Стрептококова инфекция, неуточнена МКБ A49.1
Стрептококова инфекция, неуточнена се причинява от група бактерии, наречени стрептококи.
Съществуват различни видове стрептококи и инфекциите, които те причиняват варират по тежест - от леки инфекции на гърлото до животозастрашаващи септицемии и токсичен шок.
Познати са много серогрупи стрептококи от група A до H и от K до T. Те са широко разпространени, устойчиви Грам-положителни, сферични или овални бактерии, които се подреждат във вид на верижки. Отделят ензими и токсини с важна роля в патогенезата на заболяванията, а именно:
- ензими - хемолизин, стрептолизин S (предизвиква хемолиза), стрептолизин O (с подчертани антигенни качества), стрептокиназа, стрептодорназа, хиалуронидаза, протеиназа, естераза, нуклеаза
- токсини - екзотоксин (еритрогенин) - предизвиква характерния обрив при скарлатина
Човекът е единственият източник на стрептококи. Те се намират в назофаринкса, кожата, чревния и гениталния тракт. Механизмът на предаване на инфекцията е въздушно-капков или контактно-битов. Боледуват всички възрастови групи - от новородени до възрастни.
Патогенезата зависи от етиологичния агент, механизмът на предаване на инфекцията и от клиничните последици. В повечето случаи процесът е локален, а при генерализирани форми се развиват септицемия и септичен шок.
Клиничната картина на стрептококовите инфекции е много разнообразна в зависимост от локализацията на болестния процес, от клиничната форма, от преморбидния статус на пациента, от реакцията на макроорганизма, от проведеното лечение и др.
Диагнозата се поставя чрез изолиране на причинителя от възпалителни огнища (гърло, очи, урина, кръв, фекалии, пустули, флегмони, лимфаденити и др.). Серологичните изследвания рядко се използват в клиничната практика.
Локалните форми на стрептококовите инфекции се лекуват амбулаторно. На хоспитализация подлежат тежките и генерализираните форми с токсични и други животозастрашаващи живота състояния като остър миокардит, дифузен нефрит, остра бъбречна недостатъчност, артрити и др.
Етиологичното лечение включва - пеницилин G, оксацилин, клоксацилин, макролиди, цефалоспорини, аминогликозиди, бисептол, рифампицин и др. Дозировката и продължителността на лечението зависят от клиничната форма и тежестта на заболяването.
Прогнозата на стафилококова инфекция, неуточнена е различна, в зависимост от формата на заболяването и проведеното лечение. Тя е тежка при токсичен септичен синдром, особено при сепсис шок синдром и при некротизиращия фасциит.
Симптоми и признаци при Стрептококова инфекция, неуточнена МКБ A49.1
ВсичкиЛечение на Стрептококова инфекция, неуточнена МКБ A49.1
Изследвания и тестове при Стрептококова инфекция, неуточнена МКБ A49.1
Продукти свързани със ЗАБОЛЯВАНЕТО
ПРИМА ТЕСТ ЗА СТРЕПТОКОКИ ГРУПА А * 1
НовРЕСТИВ дъвчащи таблетки * 10
РЕЗИСТА КИДС шоко мечета * 20
ЗАБОЛЯВАНЕТО е свързано към
- B95.1 Стрептококи група В като причина за болести, класифицирани другаде
- Стрептококи
- Пневмококи
- Стрептококи от група А
- Стрептококи от нормалната микрофлора при човека
- J03.0 Стрептококов тонзилит
- J02.0 Стрептококов фарингит
- Бърз тест за стрептококи
- G00.2 Стрептококов менингит
- J15.3 Пневмония, причинена от стрептокок група В
Коментари към Стрептококова инфекция, неуточнена МКБ A49.1