Билки за лечение на инфекции на ушите
Инфекциите на ушите представляват възпалителни заболявания на ушите, причинени от болестотворни микроорганизми - вируси, бактерии и гъбички. По-често засягат малки деца, но се срещат и при възрастни хора. Независимо дали засягат възрастни или деца обаче, могат да бъдат наистина неприятни и изключително болезнени.
Инфекциите на ушите могат да засегнат външното, средното или вътрешното ухо. Повече за анатомичните особености на ушите може да прочетете в раздел Анатомия/Орган на слуха и равновесието - ухо
Инфекции на външното ухо често настъпват, ако в ушния канал влезе вода и се задържи за известен период от време. Това дава възможност за намножаване на бактериите, които обикновено се намират в него. За този тип инфекция обикновено са достатъчни капки за уши приготвени от билки с антисептично действие.
Инфекциите на вътрешно ухоизискват по-голямо внимание по отношение на причината, тъй като този тип инфекция често се развива вторично, вследствие на тонзилит, инфекция на синусите или настинка. Среща се често при децата, тъй като евстахиевата тръба при тях е по-къса и инфекцията може лесно да мигрира към средното ухо. Симптомите на инфекция на ушите при деца може да включват:
- Болка в ушите
- Притискане на ушите
- Необичаен плач и безпокойство
- Проблеми със съня
- Изтичане на течност от ухото
- Нарушение на баланс
- Проблем със слуха
- Главоболие
- Загуба на апетит
Симптомите на инфекция на ушите при възрастни по-често се проявяват с:
- Болка в ухото
- Изтичане на течност от ухото
- Намален слух
Инфекцията на вътрешно ухо трябва да се лекува своевременно, тъй като лесно може да стане хронична. Конвенционалната терапия включва антибиотици, промени в диетата, избягване на потенциално алергени и повишаване на имунитета на организма срещу инфекции.
Според редица специалисти за лечение на инфекции на ушите, в много от случаите не е нужно приложението на антибиотик, тъй като имунната система може да се пребори с инфекцията без тяхна помощ. В тези случай, най-често се препоръчва изчакване и наблюдение на развоя на симптомите (поне 24 до 72 часа). Това обаче, не означава, че не бива да се прилага никакво лечение. Съществуват редица билки и билкови средства, които могат да облекчат значително симптомите и да ускорят лечението.
Билки за лечение на инфекции на ушите
Приложението на билки за лечение на ушни инфекции варира в зависимост от това дали инфекцията засяга вътрешно ухо или само външния слухов канал.
Чесън срещу инфекции на ушите
Чесънът(Allium sativum) е едно от най-популярните и препоръчвани естествени средства при ушни инфекции. Многобройни проучвания са показали мощните му антимикробни, антивирусни и противогъбични свойства. Доказано е също, че има много положителен ефект върху имунната система.
Маслото от чесън е леснодостъпно и може да се намери в почти всяка дрогерия и магазин за здравословни храни. Считано за "антибиотик на природата", маслото от чесън може да помогне за неутрализиране на патогенния причинител и справяне с инфекцията.
Подходящ начин за употреба на чесън срещу инфекция на ухото е под формата на лапа. За съжаление, обаче, чесънът може да се окаже прекалено агресивен за кожа, особено при деца, когато се използва под формата на лапа. За да се предотврати този проблем може да се нареже и да се постави между две парчета марля. След това можете да залепите или зашиете марлята по краищата и да я прикрепите към засегнатото ухо чрез лента или шалче. Това работи добре, тъй като марлята е достатъчно порьозна, за да позволи полезните свойства да проникнат през кожата, като същевременно предотвратяват прекия контакт с кожата.
По аналогичен начин може да се използва и лук.
Диво индиго (Baptisia tinctoria)
Билката диво индиго (Baptisia tinctoria) е мощно антимикробно средство, особено подходящо при инфекции на горните дихателни пътища и ушите, където е и добре позната анти-катарална билка. Подходяща е при наличие на задържане на секрет в синусите, бактериални инфекции, разширени лимфни възли, тъй като действа и като деконгестант и подпомага лимфния дренаж, докато се бори с инфекцията.
Тази билка има значително силно действие и трябва да се използва в ниска доза. За възрастни максималната доза от течният екстракт е 1,2 мл.
В терапевтични дози, ехинацеята е ефективно средство за превенция на настинка и грип, което пък е предпазна мярка и срещу вирусни инфекции на ушите.
