Артрити и полиартрити, предизвикани от други уточнени бактериални агенти МКБ M00.8
Артитите са хетерогенна група от заболявания, която включва повече от 200 нозологични единици. Като артрити се отбелязват възпалителни или дегенеративни заболявания на ставния апарат. Когато се касае за артрити и полиартрити, предизвикани от други уточнени бактериални агенти, патологичният процес е вътреставно възпаление. Ако инфламаторният процес е ограничен само в една става, артритът се отбелязва като моноартрит. За да бъде определен даден артрит като полиартрит е необходимо да бъдат ангажирани повече от 4 ставни.
Рубриката "артрити и полиартрити, предизвикани от други уточнени бактериални агенти" разглежда етиологично верифицирани бактериални причинители на възпалителния ставен процес. Водещи микроорганизми в етиопатогенезата са:
На тях се дължат повече от 80% от възпалителните заболявания. Ставното възпаление е разгледано като стафилококов артрит и полиартрит. Патологичният процес е основно в големите стави на горния крайник и големите стави на долния крайник. Характеризира се с остра симптоматика.
- Mycoplasma pneumoniae
Мукоплазмата е предимно причинител на мукоплазмената пневмония. Ставното ангажиране е нетолкова често срещан процес. Засягането на ставите от Mycoplasma pneumoniae е предимно при имунокомпроментирани пациенти (СПИН, хроничен алкохолизъм). За разлика от стафилококовия артрит, тук патологичният процес ангажира основно малките стави на горните и долните крайници. Възпалителният процес е субхроничен.
Клебсиелата е грам негативна бактерия. Подобно на мукоплазмения артрит, клебсиелният също е казуистика. Установените клинични случаи са при имунокомпроментирани пациенти или пациенти с хронични заболявания като например захарен диабет. Често този вид артрит се асоциира с дифузен (еозинофилен) фасциит.
Бактерията е епонимна на Theodor Escherich, който я открива през 1885 година. Подобно на останалите артрити и полиартрити, предизвикани от други уточнени бактериални агенти, този артрит също се наблюдава при предхождащи заболявания. Е. colli артритът възниква на фона на предшестващи състояния с нарушени защитни свойства на имунната система като:
- Синдром на придобитата имунна недостатъчност
- Захарен диабет
- Хроничен алкохолизъм
- Серопозитивен ревматоиден артрит
- Употреба на наркотични вещества
- Haemophilus influenzae
Представлява грам негативна бактерия, описана през 1892 година от Р. Пфайфер. Бацилът е един от причинителите на инфекциозен артит. След въвеждането на ваксинация срещу Haemophilus influenzae, честотата на заболелите рязко спадна. Епидемиологичните данни констатират, че тази вид реактивен артрит се среща при 0,01%. Заболяването се асоциира предимно с хемофилен менингит.
- Pseudomonas aeruginosa
Pseudomonas aeruginosa рядко е причинител на вътреставен инфламаторен процес. Асоциира се предимно с бактериемия, предизвикана от псевдомонас аеругиноза, могат са се ангажират и ставите.
При артрити и полиартрити, предизвикани от други уточнени бактериални агенти, микроорганизмите достигат до синовиалната мембрана на ставите по няколко механизма:
- Директно инвазиране при вътреставни диагностични или терапевтични манипулации.
- Разпространение на микроорганизма, посредством кръвта, от друго възпалително огнище.
- Бактериемия.
- Разпространение на бактериалната флора по съседство, тоест при наличие на възпалително огнище в непосредствена близост до дадената става.
Макроскопският анализ на артрити и полиартрити, предизвикани от други уточнени бактериални агенти, разкрива наличието на мътен гноен ексудат в синовиалната мембрана. Синовиалната мембрана е оточна, със съдова пролиферация. Ако възпалителният процес персистира дълго време, ексудатът прониква във всички слоеве на ставната капсула и меките тъкани по съседство.
Хистологчиното изследване на ставната капсула се установяват микролезии по хрущялната повърхност.
Клиничната презентация при артрити и полиартрити, предизвикани от други уточнени бактериални агенти е сходна. Сиптоматичната манифестация включва класическите признаци:
- Подуване (от лат.Tumor)
- Зачервяване (от лат. Rubor)
- Затопляне (от лат. Calor)
- Болка (от лат. Dolor)
- Нарушена функция (от лат Functio laesa)
Не е изключено наличието на фебрилитет и треска.
Диагностичната каскада на артрити и полиартрити, предизвикани от други уточнени бактериални агенти преминава през:
Анамнеза
Снемането на анамнеза е изкуство. Лекарският разпит е подробен като при артрити и полиартрити, предизвикани от други уточнени бактериални агенти, акцентът е върху предходните и придружаващите заболявания.
Физикален преглед
При оглед и палпация се установяват белезите на възпалителния процес.
Лабораторни данни
Лабораторните данни се характеризират с белези на възпаление, тоест със завишени стойности на:
Верифициране на причинителя
Артрити и полиартрити, предизвикани от други уточнени бактериални агенти са група заболявания с верифициран бактериален причинител. За целта се излседва хемокултура или ставен пунктат с посявка на хранителна среда, полимеразна верижна реакция за установяване на бактериални антигени. Необходимо е и правенето на антибиограма, целяща да определи бактериаланта чувствителност към даден антибиотик.
Образни изследвания
Предимно се прилагат ехография и рентгенография.
При необходимост от идентифициране на бактериалния агент се използва допълнителен код (B95-B96).
Терапията на артрити и полиартрити, предизвикани от други уточнени бактериални агенти е предимно консервативна. Нефармакологичната терапия включва прилагане на компреси за отбременяване на ставата, докато фармакологичната е насочена към етиологичния причинител.
Антибиотичната терапия се прилага само след антибиограма. При необходимост се използват други симптоматични средства като антипиретици за понижаване на температурата или нестероидни противовъзпалителни средства за намаляване на болевото усещане.
При спазване на хигиенно — диетичен режим и коректно проведена терапия, прогнозата е благоприятна.
Библиография
Mycoplasma pneumoniae infection and arthritis - Luis HERNANDEZ, George E. D. URQUHART
https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S2210794013000266
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/7813926
Коментари към Артрити и полиартрити, предизвикани от други уточнени бактериални агенти МКБ M00.8