Framar.bg 0
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Образование Спорт и туризъм Клинични пътеки Нормативни актове Бизнес Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало Медицинска енциклопедия Заболявания Болести на органите на кръвообращението Други болести на сърцето Други болести на перикарда Хемоперикард, некласифициран другаде

Хемоперикард, некласифициран другаде МКБ I31.2

от 13 фев 2014г., обновено на 08 дек 2022г.
Автор: д-р Теодора Тотева-Петкова
Хемоперикард, некласифициран другаде МКБ I31.2 - изображение
  • Инфо
  • Библиография
  • Коментари
  • Свързаност
Инфо
Инфо
Библиография
Коментари
Свързаност

Патологично събиране на кръв между двата листа на перикарда (съединителнотъканна торбичка, в която се намира сърцето), се нарича хемоперикард, некласифициран другаде. Това е опасно състояние, което води до компресия (тампонада) на сърцето, рязко нарушение на хемодинамиката и сърдечната дейност. Острият масивен хемоперикард може да доведе до развитие на остра сърдечна недостатъчност и смърт на пациента. Хемоперикардът се разглежда в кардиологията като особен случай на перикардит, а именно хидроперикард.

Перикардната кухина представлява прорезно пространство между париеталния и висцерален лист на външната тъканна мембрана на сърцето. Кухината включва редица изолирани синуси (синуси): антеропозицията (между стернокосталните и диафрагмалните части на перикарда), напречната (свързваща задната част на перикарда с предната част) и косата (в долната част на задната част на перикарда между долната кава на вената и белодробните вени). С хемоперикард кръвта се натрупва в предния долен синус.

Епидемиология

При ендомиокардна биопсия на дясната камера се получава перфорация на миокарда с честота 0,3-5%; обаче в по-малко от половината от случаите се появява тампонада. Честотата на кървене в перикарда с ендомиокардна биопсия на лявата камера е още по-ниска и е 0,1-3,3%. Смъртността, свързана с процедурата, не надвишава 0,05%. При стратификация на възходящата аорта, перикарден излив се регистрира при 17-45% от пациентите и в 48% от случаите на участък.

Етиология

Съобщава се, че хемоперикардът е резултат от различни страдания, включително травма на гръдния кош, разкъсване на свободната стена след миокарден инфаркт, кървене в перикардната торбичка след аортна дисекция и усложнение на инвазивни сърдечни процедури. Съобщава се и за остра левкемия като причина за състоянието. Съобщавани са и няколко случая на хемоперикард като страничен ефект от антикоагуланти. Пациентите трябва да бъдат запознати с този факт, когато им се предписват тези лекарства.

Обобщено причини за развитието на хемоперикард, некласифициран другаде, могат да бъдат някои от следните:

  • сърдечна руптура - разкъсване на сърдечната тъкан при некроза на сърдечните клетки (кардиомиоцитите) - инфаркт на миокарда
  • аортна дисекация с руптура (разкъсване) в перикардното пространство
  • механична травма
  • разкъсване на аневризми на синусите на Валсалва или други аневризми на аортната дъга
  • продължителен и неконтролируем прием на антикоагуланти

Хемоперикардът е състояние, което засяга сърдечно-съдовата система. Обикновено започва с натрупване на кръв в перикардната торбичка отзад към сърцето и в крайна сметка се разширява, за да обгради цялото сърце. След това натрупването на течност води до увеличаване на налягането в перикардната торбичка. Ако налягането стане по-голямо от интракардиалното налягане на сърцето, може да настъпи компресия на съседните сърдечни камери. Тази компресия, наречена сърдечна тампонада, често се свързва с хемоперикард и може да бъде фатална, ако не бъде диагностицирана и лекувана своевременно. Ранните признаци на това компресиране включват инверсия на дясно предсърдие по време на камерна систола, последвано от диастолно компресиране на изтичащия тракт на дясната камера.

Има съобщения и за случаи, при които хемоперикардът е отбелязан като първоначална проява на есенциална тромбоцитемия.

