Framar.bg 0
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Образование Спорт и туризъм Клинични пътеки Нормативни актове Бизнес Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало Медицинска енциклопедия Патология Клинична патология Патология на трахеята и белите дробове Клинична патология при възпаление на дихателните пътища и белите дробове Остър бронхит

Остър бронхит

от 26 юни 2016г., обновено на 24 юни 2022г.
Автор: д-р Теодора Тотева-Петкова
Остър бронхит - изображение
  • Инфо
  • Продукти
  • Библиография
  • Коментари
  • Свързаност
Инфо
Инфо
Продукти
Библиография
Коментари
Свързаност

Остър бронхит е клиничен термин, който предполага саморегулирано възпаление на големите дихателни пътища на белия дроб (бронхи), което се характеризира с кашлица без пневмония. Разстройството засяга приблизително 5% от възрастните годишно, с по-висока честота, наблюдавана през зимата и през есента, отколкото през лятото и пролетта. Обикновено се появява внезапно и може да продължи от 3 до 10 дни.

Най-честият симптом на остър бронхит е кашлица. Други симптоми включват слузни храчки, хрипове, недостиг на въздух, треска и дискомфорт в гърдите. Инфекцията може да трае от няколко до десет дни. Кашлицата може да продължи няколко седмици след това, като общата продължителност на симптомите обикновено е около три седмици. Някои болни могат да имат симптоми до шест седмици.

Обикновено вирусите се считат за причина за остър бронхит, но са изолирани при малък брой пациенти. Тези, изолирани при остър бронхит включват грип А и В вируси, параинфлуенца вирус, синцитиален вирус, коронавирус, аденовирус и риновирус. Човешкият метапневмовирус е идентифициран като причинителен агент. Неотдавнашно френско проучване, включващо възрастни, които са ваксинирани срещу грип, показва вирусна причина при 37% от 164 случая на остър бронхит, от които 21% са били риновирус. Добивът на специфични патогени варира в зависимост от няколко фактора, включително наличието или липсата на епидемия, сезона на годината и състоянието на ваксинацията срещу грип на населението.

Излагането на дразнители, като замърсяване, химикали и тютюнев дим, също може да причини остро бронхиално дразнене. Бактериалните видове, обикновено включени в пневмониите, придобити в общността, се изолират от храчките при малък брой пациенти с остър бронхит. Въпреки това ролята на тези видове при болестта или свързаните с нея симптоми остава неясна, тъй като бронхиалните биопсии не са показали бактериална инвазия. В някои случаи атипичните бактерии са важни причини, включително Bordetella pertussis, Chlamydophila (Chlamydia pneumoniae) и Mycoplasma pneumoniae. Някои данни предполагат, че В. pertussis може да бъде в основата на 13 до 32% от случаите на кашлица с продължителност 6 дни или повече, в скорошно проспективно проучване. В. pertussis представлява само 1% от случаите на остър бронхит.

По време на епизод на остър бронхит, клетките на бронхиалната облицовъчна тъкан се дразнят и лигавичната мембрана става хиперемична и едематозна, намалявайки бронхиалната мукоцилиарна функция. Следователно въздушните канали се запушват от отломки и се увеличава дразненето. В отговор се развива обилна секреция на слуз, която причинява характерната кашлица на бронхита.

В случай на микоплазмена пневмония, бронхиалното дразнене е резултат от прикрепването на организма (Mycoplasma pneumoniae) към респираторната лигавица, с евентуално отпадане на засегнатите клетки. Остър бронхит обикновено трае приблизително 10 дни. Ако възпалението се простира надолу до краищата на бронхиалното дърво, в малките бронхи (бронхиоли) и след това във въздушните торбички, се получава бронхопневмония.

Острият бронхит може да засегне само лигавицата(ендобронхит), лигавицата и мускулния слой (ендо-мезобронхит), а в бронхите от среден и малък калибър - и цялата им стена (панбронхит). Ангажирането от възпалителния процес на мезенхимната тъкан около бронха се нарича перибронхит.

Според характера на възпалителния ексудат острият бронхит може да бъде катарален, гноен, фибринозен, хеморагичен, путриден и некротичен, като нерядко ексудатът може да бъде и смесен.

Макроскопски при острия катарален бронхит (bronchitis catarrhalis) и при практически най-често срещания остър слузно гноен бронхит (bronchitis mucopurulenta accuta) лигавицата на бронхите е зачервена, набъбнала, покрита със слуз или слузно гноен ексудат.

При острия фибринозно гноен бронхит (bronchitis fibrinopurulenta acuta) по лигавицата на бронхите се намира сивкаво жълтеникав ципест налеп. Той е съставен от разположени сред фибринни нишки левкоцити. Когато преобладава фибринозния ексудат, налепът се отделя като отливка на бронха.

При острия хеморагичен бронхит (bronchitis haemorrhagica acuta) лигавицата е значително хипермирана, на места с тъмночервен цвят и ерозии. Покрита е с кръвенист ексудат.

Най-тежката форма на остър бронхит е некротичната (bronchtis acuta necroticans), се получава при вдишване на силно дразнещи пари и газове от химични и бойни отровни вещества, както и при някои инфекциозни заболявания. По лигавицата се намират ерозии и разязвявания, понякога с деструкция на всички слоеве на бронхиалната стена, включително с оголване на бронхиалните хрущяли.микроскопско изследване на остър бронхит

Микроскопски при остър бронхит поради хиперсекреция на слузните жлези бронхиалните жлези са изпълнени със слуз, съдържаща излющени епителни клетки и единични левкоцити (фигура 1). При слузно гнойния бронхит количеството на неутрофилните левкоцити се увеличава и те се установяват и в субмукозата на бронха.

