Лечение при овариален карцином (рак на яйчниците)
Туморите, засягащи женската полова система, се срещат с относително висока честота, като някои от тях са сред водещите причини за леталитет от онкологично заболяване сред женската популация.
Неоплазмите с определени локализации се срещат многократно по-често (например рак на млечната жлеза), докато други са с по-ниска честота, но не бива да се пренебрегват във връзка с характера и особеностите на протичане, често затруднената терапия поради забавено поставяне на диагнозата и неблагоприятна прогноза.
Ракът, засягащ яйчника (единия или и двата), се среща с относително висока честота, като важна отличителна особеност е честото тихо, подмолно, почти безсимптомно протичане и случайно откриване (при рутинен профилактичен преглед, при преглед по повод друго заболяване).
Често диагнозата се поставя на късен етап, при напредване на туморния процес, обхващане от неоплазмата и на разположените в съседство структури и тъкани, регионални лимфни възли и нарастване размерите на тумора.
Полезна и подробна информация за различните видове рак на яйчниците, особеностите в протичането и методите за диагностициране на процеса, може да откриете в раздел Заболявания:
Процесът обикновено засяга жените в активна и средна възраст, като точните причини за поява на заболяването не са напълно известни. Обсъжда се ролята на редица рискови фактори, като генетичната предразположеност (наличие на роднина с рак на яйчника или друго гинекологично заболяване с онкологичен характер), особености в хормоналния фон (ранна или късна менопауза, бременност), вредни навици (тютюнопушене, употреба на забранени субстанции, нездравословен начин на живот) и други.
Във връзка със зачестяването на онкологичните заболявания на женската полова система с напредване на възрастта се препоръчват ежегодни профилактични изследвания (образна диагностика, при необходимост и лабораторни изследвания на определени маркери, които могат да насочат към евентуален проблем).
За лечение при овариален карцином (рак на яйчниците) е необходим комплексен подход, често включващ комбинация от различни по вид терапевтични мерки.
В масовия случай се препоръчва комбиниране на хирургично лечение (операция за отстраняване на тумора) в комбинация с подходяща лекарствена терапия (химиотерапия, имунотерапия, таргетна терапия) и/или лъчетерапия (лъчелечение).
Хирургично лечение (операция) при рак на яйчника
Една от основните терапии, които се прилагат за лечението при рак на яйчниците е оперативното отстраняване на неоплазмата.
В случаите на диагностициране на процеса в ранен етап (първи или втори стадий) и ограничение на тумора в рамките на единия яйчник се извършват щадящи оперативни интервенции, при които се отстранява само единия яйчник с разположения в него тумор.
Такъв тип оперативна интервенция се предпочита и при млади жени, които желаят или планират бременност в бъдеще (запазването, съхраняването на единия яйчник позволява изпълнение на репродуктивните планове).
При наличие на напреднал процес (трети или четвърти стадий) и разпространение на тумора извън пределите на яйчника с или без наличието на близки и далечни метастази често се налага отстраняване на двата яйчника, заедно с разположените в съседство лимфни възли (регионалните лимфни възли), а при нужда и на разположените в съседство структури и органи (матка, фалопиеви тръби, влагалище и други).
В зависимост от индивидуалните особености при конкретния пациент (вид, локализация, разположение, големина и стадий на тумора, наличие на близки и/или далечни метастази) се избира подходяща оперативна техника и методика.
Най-често се прилагат някои от следните:
- едностранна овариектомия: при началните стадии на болестта, при които туморът е ограничен в рамките на малък участък от яйчниковата повърхност, се предприема едностранна овариектомия за отстраняване на засегнатия яйчник. Операцията позволява последващо забременяване (особено при липса от необходимост от провеждане на допълнително лечение или провеждане на кратък и максимално щадящ терапевтичен курс)
- двустранна овариектомия: в напредналите стадии на болестта, както и в началните стадии при засягане от процеса и на двата яйчника е необходимо извършването на двустранна овариектомия. Често след това се налага провеждане на заместителна хормонална терапия. При неосъществени репродуктивни планове преди извършване на операцията е необходимо обсъждане с лекуващия лекар на вариантите и опциите за запазване на фертилността
- унилатерална или билатерална слапинго-оофоректомия: често освен яйчника (яйчниците) се налага отстраняване и на съответната фалопиева тръба (или и двете фалопиеви тръби при отстраняване на двата яйчника)
- тотална хистеректомия и отстраняване на яйчниците: при разпространение на тумора извън рамките на яйчника (яйчниците) често се засяга матката, поради което се налага извършване на радикална хистеректомия и овариектомия с отстраняване на матката, яйчниците и фалопиевите тръби
- други оперативни интервенции за лечение при рак на яйчниците: в зависимост от наличното оборудване и обучен персонал могат да се прилагат и други техники и оперативни методи за отстраняване на тумора и засегнатите от него структури, като целта е пълно и радикално почистване за минимизиране на рисковете от запазване на единични ракови клетки, които впоследствие могат да доведат до рецидив на тумора
Макар и с висока ефективност при голям процент от пациентите, хирургичното лечение крие своите рискове, които следва да се вземат под внимание.
