Framar.bg 0
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Образование Спорт и туризъм Клинични пътеки Нормативни актове Бизнес Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало Медицинска енциклопедия Заболявания Вродени аномалии, деформации и хромозомни аберации Други вродени аномалии Вродена ихтиоза Други форми на вродена ихтиоза

Други форми на вродена ихтиоза МКБ Q80.8

от 28 сеп 2017г., обновено на 08 дек 2022г.
Други форми на вродена ихтиоза МКБ Q80.8 - изображение
  • Инфо
  • Симптоми
  • Лечения
  • Библиография
  • Коментари
Инфо
Инфо
Симптоми
Лечения
Библиография
Коментари

Вродената ихтиоза (Ichtyosis) е общо название на група наследствени заболявания, чиито основен симптом е сухата, лющеща се кожа - резултат от увеличена дебелина на роговия слой на епидермиса.

Основните клинични форми на ихтиоза са пет:

  1. Ихтиозис вулгарис;
  2. Х - свързана ихтиоза;
  3. Ламеларна ихтиоза;
  4. Вродена булозна ихтиозоформена еритродермия;
  5. Фетална ихитоза (плод Арлекин).

Освен основните клинични форми на заболяването обаче съществуват и други форми на вродената ихтиоза, които притежават основните характеристики на групата, но имат и свои характерни особености. Това налага тяхното обособяване в собствена подгрупа. Към нея се отнасят заболявания както с автозомно-доминантен, така и с автозомно-рецесивен тип на унаследяване.

Автозомно-доминантни:

Ихтиозис хистрикс, тип Кърт и Макин, (Ichthyosis hystrix, Curth Makin type);

Ануларна (пръстеновидна) епидермолитична ихтиоза, (Annular epidermolitic ichtyosis).

Автозомно-рецесивни:

Синдром на Сьогрен - Ларсън, (Sjorgen-Larson syndrome).

Ихтиозис хистрикс, тип Кърт и Макин (Ichtyosis hystrix, Curth Makin type)

Ихтиозис хистрикс, тип Кърт и Макин (Ichtyosis hystrix) е рядка автозомно-доминантна форма на ихтиоза. Рискът засегнат родител да има дете с Ichtyosis hystrix e 50%.

За пръв път състоянието е документирано в Англия през 18 век. Терминът се използва за описание на кожни промени от семейството на ихтиозис.

Мутация в част от KRT1 гена, кодиращ кератин 1 (К1), е причината за развитието на ихтиозис хистрикс. Това довежда до анормална организация на кератиновите нишки в епидермиса.

hystrixКожата обикновено е с нормален вид при раждането. Заболяването започва в ранна детска възраст с тежка хиперкератоза (задебелен рогов слой на епидермиса), като цветът на кожата може да варира от жълто-кафяв до сив. Хиперкератозата често е дифузна и по-изразена в областта на горните и долните крайници. Поради наличието на сквами (люспи) е възможно кожата да се напука, което да доведе до дълбоко кървене и последващо развитие на бактериална инфекция в дълбочината на пукнатините.

Противно на други клинични форми на ихтиоза, тук не се наблюдава еритема (червена кожа).

Диференциалната диагноза се прави с други форми на ихтиоза, като епидермолитична ихтиоза, както и еритрокератодермия вариабилис и KID синдром.

Диагнозата се основава на преглед при дерматолог и на хистопатологично изследване на кожата. При използване на електронна микроскопия се наблюдават патологично образуваните кератинови нишки.

Ихтиозис хистрикс, тип Кърт и Макин е нелечимо заболяване, лечението е симптоматично.

Препоръчват се дълги вани и последващо използване на лосиони на базата на вазелин, които поддържат кожата мека, еластична и хидратирана. Кератолитични агенти като алфа - хидрокси киселините или уреята, стимулират кожното излющване.

При прилагане на системно лечение изотретиноинът (isotrenoin) и ацитретинът (acitretine) са много ефективни, но е необходимо внимателно проследяване на токсичната доза.

Ануларна (Пръстеновидна) епидермолитична ихтиоза, (Annular epidermolitic ichtyosis)

Рядък клиничен вариант на епидермолитична ихтиоза е ануларната епидермолитична ихтиоза. Унаследява се автозомно - доминантно, досега са описани седем случая в световен мащаб.

