да бъде сбъркан с някое от тези заболявания
  • алергични прояви: изключително наподобяващ обрива при брусница е алергичният обрив, развиващ се след употреба на ампицилин (пеницилинов антибиотик) при чувствителни индивиди

Лечение на инфекцията

Лечението при брусница, усложнена с менингит, е предимно симптоматично и включва приложение на обезболяващи средства, антипиретици (за нормализиране на болестно повишената температура), противовъзпалителни средства, витаминни добавки.

Препоръчва се постелен режим и почивка на легло в комбинация със здравословен хранителен режим, прием предимно на течно-кашава храна (във връзка с катаралния синдром и болките при преглъщане).

Неврологичната симптоматика се третира според проявите при отделните пациенти, като се прилагат седативни средства, антиконвулсивни агенти, диуретици (при оток на мозъка), при необходимост и под строг контрол се прилагат и кортикостероиди по схема.

При данни за вторична бактериална инфекция и изолиране на съответния агент след извършване на антибиограма се прилагат подходящи антибиотици.

Прогнозата при тази форма на дребна шарка (морбили, брусница) е сериозна във връзка с рисковете от увреждане на мозъчните структури и развитието на дългосрочни последици.

Необходимо е имунизиране на всички деца по схема с ваксината морбили, паротит, рубеола.

Подробна информация за рисковете, криещи липсата на имунизация, може да намерите в раздел Заболявания (Необходимост от имунизация против морбили, Необходимост от имунизация против морбили-епидемичен паротит-рубеола).

3.8/5 11 оценки

Библиография

http://www.healthline.com
https://www.cdc.gov
http://www.medicalnewstoday.com
http://www.medicinenet.com

Коментари към Брусница, усложнена с менингит (G02.0*) МКБ B05.1

От сайта
Напиши коментар 0 коментара
  1. Коментирайте Брусница, усложнена с менингит (G02.0*) МКБ B05.1
    www.framar.bg 
    на 18 May 2025 в 13:26
    Коментирайте "Брусница, усложнена с менингит (G02.0*) МКБ B05.1"
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();

ЗДРАВЕН ФОРУМ ПО ТЕМАТА

Помощ.На какъв доктор да отида при Chlamydia Psittaci (Chlamydophila) с менингит

преди 2388 дни, 18 часа и 9 мин.

Менингит - възпаление - има ли лечение

преди 4848 дни, 59 мин.
Всички

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

Услуги в България на speedybook.pro

преди 2 дни, 1 час и 31 мин.

Какво представлява прозяването

преди 6 дни, 16 часа и 31 мин.

Кои са летните фестивали, които ще посетите?

преди 6 дни, 16 часа и 43 мин.

Шалгам - сок от виолетов морков за детоксикация

преди 6 дни, 16 часа и 50 мин.
Всички

АНКЕТА

Прозрачна ли е благотворителността в България?

Виж резултатите

Е-АПТЕКА ПОСЛЕДНО ОБНОВЕНИ

ПОУМОН ХИСТАМИН 30 СН

РУУФ РАТ КАПАН ЗА МИШКИ И ПЛЪХОВЕ С ЛЕПИЛО 18 / 13 см CATCHMASTER

НИВЕА СЪН PROTECT & MOISTURE ХИДРАТИРАЩ СЛЪНЦЕЗАЩИТЕН СПРЕЙ ПОМПА SPF50+ 270 мл

СОЛИНГЕН МАГНУМ КЛЕЩИ ЗА НОКТИ 003

ОРТОТЕХ ОРТО СОФТ РАЗДЕЛИТЕЛИ ЗА ПРЪСТИ ХАЛУКС ПРОТЕКТ

ПОСЛЕДНИ КОМЕНТАРИ

V08BA рентгеноконтрастни средства, съдържащи бариев сулфат

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 16:39:11

МАГНЕЗИЕВ БИСГЛИЦИНАТ капсули 200 мг * 120 НАТУРАЛ ФАКТОРС

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 16:27:52

V08BA рентгеноконтрастни средства, съдържащи бариев сулфат

Коментар на: Десислава Петрова от 16 май 2025г. в 16:20:59

МАГНЕЗИЕВ БИСГЛИЦИНАТ капсули 200 мг * 120 НАТУРАЛ ФАКТОРС

Коментар на: Петя Петкова от 16 май 2025г. в 15:53:33

НИЛАЦИД ГАСТРОГЕЛ саше * 20

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 15:24:57
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
  • Borika
  • MasterCard
  • mastercard securecode
  • Visa
  • verified by visa
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • Карта на сайта
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА NextGenerationEU DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2025 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на интернет портал от Valival