Изследване на анти-Мюлеров хормон (АМХ/AMH)
› В кои случаи се препоръчва провеждането на изследването
› Необходима ли е предварителна подготовка
› Метод на провеждане на изследването
› Какво ще усещате по време на изследването
› Има ли рискове от провеждането на изследването
› Резултати от проведеното изследване
› Кога не трябва да провеждате изследването
Въведение
Анти-Мюлеровият хормон, АМХ (Anti-Müllerian Hormone, AMH) се произвежда от репродуктивните тъкани, включително тестисите при мъжете и яйчниците при жените. Ролята на AMH и нормално присъстващото количество в кръвта варира в зависимост от пола и възрастта.
Още в много ранното развитие на бебето-момче АМХ се произвежда от тестисите, като инхибира развитието на женските репродуктивни органи, като същевременно насърчава развитието на други мъжки репродуктивни органи. При момчетата нивото на AMH остава високо до пубертета, когато започва да намалява.
При момичетата се произвеждат ниски нива на антимюлеров хормон, което позволява развитието на женските репродуктивни структури. Нивото на хормона при млади момичета остава ниско до пубертета, когато яйчниците започват да го синтезират и нивата се повишават. След това АМН постоянно намалява при жените през репродуктивните им години, ставайки много нисък и в крайна сметка неоткриваем след менопаузата.
Анти-Мюлеровият хормон е важен за жената по време на нейните детеродни години. При раждането жената има около един милион яйцеклетки (овоцити), чийто брой намалява през детството до около 500 000. Само малък брой от тези останали яйцеклетки ще преминат през узряване и ще се превърнат във фоликули – един по един като част от месечния менструален цикъл на жената.
Анти-Мюлеровият хормон има балансиращ ефект върху месечните циклични действия на фоликулостимулиращия хормон (FSH) и лутеинизиращия хормон (LH) по време на процеса на узряване и освобождаване на яйцеклетката (овулация). Налично количество AMH е отражение на този фоликуларен растеж.
Изображение: www.freepik.com
Проучванията показват, че нивото на АМХ може да бъде полезно при определяне на оставащия потенциал за съзряване на яйцеклетката на жената (яйчников резерв) и нейната вероятност да зачене. Хормонът намалява с течение на времето по време на детеродни години, намалява значително с наближаването на менопаузата и обикновено става почти неоткриваем след менопаузата. Определянето на нивото на антимюлеровият хормон може да бъде полезно при оценката на текущото състояние на фертилитета на жената и може да предвиди началото на менопаузата.
Анти-Мюлеровият хормон също така играе жизненоважна роля в половата диференциация на плода. През първите няколко седмици от бременността развиващото се бебе има потенциала да развие мъжки или женски репродуктивни органи. Производството на АМН и андрогени от двата тестиса, които се намират в бебето от мъжки пол, възпрепятства развитието на женските репродуктивни органи (Мюлеровите канали, открити както в мъжките, така и в женските фетуси) и стимулира образуването на други мъжки репродуктивни органи. Ако няма достатъчно количество от хормона или липсва по време на този процес, тогава могат да се развият едновременно мъжки и основни женски полови органи и това да затрудни определянето на пола.
Другите женски хормони варират в зависимост от месечния цикъл на жената, докато АМХ се произвежда от нарастващи фоликули с относително постоянна скорост през целия месец. Също така нивата на хормона не се повлияват от орални контрацептиви или бременност.
В кои случаи се препоръчва провеждане на изследването
Изследването на анти-Мюлеров хормон (АМХ) не е рутинно изследване, но може да бъде полезнo при определени обстоятелства, като например:
Изследване на АМХ при жени
- На жените в детеродна възраст може да бъде назначен тест за AMH заедно с други хормонални тестове, като естрадиол и фоликулостимулиращ хормон (FSH), за да се оцени вероятността за зачеване (яйчников резерв) в случаите на оценка функцията на яйчниците и проблеми с фертилитета. Тези тестове са полезни за оценка на функцията на яйчниците и вероятно за прогнозиране на началото на менопаузата. В тези случаи обаче клиничното прилагане е най-добре да се ограничи до жени, опитващи се да заченат, вместо за прогнозиране времето до менопаузата.
- В някои случаи изследването може да бъде назначени при жени, които ще бъдат подложени на процедури за асистирана репродукция, като например ин витро фертилизация (IVF), тъй като наличната концентрация на AMH е свързана с вероятната реакция на жената към лечението. Ниското ниво на АМН отразява лош отговор на яйчниците, което показва, че след овариална стимулация ще бъдат извлечени намален брой яйцеклетки. В тези случаи изследването обикновено се назначава заедно с други хормонални тестове и трансвагинален ултразвук (за преброяване на броя на фоликулите като отражение на запаса от яйцеклетки на жената).
- Изследването на антимюлеров хормон може да се използва, за да се определи дали една жена е навлязла в менопаузата.
Изображение: www.freepik.com
- Тестът за AMH може да се използва при наличие на признаци и симптоми на синдрома на поликистозните яйчници (PCOS), като хормонът може да бъде повишен поради увеличения брой налични фоликули.
Някои от проявите включват:- анормално кървене от матката
- аcanthosis nigricans
- акне
- липса на менструален цикъл (аменорея)
- намален размер на гърдите
- увеличени яйчници
- хирзутизъм
- наддаване на тегло/затлъстяване
- кожни белези в подмишниците или врата
- изтъняла коса с алопеция
- В някои случаи AMH може да се назначи като част от изследването за първична яйчникова недостатъчност.
- Някои видове рак на яйчниците предизвикват повишени нива на АМХ. Ако хормонът първоначално е повишен, тогава тестът може да се използва като туморен маркер, изследвайки се периодично, за да помогне да се оцени отговорът на лечението и да се наблюдава за рецидив.