Най-често е налице риск от кървене по време на операцията или в следоперативния период, вторична инфекция при проникването на патогени през оперативното поле, дискомфорт, болка, общо неразположение. За целта се препоръчва провеждане на подходяща физиотерапия и рехабилитация след успешното хирургично лечение с цел улесняване и ускоряване на възстановителните процеси, подобряване комфорта на пациентите.
За постигане на по-висока ефективност от оперативното лечение, последното често се съчетава с подходяща лекарствена терапия и/или лъчетерапия, приложени преди или след хирургичната интервенция (неоадювантно и адювантно лечение).
Препоръчва се предварително обсъждане с лекуващия медицински екип на терапевтичния подход, ползите и евентуалните рискове, които очакват пациентите.
Лечение при рак на яйчниците (овариален карцином): химиотерапия, имунотерапия, таргетна терапия, лъчетерапия
Лечението с лекарства под формата на химиотерапия, имунотерапия или таргетна терапия и използването на лъчетерапия често се съчетават с хирургичното лечение, като в зависимост от особеностите при отделния пациент се прилагат преди операцията или следоперативно.
Основната цел при приложението на някои от тези лечебни методи предоперативно е намаляване размерите на тумора и улесняване на неговото отстраняване, докато при приложението им в следоперативния период основната цел е унищожаване и потискане на размножаването на евентуално останали ракови клетки.
Предоперативно или следоперативно, както и при неоперабилни пациенти (наличие на противопоказания за извършване на операция, наличие на висок риск от усложнения след операция или наличие на многобройни близки и далечни метастази) се прилагат следните видове лечение:
- химиотерапия: при химиотерапията се използва определени лекарства или комбинация от лекарства (монохимиотерапия или полихимиотерапия), които водят до потискане размножаването на туморните клетки и/или убиване на раковите клетки. Химиотерапевтиците могат да се приложат перорално (някои се усвояват по-добре след прием през устата), интравенозно (по-често се прилагат по този начин за бързо и пълно усвояване от тялото) или интраабдоминало, подкожно. Изборът на конкретна терапевтична схема на химиотерапия, дозовият режим и определянето на продължителността на лечебния курс се определят от лекуващия медицински екип в зависимост от редица фактори (приложение преди или след операцията, наличие на алергии, индивидуална поносимост и чувствителност на пациента, стадий и вид на тумора и други). Чести нежелани ефекти на лекарствата, използвани за химиотерапия, включват гастроинтестинален дискомфорт, гадене и повръщане, косопад, общо неразположение, анемия, тромбоцитопения и други
- имунотерапия: при имунотерапията се използват лекарства, които стимулират собствената имунна система за борба с раковите клетки. Този вид терапия показва голямо развитие през последните няколко години, въпреки което много от лекарства все още не се прилагат рутинно. Методът се прилага обикновено в комбинация с друг лечебен подход (химиотерапия, хирургия, лъчетерапия) и рядко самостоятелно
- таргетна терапия: при таргетната терапия се използват специално разработени за целта лекарства, които разпознават определени рецептори на повърхността на туморните клетки. Този тип лечение се използва рядко, главно при неуспех от приложеното първоначално лечение. Лекарствата са с труден достъп, висок риск от нежелани ефекти и скъпи, а често не са налични във всички райони по света. Обикновено се прилагат перорално или под формата на интравенозна инфузия, като някои от тях са все още в етап на довършителни клинични проучвания
- хормонална терапия: за лечение на определени видове рак на яйчниците (стромални) може да се използва хормонална терапия, като по този начин се постига супресия на туморния растеж и развитие. При по-често срещаните в клиничната практика епителни тумори на яйчниците хормоналната терапия се прилага рядко
- лъчетерапия: лъчетерапия (лъчелечение) обикновено се прилага следоперативно с цел унищожаване на оцелели единични ракови клетки. Прилага се в определен дозов режим, като се облъчва само тазовата област (обикновено). Процедурата крие известни рискове от поява на странични ефекти, особено при използване на по-високи дози, като най-често се съобщават за стомашно-чревни оплаквания, общо неразположение, косопад, хемопоетични увреждания и други
- палиативно лечение: палиативното лечение по същество е симптоматично, като основната цел е не лечение на болестта, а повлияване на симптомите и облекчаване на дискомфорта и болките на пациента. Като палиативно лечение може да се приложи и лъчетерапията (при наличие на разсейки в костите за облекчаване на болковия синдром), различни медикаменти и техники от алтернативната медицина
Конкретният вид лечение или комбинация от лечебни методики се определя от лекуващия медицински екип в зависимост от индивидуалните особености в здравословното състояние на конкретния пациент.
