Framar.bg 0
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Образование Спорт и туризъм Клинични пътеки Нормативни актове Бизнес Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало Медицинска енциклопедия Заболявания Болести на нервната система Полиневропатии и други увреждания на периферната нервна система Други полиневропатии Други уточнени полиневропатии

Други уточнени полиневропатии МКБ G62.8

от 14 апр 2014г., обновено на 08 дек 2022г.
Автор: Д-р Иван Стойчев
Други уточнени полиневропатии МКБ G62.8 - изображение
  • Инфо
  • Симптоми
  • Лечения
  • Продукти
  • Коментари
Инфо
Инфо
Симптоми
Лечения
Продукти
Коментари

Към МКБ G62.8 Други уточнени полиневропатии спада радиационната невропатия.

Радиационно-индуцираната периферна невропатия е хронично увреждане, което прогресира и обикновено е необратимо и се появява няколко години след радиотерапия. Тази невропатия е рядко срещана, но рисковете се увеличават при дългосрочно раково лечение. Радиационната невропатия може да засегне както централната, така и периферната нервна система.

Патогенеза

Патофизиологичните механизми все още не са напълно изяснени. Нервното притискане от обширна, радиационно-индуцирана фиброза играе централна роля, в допълнение към директното засягане на нервите - аксонално увреждане и демиелинизация, а също и засягане на кръвоносните съдове и развитие на капилярна недостатъчност.

Най-честата форма след облъчване при рак на гърдата е радиационно-индуцираната брахиална плексопатия (РИБП), когато радиотерапията е насочена към гръдния кош, аксиларния (мишничния) регион, гърдите или врата, докато шансовете за повторна поява на тумор са по-малки днес, поради наличието на магнитен резонанс (MRI) и позитронно-емисионна томография (PET).

Етиология

При радиационна терапия, включваща аксиларните и супраклавикуларните (подключични) лимфни възли, е невъзможно да не се засегнат и нормални тъкани, включително и брахиалния плексус.

Радиационната доза, начина на лечение, приложението на химиотерапевтици, хирургичното лечение на лимфни възли, а също и съпътстващи заболявания като диабет, хипертония, затлъстяване и съдови заболявания, имат голямо значение при развитието на радиационно увреждане на брахиалния плексус.

Механизмът на увреждане представлява комбинация на нарушена клетъчна пролиферация и локализирана исхемия. Крайният резултат е вторичното образуване на фиброза в нервните и други меки тъкани след микроциркулационна недостатъчност. Всичко това води до исхемично увреждане на аксоните и Швановите клетки.

Клинична картина

Най-често плексопатията се развива за няколко месеца до няколко години с постепенно влошаване на болката и парестезиите (мравучкане, изтръпване и други усещания по кожата). Една трета от пациентите се влошават бързо и развиват значителна слабост, лимфедем (оток на кожата и подкожието поради затруднено оттичане на лимфата) и болка. Рядко, уврежданията се представят като леки и относително обратими симптоми.

Интервалът, от последната радиационна доза до появата на първите симптоми, е различен - средният времеви диапазон е от 7.5 месеца до 6 години, но симптомите могат да се развият и десетилетия след лечението. Сетивни симптоми, като изтръпване, парестезии и дизестезии, заедно с потене и слабост в ръката, са преобладаваните симптоми. Тези неврологични прояви могат да прогресират и да доведат до слабост и оточност в ръката.

Повечето радиационни плексопатии са болезнени - когато има болка, симптомите са ограничени до рамото и проксималната (близката) част на ръката. Такава болка обикновено се класифицира като лека до умерена по интензивност. Значителните болкови оплаквания са по-често свързани с рецидивиращ тумор, отколкото с радиационна плексопатия.

Диагноза

Физикално изследване

Находките при физикално изследване попадат предимно в две категории:

  • неврологичните прояви са по-изявени в горната част на гръдния кош, има и намалени дълбоки сухожилни рефлекси. Миокимията (непрекъснати, неволеви движения, потрепвания на мускулатурата на лицето) е трудно да се визуализира чрез палпация (опипване). По принцип няма нарушения в артериалната или венозната циркулация на засегнатия крайник, а също и промени в крайника, които да насочват към венозна недостатъчност (варикоза, язви или дерматити);
  • изследванията на опорно-двигателния апарат може да разкрият намалял, пасивен диапазон на движение в скапулоторакалните и гленохумералните стави, което е резултат от фиброза на скелетномускулните тъкани поради радиотерапията или поради следоперативно развитие на съединителна тъкан. В засегнатия крайник не се наблюдават повишена чувствителност или изливи;

Няма специфично изследване, което да помогне за диференцирането на рациационно-индуцираната брахиална плексопатия от други увреждания на брахиалния плексус.

Инструментални изследвания

Обикновената радиография няма диагностична стойност при това заболяване.