Болестта се причинява от мутации в гените KRT1 и KRT10, кодиращи съответно кератини 1 и 10. Тези мутации нарушават образуването на кератинови нишки и отслабват структурната стабилност на епидермиса. Кожата трудно зараства и продължително време възстановява своята цялост.

При раждането клиничните особености приличат на класическия вид епидермолитична ихтиоза - широко разпространение на мехури и еритема (червена кожа).

Новородените са изложени на риск от:

  • обезводняване;
  • загуба на електролити;
  • хипертермия (висока температура на тялото);
  • вторични инфекции;
  • сепсис.

anularЗа разлика от класическия вид, подобрение на клиничните симптоми при ануларната епидермолитична ихтиоза се наблюдава по време на ранна детска възраст. Периодите на юношество и зряла възраст се придружават от периодични обостряния и затихвания на състоянието.

По време на обострянията се появяват пръстеновидни полициклични еритематозни (червени) сквами, локализирани най-вече в областта на горните и долните крайници. Тези кожни аномалии продължават от няколко седмици до няколко месеца. Пациентите също страдат от палмоплантарна кератодерма. Палмоплантарната кератодерма представлява дифузно уплътняване на роговия слой на дланите и ходилата. Разпространява се в областта на гърба, ръцете и китките.

Диференциалната диагноза се прави с различните клинични форми на ихтиозис, както и с придобитите ихтиозоформени състояния, каквито са хиповитаминоза А, ихтиозоформената саркоидоза и възможни неопластични състояния.

Диагнозата се поставя чрез:

  1. провеждане на хистопатологично изследване на кожата;
  2. електронна микроскопия;
  3. фетална (на плода)кожна биопсия.

Лечението на ануларната форма на ихтиоза е симптоматично. Локалното лечение се състои в прилагане на лосиони и кремове върху засегнатите области, които съдържат смеси на:

  1. гликолова и млечна киселина;
  2. урея в комбинация със салицилова киселина.

При прилагане на системно лечение се използва ацитретин, acitretin, 0.5 – 1 mg/kg орално.

Синдром на Сьогрен - Ларсън, (Sjögren-Larsson syndrome)

Синдромът на Sjögren-Larsson (SLS) е рецесивно наследствено заболяване, което се характеризира с наличието на вродена ихтиоза, спастична дисплегия или тетраплегия и умствено изоставане.

Причина за развитието на този синдром е вродена грешка на липидния метаболизъм, причинена от дефицит на ензима алдехид дехидрогеназа. Недостигът ензима може да доведе до натрупване на дълговерижни мастни алкохоли, които нарушават бариерната функция на кожата, както и да довеждат до деструкция (увреждане) на бялото мозъчно вещество.

Невропатологично, отличителната черта на SLS е демиелинизацията на бялото мозъчно вещество и кортикоспиналните и вестибулоспиналните нервни пътища, което довежда до спастичност (парализа и свръхнапрегнатост на мускулатурата). Тези аномалии се дължат на натрупване на липиди и мастни алкохоли в миелина - последица от ензимния дефект. Обикновено се наблюдава спастична дисплегия, понякога тетраплегия в съчетание с умствена изостаналост, речеви дефекти, дерматологични и ретинални промени.

Неврологични проблеми:

Неврологичният компонент обикновено започва между четвъртия месец до втората година. Най-важните неврологични особености са спастична дисплегия или квадриплегия и умствена изостаналост.

Симптомите на плегия (парализа) включват:

  • Мускулна слабост;
  • Невъзможност за движение;
  • Липса на усещане на крайника.
  • Кожни промени:

larsonПовечето пациенти получават еритема (зачервена кожа) след раждането, като кожните симптоми се влошават през първата година от живота. Хиперкератоза (задебелен рогов слой на епидермиса) е налице в областта на гърба, лакътните, киткови и колянни стави.

Пруритус (сърбеж) е особеност на синдрома на Sjögren-Larsson, която не се среща при другите видове ихтиотични кожни състояния.

Очни промени:

Фотофобията и намалената зрителна острота са най-честите офталмологични аномалии и могат да бъдат причинени от натрупването на мастни алкохоли или мастни алдехиди в миелина.

Признаци на фотофобия са:

  • Силна чувствителност към светлина;
  • Непроизволно затваряне на клепачите;
  • Сълзене.

Синдромът на Sjögren-Larsson може да бъде диагностициран чрез биохимичен кръвен тест, който определя дали активността на ензима алдехид дехидрогеназа е в референтни граници (норма).