Цветовете на тази билка са добре известни с противовъзпалителното, антисептично действие, както и със способността си да насърчават заздравяването на тъканите. Според последните проучвания, невенът е полезен и като локално антивирусно и анестетично средство за успокояване на възпалена тъкан, тъй като благоприятства заздравяването.
Невен е много подходяща билка при проблеми с горните дихателни пътища, тъй като, не само се бори с инфекцията, но и подпомага лимфния дренаж. Трябва да се използва с повишено внимание от хора предразположени към алергии и не нива да се използва от хора с алергия към растенията в сем. Aster, като маргаритки и хризантеми.
Босилекът е чудесен начин за облекчение на болката и инфекцията на ушите. За целта:
Стрийте 4 или 5 свежи листа босилек и изцедете сока от тях. Нанесете от него около болното ухо, но не поставяйте сок в ушния канал. Прилагайте два пъти дневно.
Куркумата е друга широко използвана билка, която може да се открие в почти всяко домакинство, а противовъзпалителните й свойства могат да помогнат за намаляване на болката и инфекцията. За тази цел трябва да се снабдите със суров органичен корен от куркума. Изцедете сока от него и поставяйте по няколко капки в засегнатото ухо всеки ден.
Подобно на невен, сминдухът подпомага дренажа на лимфните възли и изчистване на слузестите секрети, натрупани в евстахиевите тръби. Може да се използва под формата на чай или като течен екстракт за по-остри случаи на ушна инфекция.
Билкови капки за уши
При възпаление на външното ухо, може да използвате приготвени у дома билкови капки. За тази цел са нужни:
- Екстракт от лопен или корен от черен оман - 6 капки
- Екстракт от съсънка (котенце) - 6 капки
- Екстракт от хидрастис - 3 капки
- Екстракт от корен Фитолака - 3 капки
Смесете в 25 мл дестилирана вода и с помощта на капкомер поставете няколко капки в засегнатото ухо и леко запушете с памучен тампон. Може да прилагате през 4-6 часа.
При употребата на билки и билкови средства за лечение на ушни инфекции трябва да имате предвид, че фактори като алергии и хранителна чувствителност, които могат да утежнят ушната инфекция, включително диета, могат да играят огромна роля за избягване на по-нататъшни инфекции.
От гледна точка на храненето, витамин А и витамин С ще спомогнат за намаляване на вискозитета на слузта в ухото и ще подпомогнат евакуирането му от ушния канал. Също така е разумно да се отстранят пшеницата, млечните продукти, простите въглехидрати и захарта от менюто, които допринасят за увеличеното производство на слуз в ушите и горните дихателни пътища. Пресни зеленчуци, нетлъсто месо и много течности ще ускорят лечебния процес и ще намалят шансовете за повторна инфекция.
Продукти свързани със СТАТИЯТА
БИОХЕРБА ЕТЕРИЧНО МАСЛО ОТ БОСИЛЕК 10 мл
ПРАНАРОМ ЕТЕРИЧНО МАСЛО ОТ ЕВКАЛИПТ 10 мл
ПРАНАРОМ ЕТЕРИЧНО МАСЛО ОТ ЕВКАЛИПТ РАДИАТА 10 мл
ОТОГЛОУБ СОФТ НАЗАЛЕН БАЛОН ЗА ДЕЦА ОТ 2+ години DR. CLAUSPHARMA
АКТИВ ОЗОН ОЗОНИРАНО ОЛИО 20 мл
АКУСТИВУМ АКУТ спрей за уши 20 мл
НовБиблиография
https://www.herbal-supplement-resource.com/remedies-ear-infection.html
https://draxe.com/natural-ear-infection-remedies/
https://healthyfocus.org/the-best-home-remedies-for-ear-infection/
СТАТИЯТА е свързана към
- Натурални продукти
- билки и подправки
- Как да облекчим болката в ушите без лекарства
- Мораксела катаралис
- Премахване на трета сливица
- Техники и средства за бързо премахване на вода от ухото
- Натурални средства за почистване на ушна кал
- д-р Георги Николов Георгиев
- Техники и средства срещу заглъхване на ушите
- Д-р Ангел Христов Недев
- д-р Диан Николов Деянов
- Изследване на гърлен секрет
Коментари към Билки за лечение на инфекции на ушите