- Тест за AMH може да бъде назначен, когато жената започне да развива мъжки характеристики (вирилизация).
Изображение: www.freepik.com
Изследване на АМХ при деца
При бебе с външни гениталии, които не са ясно диференцирани като мъжки или женски (псевдохермафродитизъм, двусмислени гениталии), може да бъде назначен тест за AMH заедно с изследване на хромозоми, хормони и понякога образни изследвания, за да се определи пола на бебето.
При момченце, родено без видими тестиси, ниските нива на антимюлеров хормон могат да обяснят неяснотата по отношение на гениталиите. Ако тестисите не са се спуснали, но се намират в корема, този тест може да се използва, за да се определи дали те функционират нормално чрез измерване на нивото на AMH.
Необходима ли е предварителна подготовка
Изследването на анти-Мюлеров хормон не изисква специална подготовка относно приема на храна и течности.
Препоръчително е 1-2 месеца преди изследването да се преустанови приемът на перорални контрацептиви.
Също така кръв не трябва да се взема от пациенти, получаващи терапия с високи дози биотин, поне 12 часа след последното приложение на биотин.
Метод на провеждане на изследването
За изследването на антимюлеров хормон е необходимо да се вземе венозна кръв, като подробна информация за вземането на кръв от медицински специалист ще намерите в:
Изображение: www.freepik.com
Какво ще усещате по време на изследването
Подробна информация за това, което е възможно да усетите при вземането на кръв, необходима за този тест, ще намерите в:
Има ли рискове от провеждане на изследването
Вземането на кръв като цяло се смята за нискорискова процедура, но както при всяко изследване и при това са възможни усложнения.
Подробна информация за възможните рискове при вземането на кръв, необходима за провеждане на това изследване, ще намерите при:
Резултати от проведеното изследване
Нивата на AMH са много по-високи при бебета момчета, отколкото при бебета момичета. Следователно, при бебе с гениталии, които не са ясно мъжки или женски (двусмислени гениталии), концентрацията на AMH в кръвта може да се сравни с очакваните концентрации, за да се определи пола на бебето.
Всяка лаборатория предоставя свои референтни граници и това трябва да се има предвид при тълкуването на резултатите от изследването.
Нормални стойности:
- Жени:
Отклонения от нормата:
-
Жени
Ниски нива
По време на детеродните години на жената пониженото ниво на анти-Мюлеров хормон може да означава нисък брой и качество на яйцеклетките (нисък яйчников резерв) с намален фертилитет, което води до понижена успеваемост при ин витро фертилизация (IVF).
Може също да означава, че яйчниците не функционират нормално (преждевременна яйчникова недостатъчност).
Понижаващото се ниво и/или значителният спад на нивата на АМХ може да е индикация за предстоящото настъпване на менопаузата или че жената вече е навлязла в менопауза.
Ниски нива на AMH са нормални при жените по време на ранна детска възраст и след менопауза.
Изображение: www.freepik.com
Високи нива
Високата концентрация на АМХ в кръвта предполага, че жената има адекватен брой фоликули или яйчников резерв, но е по-вероятно да е индикация за повишена или дори прекомерна чувствителност към овариална стимулация (при IVF).
Повишено ниво на хормона често се наблюдава при синдром на поликистозните яйчници, но не е диагностично за това състояние.
Високи нива на хормона могат да се наблюдават при някои тумори на яйчниците.
Когато антимюлеровият хормон се използва за проследяване на AMH-продуциращ рак на яйчниците, тогава намаляването на хормона показва отговор на лечението, докато увеличението може да означава рецидив на злокачественото заболяване.
-
Деца
При бебе от мъжки пол липсата или ниските нива на анти-Мюлеров хормон може да показват проблем с гена на АМХ, разположен в хромозома 19, който отговаря за синтеза на хормона и може да се наблюдава при липсващи или нефункциониращи тестиси.
Липсата на мъжки хормони може да доведе до двусмислени гениталии и може да доведе до развитието на анормални вътрешни репродуктивни структури
Нормалните нива на антимюлеров хормон и андрогени при бебе от мъжки пол, чиито тестиси не са се спуснали в скротума, показват, че те присъстват и функционират, но не са физически разположени там, където трябва да бъдат.
При жена, която развива мъжки черти, ако нивата на AMH са в референтните граници за мъже, това най-вероятно е резултат от тумор или тестикуларна тъкан, а ако нивата са в референтните граници, характерни за женския пол, вероятно причината е от надбъбречните жлези.
Изображение: www.freepik.com
Кога не трябва да провеждате изследването
Факторите, които могат да възпрепятстват изследването на анти-Мюлеров хормон (АМХ/AMH) или да повлияят на резултатите от теста, включват:
- Неправилно вземане на кръвта
- Неправилно съхранение и транспортиране на кръвната проба
- Хемолиза на кръвната проба
- Хиперлипидемия
- Недоимък на витамин Д
- Тютюнопушене
- Интоксикации
- Злокачествени заболявания
- Химиотерапия
- Прием на някои медикаменти - орални контрацептиви
- Вроден хипогонадотропен хипогонадизъм
- Синдром на поликистозните яйчници
- При деца с интерсексуално състояние
- Синдром на Клайнфелтер
Заглавно изображение: www.freepik.com
Често задавани въпроси
В кой ден от цикъла се изследва АМХ
Анти-Мюлеров хормон АМХ може да се изследва във всеки ден от менструалния цикъл, Това е така, защото нивата му в кръвта са постоянни и няма значение в кой ден от менструалния цикъл се изследва.
Коментари към Изследване на анти-Мюлеров хормон (АМХ/AMH)