Пренатална диагностика може да бъде извършена след предварителна консултация с медицински генетик. Възможно е изолирането на гена, кодиращ алдехид дехидрогеназата.

Кожните симптоми на синдрома на Sjögren-Larsson могат да се лекуват чрез прилагане на омекотяващи лосиони, съдържащи в състава си смеси на гликолова и млечна киселина. Това е особено ефективно след къпане, докато кожата все още е влажна.

Диета състояща се в ограничаване на мазнините (мастни киселини с дълга верига) и добавянето на триглицериди се свързва с подчертано подобрение на кожните симптоми.

Антиконвулсивни средства се използват за контрол при появата на гърчове.

3.5/5 10 оценки

Симптоми и признаци при Други форми на вродена ихтиоза МКБ Q80.8

  • Сърбеж на кожата
  • Косопад
  • Симптоми свързани с устните
  • Повишена чувствителност към светлина
  • Симптоми на устата
  • Увреждане (нарушение) на слуха
Всички

Лечение на Други форми на вродена ихтиоза МКБ Q80.8

  • Антихистамини

Библиография

https://ghr.nlm.nih.gov/condition/sjogren-larsson-syndrome#diagnosis
https://rarediseases.info.nih.gov/diseases/7654/sjogren-larsson-syndrome
http://emedicine.medscape.com/article/949023-treatment
http://ulf.org/sjogren-larsson-syndrome/
https://www.counsyl.com/services/foresight/diseases/sjogren-larsson-syndrome/

Коментари към Други форми на вродена ихтиоза МКБ Q80.8

От сайта
Напиши коментар 0 коментара
  1. Коментирайте Други форми на вродена ихтиоза МКБ Q80.8
    www.framar.bg 
    на 18 May 2025 в 18:16
    Коментирайте "Други форми на вродена ихтиоза МКБ Q80.8"
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();

ЗДРАВЕН ФОРУМ ПО ТЕМАТА

Мога ли да комбинирам Фенистил гел с Алергозан таблетки или други лекарства против алергия?

преди 2067 дни, 5 часа и 54 мин.

Осигурявахте ли настаняване на гостите от други градове за сватбата?

преди 2202 дни, 6 часа и 46 мин.
Всички

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

Услуги в България на speedybook.pro

преди 2 дни, 6 часа и 20 мин.

Какво представлява прозяването

преди 6 дни, 21 часа и 20 мин.

Кои са летните фестивали, които ще посетите?

преди 6 дни, 21 часа и 32 мин.

Шалгам - сок от виолетов морков за детоксикация

преди 6 дни, 21 часа и 39 мин.
Всички

АНКЕТА

Прозрачна ли е благотворителността в България?

Виж резултатите

Е-АПТЕКА ПОСЛЕДНО ОБНОВЕНИ

ПОУМОН ХИСТАМИН 30 СН

РУУФ РАТ КАПАН ЗА МИШКИ И ПЛЪХОВЕ С ЛЕПИЛО 18 / 13 см CATCHMASTER

НИВЕА СЪН PROTECT & MOISTURE ХИДРАТИРАЩ СЛЪНЦЕЗАЩИТЕН СПРЕЙ ПОМПА SPF50+ 270 мл

СОЛИНГЕН МАГНУМ КЛЕЩИ ЗА НОКТИ 003

ОРТОТЕХ ОРТО СОФТ РАЗДЕЛИТЕЛИ ЗА ПРЪСТИ ХАЛУКС ПРОТЕКТ

ПОСЛЕДНИ КОМЕНТАРИ

V08BA рентгеноконтрастни средства, съдържащи бариев сулфат

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 16:39:11

МАГНЕЗИЕВ БИСГЛИЦИНАТ капсули 200 мг * 120 НАТУРАЛ ФАКТОРС

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 16:27:52

V08BA рентгеноконтрастни средства, съдържащи бариев сулфат

Коментар на: Десислава Петрова от 16 май 2025г. в 16:20:59

МАГНЕЗИЕВ БИСГЛИЦИНАТ капсули 200 мг * 120 НАТУРАЛ ФАКТОРС

Коментар на: Петя Петкова от 16 май 2025г. в 15:53:33

НИЛАЦИД ГАСТРОГЕЛ саше * 20

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 15:24:57
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
  • Borika
  • MasterCard
  • mastercard securecode
  • Visa
  • verified by visa
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • Карта на сайта
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА NextGenerationEU DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2025 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на интернет портал от Valival