Клинична картина

Тежестта на симптомите директно зависи от обема на кръвта, разположен в перикардиалния регион, и степента на компресия на сърцето. Първите признаци на хемоперикард се делят на: субективни и обективни. Първите включват страх, тревожност, задух, повишено изпотяване, обща слабост. Обективните симптоми са:

  • тахикардия
  • понижаване на кръвното налягане (хипотония)
  • синкав цвят на кожата
  • нарушено съзнание
  • болка в сърцето
  • шок
  • подути шийни вени
  • отоци
  • асцит - набиране на течност свободно в коремната кухина
  • застойна хепатомегалия - повишаване размерите на черния дроб и други белези на повишено системно венозно налягане

Натрупването на 400 милилитра кръв или повече в перикардната кухина е изключително опасно състояние, което причинява спиране на сърцето. При бързо натрупване на кръв смъртта настъпва в рамките на няколко минути след появата на хемоперикард.

Диагноза

Диагнозата на хемоперикард, некласифициран другаде, се поставя след добре снета анамнеза по данни на пациента и неговите оплаквания, физикален и инструментален преглед.

Физикалният преглед се състои от оглед, палпация, перкусия и аускултация (преслушване) на сърцето. Важна физикална находка е парадоксалният пулс - намаляване на напълнеността на артериалния пулс до пълно изчезване във фазата инспириум (вдишване) и задълбочаване на нормалното понижение на артериалното систолно кръвно налягане с над 10 mm Hg. Установява се също повишена сърдечна дейност - тахикардия с над 100 удара в минута. При аускултация на сърцето се установяват отслабени и глухи сърдечни тонове.

Инструменталните методи на изследване, които най-често се извършват са:

  • електрокардиограма (ЕКГ) - дава информация за наличието на синусова тахикардия, високо заострени Т вълни
  • рентгенография на гръден кош (торакална рентгенография) - показва увеличаване на размера на сърцето, гладкост на сърдечните дъги и намаляване на амплитудата на пулсацията или пълното й изчезване.
  • ехокардиография - при наличието на малък излив в перикарда се открива относително без ехо пространство между задната част на перикарда и задната част на епикарда на лявата камера. При по-голям обем на излив това пространство се намира между предната част на перикарда на дясната камера и париеталната част на перикарда непосредствено под предната гръдна стена. В случай на значителен излив сърцето може свободно да се колебае вътре в перикардната торбичка. При силно проявление на процеса такова движение може да причини нарушение на електрическата функция на сърцето.
  • сърдечна катетеризация - в дясното предсърдие се вкарва катетър и се завърта така, че краят му влиза в контакт със страничната стена на дясната камера. При наличие на излив или удебеляване на перикарда, краят на катетъра се отделя от радиопрозрачните бели дробове с непрозрачна лента.
  • ангиография - контрастното вещество бързо се инжектира в дясното предсърдие. В този случай страничната стена е отделена от ръба на сърдечния силует.

Лечение

Основната цел на лечението е премахване на причините за патологията, намаляване на натиска върху сърцето и нормализиране на сърдечната дейност. Острата форма изисква хирургично лечение. Количеството на операцията се определя от тежестта на нараняването. Лечение на хроничен хемоперикард - строга почивка в леглото, назначаване на хемостатични лекарства и средства, които подпомагат работата на сърцето. При наличие на инфекциозна лезия се предписват антибиотици и противовъзпалителни лекарства. На пациента се препоръчва висококачествено нискокалорично хранене с преобладаване на зеленчуци и плодове. Лекарите препоръчват да се прилага студен компрес върху гърдите. Лечението се провежда под строгия надзор на лекар. Превенцията на хемоперикардита е предотвратяване на наранявания в областта на гръдния кош, навременно лечение на инфекциозни заболявания и заболявания на сърдечно-съдовата система. Прогнозата, включително хемоперикард при остър миокарден инфаркт, зависи от навременната медицинска помощ и стриктното спазване на препоръките на лекаря на етапа на възстановяване.

При ятрогенна сърдечна тампонада се извършва перикардиоцентеза, която е успешна в 95-100% от случаите, смъртността не достига 1%. При стратификация на възходящата аорта е показана незабавна операция, дори ако не са налице коронарна ангиография или аортография.

