Кахексия МКБ R64
Определение: Представлява хронично заболяване, което се изявява под формата на персистиращ диаричен синдром, стеаторея, малнутриция и кахексия (измършавяване).
Етиология: Преди много години хистологично, в чревната лигавица на човек болен от това заболяване, са били откривани Грам-отрицателни кълбообразни образувания приличащи на бактерии. В последните години те са идентифицирани и наречени Tropheryma whipplei.
Епидемиология: Заболяването се среща рядко. Епидемичните характеристики не са точно изяснени. Болният със сигурност не е заразен за други хора.
Патология: Промените при това заболяване са основно в тънките черва и по-рядко дебелото черво, опорака и перитонеума. Макроскопски лигавицата на тънките черва е задебелена и с жълтеникави петънца по нея. Лимфните възли в коремната кухина са уголемени. Промени може да се наблюдават и в централната нервна система.
Интерес представляват данните за това, че сред болните типът на HLA-системата В27 е с честота 28 %.
Клинична картина: Заболяването започва бавно и постепенно. В началото на заболяването болните се оплакват от коремен дикомфорт - болки в целия корем, основно около пъпа, подуване на корема с газове и постоянен дираичен синдром като изпражненията са стеаторейни. Постепенно се развива тежка малнутриция като се стига до измършавяване. Една част от болните се оплакват и от болки в ставите, най-често без видими промени в тях. В около 5 % от болните има увеличаване на черния дроб.
Еволюцията е продължителна- от няколко месеци до години. Заболяването обикновено завършава летално.
Диагноза: Диагнозата се поставя въз основа на клиничните данни, като и от промените в лабараторните изследвания на кръвта и урината.
Лечение: Лечението е етиологично с антибиотици от групата на пеницилините. Лечението трябва да е продължително, минимум 30 дни. Като алтернатива може да се използват и тетрациклиновата група антибиотици.
Прогноза: Тя е много сериозна.
Коментари към Кахексия МКБ R64