Брой, размери и форма на еритроцитите
Броят, размерите и формата на еритроцитите (имат форма на двойновдлъбнати дискове с диаметър 7,1-7,9 микрометра и с дебелина 1,8-2,2 микрометра), имат важно клинично значение.
Те зависят от нормалното протичане на еритропоезата и от нормалната структура на съдържащият се в тях хемоглобин. Микроцити се наричат, абнормно малките еритроцити, а абнормно големите - макроцити. Червените кръвни клетки с патологична форма могат да бъдат сфероцити, които са със сферична форма и пойкилоцити, които са неправилно сърповидни.
Отделният еритроцит, нормално e с обем между 80 и 98 fl (fl - femtoliter = 1/1000 микролитра). Съществува формула, по която в клиничната практика лесно се изчислява средният обем на еритроцитите от хематокритната стойност и броят на еритроцитите, а именно:
- Среден обем на еритроцита = (хематокрит х 1000 / брой на еритроцитите, в mill/микролитър) х fl.
Този показател дава информация за големината на еритроцитите. За двата пола, нормалният брой на еритроцитите е различен. При жените той е 4-5.1012/L, а у мъжете е 4,5-5,5.1012/L. Важно е да се отбележи, че при новородените този брой е по-висок с около 30 %. С термините полицитемия и еритроцитоза, се означава повишеният брой на еритроцитите, докато с термина олигоцитемия или еритропения, се означава техният намален брой.
Броят, размерите и формата на еритроцитите зависят от физиологичното състояние на организма. Физиологичните колебания могат да се дължат на причини от преразпределително естество (каквото е включването в общата циркулация на кръв от кръвните депа, която е богата на еритроцити, или обратният процес), а също така и на стимулация на еритропоезата.
Първият механизъм обуславя бързото увеличение на червените кръвни клетки, след началото на физическа работа и при стресови ситуации, както и намалението на броя им след нахранване. При тези случаи, промяната в броя на еритроцитите е бърза, с преходен характер.
При пребиваване продължително време на висока надморска височина, както и при системно извършване на физическа работа се стимулира еритропоезата. В тези случаи, след началното преразпределително нарастване на броя на еритроцитите, се наблюдава дълготрайна еритроцитоза, получена в резултат на усилената еритропоеза.
Продукти свързани със СТАТИЯТА
Библиография
https://en.wikipedia.org/wiki/Red_blood_cell
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmedhealth/PMH0072576/
https://courses.lumenlearning.com/ap2/chapter/erythrocytes/
Л. Витанова, Р. Гърчев; „Физиология на човека”; издателство АРСО
Arthur C. Guyton, M.D., John E. Hall, Ph.D.; „Text book of Medical Physiology“
СТАТИЯТА е свързана към
- Кръв и лимфа
- Кръвни клетки
- Еритроцити
- Хирургически дренаж
- КОГАТО ВИ СЕ ВИЕ СВЯТ...
- Кръвният шоколад Хематоген - полезният десерт от СССР
- Лечение на дехидратация (рехидратация)
- Пълна кръвна картина (ПКК)
- Гама-глутамилтранспептидаза (ГГТ, ГГТП)
- Пречистване на кръвта с естествени средства
- Преливане на кръв
- Кръвно-газов анализ
- Протромбиново време (PT/INR)
Коментари към Брой, размери и форма на еритроцитите