Злокачествено новообразувание на надбъбречната жлеза МКБ C74
Надбъбреците са чифтни органи, разположени върху всеки от двата бъбрека.
Имат малки размери и пирамидална форма.
Състоят се от медула с невроектодермален произход и кортекс с мезенхимен произход.
Повече информация за анатомичното устройство на надбъбречната жлеза може да прочетете при:
Злокачественото новообразувание на надбъбречната жлеза може да засегне различни нейни части.
Карциномът на кората (кортекса) на набъбречната жлеза е рядко срещано заболяване с изключително ниска честота. Нарича се още адренокортикален карцином. Характерен е за възрастта след 40 години. Женският пол е по-често засегнат от мъжкия.
Клиничната симптоматика на това неопластично заболяване е широка. Проявите се дължат или на разрастването на тумора и притискането на съседни органи и структури или на свръхпродукцията на хормони от него.
Свръхпродукцията на кортизол се проявява клинично обикновено с прогресиращо центрипетално затлъстяване, окръгляне на лицето, мускулна слабост, увеличена кръвна захар, повишено кръвно налягане. Свръхпродукцията на алдостерон се свързва с високо кръвно налягане, мускулна слабост, крампи, често уриниране. Повишената секреция на тестостерон при мъжете може да не доведе до изява на симптоматика, но при жените протича с маскулинизация. Повишените нива на естроген при жените могат да доведат до нарушения в менструалния цикъл. При мъжете водят до феминизация.
Диагнозата се основава на изследване на нивата на хормоните и редица инструментални изследвания.
Лечението включва химиотерапия, лъчелечение и хирургично отстраняване на тумора.
Феохромоцитомът представлява злокачествено новообразувание на медулата на надбъбречната жлеза. Феохромоцитомите дават богата клинична картина, която е станала причина те да се обозначават като „великите имитатори”.
Главният доминиращ симптом е артериалната хипертония. Типичната триада симптоми при криза включва: главоболие, потене и сърцебиене. Типичните симптоми между кризите са изпотяване, студенина на крайниците, запек, ритъмни сърдечни нарушения.
Вторият изключително често срещан белег е главоболието. Хиперметаболитни прояви са налице при част от болните. Те са причина за редукция на теглото, невровегетативни смущения, тремор, увеличение на щитовидната жлеза. Половината от болните имат нарушен въглехидратен толеранс или захарен диабет.
За поставяне на диагнозата се провеждат редица лабораторни и инструментални тестове.
Лечението на по-леките случаи е медикаментозно. Дефинитивното лечение на феохромоцитома е оперативно.
Към злокачествените новообразувания на надбъбречната жлеза се отнася и карциномът на надбъбречната жлеза, неуточнена част.
Невробластомът е ембрионален тумор, който обикновено се проявява до навършването на 5 години. Клиничната картина се определя от локализацията на тумора и наличието на метастази в други органи и системи. Част от симптоматиката е в резултат от притискане на съседни органи и структури от неоплазмата.
Диагнозата се базира на данните от множество тестове. Лечението е комплексно и включва хирургично отстраняване, лъчелечение и химиотерапия.
Коментари към Злокачествено новообразувание на надбъбречната жлеза МКБ C74