Framar.bg 0
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Образование Спорт и туризъм Клинични пътеки Нормативни актове Бизнес Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало Медицинска енциклопедия Заболявания Болести на органите на кръвообращението Други болести на сърцето Други болести на перикарда

Други болести на перикарда МКБ I31

от 28 дек 2013г., обновено на 08 дек 2022г.
Автор: д-р Теодора Тотева-Петкова
Други болести на перикарда МКБ I31 - изображение
  • Инфо
  • Видове
  • Библиография
  • Коментари
  • Свързаност
Инфо
Инфо
Видове
Библиография
Коментари
Свързаност

Перикардът е здрав двупластов фиброеластичен сак, който покрива сърцето. Пространството между двата слоя серозен перикард, перикардната кухина, е изпълнено със серозна течност, която предпазва сърцето от всякакъв вид външен удар или шок. Към перикардния сак има два слоя: най-външният фиброзен перикард и вътрешният серозен перикард.

Фиброзният перикард е най-повърхностният слой на перикарда. Той е изграден от плътна и рохкава съединителна тъкан, която действа за защита на сърцето, закрепвайки го към околните стени и предотвратявайки препълването му с кръв. Той е непрекъснат с външния адвентициален слой на съседните големи кръвоносни съдове.

Серозният перикард от своя страна е разделен на два слоя, париеталният перикард, който е слят и неотделим от фиброзния перикард, и висцералният перикард, който е част от или в някои учебници, синоним на епикард. И двата слоя функционират като смазват сърцето, за да предотвратят триенето по време на сърдечна дейност.

Висцералният слой се простира до началото на големите съдове (големите кръвоносни съдове, обслужващи сърцето), превръщайки се в единия с париеталния слой на серозния перикард. Това се случва в две области: където аортата и белодробният ствол напускат сърцето и където горната куха вена, долната куха вена и белодробните вени навлизат в сърцето.

Между париеталния и висцералния перикарден слой има потенциално пространство, наречено перикардна кухина, което съдържа смазваща серозна течност, известна като перикардна течност. Перикардните вдлъбнатини са малки пространства в перикардната кухина.

Когато висцералният слой на серозния перикард влиза в контакт със сърцето (не с големите съдове), той е известен като епикард. Епикардът е слоят непосредствено извън правилния сърдечен мускул (миокарда). Епикардът е изграден до голяма степен от съединителна тъкан и функционира като защитен слой. По време на вентрикуларната контракция вълната на деполяризация се движи от ендокарда към епикардната повърхност.

Заболявания, които включват патологични нарушения в структурата и функцията на перикарда, се наричат други болести на перикарда. Перикардните заболявания могат да се групират в съзвездие от клинични синдроми, включително хроничен адхезивен перикардит, хроничен констриктивен перикардит, перикарден излив или тампонада, хемоперикард.

Етиология

Причините за развитието на други болести на перикарда могат да бъдат най-различни. Най-честите причини са идиопатична или вирусна етиология. Специфичните причини включват туберкулоза, неопластичен процес и перикардит, свързани със системни автоимунни заболявания, всички, от които имат 5% честота на засягане на перикарда и трябва да бъдат активно изключвани във всеки случай. Ятрогенните причини включват катетър-базирани процедури, включващи перкутанни коронарни интервенции, аблационни процедури и вкарване на пейсмейкър, всички, от които могат да предизвикат перикардна реакция или да доведат до травматичен хеморагичен перикардит.

При хроничен констриктивен перикардит водещата причина все още остава туберкулозата в развиващия се свят, представляваща 38-83% от случаите. В развития свят етиологията често е неизвестна и някои случаи са свързани с предишен перикардит, сърдечна хирургия, дори сърдечна трансплантация и лъчева терапия. Други по-редки причини включват инфаркти на миокарда и нарушения на съединителната тъкан.

Хемоперикарда (натрупване на кръв в перикарда) може да доведе до перикардит или перикардна фиброза. Честите причини включват нараняване на гръдния кош, нараняване в резултат на медицински процедури като сърдечна катетеризация и въвеждане на пейсмейкър и разкъсване на аневризма на гръдната аорта.

Патофизиология

Патофизиологично при други болести на перикарда се наблюдава как дифузната перикардна фиброза притиска миокарда и ограничава неговата разтегливост по време на диастола (отпускане на сърдечната мускулатура по време на пълнене на сърдечните кухини). Затруднено е пълненето с кръв на сърдечните кухини, чието диастолно налягане е повишено и изравнено с това на белодробните капиляри и на празните вени. Нарушението в пълненето с кръв на сърцето по време на диастола и промените в сърдечния дебит са стимули за компенсаторна задръжка на натрий и вода, които заедно с повишеното венозно налягане са фактори за формиране на отоци. По време на вдишване налягането в дясното предсърдие не се понижава, както това е в норма. Промените в кръвотока и повишеното налягане в периферните вени водят до тяхното подуване във фазата на вдишване.

Клинична картина

Клиничната картина при други болести на перикарда се състои от следните оплаквания:

  • лесна умора
  • задух
  • намален физически капацитет
  • ортопнея
  • упорити отоци
  • подуване на корема вследствие на метеоризъм и асцит
  • безапетитие и отслабване на тегло

В късните стадии на заболяването се прибавят симптоми, свързани с нарушена чернодробна функция, измършавяване до кахексия.

В зависимост от вида и тежестта на заболяването може да има различни физически находки. Болката в гърдите е резултат от натрупване на течност в перикарда и остро дразнене на перикарда. Обикновено дискомфортът в областта на гръдния кош се излъчва до шията и челюстта. Атипичните симптоми включват дискомфорт в рамото, коремен дискомфорт или дори гадене. Синусовата тахикардия се проявява при повечето пациенти като физиологичен отговор за поддържане на сърдечния пулс. Югуларното венозно налягане е почти винаги повишено.

