Други уточнени видове последваща хирургична помощ МКБ Z48.8
В рубриката други уточнени видове последваща хирургична помощ се разглеждат последващата допълнителна помощ след операция. Тук се включва хирургическа грижа след операция на сетивни органи, нервна, сърдечно-съдова, дихателна, гастроинтестинална, отделителна система, кожа, операция на устната кухина и зъбите.
Други уточнени видове последваща хирургична помощ се провеждат веднага след операцията и обикновено продължава няколко дни или месеци, докато пациентът напълно се възстанови. Има много причини, поради които пациентите трябва да се подлагат на хирургични интервенции, независимо от степента на сложност на операцията, тя винаги носи определен риск.
Цели на последващата грижа
- Намаляване или премахване на рисковете и усложненията
- Обучение на пациента за грижите, които трябва да полага за раните и след хирургичното лечение
- Предвиждане на възможните нужди на пациента
- Провеждане на терапии, за да се подпомогне на пациентите да станат по-независими
- Наблюдение на оздравителния процес
Следоперативната помощ се извършва веднага след като пациентът е претърпял операцията. В зависимост от вида на операцията, следоперативната помощ може да продължи дни, седмици, а в някои случаи и години. Например пациентите, които са претърпели операция за смяна на тазобедрена или колянна става, непрекъснато се наблюдават, за да се гарантира, че няма риск от сърдечен удар.
След хирургичното проследяване може да се извърши както в болнични условия, така и в амбулаторна среда (за незначителни хирургични интервенции). Това се налага след сложни операции, криещи риск за живота на пациента.
Други уточнени видове последваща хирургична помощ са наблюдение и администрирането на грижи. Те трябва да се прилагат дори когато пациентът вече е извън болницата. Следоперативната помощ се ръководи от хирурга на пациента с помощта на други здравни специалисти, които изпълняват определени задачи като наблюдение на жизнените показатели, смяна на превръзки на раната, махане на шевове и други.
Най-често срещаните следоперативни процедури
- Прилагане на лекарства — тяхната цел е да намалят болката и дискомфорта, ускорят възстановяването и да осигурят спокойствие за пациента.
- Наблюдение — понякога се налага допълнителна операция, заради възникнали усложнения.
- Информираност — хирургът предоставя необходимата информация, за да може пациентът да предприеме активен подход към лечението си. Това включва информация за това как да почиства и предпазва раната си, установяване на възможна инфекция, рационално хранене, дейности, които могат да се извършват и такива, които трябва да се избягват, терапии, на които може да се наложи да се подложи за възстановяване на функцията на тялото и лекарства, които трябва да приема, след като той вече е вкъщи.
- Хранене — създава се план за хранене за пациента въз основа на състоянието, което има или вида операция, през която е преминал. Пациентът също трябва да се обучи за това какви видове храни и напитки трябва да се избягват, особено през първите няколко часа или дни след операцията.
- Подкрепа от членовете на семейството — пациентите са склонни да се справят по-добре, ако получат подкрепа от своите близки, които също могат да действат като болногледачи, докато продължава възстановителния процес. Консултацията е полезна при подготовката на семейството за възможните промени, които могат да настъпят, докато пациентът се възстановява.
- Наблюдение над другите системи — хирургичното проследяване се отнася не само за оперирания орган, но и за цялостното здраве на човека. Следователно наблюдението обхваща и други системи, по-специално сърдечно-съдова, пикочна и дихателна система.
- В следоперативния етап задължително се провеждат рутинни изследвания (кръвни, ехография, ЕКГ, рентгенография), които целят да покажат обратното развитие на болестта.
- След всяка хирургична манипулация се налага смяна на превръзки, шевове или и двете. Те се отстраняват по преценка на лекаря. Ако се наложи лечението да се продължи в домашни условия.
Неблагоприятни ефекти след операцията
Болка и дискомфорт — напълно нормално е след хирургични манипулации, пациентът да усеща болка. Понякога тя е толкова силна и се отразява на движенията, ограничавайки дейностите на пациента. Обикновено се предписват леки болкоуспокояващи.
Кървене — възможно е кървене около мястото на раната, особено когато шевовете не са направени качествено или когато пациентът случайно ги е отстранил. Въпреки че не всички видове кървене са опасни, има случаи, които водят до масивна загуба на кръв и последваща смърт. Такива случаи изискват незабавна медицинска помощ.
Инфекция — понякога се появява инфекция, поради замърсяване на раната. Съпровожда се с болка, оток, зачервяване и повишена температура.
Библиография
https://www.docdoc.com.sg/info/procedure/surgical-follow-up/
https://www.macmillan.org.uk/information-and-support/treating/surgery/surgery-explained/follow-up-care-after-surgery.html
https://www.universityhealthsystem.com/services/trauma/follow-up-care
Коментари към Други уточнени видове последваща хирургична помощ МКБ Z48.8