Поведение след лечение при рак на яйчниците (овариален тумор)
Овариалният карцином се отличава с неблагоприятна прогноза във връзка с агресивния характер на протичане и забавяне в диагностицирането.
При ранно откриване на болестта и назначаване на подходящо, адекватно, съобразено с индивидуалните особености на конкретния пациент лечение се наблюдава подобряване на прогнозата, удължаване на продължителността на живот и подобряване на качеството на живот на пациентите.
След провеждане на целенасочена терапия при рак на яйчника се препоръчва:
- редовно проследяване при лекуващия лекар: в първите няколко години след лечението се препоръчват чести профилактични изследвания (поне два пъти годишно) с цел ранно откриване при евентуален рецидив на неоплазмата (повторна поява)
- провеждане на допълнително лечение: при някои пациенти след основната терапия (операция, химиотерапия, лъчетерапия) се назначава и съпътстващо лечение с цел подобряване състоянието на организма, нормализиране на физиологичните норми и цялостния здравословен тонус на пациента. В някои случаи се назначава подходяща лекарствена терапия (хормони, симптоматични средства, имуномодулатори) с или без допълнителен прием на добавки (витамини, минерали, аминокиселини, билки, лечебни растения)
- подобряване на имунната защита: ограничаването на въздействието на вредните навици (тютюнопушене, прием на алкохол, замърсяване на околната среда) в комбинация със здравословно и пълноценно хранене и подходяща за възрастта и състоянието физическа активност води до повишаване на имунната защита на организма, възстановяване на капацитета след проведената терапия и подобряване на способността за защита от различни патогени, включително и неоплазми
- опазване на репродуктивните способности и капацитет: при развитие на болестта при незавършени репродуктивни намерения е необходимо предварително обсъждане с лекуващия лекар на опциите за бъдещо забременяване. Възможно е предварително замразяване на ембриони, ооцити, провеждане на щадящо хирургично лечение (в случаите, при които туморния процес позволява) и други, тъй като лекарствената терапия и лъчетерапията често водят до супресия на плодовитостта и невъзможност за изпълнение на репродуктивните планове в бъдеще
В процес на разработване са редица нови, съвременни, щадящи и безопасни за женското здраве методи за лечение при овариален карцином (рак на яйчниците), но е необходима повишена онкологична бдителност и ефективна профилактика с цел ранно откриване на болестта.
Продукти свързани със СТАТИЯТА
ХЕРБА ФИКС КАРЦИНОФИКС капсули * 60
МУРАКОЛ ПРОТЕКТ прах 360 г
Безплатна доставка за България!МУРАКОЛ ПРОТЕКТ прах 120 г
Безплатна доставка за България!РОВАТЕН капсули * 30
МАОЛО при химиотерапия и лъчелечение капсули * 30
ГАНОДЕРМА RG капсули * 30 DXN
Библиография
https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/ovarian-cancer/diagnosis-treatment/drc-20375946
https://ocrahope.org/patients/about-ovarian-cancer/treatment/
https://www.cancer.org/cancer/ovarian-cancer/treating.html
https://www.webmd.com/ovarian-cancer/understanding-ovarian-cancer-treatment
https://www.medicalnewstoday.com/articles/324706.php
https://www.intechopen.com/books/ovarian-cancer-a-clinical-and-translational-update/surgical-treatment-of-ovarian-cancer
https://www.healtheuropa.eu/treatment-for-ovarian-cancer/90387/
https://www.greatlakescancercare.org/ovarian-cancer
https://www.healthline.com/health/cancer/ovarian-cancer-early-signs
СТАТИЯТА е свързана към
- Лечебни практики при заболявания
- Хирургически дренаж
- Лечение на синузит
- Натурални средства срещу липоми
- Лечение при ларингит
- Лечение при ангина (остър тонзилит)
- Цитонамазка (ПАП-тест) и течно-базирана цитология
- Сауна: лечебни ефекти, ползи и рискове
- Рутин (витамин Р): полезни свойства и приложение
- Лечение при панкреатит
- Интубация
Коментари към Лечение при овариален карцином (рак на яйчниците)