Диагноза

Диагнозата при други болести на перикарда се поставя след добре снета анамнеза по данни на пациента и неговите оплаквания. Извършва се физикален и инструментален преглед. От физикалния преглед при оглед на пациента се забелязват подути шийни вени, а при аускултация (преслушване) на сърцето - се долавя характерна находка на перикардно триене, която понякога може и да липсва.

Инструменталните изследвания, които най-често се извършват са:

  • електрокардиограма (ЕКГ), която е с неспецифични промени
  • торакална рентгенография - дава данни за нормална по размер сърдечна сянка
  • сърдечна катетеризация и ангиокардиография се извършават при болни, при които клиничните и инструментални изследвания насочват към диагнозата констриктивен перикардит
  • ехокардиография
  • ядрено-магнитен резонанс
  • компютърна томография

Лечение

Лечението при други болести на перикарда може да бъде различно - консервативно или оперативно. Например лечението на констриктивния перикардит е оперативно. Извършава се перикардектомия. Клиничното подобрение, след операцията настъпва след няколко месеца.

3.3/5 7 оценки

Видове Други болести на перикарда МКБ I31

  • I31.0 Хроничен адхезивен перикардит
  • I31.1 Хроничен констриктивен перикардит
  • I31.2 Хемоперикард, некласифициран другаде
  • I31.3 Перикарден излив (невъзпалителен)
  • I31.8 Други уточнени болести на перикарда
  • I31.9 Болест на перикарда, неуточнена

Библиография

https://www.asecho.org/wp-content/uploads/2014/02/2013_Multimodality-CV-Imaging-for-Pericardial-Disease.pdf
https://www.oatext.com/Review-of-pericardial-diseases-Etiopathology-diagnosis-and-treatment-options.php
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2878263/
https://www.msdmanuals.com/home/heart-and-blood-vessel-disorders/pericardial-disease-and-myocarditis/overview-of- pericardial-disease
https://www.sciencedirect.com/topics/medicine-and-dentistry/pericardial-disease


Коментари към Други болести на перикарда МКБ I31

От сайта
Напиши коментар 0 коментара
  1. Коментирайте Други болести на перикарда МКБ I31
    www.framar.bg 
    на 20 May 2025 в 03:51
    Коментирайте "Други болести на перикарда МКБ I31"

ЗАБОЛЯВАНЕТО е свързано към

  • КП № 29 ДИАГНОСТИКА И ЛЕЧЕНИЕ НА ОСТРА И ИЗОСТРЕНА ХРОНИЧНА СЪРДЕЧНА НЕДОСТАТЪЧНОСТ БЕЗ МЕХАНИЧНА ВЕНТИЛАЦИЯ
  • Околосърдечна торбичка
  • КП № 32 ДИАГНОСТИКА И ЛЕЧЕНИЕ НА ЗАБОЛЯВАНИЯ НА МИОКАРДА И ПЕРИКАРДА
  • КП № 30 ДИАГНОСТИКА И ЛЕЧЕНИЕ НА ОСТРА И ИЗОСТРЕНА ХРОНИЧНА СЪРДЕЧНА НЕДОСТАТЪЧНОСТ С МЕХАНИЧНА ВЕНТИЛАЦИЯ
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();

ЗДРАВЕН ФОРУМ ПО ТЕМАТА

Слуз в изпражненията, урината, храчки и сополи - цветове, причини, свързани болести

преди 71 дни, 7 часа и 34 мин.

6000 ПРИЧИНИ ЗА ДЕЙСТВИЕ - ПОДКРЕПА НА ПАЦИЕНТИТЕ С РЕДКИ БОЛЕСТИ - 2025

преди 101 дни, 12 часа и 56 мин.
Всички

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

Get 70% Off with Temu Coupon [acu639380] for All Users

преди 1 мин.

New Temu Coupon Code 40% Off [acu639380] For New Users

преди 3 мин.

Услуги в България на speedybook.pro

преди 3 дни, 15 часа и 55 мин.

Какво представлява прозяването

преди 8 дни, 6 часа и 56 мин.
Всички

АНКЕТА

Прозрачна ли е благотворителността в България?

Виж резултатите

Е-АПТЕКА ПОСЛЕДНО ОБНОВЕНИ

ЗЕИН ФАРМА ХОНДРОИТИН капсули * 90

БИОГАЙА ПРОТЕКТИС капсули * 30

БИОГАЙА ПРОТЕКТИС С ВИТАМИН D3 капки 5 мл

СКОТИШ ФАЙН ДУШ ГЕЛ ДИВ ХЕДЪР 200 мл

БИОХЕРБА ХЕРБАЛ ЛУКС ДЕТОКС И ОТСЛАБВАНЕ УЛТРА ЧАЙ 100 г

ПОСЛЕДНИ КОМЕНТАРИ

КАЛЦИЙ + ВИТАМИН D + ВИТАМИН К таблетки * 30 АРО ЛАЙФ

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 19 май 2025г. в 16:48:01

Литий

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 19 май 2025г. в 15:48:53

БУЛЗИН перорален разтвор 0.33 мг / мл 150 мл

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 19 май 2025г. в 15:31:03

ВОЛТАРЕН РЕТАРД таблетки с удължено освобождаване 100 мг * 10

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 19 май 2025г. в 15:24:35

БЕТАСЕРК таблетки 16 мг * 60 МАЙЛАН

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 19 май 2025г. в 15:23:17
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
  • Borika
  • MasterCard
  • mastercard securecode
  • Visa
  • verified by visa
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • Карта на сайта
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА NextGenerationEU DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2025 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на интернет портал от Valival