3.1/5 8 оценки

Библиография

https://ru.wikipedia.org/wiki/%D0%93%D0%B5%D0%BC%D0%BE%D0%BF%D0%B5%D1%80%D0%B8%D0%BA%D0%B0%D1%80%D0%B4
https://www.dobrobut.com/library/c-gemoperikard-pri-ostrom-infarkte-miokarda-simptomatika-i-lecenie
https://diseases.medelement.com/disease/%D0%B3%D0%B5%D0%BC%D0%BE%D0%BF%D0%B5%D1%80%D0%B8%D0%BA%D0%B0%D1%80%D0%B4-%D0%BD %D0%B5-%D0%BA%D0%BB%D0%B0%D1%81%D1%81%D0%B8%D1%84%D0%B8%D1%86%D0%B8%D1%80%D0%BE%D0%B2%D0%B0%D0%BD%D0%BD%D1%8B%D0%B9-%D0%B2- %D0%B4%D1%80%D1%83%D0%B3%D0%B8%D1%85-%D1%80%D1%83%D0%B1%D1%80%D0%B8%D0%BA%D0%B0%D1%85-i31-2/3835
https://en.wikipedia.org/wiki/Hemopericardium


Коментари към Хемоперикард, некласифициран другаде МКБ I31.2

От сайта
Напиши коментар 0 коментара
  1. Коментирайте Хемоперикард, некласифициран другаде МКБ I31.2
    www.framar.bg 
    на 20 May 2025 в 04:12
    Коментирайте "Хемоперикард, некласифициран другаде МКБ I31.2"

ЗАБОЛЯВАНЕТО е свързано към

  • Околосърдечна торбичка
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();

ЗДРАВЕН ФОРУМ

Temu Coupon Code $100 Off [acu639380] First Time User

преди 11 мин.

Latest Temu Coupon Code [acu639380] – Get Up to 90% OFF

преди 12 мин.

Temu Coupon Code 90% Off [acu639380] For This Month

преди 13 мин.

Latest Temu Coupon Code [acu639380] 40% OFF For Existing 202

преди 16 мин.
Всички

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

Get 70% Off with Temu Coupon [acu639380] for All Users

преди 22 мин.

New Temu Coupon Code 40% Off [acu639380] For New Users

преди 23 мин.

Услуги в България на speedybook.pro

преди 3 дни, 16 часа и 16 мин.

Какво представлява прозяването

преди 8 дни, 7 часа и 16 мин.
Всички

АНКЕТА

Прозрачна ли е благотворителността в България?

Виж резултатите

Е-АПТЕКА ПОСЛЕДНО ОБНОВЕНИ

ЗЕИН ФАРМА ХОНДРОИТИН капсули * 90

БИОГАЙА ПРОТЕКТИС капсули * 30

БИОГАЙА ПРОТЕКТИС С ВИТАМИН D3 капки 5 мл

СКОТИШ ФАЙН ДУШ ГЕЛ ДИВ ХЕДЪР 200 мл

БИОХЕРБА ХЕРБАЛ ЛУКС ДЕТОКС И ОТСЛАБВАНЕ УЛТРА ЧАЙ 100 г

ПОСЛЕДНИ КОМЕНТАРИ

КАЛЦИЙ + ВИТАМИН D + ВИТАМИН К таблетки * 30 АРО ЛАЙФ

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 19 май 2025г. в 16:48:01

Литий

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 19 май 2025г. в 15:48:53

БУЛЗИН перорален разтвор 0.33 мг / мл 150 мл

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 19 май 2025г. в 15:31:03

ВОЛТАРЕН РЕТАРД таблетки с удължено освобождаване 100 мг * 10

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 19 май 2025г. в 15:24:35

БЕТАСЕРК таблетки 16 мг * 60 МАЙЛАН

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 19 май 2025г. в 15:23:17
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
  • Borika
  • MasterCard
  • mastercard securecode
  • Visa
  • verified by visa
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • Карта на сайта
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА NextGenerationEU DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2025 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на интернет портал от Valival