Устна кухина, неуточнена част МКБ C06.9
Злокачествени (малигнени) новообразувания на устна кухина са сравнително редки, представляват 30% от злокачествените заболявания на главата и шията. Засяга по-често мъже и индивиди на възраст над 50-60 години. Ако не се постави диагноза в ранните стадии на развитие и не започне своевременно лечение, малигнените неоплазми на устната кухина, неуточнена част има сериозни последици върху основните жизнени функции, които се осъществяват в устната кухина и орофаринкса. Също така, при избор на лечение трябва да се предвиди потенциалната загуба на функцията в тази област.
Употребата на тютюн, под каквато и да е форма, най-често срещаният рисков фактор за възникване на малигнен процес на устна кухина и гърло. Комбинираната употреба на тютюневи изделия и алкохол увеличават значително риска. Рискови фактори, макар и с недобре проучен ефект, са лошата хигиена на устна кухина, хронична травма или възпаление, инфекция с човешкия папиломен вирус.
Злокачествените новообразувания възникват най-често от тъкани, претърпели патологично изменение. Такива области са най-често срещаните премалигнени лезии в устна кухина и орофаринкса - левкоплакия и еритроплакия.
Левкоплакията представлява бяла или белезникава област върху лигавицата на устната кухина. Около 5% от тези лезии претърпяват малигнена трансформация и след период около 10 години могат да се превърнат в злокачествен тумор, при условие, че не се лекува.
Еритроплакията представлява издигната над околната тъкан лезия, обикновено с червен цвят, при нараняване кървят. Еритроплакията като цяло е по-тежка от левкоплакия и има по-голям шанс да се превърнат в малигнено новообразувание с течение на времето.
Няколко вида злокачествени тумори възникват в устната кухина. Най-често срещаният тип е плоскоклетъченият (сквамозноклетъчен) карцином, който представлява над 90% от всички ракови заболявания в устната кухина. Тези злокачествените новообразувания произлизат от плоскоклетъчния епител, които образуват на повърхността на голяма част от лигавицата на устната кухина и фаринкса.
Други по-рядко срещани форми на злокачествени тумори на устната кухина са тумори на малките слюнчени жлези, лимфоми и саркоми. Основните хистологични варианти на малигнени неоплазми на малките слюнчени жлези са: аденоидно-кистичен карцином, аденокарцином, мукоепидермоиден карцином, смесени тумори.
Клиничната картина на злокачествено новообразувание на устна кухина, неуточнена част може да включва следните симптоми:
- червено или червено и бяло петно по лигавицата на устата;
- една или повече язви в устата, които не преминават и не се лекуват в период по-дълъг от две-три седмици;
- наличие на подутина в устната кухина, която персистира повече от три седмици;
- затруднено преглъщане (дисфагия);
- разклащане на зъб или зъби без видима причина;
- лош дъх от устата;
- увеличено слюноотделяне;
- болка в ухото;
- постоянна болка в областта на шията;
- подути лимфни възли в областта на долна челюст и шия;
- необяснима загуба на тегло.
Злокачествено новообразувание на малки слюнчени жлези, неуточнена част остава дълго време капсулирано (покрито от нормална лигавица с гладка повърхност) и може да достигне значителни размери. Първият и основен симптом най-често е наличие на подутина (тумор, "бучка") под лигавицата с различна локализация. Размерът на тумора се увеличава и оказва натиск върху лигавицата, в резултат на което се появява повърхностна лигавична язва, която предизвиква появата на болки или лезията се инфектира. Аденокарциномът и смесените тумори на малките слюнчени жлези в началото на развитието си са сходни и имат капсулиран растеж. След различно дълъг период аденокарциномът инфилтрира околните структури и унищожава подлежащата тъкан.
Диагнозата на злокачествени новообразувание устна кухина, неуточнена част и малки слюнчени жлези, неуточнена част се поставя след провеждане на клинично изследване, биопсия на тумора, хистологично определяне на малигненото новообразувание, образно изследване (рентгенография, CT сканиране, ядрено-магнитен резонанс).
Лечението на злокачествени новообразувание устна кухина, неуточнена част и малки слюнчени жлези, неуточнена част се определя от стадия на туморния процес, степента на инфилтриране на съседните структури, наличието на метастази в регионалните лимфни възли или с друга локализация. Основните методи са хирургично лечение, лъчева терапия (радиотерапия) и химиотерапия. Ранните стадии се лекуват предимно оперативно, а напредналите стадии с комбиниране на терапевтични подходи.
Симптоми и признаци при Устна кухина, неуточнена част МКБ C06.9
- Умора
- Безсимптомно протичане на заболявания
- Загуба на тегло
- Трудност при преглъщане
- Дразнене в гърлото
- Симптоми свързани с устните
Коментари към Устна кухина, неуточнена част МКБ C06.9