Дълготрайна регулация на артериалното налягане
Кръвното налягане на тялото е мярка за налягането в сърдечно-съдовата система по време на помпената функция на сърцето. То се влияе от огромен брой фактори. Поддържането на оптимален кръвен поток към органите е свързано с поддържане на оптимално артериално налягане и съдово съпротивление. Механизмите, които участват в поддържането на артериалното налягане, са три групи: бързи, междинни и дълготрайни. Бързите са много ефективни, но техните ефекти се изчерпват бързо. Дълготрайната регулация се включва по-късно при промени в кръвното налягане, но ефективността и остава непроменена.
Бързата регулация на артериалното налягане предпазва организма от резки и екстремни отклонения на артериалното налягане от „зададеното" ниво. Освен бързата регулация обаче, и то като ефектори, в сложната система на регулация се включват и множество други органи и системи, чрез които се осъществява постоянство на артериалното налягане за дълги периоди от време - за дни и месеци. Без дълготрайната регулация на артериалното налягане, човешкият живот би бил невъзможен. В случаите, при които обемът на кръвта е сравнително намалял (при кръвозагуба), тонусът на симпатикуса нараства и артериолите се свиват. По този начин артериалното налягане почти успява да се възстанови, но капилярите са все още недостатъчно напълнени с кръв. Именно това е причината течност от междуклетъчните пространства да премине в капилярите.
Изображение: freepik.com
Поради факта, че телесните пространства представляват своеобразна система от скачени съдове, вода преминава допълнително и от клетките към интерстициалното пространство, но общият екстрацелуларен обем е все още намален. Това обстоятелство поражда жажда, която се засилва и от увеличената плазмена концентрация на ангиотензин II. Екстрацелуларният обем частично се възстановява чрез приемането на вода.
Пълното възстановяване, както на артериалното налягане, така и на обема кръв се реализира значително по-късно, когато в действие влиза бавно действащата дълготрайна регулация на артериалното налягане. Основно място при нея се пада на бъбреците и на всички други фактори, които допринасят за запазването на натриевите катиони и съответно на водната хомеостаза в организма. Реактивността на барорецепторите, които са разположени предимно в кухите вени и дясното предсърдие се променя с намаляването обема на кръвта. Информацията за настъпилите промени се отнася до хипоталамусната област.
Изображение: freepik.com
Задният хипоталамус е мястото, където тази информация се обработва, според Н. Начев и сътрудници, както и според данни на чужди автори. В резултат на всичко това се повишава честотата на импулсите, които се разпространяват по бъбречните симпатикови нерви. Този факт, от своя страна води до намаляване на бъбречното кръвоснабдяване, на гломерулната филтрация и на диурезата. Същевременно, нервни импулси се изпращат и към неврохипофизата, и за дълъг период от време, в кръвта постъпва повече антидиуретичен хормон. Антидиуретичният хормон засилва обратната резорбция на вода в бъбречните каналчета, като съответно това намалява диурезата. Наблюдават се и други ефекторни регулаторни въздействия. Така например повишеният симпатиков тонус стимулира секрецията на ренин и образуването на ангиотензин II. Ангиотензин II подтиква продукцията на алдостерон от надбъбречната кора и засилва обратната резорбция на натриеви катиони в бъбречните каналчета. В организма увеличената задръжка на натриевите катиони се съпътства и от задържане на вода, което допринася за нормализирането на екстрацелуларния обем.
Атриален натрийуретичен пептид
Кардиомиоцитите на дясното предсърдие произвеждат атриален (предсърден) натрийуретичен пептид (АНП). Той е изграден от 28 аминокиселини. АНП действа върху бъбреците като стимулира екскрецията на вода и натрий. По този начин ефектите му водят до намаляване на обема на екстрацелуларната течност (ЕЦТ). AНП се секретира, както при увеличение на интравазалния обем, така и при увеличена венозна набавка към дясното предсърдие. Той участва в регулацията на обемната хомеостаза на организма чрез повлияване на натриевата и водната екскреция от бъбреците. Този хормон увеличава екскрецията на вода и натрий по няколко начина:
- предизвиква вазодилатация на аферентната артериола и вазоконстрикция на еферентната. По този начин налягането в гломерулните капиляри се увеличава. Това води до увеличаване на скоростта на гломерулната филтрация.;
- понижаване на натриевата реабсорбция в дисталното и в събирателното каналче;
- инхибира секрецията на ренин.
Подраздели на Дълготрайна регулация на артериалното налягане
Продукти свързани със СТАТИЯТА
РЕНОВИА таблетки 20 мг * 60 BERLIN CHEMIE
ГУТРОН таблетки 5 мг * 20
ВАЛТЕНЗАМ таблетки 10 мг / 160 мг * 30 ТЕВА
РЕНОВИА таблетки 10 мг * 60 BERLIN CHEMIE
ТУИНСТА таблетки 80 мг / 10 мг * 28
ТЕНАКСУМ таблетки 1 мг * 30 БЕСТА МЕД
КОРДАФЛЕКС таблетки 20 мг * 60 ЕГИС
АМЛОДИПИН / ВАЛСАРТАН таблетки 5 мг / 160 мг * 30 МАЙЛАН
ТАРКА 180 мг / 2 мг таблетки с изменено освобождаване * 28 МАЙЛАН
НОЛИПРЕЛ ФОРТЕ таблетки 5 мг / 1.25 мг * 28
ФИЗИОТЕНЗ таблетки 0.2 мг * 28
РИЛМЕНИКС таблетки 1 мг * 30 ТЕВА
Библиография
http://www.interactive-biology.com/4301/blood-pressure-short-term-and-long-term-control-measures/
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/1731371
https://en.wikipedia.org/wiki/Atrial_natriuretic_peptide
Л. Витанова, Р. Гърчев; „Физиология на човека”; издателство АРСО
Arthur C. Guyton, M.D., John E. Hall, Ph.D.; „Text book of Medical Physiology“
СТАТИЯТА е свързана към
- Физиология на сърдечно-съдовата система
- Регулация на кръвното налягане
- Нормални стойности на кръвното налягане според възрастта
- ACE инхибитори
- д-р Мария Николова Георгиева
- д-р Петя Николаева Чобанска
- Таблица за определяне на нормалното кръвно налягане според възрастта
- Лекарства, които могат да повишат кръвното налягане
- д-р Ваня Райчева Иванова
- д-р Христо Господинов Маринов
- д-р Орлин Ангелов Цветков
- Д-р Георги Динев Милев
Коментари към Дълготрайна регулация на артериалното налягане