Компютърната томография (КТ) може да покаже дифузна инфилтрация в засегнатите тъкани.

Използването на магнитен резонанс (MRI) показва минимални промени. Ако традиционните изследвания показват нормални находки, то използването на позитронно-емисионна томография (PET) предоставя допълнителна възможност за изключване на подозирана малигнена плексопатия. Злокачествената етиология на брахиален плексит е свързана със значителното натрупване на 18-флуоро-2-деокси-D-глюкоза, което показва повишен метаболизъм и е свързано с неопластични процеси.

Електродиагностични тестове могат да бъдат използвани, за да се направи разграничение дали уврежданията на брахиалния плексус са от радиация или предизвикани от неопластични заболявания. Необходимо е и изследване на нервната проводимост, за се да изключват други причини за парестезии в пръстите, като синдром на карпалния тунел.

Иглената електромиография (ЕМГ) при радиационно-индуцирания брахиален плексит разкрива миокимия по-често, отколкото при плексопатия, предизвикана от неопластични процеси.

В някои случаи са необходими хирургическо изследване и биопсия, за да се направи разграничение между индуциран от радиация и тумор-индуциран брахиален плексит.

Лечение

Хирургичното лечение е насочено към премахване на фиброзната тъкан, с цел да се премахне механичното притискане на плексуса и неговото кръвоснабдяване.
Хистологичните открития могат да включват: фиброза на елементи на нервната система и на заобикалящите меки тъкани; хронична периневрална микросъдова исхемия.

Фармакотерапия

Целта на фармакотерапията при други уточнени невропатии е да се намали заболяемостта и да се предотвратят усложненията. Терапията включва:

  • антиконвулсанти - използват се за овладяване тежките мускулни спазми и за седация при невралгия;
  • трициклични антидепресанти - имат антихолинергична ефект върху централната и периферната нервна система, както и потискат активната резорбция на норадреналин и серотонин;
  • инхибитори на обратния захват на серотонина;

Антибиотично лечение се прилага при наличието на индикации за инфекция.

Други методи

Физикалната терапия е насочена към намаляване на болката, укрепване, запазване на диапазона на движение и намаляване на лимфедема. Интервенциите трябва да са насочени към основни нарушения, като:

  • слабост - назначаване на терапевтични упражнения за подобряване на еластичността и силата на мускулите на раменния пояс. Гленохумералната става може да изисква превръзка при извършването на ежедневните дейности, с цел да се намали степента на сублуксация и дискомфорт;
  • болка - прилагането на топли или студени процедури трябва да става внимателни, ако е нарушена сетивността в крайника. За контрол на болката може да се приложи транскутанна електрическа невростумулация;
  • лимфедем - провежда се ръчна терапия и апаратна интермитентна пневматично-компресионна терапия. Прилагат се средства, повишаващи постепенно налягането в горните крайници;
  • диапазон на движение - упражнения в домашни условия, за да се запази диапазонът на движение и силата в крайниците;

При наличие на лимфаденит, хигиената играе важна роля при радиационно-индуцираната брахиална плексопатия.

Венепункцията трябва да се избягва, за да се избегне риска от целулит или лимфангит (възпаление на лимфните съдове). Ако засегнатият крайник е травмиран и има кожни разкъсвания, трябва да се наблюдава внимателно за появата на целулит или лимфангит. .

Заглавно изображение: www.freepik.com

3.1/5 8 оценки

Симптоми и признаци при Други уточнени полиневропатии МКБ G62.8

  • Мускулна слабост
  • Болка
  • Изтръпване
  • Симптоми при движение
  • Скованост и нарушена кожна чувствителност
  • Мускулни болки
Всички

Лечение на Други уточнени полиневропатии МКБ G62.8

  • Антиепилептични (антиконвулсивни) средства
  • Интравенозни имуноглобулини
  • Клонидин
  • Лечение с циклофосфамид
  • Полезни ефекти на витамин Е
  • Проследяване на състоянието без нужда от лечение
Всички

Продукти свързани със ЗАБОЛЯВАНЕТО

МИЛГАММА N капсули * 100 WORWAG PHARMA
65.63лв.

МИЛГАММА N капсули * 100 WORWAG PHARMA

МИЛГАММА N капсули * 20 WORWAG PHARMA
13.70лв.

МИЛГАММА N капсули * 20 WORWAG PHARMA

МИЛГАММА таблетки * 100 WORWAG PHARMA
70.27лв.

МИЛГАММА таблетки * 100 WORWAG PHARMA

НЕВРОБЕКС таблетки * 150 ТЕВА
22.71лв.

НЕВРОБЕКС таблетки * 150 ТЕВА

МИЛГАММА таблетки * 50 WORWAG PHARMA
35.83лв.

