Framar.bg 0
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Образование Спорт и туризъм Клинични пътеки Нормативни актове Бизнес Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало Медицинска енциклопедия Микробиология Нормална микрофлора при човека Нормална микрофлора на устна кухина Особености на имунитета в устна кухина

Особености на имунитета в устна кухина

от 07 ное 2017г., обновено на 24 юни 2022г.
Особености на имунитета в устна кухина - изображение
  • Инфо
  • Коментари
  • Свързаност
Инфо
Инфо
Коментари
Свързаност

Устната кухина като начален отдел на стомашно-чревния тракт влиза в пряк контакт с множество микроорганизми от околната среда, постъпващи чрез поетите храни, течности и въздух. Това определя важната й роля в реализиране на имунната защита на организма.

Съществуват два основни вида имунна защита:

  • естествен или вроден (неспецифичен) имунитет, състоящ се предимно от генетично предопределени и антиген-неспецифични защити механизми - бариерни функции на кожата, лигавиците и техните секрети, нормалната микрофлора, възпалението, различни хуморални и клетъчни фактори;
  • адаптивен или придобит (специфичен) имунитет, който е функция на имунната система и при реализирането му се инициира специфичен за даден антиген отговор, с цел ефективното му неутрализиране и запазване на информация за него в клетките на имунната памет.

Естествен имунитет в устна кухина

Естествените защитни механизми съществуват още при раждането и преди контакта на организма с патогени или други чужди макромолекули. Осъществяването им не се променя в зависимост от характера на увреждащия агент и не са специфични за определен патоген. Те се реализират чрез:

1. Бариерната функция на лигавицата в устна кухина е главно механична и предпазва от проникване на микроорганизмите в подлежащите тъкани. Това се определя от степента на десквамация (олющване) и кератинизация на лигавичния епител. Така например епитела от областта на бузите се подменя на всеки 4 дни, а този на гингивалните гънки още по-бързо, което води до отстраняване на адхерираните (закрепени) за него микроби. Лигавицата и зъбите също така са покрити от муцин (слузно вещество, съдържащо гликозилирани протеини), който задържа микроорганизмите. Секреторните антитела от клас IgA се прикрепват към различни бактерии и имат важна защитна роля. Посредством непрекъснато отделяне на слюнка и гингивален секрет чуждите агенти се отмиват и поглъщат, а в последствие стомашния сок ги унищожава. При механично нарушаване целостта на лигавицата и в областта на венечните гънки се улеснява проникването на микроорганизмите и поява на възпаление.

2. Слюнката и секрета от венците играят важна защитна роля срещу транзиторна и патогенна (болестотворна) микрофлора. От слюнчените жлези на устната кухина за едно денонощие се отделя до 1,5 литра слюнка с pH 6.8, което е приблизително до това на водата (pH 7). Чрез нея се отмиват бактериите от лигавицата и зъбите и се разреждат бактериални ензими, токсини и метаболитни продукти, които могат да причинят зъбен кариес или възпаление на венците.

В слюнката се съдържат редица бактерицидни и бактериостатични вещества, сред които са:

  • лизозим - ензим, които разгражда пептидогликана на бактериалната стена и по този начин потиска развитието на болестотворни бактерии като стрептококи, стафилококи, найсерии, клебсиели, но не повлиява значително представители на нормалната флора;
  • лактоферин - свързва железните йони като не позволява използването им от микроорганизмите;
  • химични съединения - водороден пероксид (H2O2), тиоцинови съединения;
  • имуноглобулини - най-важни са секреторни антитела от клас IgA;
  • фагоцитиращи клетки - макрофаги, неутрофили.

Важен за поддържане на локалния имунитет в устна кухина е и гингивалния секрет, който се отделя непрекъснато от венечните гънки и се смесва със слюнката. Той произхожда от кръвната плазма и съдържа по-голямо количество лизозим, компоненти от комплементната система, имуноглобулини от всички класове и имунни клетки. Счита се, че венечния секрет се образува в резултат на постоянна възпалителна реакция, която се поддържа резидентната микрофлора в гингивалните гънки.

3. Защитната функция на коменсалните микроорганизми е един от основните фактори на естествения имунитет. Еубиозата (равновесието между видовете) на нормалната микрофлора стои в основата на антагонизма й срещу попадналите отвън болестотворни агенти. Те се конкурират за хранителни вещества и рецептори за адхезия с естествените обитатели и при нормални условия патогените не могат да колонизират устната кухина. По този начин те механично се отмиват чрез слюнката.

4. Имунни клетки - в слюнката и венечния секрет се съдържа голямо количество фагоцитиращи клетки - полиморфонуклеарни левкоцити и макрофаги, и по-малко лимфоцити. Те постъпват в слюнката чрез гингивалния секрет и участват в контрола на резидентната микрофлора и патогенните микроорганизми. Клетъчният състав на слюнката се състои предимно от полиморфонуклеарни фагоцити (ПМН), докато този в гингивалния секрет включва ПМН (90%) и лимфоцити до 10%.

ФагоцитозаАктивността на фагоцитиращите клетки в секретите на устната кухина са от основно значение за зашитата й и при нарушаване на функцията им се създават предпоставки за възникване на възпалителни заболявания. Така например при хора със здрави зъби количеството на фагоцитите в слюнката е 100 хиляди в милилитър, докато при тези с кариозни зъби могат да достигнат до 106/мл. Протективната клетъчна функция е особено добре представена в тъкани с много добро кръвоснабдяване, каквито са меките тъкани, пародонт и пулпа. С възникване на възпалителен процес и активиране на фагоцитната функция се осъществява унищожаването на патогените или се възпрепятства проникването им в подлежащите тъкани.

