Други ревматоидни артрити МКБ M06
Артритът представлява хронично възпалително заболяване на ставите, което се отличава със симетричното им засягане.
Към други ревматоидни артрити се включват:
- M06.0 Серонегативен ревматоиден артрит
- M06.1 Болест на Still при възрастни
- M06.2 Ревматоиден бурсит
- M06.3 Ревматоидни възли
- M06.4 Възпалителна полиартропатия
- M06.8 Други уточнени ревматоидни артрити
- M06.9 Ревматоиден артрит, неуточнен
Жените боледуват три пъти по-често от мъжете.
Въпреки многобройните изледвания, причинителят на другите ревматоидния артрит е все още неизвестен. Допуска се, че роля играят различни видове инфекциозни агенти, които отключват имунния механизъм и водят до развитие на заболяването.
При другите ревматоидни артрити, патологичният процес засяга отново ставите, като предизвиква тяхното възпаление, разрушаване на хрущяла, остеопоротични изменения в костите. В процеса участват голям брой клетки, включително Т- и В- лимфоцити, медиатори на възпалението и образуваните автоантитела.
Заболяването преминава през няколко стадия:
- Начален стадий
- Образуване медиатори на възпалението
- Лимфоидна фаза
- Агресивна фаза
- Деструктивна фаза
Ревматоидният артрит започва като остро или като хронично заболяване. Най-типичното при това заболяване е симетричното засягане на ставите (полиартрит) - началните симптоми са болка и подуване на ставите. Болката се засилва при страничен натиск на ставите и безпокои болния дори и при покой, както и през нощта.
Един от най-ранните симптоми на ревматоидния артрит е сутрешната скованост. Тя може да засегне отделни стави или да бъде генерализирана по цялото тяло. Започват да се затрудняват стереотипните движения сутрин, като хранене и обличане. Засегнатите стави са отекли, с ограничени движения в тях, често се срещат луксации и различни видове деформации.
По рядко заболяването може да протече със засягането на една или две стави (съответно моно или олигоартрит).
Освен ставните прояви, заболяването може да протече и с редица други клинични симптоми от страна на други органи и системи. При част от болните се установява:
- анемия;
- обща отпадналост;
- безапетитие;
- депресия;
- липса на мотивация за бъдещето.
Могат да се засегнат бъбреците с развитието на гломерулонефрит или нефротичен синдром. При част от болните се срещат прояви от сърдечно-съдовата система като:
- васкулити;
- формиране на клапни пороци;
- развитието на миокардит или перикардит;
- могат да се срещнат белодробни прояви;
- засягане на очите;
- костни увреждания и др.
Диагнозата на другите ревматоидни артрити се поставя от: кръвната картина, която при по-голяма част от болните показва анемия и левкоцитоза (увеличен брой левкоцити), ускорено СУЕ. Установява се повишен титър на ревматоидния фактор в серума. Рентгеновото изследване показва типичните за ревматоидния артрит промени на костите и ставите.
- остеоартроза;
- реактивен артрит;
- ревматизъм;
- болест на Бехтерев и др.
Използват се голям брой медикаменти: нестероидни, противовъзпалителни, антиревматични, противомаларийни средства, кортикостероиди и други. Важно място заема физикалното лечение и рехабилитацията. Оперативното лечение също намира приложение.
Въпреки провежданото лечение, при голяма част от болните се стига до трайна инвалидизация.
Коментари към Други ревматоидни артрити МКБ M06