Херпес зостер с други усложнения МКБ B02.8
› Симптоми
› Диагноза
› Лечение
Въведение
Първичното проникване на Varicella-zoster virus в организма се свързва с развитие на лещенка, по-известна още като варицела, която протича характерно, засягайки главно детската възраст (различни изследвания показват, че приблизително 90 до 95 процента от населението над 15 годишна възраст е преболедувало).
Причинител и особености
Вирусите принадлежат към семейството на херпесните вируси, съдържат ДНК и притежават способността да се съхраняват в латентно състояние в нервните ганглии за продължителен период от време, активирайки се при наличие на подходящи условия.
При херпес зостер с други усложнения обикновено е налице типичният за инфекцията обрив в комбинация с увреждания на други структури.
Болестта засяга само хората (представлява антропоноза), като източник на заразяването при първичната форма са болните лица, отделящи вирусите при говор, кихане, кашляне.
Протича с характерен везикулозен обрив по кожата и лигавиците, както и с невралгични болки в засегнатите участъци.
Етиологичните агенти проникват през лигавицата на горните дихателни пътища или конюнктивите, размножавайки се и предизвиквайки виремия и водейки до характерните промени.
Първично заразяване е възможно и по контактен път (директен досег с болния или контаминирани предмети и повърхности), както и по вертикален път (от инфектираната бременна).
Активирането на латентните херпесни вируси се провокира и благоприятства в резултат от спад в имунитета, вследствие на продължителна медикаментозна терапия или тежки подлежащи заболявания (инфекции като туберкулоза, ХИВ, СПИН, злокачествени новообразувания, декомпенсиран захарен диабет и други). Предразполагащ фактор е и напредналата възраст, тежките изгаряния, големи хирургични интервенции и други.
Симптоми
Трудно може да се определи инкубационен период, като при част от пациентите е възможно наличие на предшестващи появата на същинските симптоми на болестта признаци (продромални прояви), като клиничното протичане показва някои характерни особености:
- продромални признаци: често продромалните прояви включват парене и сърбеж с различна интензивност в кожния участък, който впоследствие бива засегнат от типичния за херпес зостер обрив, леко повишение на телесната температура, мускулна слабост, общо неразположение, повишена умора
- обрив: няколко дни след продромалните признаци по хода на интеркосталните нерви (междуребрията) или троичния нерв се развива характерният обрив. Обривът е везикулозен, разположен върху характерно променена повърхност с тенденция към формиране на крусти с тъмен цвят
- отит: при херпес зостер с други усложнения освен типичния обрив, е възможно засягане на слуховия анализатор, най-често под формата на отит. По-често се наблюдава при обрив, пълзящ по хода на троичния нерв, като се засягат структурите на ухото, разположено от страната на обрива. В хода на инфекцията е възможно засягане на вътрешното ухо, външния слухов проход, ушните миди, като се наблюдава развитие на везикулозен обрив, преминаващ при част от пациентите в пустулозен
- други оплаквания: освен тези прояви често са налице и неспецифични симптоми, като например интоксикационен синдром, фебрилитет (повишение на телесната температура), главоболие, намален до липсващ апетит, миалгия, по-рядко артралгия, умора, повишена раздразнителност и други
- усложнения: в резултат от болестта е възможно развитие на различни по тежест последици в дългосрочен план, свързани с намаление до пълна загуба на слуха на засегнатото ухо
Диагноза
Диагностицирането на инфекцията се извършва въз основа на анализа на информацията, получена главно в резултат от разпита и прегледа на болния:
- анамнеза и физикални находки: епидемиологичната анамнеза (данни за прекарана в миналото варицела, спад в имунитета във връзка с друго заболяване) в комбинация с характерния за болестта болезнен, мономорфен обрив насочват към херпес зостер
- специфични изследвания: при съмнения и атипично протичане на болестта се извършва варицела зостер вирус тест за доказване на етиологичните агенти. При данни за висцерални увреждания е уместно извършването на компютърна томография
- оценка на слуха: за установяване на налични поражения, засягащи слуха, се препоръчва провеждане на тест за изследване на слуха (аудиометрия)
Диференциалната диагноза включва варицела, херпес симплекс инфекция, други дерматози, инфекциозни и неинфекциозни заболявания с идентично клинично протичане.
Лечение
Терапията при херпес зостер с други усложнения е предимно симптоматична, като целта е облекчаване на общото състояние на болния, а при определени състояния (напреднала възраст, тежко и агресивно протичане) се прилагат етиологични средства, каквито са антивирусните лекарства ацикловир и валацикловир.
Тяхното приложение се назначава своевременно в комбинация със симптоматични агенти, каквито са аналгетици (обезболяващи), противовъзпалителни средства, средства за корекция на повишената температура и диспептичните нарушения.
Прилагат се витаминни добавки в комбинация със здравословен хранителен режим и почивка на легло.
Прогнозата при херпес зостер с други усложнения като цяло е добра, рядко се развиват тежки усложнения, особено при своевременно диагностициране. Основните рискове са свързани с увреждане на слуха, както и с така наречената постхерпесна (постхерпетична) невралгия и наличие на болезненост седмици дори месеци след отшумяването на обрива.
Общата профилактика е насочена към контрол на подлежащите заболявания, прилагане на лечебни методи за подсилване на имунната система, повишение на здравната култура и личната хигиена.
Полезна информация за инфекцията може да намерите в раздел Заболявания:
» Херпес зостер [herpes zoster]
Изображения: freepik.com
Библиография
https://www.ninds.nih.gov/health-information/disorders/herpes-zoster-oticus#:~:text=about%20related%20topics-,What%20is%20herpes%20zoster%20oticus%3F,the%20virus%20that%20causes%20chickenpox.
https://emedicine.medscape.com/article/1952189-overview
https://www.msdmanuals.com/professional/ear,-nose,-and-throat-disorders/inner-ear-disorders/herpes-zoster-oticus
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6557530/
https://www.webmd.com/skin-problems-and-treatments/shingles/herpes-zoster-oticus
https://www.merckmanuals.com/home/ear,-nose,-and-throat-disorders/inner-ear-disorders/herpes-zoster-oticus
https://wikem.org/wiki/Herpes_zoster_oticus
Коментари към Херпес зостер с други усложнения МКБ B02.8
Тоню Димитров Завалов
По МКБ В082.8 колко болнични се полагат и от кого се издават?
Може да зададете въпроса си към съответната институция, която се занимава с реда за издаването на болнични листове.
По МКБ В082.8 колко болнични се полагат и от кого се издават?