Особености на придобития имунитет в устна кухина

Адаптивният имунитет е една от основните функции на имунната система. За здравето на устната кухина, като и за това на целия организъм, съществена роля има лимфоидната тъкан на устната кухина. Тя е представена от сливиците (тонзили на небцето, езика и гълтача), лимфоидната тъкан на слюнчените жлези и струпването на макрофаги, T-лимфоцити, B-лимфоцити и плазматични клетки в подепителния слой на лигавицата (lamina propria). Счита се, че голямото количество от секреторните IgA антитела попадат в слюнката от намиращите се в слюнчените жлези лимфоидни и плазматични клетки. Съотношението между T- и B-лимфоцитите в гингивалния секрет е същото, което е характерно и за кръвта - 4/1. Това отношение се променя при възпалителни процеси за сметка на увеличаване на B-лимфоцитите и крайно диференцираните плазматични клетки, които образуват антиген-спечифични антитела. По-голямата част от плазматичните клетки синтезират имуноглобулини от клас IgG, следвани от клас IgA и в много малко количество от клас IgM.

Лимфоидните органи в устната кухина се явяват първа линия на защита срещу попадащите отвън микроорганизми, като реализират локалния имунитет в кухината, а така също предпазват органите на дихателната система и организма като цяло. Водеща е ролята на синтезираните от плазматичните клетки на lamina propria и слюнчените жлези секреторни имуноглобулини IgA (SIgA).

Хуморалният имунитет в устната кухина се осъществява с помощта на антителата от класове IgA, IgG и IgM. Механизмите на защитната им функция се осъществява в тъканите, слюнката и в гингивалната течност. Те се реализират чрез:

  • свързване с микроорганизмите и предотвратяване на адхезията им към лигавиците (секреторни IgA);
  • формиране на комплекс антиген-антитяло с последваща аглутинация и фагоцитоза (IgG, IgM);
  • обезвреждане на бактериални ензими, метаболити и токсини (IgA, IgG и IgM);
  • опснонизация (свързване с клетъчната стена) на бактериите (IgA, IgG);
  • активиране на комплементната система за разграждане на Грам-отрицателни бактериални клетки (IgG и IgM);
  • вирусна неутрализация (IgA, IgG и IgM) и др.

Клетънчно-медиираният имунитет (КМИ) в устната кухина се осъществява от присъстващите в меките тъкани Т-лимфоцити и макрофаги. Този клетъчно-медииран отговор се реализира срещу факултативни вътреклетъчни микроорганизми с помощта на T-хелперните лимфоцити (CD4), а срещу вътреклетъчни вируси и бактерии чрез T-цитотоксичните лимфоцити (CD8).

Познаването на особеностите на имунитета в устна кухина и факторите, от които зависи, са от съществено значение за медицинската и стоматологична практика, тъй като позволява правилното извършване на профилактика, диагностициране и лечение на заболяванията в тази анатомична област.

5.0/5 3 оценки

Коментари към Особености на имунитета в устна кухина

От сайта
Напиши коментар 0 коментара
  1. Коментирайте Особености на имунитета в устна кухина
    www.framar.bg 
    на 01 July 2025 в 02:58
    Коментирайте "Особености на имунитета в устна кухина"

СТАТИЯТА е свързана към

  • Нормална микрофлора при човека
  • Нормална микрофлора на устна кухина
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();

ЗДРАВЕН ФОРУМ ПО ТЕМАТА

Микробиология - мнения и въпроси

преди 2350 дни, 9 часа и 45 мин.

Сухи хранителни среди и реагенти за микробиология.

преди 3002 дни, 9 часа и 20 мин.
Всички

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

Защо не трябва да пием кафе преди кръвни изследвания - всичко което трябва да знаете

преди 3 дни, 11 часа и 9 мин.

Безплатна консултация за деца с витилиго - Габрово, юли, 2025 година

преди 5 дни, 3 часа и 50 мин.

Прием в болница - какво заплаща НЗОК, какви документи са необходими и колко продължава болничният престой

преди 17 дни, 10 часа и 42 мин.

Психотест за оръжие в България: Какво представлява и формалност ли е?

преди 17 дни, 17 часа и 43 мин.
Всички

АНКЕТА

Пушите ли?

Виж резултатите

Е-АПТЕКА ПОСЛЕДНО ОБНОВЕНИ

АСАМ КРОЙТЕРХОФ КРЕМ ЗА КРАКА И СТЪПАЛА 100 мл

ЛЮКСЕОЛ МАСЛО РИЦИНОВО КОСА/КОЖА/НОКТИ 50мл 336935

ЛЮКСЕОЛ МАСЛО БРАДА ПОДХРАНВАЩО 50мл 080289

ЛЮКСЕОЛ Б-М КОСОПАД 200мл 337215

ЛЮКСЕОЛ Б-М РАСТЕЖ/ПОДСИЛВАНЕ 200мл 337352

ПОСЛЕДНИ КОМЕНТАРИ

НИСТАТИН АКТАВИС таблетки 500 000 IU * 20 ТЕВА

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 30 юни 2025г. в 17:14:17

НАУ ФУДС ИНДОЛ - 3 - КАРБИНОЛ капсули * 60

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 30 юни 2025г. в 17:12:24

РЕЗИСТА КИДС шоко мечета * 20

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 30 юни 2025г. в 17:10:21

АМОКСИКЛАВ филмирани таблетки 875 мг / 125 мг * 20

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 30 юни 2025г. в 16:55:00

АКУТИЛ капсули * 30

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 30 юни 2025г. в 16:38:36
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
  • Borika
  • MasterCard
  • mastercard securecode
  • Visa
  • verified by visa
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • Карта на сайта
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА NextGenerationEU DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2025 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на интернет портал от Valival