МИЛГАММА таблетки * 50 WORWAG PHARMA

МИЛГАММА таблетки * 20 WORWAG PHARMA
15.39лв.

МИЛГАММА таблетки * 20 WORWAG PHARMA

НЕВРОБЕКС таблетки * 30 ТЕВА
7.21лв.

НЕВРОБЕКС таблетки * 30 ТЕВА

Коментари към Други уточнени полиневропатии МКБ G62.8

От сайта (2)
Напиши коментар 2 коментара
  1. www.framar.bg отговаря
    www.framar.bg отговаря 
    на 22 January 2016 в 17:31

    Мария Василева

    Имам нарушения на сетивността в долните крайници. Някой би ли ми обяснил по достъпен начин от какво се получава, каква е причината за полиневропатия ( освен диабетната и алкохолната), има ли алтернативни лечения и група за взаимопомощ в България.

    Причините за развитие на полиневропатия включват:

    • алкохол
    • автоимунни заболявания - например синдром на Сьогрен, лупус, ревматоиден артрит, синдром на Гилен-Баре, некротизиращ васкулит
    • диабет
    • експозиция на отровни вещества - например тежки метали, органофосфатни инсектициди
    • прием на някои лекарства - например химиотерапия, някои седативни лекарства
    • инфекции - например Лаймска болест, херпес зостер (варицела зостер), Epstein-Barr вирус, хепатит С, проказа, дифтерия, HIV
    • наследствени заболявания
    • травма или натиск върху нерва
    • тумори
    • дефицит на витамини от групата на В, витамин Е
    • заболявания на костния мозък - например лимфом, амилоидоза
    • други заболявания - бъбречни заболявания, чернодробни заболявания, заболявания на съединителната тъкан, хипофункция на щитовидната жлеза

    Ще подготвим статия за алтернативно лечение съвсем скоро. Може да следите за нея в тази секция: Алтернативна медицина

  2. Мария Василева 
    на 21 January 2016 в 18:36

    Имам нарушения на сетивността в долните крайници. Някой би ли ми обяснил по достъпен начин от какво се получава, каква е причината за полиневропатия ( освен диабетната и алкохолната), има ли алтернативни лечения и група за взаимопомощ в България.

googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();

ЗДРАВЕН ФОРУМ ПО ТЕМАТА

Мога ли да комбинирам Фенистил гел с Алергозан таблетки или други лекарства против алергия?

преди 2064 дни, 11 часа и 14 мин.

Осигурявахте ли настаняване на гостите от други градове за сватбата?

преди 2199 дни, 12 часа и 5 мин.
Всички

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

Codice coupon Temu [acy240173] 40% di sconto per clienti esistenti + nuovi utenti 2025

преди 4 часа и 32 мин.

Codice coupon Temu [acy240173] 40% di sconto per clienti esistenti e nuovi 2025

преди 7 часа и 16 мин.

Greatest")} Codice coupon Temu ?[{acy240173}] 100 € di sconto per il primo ordine + spedizione gratuita 2025

преди 7 часа и 20 мин.

!€!Gr??ter!€!»Temu-Gutscheincode {"[acy240173]"} "100€ Rabatt" + 90% Rabatt f?r Erstkunden

преди 7 часа и 25 мин.
Всички

АНКЕТА

Прозрачна ли е благотворителността в България?

Виж резултатите

Е-АПТЕКА ПОСЛЕДНО ОБНОВЕНИ

НЕОСТРАТА RESURFACE ИЗГЛАЖДАЩ И ОБНОВЯВАЩ КРЕМ 40 г

НЕОСТРАТА RESURFACE ДОМАШЕН ПИЛИНГ ЗА ИЗГЛАЖДАНЕ НА КОЖАТА разтвор 60 мл + тампони * 36

ОСТРОВИТ БЯЛА ЧЕРНИЦА ВЕГЕ капсули * 60

АЛЕГРА таблетки 120 мг * 10

АЛМИРАЛ гел 1.16 % 250 г

ПОСЛЕДНИ КОМЕНТАРИ

ТЕАЛОЗ ДУО гел за очи монодози 0,4 г * 30

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 15 май 2025г. в 17:30:57

БАКЛОФЕН таблетки 10 мг * 50

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 15 май 2025г. в 17:28:59

ТИРОХЕЛП капсули * 30 НАТУРФАРМА

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 15 май 2025г. в 17:24:46

ТЕАЛОЗ ДУО гел за очи монодози 0,4 г * 30

Коментар на: Таня от 15 май 2025г. в 16:58:08

БАКЛОФЕН таблетки 10 мг * 50

Коментар на: Тодор от 15 май 2025г. в 16:29:36
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
  • Borika
  • MasterCard
  • mastercard securecode
  • Visa
  • verified by visa
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • Карта на сайта
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА NextGenerationEU DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2025 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на интернет портал от Valival