Алергичен ринит, неуточнен МКБ J30.4
Ринит представлява остро или хронично възпалително заболяване на носната кухина и нейните структури. Като основна причина за възникването му се посочват алергичните реакции. Алергените от своя страна могат да бъдат всякакви вещества от заобикалящата ни среда и в даден момент от живота да доведат до алергичен ринит, неуточнен.
Заболяването може да бъде с различна клинична проява, основно със симптоми от страна на горни дихателни пътища. Въпреки това, самата реакция на свръхчувствителност може да засегне множество органи и системи. Въпреки че, самият алергичен ринит не е животозастрашаващ, заболеваемостта от състоянието може да бъде значителна.
Алергичният ринит, известен още като сенна хрема, е сред едни от най-разпространените заболявания в световен мащаб. Според множество проведени проучвания, заболяването засяга между 10 и 30% от населението на света.
Изображение: freepik.com
Честота
Както вече споменахме, честотата на алергичен ринит може да бъде значителна, обхващаща голям процент от световното население. Самият ринит е най-честата проява на алергични реакции. Разпространението варира в широки граници в различните страни, но най-висока честота се наблюдава в Южна Америка и Африка. В западните страни ринитът засяга около 10-30% от населението ежегодно.
Най-често алергичният ринит се среща на възраст между двадесет и четиридесет години. Това представлява една от основните разлики между алергичен и вазомоторен ринит - за алергичен ринит характерна е по-ранната проява, докато при неалергичен обикновено проявата е в по-късен етап от живота. За първи път състоянието е описано още през 10-ти век от Рейз. През 1859 г. са определени полените като основни причинители. Наименованието сенна хрема идва от факта, че в миналото се е смятало, че сеното може да доведе до алергичен ринит.
Рискови фактори
Алергиите могат да засегнат всеки, но е по-вероятна появата при някои от следните фактори. Особено значение има експозицията на някои външни фактори, които могат да предизвикат или да влошат алергичен ринит. Някои от тях са:
- Фамилност - при много от пациентите с алергичен ринит има анамнестични данни за роднини с алергични прояви.
- Атопия - това е състояние, при което се наблюдава повишена чувствителност на имунната система към различни стимули. Клинично атопията се представя с прояви като астма, атопичен дерматит или алергичен ринит.
- Фактори на околната среда - резки промени в температурата и влажността, цигарен дим, химикали, парфюми, изпарения.
Причини
Изображение: freepik.com
Ринитът обикновено се причинява от различни алергени от околната среда. Постоянната експозиция на дадени алергени, както и данни за фамилност допринасят за развитието на алергичен ринит. Въпреки това, са проведени множество проучвания в тази насока, които показват, че израстването с домашни животни през първите години от живота може да намали риска от развитие на алергии. Някои от най-честите причинители на заболяването са:
- Полени - поленът на дърветата и цветята се срещат по-често през пролетта. Докато тревите и плевелите произвеждат повече прашец през лятото и есента. Поради тази причина се наблюдава различна сезонна проява на алергиите. Това може да бъде ориентиращо при конкретизирането на алергените.
- Домашни животни - много от хората проявяват свръхчувствителност към пърхот или слюнка на домашни любимци, най-често кучета и котки.
- Акари в домашен прах
Патогенеза и патофизиология
Клинично и патологично алергичният ринит се разделя на два основни вида:
- Сезонен ринит - сезонните алергии обикновено се проявяват през пролетния или есенния сезон и обикновено са отговор на някои външни алергени, най-често полени. Характерна за тях е острата проява на симптомите, като при изследване на носната лигавица тя е с данни за възпаление - силно зачервяване, оток и хиперемия.
- Постоянен ринит - постоянният ринит е все още познат като многогодишен и обикновено се причинява от вътрешни алергени като акарите в домашния прах или домашни любимци. Много често пациентите с постоянен ринит трудно се поддават на лечение и симптомите силно повлияват качеството им на живот. Затова при такива пациенти е важно избягването, на какъвто и да е контакт с потенциалните алергени, причинители на състоянието. Когато ринитът е постоянен, отново при обостряне на състоянието могат да се наблюдават възпалителните промени в лигавицата. Но освен това, при някои се наблюдава и известна атрофия на носната лигавица.
Симптоми
Изображение: freepik.com
Клиничното протичане на алергичен ринит, неуточнен е доста характерно. Обикновено симптомите се появяват мигновено след експозиция или контакт с даден алерген. Повечето от симптомите са неспецифични и могат да се проявят при множество други състояния. Важна и характерна особеност за алергичен ринит е липсата на фебрилитет. Ако пациент е със съмнение за сенна хрема, но е с висока температура, то най-вероятно ринитът е причинен от инфекциозни агенти. Сред най-честите симптоми при алергичен ринит са:
- Хрема
- Кихане
- Запушен нос
- Кашлица
- Сърбеж в носа
- Конюнктивит
- Умора
- Главоболие
- Сърбеж по кожата
Диагноза
Обикновено самите алергични прояви не са животозастрашаващи, особено когато е засегната единствено носната кухина. Въпреки това, постоянният алергичен ринит може сериозно да наруши качеството на живот на пациентите. Затова, при съмнение за алергичен ринит, неуточнен е нужна консултация с алерголог, което е най-ефективният метод за правилно диагностициране и облекчение на симптомите.