Пациентите с остър бронхит имат добра прогноза. Бронхитът почти винаги се самоограничава при хора, които иначе са здрави, въпреки че това може да доведе до отсъствия от работа и училище. Сериозните случаи понякога предизвикват влошаване на състоянието при пациенти със значително по-тежко сърдечно-съдово заболяване или други коморбидности.

5.0/5 2 оценки

Продукти свързани със СТАТИЯТА

ЕТЕРИКА ЕТЕРИЧНО МАСЛО ОТ БОСИЛЕК 5 мл
6.80лв.

ЕТЕРИКА ЕТЕРИЧНО МАСЛО ОТ БОСИЛЕК 5 мл

ЕТЕРИКА ЕТЕРИЧНО МАСЛО ОТ ЦИТРОНЕЛА 10 мл
7.10лв.

ЕТЕРИКА ЕТЕРИЧНО МАСЛО ОТ ЦИТРОНЕЛА 10 мл

АПЕГРА капсули 175 мг * 50
28.40лв.

АПЕГРА капсули 175 мг * 50

ЕТЕРИКА ЕТЕРИЧНО МАСЛО ОТ ТАМЯН 5 мл
11.00лв.

ЕТЕРИКА ЕТЕРИЧНО МАСЛО ОТ ТАМЯН 5 мл

БЪЗ ЦВЯТ
2.80лв.

БЪЗ ЦВЯТ

ЧАЙ ФИЛТЪР ФИТОЛЕК БРОНХО * 20 БЧК
5.80лв.

ЧАЙ ФИЛТЪР ФИТОЛЕК БРОНХО * 20 БЧК

Библиография

https://foundation.chestnet.org/patient-education-resources/acute-bronchitis/
https://emedicine.medscape.com/article/297108-overview#a5
https://www.nejm.org/doi/full/10.1056/nejmcp061493
https://en.wikipedia.org/wiki/Acute_bronchitis
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2278319/






Коментари към Остър бронхит

От сайта
Напиши коментар 0 коментара
  1. Коментирайте Остър бронхит
    www.framar.bg 
    на 10 July 2025 в 18:59
    Коментирайте "Остър бронхит"

СТАТИЯТА е свързана към

  • Клинична патология
  • Патология на трахеята и белите дробове
  • Клинична патология при възпаление на дихателните пътища и белите дробове
  • Рецепти от народната медицина за лечение на бронхит
  • Бронхит
  • Репей, Голям репей, Чичек, Лопуш, Лепка
  • Фий
  • Домашни сиропи срещу кашлица при деца
  • Лопен
  • Пауловния
  • Японска мушмула
  • Билки и домашни средства при лечение на пневмония
  • Енчец, Жълт енчец, Горски енчец, Златна пръчица, Златник
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();

ЗДРАВЕН ФОРУМ ПО ТЕМАТА

Бронхит и перибронхит - Какво означава това?

преди 3803 дни, 23 часа и 59 мин.
Всички

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

Експертиза на трайно намалена работоспособност ТЕЛК и ЛКК - какво трябва да знаете

преди 1 дни, 8 часа и 40 мин.

Шампионат по колоездене "Зелените пирамиди", гр. Стара Загора - 06.07.2025 година

преди 6 дни, 7 часа

Защо не трябва да пием кафе преди кръвни изследвания - всичко което трябва да знаете

преди 13 дни, 3 часа и 10 мин.

Безплатна консултация за деца с витилиго - Габрово, юли, 2025 година

преди 14 дни, 19 часа и 51 мин.
Всички

АНКЕТА

Как ще ни повлияе приемане на еврото?

Виж резултатите
Още интересни публикации
Бронхит Бронхит

Бронхит

от 11 юни 2024г. Прочети повече
Бронходилататори Бронходилататори

Бронходилататори

от 08 дек 2022г. Прочети повече
Изследване за респираторен синцитиален вирус Изследване за респираторен синцитиален вирус

Изследване за респираторен синцитиален вирус

от 06 юни 2022г. Прочети повече
Хранене при бронхит Хранене при бронхит

Хранене при бронхит

от 21 яну 2020г. Прочети повече

Е-АПТЕКА ПОСЛЕДНО ОБНОВЕНИ

ЛЮКСЕОЛ ТЕРАПИЯ 3в1 П/В РЕАКТИВЕН КОСОПАД амп.*14 337260

ЛЮКСЕОЛ ТЕРАПИЯ 3в1 П/В ПРОГРЕСИВЕН КОСОПАД амп.*14 337253

ЛЮКСЕОЛ СПРЕЙ ЗА КОСА ОБЕМ 150мл. 338038

БИОХЕРБА ФОРМУЛА ПРИ УМОРЕНИ КРАКА + НИАЦИН капсули * 100

ЛЮКСЕОЛ ЛАК ЗА НОКТИ УКРЕПВАЩ 11мл. 337246

ПОСЛЕДНИ КОМЕНТАРИ

РЕ - КОМФОРТ таблетки за дъвчене * 6 НОБЕЛ

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 10 юли 2025г. в 14:50:47

РЕ - КОМФОРТ таблетки за дъвчене * 6 НОБЕЛ

Коментар на: Мария Петрово от 10 юли 2025г. в 13:31:43

НООТРОПИЛ таблетки 1200 мг * 20

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 10 юли 2025г. в 11:55:12

НООТРОПИЛ таблетки 1200 мг * 20

Коментар на: Мариана от 10 юли 2025г. в 11:52:41

ФУНГОСТАТИН гранули 100 000 IU 50 мл НОБЕЛ

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 10 юли 2025г. в 10:34:56
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
  • Borika
  • MasterCard
  • mastercard securecode
  • Visa
  • verified by visa
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • Карта на сайта
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА NextGenerationEU DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2025 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на интернет портал от Valival