Антиконвулсивни и антипаркинсонови средства МКБ Y46
Антиконвулсивните и антипаркинсоновите средства са медикаменти, използвани при лечение и облекчаване на симптомите при неврологични патологии.
Подробна информация за антиконвулсивните и антипаркинсоновите медикаменти може да прочетете тук:
- Антипаркинсонови лекарства
- АНТИЕПИЛЕПТИЧНИ СРЕДСТВА (ANTIEPILEPTICS) | ATC N03
- АНТИПАРКИНСОНОВИ ЛЕКАРСТВА (ANTI-PARKINSON DRUGS) | ATC N04
Рискът от поява на странични ефекти при прием на антиконвулсивни и антипаркинсонови средства зависи от редица фактори, включително вида на съответния медикамент, индивидуалната чувствителност, параметри на лекарствената терапия, като дозата и лекарствени взаимодействия, възраст и пол, наличие на придружаващи заболявания, и др.
Антиконвулсантите, известни също като антиепилептични лекарства, са разнообразна група от медикаменти, използвани за лечение на епилептични припадъци. Тези лекарства се употребяват все по-често при лечение на биполярно разстройство, тъй като действат като стабилизатори на настроението, и за лечение на невралгична болка (например мигрена и невралгия на троичния нерв). Целта на антиконвулсивните средства е да потисне бързата и прекомерна деполяризация на невроните, което инициира гърч.
Антиепилептичните лекарства намаляват мембранната възбудимост, увеличават постсинаптичното инхибиране или променят синхронизацията на невронните мрежи, за да се намалят прекомерната невронална възбудимост, свързана с развитието на гърчове. Ефективният антиконвулсант ще предотврати разпространението на гърча в мозъка и ще осигури защита срещу възможни ексцитотоксичните ефекти, които могат да доведат до увреждане на мозъка.
Някои изследвания посочват, че антиепилептичните средства са свързани с понижаване на коефициента на интелигентност на децата. Въпреки това тези странични ефекти трябва да се балансират по отношение на значителния риск, който представляват епилептиформените гърчове за децата и явната възможност от смърт и опустошително неврологично усложнение вследствие на гърчовете.
Всички лекарства за епилепсия имат някакъв риск от вродени дефекти. Но рискът от вродени дефекти, трябва да бъде внимателно сравнен с други рискове за бебето, ако майката спре да приема медикаментозната терапия за епилепсия.
Антиконвулсивните средства включват:
- Карбоксамиди
- Хидантоини
- Барбитурати - разглеждат се в МКБ Y47.0
- Бензодиазепини - разглеждат се в МКБ Y47.1
- Аналози на ГАМК
- Валпроати
- Хетерогенни антиконвулсанти
Повечето антиепилептични лекарства предизвикат някаква степен на нежелани лекарствени реакции. Поведенчески странични ефекти често са пренебрегвани, но са от особено внимание.
Честите нежелани ефекти при прием на антиконвулсивни средства включват:
- умора и слабост
- промени със зрението
- неясен говор
- гадене и / или повръщане
- намален апетит
- загуба или наддаване на тегло
- тремор
- замайване
- обрив
- безсъние
- главоболие
- депресия при възрастни / раздразнителност при деца
- раздразнителност, тревожност и объркване
- агресия, гняв, еуфорично настроение, възбуда
- промени в психичното състояние
- проблеми с концентрацията / вниманието
- смущения в координацията (атаксия, дизартрия)
Възрастните, които са развили епилепсия по време на детството си, са с тенденция да имат по-ниска степен на образование, намален процент на заетост и заетост на работни места на по-ниски нива, по-ниска честота на брак, по-лошо физическо здраве, както и повишена честота на психиатрични разстройства. Важно е да се отбележи, че тези дългосрочни ефекти също присъстват при възрастни, които вече не се приемат лекарства. Запазването на тези ефекти след прекратяване на лечението предполага ролята на етиологията на гърчовете, кумулативните ефекти от повтарящите се гърчове или постоянно променящото се лечение.
Антипаркинсоновите медикаменти са група от лекарства, предназначена за облекчаване на симптомите на болестта на Паркинсон. Повечето от антипаркинсоновите средства действат чрез увеличаване или активността на допамина или чрез намаляване на активността на ацетилхолина в централната нервна система.
Антипаркинсоновите средства включват:
- Централни допаминергични лекарства - Леводопа/инхибитор на извънмозъчната DOPA-декарбоксилаза, MAO-B инхибитори, COMT инхибитори, Леводопа/инхибитор на извънмозъчната DOPA-декарбоксилаза/COMT инхибитор, Допаминергични агонисти, MNDA-глутаматергични блокери
- Централни холинолитици
Честите нежелани ефекти при прием на антипаркинсонови средства включват:
- гадене, повръщане и / или стомашно неразположение
- виене на свят
- замаяност
- сънливост
- психотични симптоми, включително халюцинации, ярки и тревожни сънища, параноя и объркване, агресия, страх
- главоболие
- болки в ставите
- моторни флуктуации и дискинезии
- депресия
- ортостатична хипотония
- периферен оток
- феномени на изчерпване - on-off двигателни феномени
Подробна информация за болестта на Паркинсон може да прочетете тук:
Коментари към Антиконвулсивни и антипаркинсонови средства МКБ Y46