Първоначално лекарят ще търси анамнестични данни за някои от рисковите фактори, работна среда и пр. Също така, от особено значение е медицинската история за честотата и тежестта на симптомите. За доказване на реакция на свръхчувствителност към някои от известните алергени обикновено в медицинската практика се прилагат няколко основни метода. Те са рутинни и не представляват особена трудност за изпълнение.
Кожен алергологичен тест
- Тест чрез убождане или надраскване на кожата - този метод е познат като скарификационна проба, при която малко количество от възможен алерген се набожда или надрасква в кожата. Това е най-често срещаният метод на изследване за наличие на алергична реакция. Той е удобен, тъй като резултатите са известни в рамките на 30 минути. Ако изследването е положително на мястото на надраскването се наблюдава силно зачервяване на кожата.
- Интрадермален тест - малко количество от възможния алерген се инжектира подкожно с помощта на тънка игла. Мястото на инжектирането се проверява след 20 минути, като се отчита пробата. Този тест е по-чувствителен, спрямо скарификационната проба.
Кръвен алергологичен тест
При взимането на венозна кръв, в нея се изследват стойностите на еозинофилни гранулоцити, както и имуноглобулин Е, които са специфични кръвни маркери за алергични реакции. В повечето случаи при алергичен ринит се наблюдава повишаване на тези стойности.
Диференциална диагноза
Диференциалната диагноза на алергичен ринит не е толкова широка и основно обхваща други възпалителни състояния на носната кухина и нейните структури. Някои от тях са:
- Остър и хроничен синузит
- Вазомоторен ринит (неалергичен)
- Анатомични вариации в структурата на носната кухина
Лечение
Много алергени, предизвикващи алергичен ринит, се пренасят във въздуха, така че не винаги могат да бъдат избегнати. За справяне с наличните симптоми алерголозите могат да препоръчат различни лекарствени средства, които се предлагат в различни форми - орални таблетки, сиропи, назални спрейове и капки за очи. Някои от лекарствата могат да имат странични ефекти, затова е важно спазването на предписанието на лекаря. Сред най-често употребяваните медикаменти при сенна хрема са:
- Физиологичен разтвор за нос
- Назални деконгестанти
- Антихистамини
- Кортикостероиди
- Капки за очи
Превенция
Единственият сигурен метод за намаляване на изявените симптоми е чрез избягване на контакта с потенциални алергени. В тази насока основни превантивни мерки се посочват:
- Прекарване на повече време на закрито, когато е сезонът на полените
- Носене на слънчеви очила, за да се сведе до минимум количеството на попаднали в очите алергени
- Често почистване на дома за избягване на акарите в домашния прах
- Избягването на докосване и търкане на очите, което би ги раздразнило и влошило симптомите
- Избягване на контакт с домашни любимци, както и измиване на ръцете при такъв
Прогноза
Алергичен ринит, неуточнен обикновено е сред леко протичащите заболявания, при които няма риск за пациента. От особено значение за прогнозата на заболяването е конкретизирането на алергените, към които пациентът проявява свръхчувствителност. Именно избягването на алергените е най-добрата превантивна мярка, която води до намаляване на симптоматиката. Ако се касае за постоянен алергичен ринит, по-тежко протичащата форма на заболяването, трябва да се направят допълнителни изследвания (назална ендоскопия) за наличие на анатомични вариации в структурата на носната кухина.
Заглавно изображние: freepik.com
Симптоми и признаци при Алергичен ринит, неуточнен МКБ J30.4
ВсичкиЛечение на Алергичен ринит, неуточнен МКБ J30.4
Изследвания и тестове при Алергичен ринит, неуточнен МКБ J30.4
Продукти свързани със ЗАБОЛЯВАНЕТО
ОЛИНТ ХИДРА спрей 0.1% 10 мл
ПРОМОИБУПРОМ СИНУС таблетки * 12
КЕТОТИФЕН сироп 125 мл СОФАРМА
ДИМИСТА 137 мкг/50 мкг спрей за нос, суспензия 23 г
БОТАЛАЙФ МАСЛО ОТ ЧЕРЕН КИМИОН 100 мл
АНТАЛЕРГ УНИМЕД ФАРМА 0.05% капки за очи, разтвор 10 мл
ЕРИУС таблетки 5 мг * 30
ДЕСИБЕЛ таблетки 5 мг * 20 НОБЕЛ
БОТАЛАЙФ МАСЛО ОТ ЧЕРЕН КИМИОН 500 мл
АВАМИС назален спрей 27.5 мкг. / 120 дози
ДЕСИБЕЛ сироп 2.5 мг / 5 мл 150 мл НОБЕЛ
БОТАЛАЙФ МАСЛО ОТ ЧЕРЕН КИМИОН 1000 мл
Безплатна доставка за България!Библиография
https://en.wikipedia.org/wiki/Allergic_rhinitis
https://acaai.org/allergies/types/hay-fever-rhinitis
https://www.healthline.com/health/allergic-rhinitis
https://www.nhs.uk/conditions/allergic-rhinitis/treatment/
https://emedicine.medscape.com/article/134825-overview
Коментари към Алергичен ринит, неуточнен МКБ J30.4