Дамско сърце, Азиатско кървящо сърце, Дамско сърце розово, Дицентра спектабилис, Кървящо сърце
Дамско сърце, Дамско сърце розово, Дицентра спектабилис, Кървящо сърце (Lamprocapnos spectabilis, Dicentra spectabilis) представлява, храстовидно, многогодишно цвете от семейство Макови (Papaveraceae).
Устройство на дамско сърце
Изображение: H. Zell, CC BY-SA 3.0, via Wikimedia Commons
Растението достига височина до 120 см. Стъблата му са крехки, оцветени в зеленикаво-червено, понякога с кафяв оттенък. Листната петура е триделна, месеста, тъмно зелена, разполагаща с розово-зелени дръжки.
Развива подобни на сърце розови цветове, от чиято връхна част прораства нежна бяла висулка. В зависимост от сорта растение, цветовете могат да бъдат и бели или наситено розово-червени. Всяко цветче разполага с къса дръжка. Събрани са във висящи съцветия до 20 на брой, в които са подредени последователно. Цъфтят през пролетта и началото на лятото.
Плодовете на кървящото сърце са сухи, като при узряване кутийките се разпукват сами. Имат дължина от 25 до 35 милиметра.
Разпространение на дамско сърце
Цветето е родено в Сибир, Северен Китай, Корея и Япония. Въведено е в Северна Америка. На единични места е установено в Англия. То е единственият вид от монотипния род Lamprocapnos, но все още е широко известно под старото му име Dicentra spectabilis.
Първите екземпляри са въведени в Европа от Азия през 40-те години на миналия век от шотландския ботаник и търсач на растения Робърт Фортън. Това растение предпочита умерена сянка и богати, влажни почви.
Химичен състав на дамско сърце
Изображение: Em?ke Dénes, CC BY-SA 4.0, via Wikimedia Commons
От кървящото сърце са изолирани изохинолиноподобни алкалоиди.
То съдържа и подобни на морфина вещества. Когато биват погълнати от тревопасни животни по време на паша, те причиняват следното: треперене, замаяност, обилно слюноотделяне, конвулсии, повръщане, диария, затруднено дишане, намаляване производството на мляко. Рядко състоянието завършва със смърт на животното. Обикновено то бързо се възстановява.
Токсичност на дамско сърце
Контактът с растението може да причини кожно раздразнение. То се проявява само при някои хора, обикновено такива с изразена кожна чувствителност. Причина за тази реакция са изохинолиноподобните алкалоиди, които се съдържат в дицентра спектабилис.
Приложение на дамско сърце
Растението няма медицинско приложение. Използва се във флоралната декорация на градини, а по рядко на интериор като саксийно цвете. Азиатското кървящо сърце е изключително популярен декоративен вид във финландските цветни градини. От тях може да се разпространи по естествен път сред околната растителност, но не особено на далеч. В Южна Финландия дамското сърце може да започне да цъфти още през май и да продължи до през юни месец, а в Северна Финландия и до по-късно.
Някои източници показват, че младите листа, прорастли през пролетта, могат да се приготвят варени за консумация.
Заглавно изображение: Vulkano Uwe H. Friese , Bremerhaven, CC BY-SA 3.0, via Wikimedia Commons
Продукти свързани с РАСТЕНИЕТО
Библиография
https://en.wikipedia.org/wiki/Lamprocapnos
https://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%94%D0%B0%D0%BC%D1%81%D0%BA%D0%BE_%D1%81%D1%8A%D1%80%D1%86%D0%B5
https://www.rhs.org.uk/Plants/293049/Lamprocapnos-spectabilis/Details
https://gobotany.newenglandwild.org/species/lamprocapnos/spectabilis/https://herberowe.wordpress.com/2011/04/27/bleeding-heart-%E2%80%93-lamprocapnos-spectabilis/
http://practicalplants.org/wiki/Dicentra_spectabilis
http://www.luontoportti.com/suomi/en/kukkakasvit/western-bleeding-heart
РАСТЕНИЕТО е свързано към
- Клас Magnoliopsida (Двусемеделни растения)
- Група Еудикоти (Eudicots)
- Разред Ranunculales
- Сем. Papaveraceae (Макови)
- Лекарства, увреждащи черния дроб
- Скоруша
- Японска акация, Японска софора
- Щернбергия, Жълт есенен минзухар, Есенен нарцис, Зимен нарцис, Есенниче
- Жълт минзухар, Пролетен минзухар, Качутка
- Амброво дърво, Ликвидамбър, Американска сладка дъвка
- Пираканта
- Джакаранда, Синя джакаранда, Синя жакаранда, Жакаранда мимозифолия, Джакаранда мимозифолия
- Лирово дърво, Дърво лале
- Индийски бял живовляк, Псилиум
Коментари към Дамско сърце, Азиатско кървящо сърце, Дамско сърце розово, Дицентра спектабилис, Кървящо сърце