Друга ювенилна уточнена остеохондроза МКБ M92.8
Остеохондрозите са специфична група заболявания, които се характеризират с асептична костна некроза. При друга ювенилна уточнена остеохондроза се касае за некротични изменения на калканеуса при младежи.
Петната кост (от латински calcaneus) е проксимална задноходилна кост, съставна част от костите на долния крайник. Основната функция на калканеуса е стабилизиране на стоежа и походката. За задната стена на петната кост се прикрепва Ахилесовото сухожилие (на латински Tendo calcaneus). Чрез ахилесово сухожилие се осъществява свързването на мускулите на подбедрицата към петната кост. Те са част от мускулите на долния крайник. При мускулна контракция посредством Ахилесовото сухожилие настъпва плантарна флексия, тоест възможност ходилото да се движи. Тази нормална функция на петната кост се нарушава при апофизит на калканеуса. Повечето автори апофизит на калканеуса го приемат за болестта на Sever, която е разгледана в рубриката "юношеска остеохондроза на костите на стъпалото".
Апофизит на калканеуса представлява болезнено възпаление на залавното място на мускулното сухожилие за костта. Ангажира се плочата на растеж на петната кост. Обикновено заболяването засяга деца на възраст между 8 и 14 години, тъй като петната кост не е напълно развита до навършване на 14 годишна възраст. Дотогава, образуването на нова кост става в областта на епифизата на калканеуса, разположена в задната част на петата. Когато се приложи прекомерен стрес, в тази област е възможно да възникне възпаление. Прекомерният стрес се изразява с увеличаване на натоварването на крайника при интензивни спортни мероприятия. При активно спортуващите растежа на петната кост изпреварва тази на мускулите на ходилото и сухожилията. Това несъответствие в растежа на анатомичните структури на ходилото се следва от анормално притискане на епифизата.
Клиничната картина на апофизит на калканеуса, разгледа в рубриката "друга ювенилна уточнена остеохондроза" се характеризира с:
- Поява на болка в задната част на петата
- Накуцване
- Родителите забелязват, че децата ходят "на пръсти", поради невъзможност за стъпване на петата
- Затруднено тичане, скачане или други
- Регионален оток
- Зачервена и раздразнена кожа
Диагнозата апофизит на калканеуса се поставя след снемане на подробна анамнеза и осъществяване на щателен физикален преглед. Извършват се още и някои лабораторни и образни изследвания, като ултравзуково изследване, рентгенография, компютърна томография и други, за потвърждаване на диагнозата.
Лечението на апофизит на калканеуса е главно консервативно и се осъществява от лекар — специалист. Консервативната терапия се базира на стриктно спазване на хигиенно — двигателен режим. Тя включва:
- Имобилизация на крайника
- При силно изявен болеви процес прием на аналгетици и нестероидни противовъзпалителни средства
- Провеждане на физикална терапия и рехабилитация
- Положителен ефект оказват компресите с лед. Прилагани по няколко пъти на ден за около15 минути водят до намаляване на отока.
Превенцията на заболяването се постига чрез:
- Избягване на затлъстяването
- Прекомерно натоварване при спортни активности
- Носене на удобни обувки
Заболяването има самоограничаващ се ход и рядко се налага хирургична интервенция.
Продукти свързани със ЗАБОЛЯВАНЕТО
Библиография
Calcaneal Apophysitis (Sever Disease); Author: Mark A Noffsinger, MD
Основи на ортопедията и травматологията; Дейвид Дж. Денди, Денис Дж. Едуарс; част 3- ортопедични забиолявания
Анатомия на човека единадесето издание: В. Ванков, Вл. Овчаров
https://en.wikipedia.org/wiki/
ЗАБОЛЯВАНЕТО е свързано към
- Кости
- Стави
- Как да свалим холестерола и триглицеридите без лекарства
- Кодеин
- Домашно лечение срещу подути пръсти на ръцете
- Нестероидни противовъзпалителни средства (НСПВС)
- Знаете ли достатъчно за подкожните мазнини в тялото?
- Калкулатор индекс на телесната маса
- Инжекционни кортикостероиди
- Лечение при панкреатит
Коментари към Друга ювенилна уточнена остеохондроза МКБ M92.8