Остър бронхиолит, причинен от друг уточнен агент МКБ J21.8
Острите инфекции на дихателната система са едни от най-често срещаните заболявания в световен мащаб. Засегнати от инфекциозния процес могат да бъдат както горни, така и долни дихателни пътища. При малки деца до 2-годишна възраст едно от най-честите респираторни заболявания е остър бронхиолит, предизвикан от друг уточнен агент.
Терминалните бронхиоли представляват най-малките въздухоносни пътища, които са крайните разклонения на бронхиалното дърво. Заедно с алвеолите образуват структури, известни като ацинуси. Те са основните структурни единици, които изпълняват газообменната функция на дихателната система.
Заболяването протича с различна тежест, като в някои случаи може да доведе до прояви на остра дихателна недостатъчност. Като причинители се посочват различни инфекциозни агенти, сред които най-разпространени са вирусите.
Честота
Остър бронхиолит е заболяване, засягащо индивиди в ранна детска възраст. Средната възраст на най-висока честота е от няколко месеца, до 2-годишна възраст. Това вероятно е свързано с факта, че при малките деца защитните механизми на дихателната система не са толкова ефективни спрямо различни инфекциозни агенти.
Според проведени проучвания около 10%-30% от всички деца до 2-годишна възраст са засегнати от остър бронхиолит в определен момент. В зависимост от различните етиологични причинители, за заболяването е характерна сезонната проява. Повечето от диагностицираните случаи на бронхиолит при деца са през есента и зимата. В много страни заболяването е сред водещите причини за търсене на лекарска помощ и хоспитализация при деца. Смъртността обикновено е ниска (под 1%) поради ранното диагностициране на инфекцията.
Причина
Остър бронхиолит, причинен от друг уточнен агент обикновено е вирусна инфекция. В повече от 70% от диагностицираните случаи на остър бронхиолит, като причинител се посочва респираторно синцитиален вирус, още познат като човешки пневмовирус. Сред някои от другите основни причинители на инфекцията са:
- Метапневмовирус
- Грипни вируси
- Парагрипни вируси
- Коронавируси
- Аденовируси
- Риновируси
Патогенеза
Основните механизми за предаване на инфекцията са:
- въздушно-капков
- контактен
При попадане на микроорганизмите в дихателната система и след преодоляване на защитните механизми, те водят до индуциране на локално възпаление. Това възпаление може да обхване всички структури и органи на дихателната система. Поради това много често се наблюдават катар на горните дихателни пътища и остър бронхиолит. Локалната възпалителна реакция се изразява в оток, хиперемия и зачервяване на засегнатите структури.
Симптоми
Бронхиолит обикновено има дискретно начало, поради което в някои от случаите е затруднено диагностицирането на заболяването в ранен стадий. След попадане на вирусните частици в респираторния тракт, следва инкубационен период, който е с продължителност от няколко дни. След това заболяването се проявява с остри симптоми като хрема, кашлица, учестено дишане, висока температура.
При проява на някои от следните симптоми е препоръчителна консултация с лекар, тъй като обикновено говорят за по-тежко протичане на заболяването:
- Липса на апетит
- Намалена физическа активност
- Диспнея (недостиг на въздух)
- Цианоза (посиняване на кожата на лицето)
- Тираж (участие на допълнителна мускулатура в акта на дишане)
Протичането може да варира при различните пациенти. При някои заболяването е дискретно без видими промени, с леки грипоподобни симптоми. При други то може да бъде тежко, като при някои деца може да доведе до прояви на остра дихателна недостатъчност. Тежестта на остър бронхиолит основно се влияе от следните фактори:
- Възраст - колкото по-ранно се изяви заболяването, толкова по-тежко е неговото протичане
- Придружаващи заболявания - при деца с вродени сърдечни и други заболявания, бронхиолит протича по-тежко.
- Имунен статус на пациента
Диагноза
Обикновено диагностицирането на остър бронхиолит, причинен от други уточнени причинители не представлява трудност за лекарите. В повечето случаи дори не са необходими допълнителни изследвания за потвърждаване на диагнозата. Остро проявено респираторно заболяване при деца на възраст по-малка от 2 години, в повечето случаи говори за бронхиолит. Освен това, аускултаторната находка е характерна при това заболяване - дифузно разпръснати сухи свиркащи хрипове, които говорят за настъпилите бронхобструкция и бронхоконстрикция.
Въпреки това, при по-дискретно протичане на остър бронхиолит, лекарят може да назначи някои от следните изследвания за диагностициране на заболяването:
- Рентгеново изследване на белите дробове
- Кръвни изследвания - обикновено се изследват нивата на белите кръвни клетки, както и възпалителните маркери. При по-тежко протичащо заболяване може да се назначи изследване на кръвните газове в артериална кръв.
- Микробиологично изследване - с цел доказване или отхвърляне на наличен бактериален причинител.
- Серологично изследване - с цел доказване на конкретен вирусен причинител на състоянието.
Лечение
Остър бронхиолит като едно от най-широко разпространените детски респираторни заболявания, в повечето случаи протича леко. Установено е, че широката употреба на различни групи медикаменти не повлияват на продължителността на заболяването. Въпреки това, с лечебни цели се употребяват някои от следните групи лекарствени препарати:
- Антипиретици
- Противовъзпалителни средства
- Имуностимулатори
- Антивирусни средства
- Витамини
- Муколитици
Малък процент от заболелите деца се нуждаят от хоспитализация, поради добрата прогноза на заболяването, но в болнично заведение основен метод за благоприятно повлияване на състоянието е лечението с кислород. То е нужно при по-тежко протичане на заболяването или откриване на ниско ниво на парциалното налягане на кислород в артериална кръв.
Домашни грижи
Някои от следните мероприятия могат значително да подобрят протичането на заболяването:
- Добра хидратация
- Поддържане на детето в изправен стоеж - това значително облекчава затрудненото дишане на детето.
- Дишане на овлажнен въздух - овлажненият въздух подобрява назалната конгестия и отока на носната кухина.
Превенция и прогноза
Тъй като вирусите, които причиняват остър бронхиолит, се разпространяват лесно от човек на човек, един от най-добрите начини за предотвратяване на инфекцията е честото миене на ръце (особено преди да сте в пряк контакт с вашето дете). Носенето на маски са лице също доказана превантивна мярка.
Ако вашето дете има бронхиолит, е по-добре почивка и лечение вкъщи, докато инфекцията не премине напълно. По този начин се предотвратява разпространението на инфекцията.
Засега няма ваксина срещу най-честите причинители на остър бронхиолит, причинен от друг уточнен агент. Превенцията трябва да бъде основно насочена към родените преждевременно деца или тези с вродени сърдечни заболявания поради риск от тежко протичане на заболяването.
Изображения: CC0 Public Domain
Библиография
https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/bronchiolitis/symptoms-causes/syc-20351565
https://en.wikipedia.org/wiki/Bronchiolitis
https://emedicine.medscape.com/article/961963-overview
https://www.healthline.com/health/bronchiolitis
https://kidshealth.org/en/parents/bronchiolitis.html
Коментари към Остър бронхиолит, причинен от друг уточнен агент МКБ J21.8