Кора (кортекс) на надбъбречната жлеза МКБ C74.0
Надбъбреците са чифтни органи, разположени върху всеки от двата бъбрека. Имат малки размери и пирамидална форма. Състоят се от медула с невроектодермален произход и кортекс с мезенхимен произход.
Характерна анатомична особеност на кората е фактът, че е изградена от три концентрични слоя, във всеки от които се синтезират определени хормони.
Хормоните, продуцирани от кората на надбъбречната жлеза, са алдостерон, кортизол, прекурсори на тестостерона и естроген. Регулирането на нивата им е от съществено значение за редица физиологични процеси, като водно-електролитния баланс, кръвното налягане, усвояването на въглехидрати, мазнини и белтъци и за формирането на вторичните полови белези.
Карциномът на кората (кортекса) на набъбречната жлеза е рядко срещано заболяване с изключително ниска честота. Нарича се още адренокортикален карцином.
Характерен е за възрастта след 40 години. Женският пол е по-често засегнат от мъжкия.
Точната етиологична причина за изявата на този неоплазма не е изяснена. Като рискови фактори се отчитат наследствени заболявания, засягащи бъбреците, друг тумор с агресивен характер.
Повечето тумори на надбъбречната жлеза всъщност са метастатични и произхождат от други тъкани и структури. Чрез кръвообращението и лимфната система те се разпространяват и в бъбреците. Разсейки в надбъбречната жлеза по-често се свързват с рак на белия дроб, меланоми, рак на гърдата.
Карциномът на надбъбречната кора бива хормонално активен (води до свръхпродукция на някои от хормоните на надбъбречната жлеза) и хормонално неактивен.
Клиничната симптоматика на това неопластично заболяване е широка. Проявите се дължат или на разрастването на тумора и притискането на съседни органи и структури или на свръхпродукцията на хормони от него.
Нарастването на тумора често се проявява с болка в коремната област или гърба, чувство за пълнота в абдоминалната зона, бучка в тази зона.
Хормонално неактивните карциноми често протичат безсимптомно и биват открити едва след като са достигнали огромни размери и терапевтичните възможности са минимални.
Хормонално активните тумори водят до свръхпродукция на хормони и тяхната клинична изява е в по-ранен стадий. Свръхпродукцията на кортизол може да причини:
- прогресиращо центрипетално затлъстяване, което обхваща лицето, шията, туловището и коремната област
- окръгляне на лицето
- отлагане на мастно депо около седми шиен прешлен с образуване на мастна гърбица
- червено-виолетови стрии
- мускулна слабост
- висока кръвна захар
- високо кръвно налягане
- чести микотични инфекции
Свръхпродукцията на алдостерон се свързва с високо кръвно налягане, мускулна слабост, крампи, често уриниране, синдром на Conn.
Повишената секреция на тестостерон при мъжете може да не доведе до изява на симптоматика, но при жените протича с маскулинизация. Гласът им става по-дълбок, менструалният цикъл изчезва, наблюдава се окосмяване от мъжки тип по лицето, оплешивяване.
Повишените нива на естроген при жените могат да доведат до нарушения в менструалния цикъл. При мъжете водят до феминизация, гинекомастия (женски тип гърди при мъжете), намалено либидо, импотентност.
Процесът може да се разпространи и да обхване коремната кухина, белия дроб, черния дроб, костите.
Диагнозата на карцинома на кората (кортекс) на надбъбречната жлеза се базира на провеждането на редица тестове.
На първо място се изследват кръвта и урината за установяване на промяна в нормалните хормонални нива.
Ангиография, компютърна томография и ядрено-магнитен резонанс се използват за установяване на:
- точната локализация на тумора
- размерите
- връзката му със съседни органи и структури
- наличие на метастази
При възможност се извършва биопсия.
Лечението се определя от стадия на тумора.
За туморите в първи стадий са характерни размери под 5 см и разположение в рамките на надбъбречната жлеза.
Туморите във втори стадий имат по-големи размери, но все още са ограничени в надбъбреците.
При трети стадий има засягане на регионалните лимфни възли, а при четвърти са налице далечни метастази.
Химиотерапията показва много добри резултати. При по-напредналите случаи се прилага хирургично отстраняване на тумора и лъчетерапия.
За профилактиране на рецидиви се препоръчва редовно проследяване на пациентите.
Симптоми и признаци при Кора (кортекс) на надбъбречната жлеза МКБ C74.0
- Усещане за отпадналост
- Безсимптомно протичане на заболявания
- Забавен растеж
- Нисък ръст
- Мускулна слабост
- Косопад
Коментари към Кора (кортекс) на надбъбречната жлеза МКБ C74.0