Бъбречна колика, неуточнена МКБ N23
Бъбречната колика представлява един от най-често срещаните симптоми, които се наблюдават при нефролитиаза.
Тя е резултат от преминаването на камък през пикочните пътища
Така преминаването на камък през пикочните пътища се означава като бъбречна колика, неуточнена, а самото образуване на конкременти се нарича нефролитиаза.
Причини за развитието на нефролитиаза могат да бъдат следните заболявания и състояния:
- Вродени аномалии на урогениталната система.
- Дехидратация (повръщане, диария, престой при високи температури, намален прием на течности).
- Застой на урината (притискане на уретерите или уретрата, неоплазма на простатата, дивертикул на пикочния мехур, бременност, везикоуретерален рефлукс).
- Повишено отделяне на калций с урината (счупване на кости, костни тумори, мултиплен миелом).
- Инфекции на пикочните пътища (остър цистит, пиелонефрит, уретрит).
Конкрементите обикновено се образуват в горния отдел на пикочната система. Те могат да останат там или да слязат надолу, като поемат пътя на урината.
Обикновено придвижването на камъните се провокира от физически усилия, голям прием на течности, алкохол, кофеин или диуретици. При преминаването си през уретерите камъните възпаляват стените им и причиняват острата клинична изява на бъбречна колика.
Тя се изявява в болка в кръста, отиваща към слабините, гадене, повръщане, висока температура, парене при уриниране, често уриниране, промяна в цвета на урината.
Опасно усложнение при пациент с бъбречна колика, неуточнена е пълното заклещване на конкремент в уретерите или уретрата. Така се получава задръжка на урината, която разширява по-горните отдели на пикочните пътища и сериозно нарушава бъбречната функция. Състоянието е нарича хидронефроза. При наличие на инфекциозен агент и възпаление на лигавицата на отделителната система се получавапионефроза.
Диагнозата се поставя спрямо анамнезата и клиничните оплаквания на пациента, и редица лабораторни и образни изследвания. Взима се порция урина за установяване на нейния състав, утайка и микробно съдържимо. Прави се ехография на отделителната система, за да се докаже наличието на конкремент и неговото разположение. Може да се направи и обзорна рентгенова снимка на коремна, при която се визуализират определен вид камъни.
Лечението при бъбречна колика, неуточнена цели овладяване на болковия симптом, премахване на обструкцията и потискане на инфекцията на пикочните пътища.
Предписват се аналгетици (аналгин, нурофен), спазмолитици (папаверин, бусколизин), антибиотици. Нужно е да се приема достатъчно количество течности, така че пациента да отдели поне 2000 милилитра урина за денонощие.
Използват се минерални води и балнеолечебни процедури. Могат да се приемат билки с диуретично и противовъзпалително действие: мечо грозде, кора от бреза, свила от царевица, магданоз и други. При тежка клинична картина и не повлияване се предприема екстракорпорална литотрипсия или оперативното изваждане на камъните.
Симптоми и признаци при Бъбречна колика, неуточнена МКБ N23
ВсичкиЛечение на Бъбречна колика, неуточнена МКБ N23
Изследвания и тестове при Бъбречна колика, неуточнена МКБ N23
- Анализ на урина
- Изследване на електролити
- Изследване на калий (K) в кръвта
- Изследване на калций (Ca) в кръвта
- Изследване на натрий (Na) в кръвта
- Изследване на урея в кръвта
Коментари към Бъбречна колика, неуточнена МКБ N23